Hotové modely letadel a další létající techniky

Hotové modely všech měřítek a druhů (pozemní, letecká a námořní technika)

Moderátor: jarl

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Dzin »

Můžeš ty. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Koupil jsem první model, P-51B, zatím jsem ho nerozbalil. Přes blistr vypadá vcelku dobře, zhruba jako stejný typ před léty od Amercomu. Bohužel, zdá se, že stíhačky budou bez podvozku, což někomu může vadit. Podle přiložených materiálů, tedy otištěných fotek, větší typy podvozek mít budou. Co se týče zvoleného měřítka, v doprodném textu se uvádí měřítko 1:72, jenže se obávám, že se týká právě jen stíhaček, tedy menších typu. Velmi rád uznám, že jsem se mýlil, ovšem například B-29 v tomto měřítku a za dopředu uvedenou cenu? To bych byl hodně překvapený. Jistěže mile. :lol:
SaTo
Příspěvky: 2
Registrován: 5/9/2022, 11:15

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od SaTo »

Odhaduji , že střední letadla budou 1/144 a ty největší (B-29) 1/200, v reklamě je to na posledním řádku napsané (1/72,1/144,1/200) - podobně byly rozložené do různých měřítek před několika lety i modely v serii Letající pevnosti, nebo tak nějak se to jmenovalo. Pořídil jsem si jen 1/144, která nebyla běžně dostupná jako plastikové modely, např. Welligton, Halifax.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

SaTo píše: 5/9/2022, 11:23 Vychází nová serie kovových letadel z 2. světové války, bude jí tu někdo komentovat?
Obávám se, že všichni bývalí "komentátoři" padli za vlast (a na Ukrajině to nebylo).
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Jako jeden z tehdejších přispívatelů zvednu rukavici. No, spíš ji jen trochu nazvednu. Má to své důvody. Jednak modely WWII sbírám až na výjimky v měřítku 1:72, jednak vydávané modely, opět až na výjimky, kopírují kolekci Amercomu, která skončila zhruba před deseti. Sakra, to to letí … Pokud vím, shodné je i zbarvení. I když P-40B z minulého týdne nebyl v barvách Létajících tygrů, nýbrž v markingu USAAF. Jinak jak jsem již před časem psal, modely stíhaček jsou na rozdíl od Amercomu, ztvárněny se zataženým podvozkem. A také jim chybí figurka pilota, což asi není úplně na škodu, jenže kokpit je úplně prázdný.
První typ, který bych případně popsal podrobněji, bude za několik týdnu vydávaný SBD Dauntless.
Mimo něj bych rád zakoupil pár v Amercomu nevydaných typů – Hawker Typhoon, Il-2, I-16, italské G.55 a MC 202 a podle měřítka možná i P-38, DH 98, P-61. Popravdě, Lightninga si, jako svoje milované éro, určitě koupím tak, jako tak. Jenomže to všechno bude až příští rok. Tak to alespoň vychází podle zveřejněného přehledu.

• 01: North American P-51B Mustang
• 02: Junkers Ju 87 Stuka
• 03: Mitsubishi A6M3 Zero
• 04: Fairey Swordfish biplane torpedo
• 05: Supermarine Spitfire Mk Vb
• 06: Focke-Wulf Fw 190A-8
• 07: Messerschmitt Bf 109F-4
• 08: Vought F4U-1D Corsair
• 09: Boeing B29 - Enola Gay
• 10: Dewoitine D.520
• 11: Handley Page Halifax B.MK III
• 12: Junkers Ju 88 A-4
• 13: Republic P-47D Thunderbolt
• 14: Curtiss P-40B Warhawk
• 15: Hawker Hurricane Mk IIB
• 16: Blohm & Voss BV 222 "Wiking"
• 17: Douglas SBD Dauntless
• 18: Messerschmitt Me 262
• 19: Mitsubishi G4M "BETTY"
• 20: Armstrong Whitworth Whitley MK V
• 21: Lavochkin La-7
• 22: Grumman F6F Hellcat
• 23: Heinkel HE177
• 24: Vickers Wellington MK X
• 25: Consolidated B-24 Liberator
• 26: Yakovlev Yak-3
• 27: Ilyushin Il-14
• 28: French Morane-Saulnier M.S.406
• 29: Avro 683 Lancaster B Mk I
• 30: Mikoyan-Gurevich MiG-3
• 31: Boeing B-17F Flying Fortress
• 32: Kawanishi H8K2 Emily Navy Flying Boat
• 33: Junkers Ju-52/3M
• 34: Consolidated PBY Catalina Amphibious Aircraft
• 35: Focke-Wulf Fw200 Condor Maritime Bomber
• 36: Consolidated PB2Y Coronado Flying Boat
• 37: Douglas C-47 Dakota
• 38: Dornier Do24T Flying Boat
• 39: Short Stirling MK.III
• 40: Martin B-26 Marauder
• 41: Junkers Ju 87 Stuka
• 42: Italy Cant Z.506B Airone
• 43: Boeing B-29 Superfortress
• 44: Ilyushin Il-2M3 Sturmovick
• 45: Douglas C-54 Skymaster "Candy Bomber"
• 46: Hawker Typhoon Mk Ib
• 47: Lockheed P-38 Lightning
• 48: Tupolev Tu-2
• 49: Fiat G.55 Centauro
• 50: North American B-25H Mitchell
• 51: Messerschmitt Bf 110
• 52: De Havilland Mosquito FB Mk VI
• 53: Dornier Do 217E-4
• 54: Gloster Meteor F2
• 55: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero
• 56: Heinkel He 111
• 57: Northrop P-61 Black Widow
• 58: Polikarpov I-16 Type 24
• 59: Bristol Beaufighter Mk X
• 60: Macchi MC 202 Folgore
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Recenze SBD Dauntless nebude, alespoň zatím ne. Minulý týden totiž vyšel jiný model, než měl (G4M Betty), tak mi to nedalo a napsal jsem vydavateli. Dnes jsem dostal seznam, který se mirně odlišuje od oficiálních webových stránek (https://www.letadlazvalky.cz/). Dle mého názoru, odpovídá skutečnosti. Tak si případně opravte své přehledy. A také bych uvítal potvrzení, případně vyvrácení uvedených informací:

1 North American P-51B Mustang
2 Junkers Ju 87 Stuka
3 Mitsubishi A6M3 Zero
4 Fairey Swordfish biplane torpedo
5 Supermarine Spitfire Mk Vb
6 Focke-Wulf Fw 190A-8
7 Messerschmitt Bf 109F-4
8 Vought F4U-1D Corsair
9 Blohm & Voss BV 222 "Wiking"
10 Dewoitine D.520
11 Handley Page Halifax B.MK III
12 Junkers Ju 88 A-4
13 Republic P-47D Thunderbolt
14 Curtiss P-40B Warhawk
15 Ilyushin I1-4
16 Boeing B29 - Enola Gay
17 Mitsubishi G4M "BETTY"
18 North American B-25H Mitchell
19 Polikarpov I-16 Type 24
20 Armstrong Whitworth Whitley MK V
21 Lavochkin La-7
22 Grumman F6F Hellcat
23 Heinkel HE177
24 Vickers Wellington MK X
25 Consolidated B-24 Liberator
26 Yakovlev Yak-3
27 French Morane-Saulnier M.S.406
28 Hawker Hurricane Mk IIB
29 Avro 683 Lancaster B Mk I
30 Mikoyan-Gurevich MiG-3
31 Boeing B-17F Flying Fortress
32 Kawanishi H8K2 Emily Navy Flying Boat
33 Junkers Ju-52/3M
34 Consolidated PBY Catalina Amphibious Aircraft
35 Focke-Wulf Fw200 Condor Maritime Bomber
36 Consolidated PB2Y Coronado Flying Boat
37 Douglas C-47 Dakota
38 Dornier Do24T Flying Boat
39 Short Stirling MK.III
40 Martin B-26 Marauder
41 Junkers Ju 87 Stuka
42 Italy Cant Z.506B Airone
43 Boeing B-29 Superfortress
44 Ilyushin Il-2M3 Sturmovick
45 Douglas C-54 Skymaster "Candy Bomber"
46 Hawker Typhoon Mk Ib
47 Lockheed P-38 Lightning
48 Tupolev Tu-2
49 Fiat G.55 Centauro
50 Messerschmitt Me 262
51 Messerschmitt Bf 110
52 de Havilland Mosquito FB Mk VI
53 Dornier Do 217E-4
54 Gloster Meteor F2
55 Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero
56 Heinkel He 111
57 Northrop P-61 Black Widow
58 Douglas SBD Dauntless
59 Bristol Beaufighter Mk X
60 Macchi MC 202 Folgore
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Sleduje někdo tuto časopiseckou sérii? Hledal jsem informace o North American B-25H Mitchell s číslem na výškovce 73, která je v časopise č. 18, ale nenašel jsem nic. tj. vůbec nevím, kde to lítalo.

EDIT: Tak už jsem to našel. Je to Mitchell č. 327473 "Paper Doll" 321st BG - 447th BS - 12th AF (https://www.americanairmuseum.com/archi ... -55229jpeg). Ale je to nějaká jeho přestavěná poválečná verze (rozhodně ne ta z roku 1943 - ta měla prosklenou příď), takže "nezajímavé".
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Jako první z plánovaných modelů jsem s pořadovým číslem 19 zakoupil Polikarpov I-16, typ 24 v měřítku 1:72. Psát historii samotného letounu, jistě zajímavou a poučnou, zde nehodlám. Jednak není problém si příslušné údaje najít na netu, jednak i přiložený časopis obsahuje vcelku správné informace, i když s některými formulacemi jsem příliš nesouzněl.
Než vůbec začnu. Jsem si plně vědom, že má hodnocení se budou týkat série výrazně levnějších modelů, než jaké jsou běžně ke koupi. Tak prosím berte i má případná kritická slova.
A teď se podívejme na model samotný.
První dojem – až nečekaně dobrý. Letoun sám, tudíž i jeho zmenšenina, byl malý, byť robustní. Myslím, že jej nejlépe vystihovalo republikánské pojmenování – Mosca, tedy muška.
Rozměrově slušně odpovídá příslušnému měřítku, rovněž i proporčně. Naproti tomu vnější díly – hlavně kanónů, pitotky, fotokulomet působí dosti hrubě. Otevřený kokpit, na rozdíl od Mustanga, obsahuje sedadlo a naznačený zaměřovač. Rámování kabiny, tedy větrného štítku, není nabarveno. Naznačení paneláže je střídavě vcelku ucházející, střídavě nikoliv. Podvozek je, jak už je u této série u stíhaček zvykem, znázorněn v zatažené poloze.
Ohledně markingu. Zbarvení horních a bočních ploch vcelku souhlasí s dostupnými prameny, zbarvení spodních je podle mého názoru příliš do světle zelena. Ale kdopak ví, jak to ve víru válečných zmatků bylo doopravdy. Samotné označení odpovídá podle některých zdrojů nasazení u 7. IAP, (stíhacího leteckého pluku) Leningradského frontu v roce 1941. Podle dalších pramenů, především opět modelářských, na něm létal Vasilij Fjodorovič Goluběv, pozdější stíhací eso.
Celkově – myslím, že stojí za koupení.

Následující řádky jsem měl připravené ještě před příspěvkem kolegy Zveda, jenže jsem se ke zveřejnění dostal později, než jsem chtěl. Měnit je už nebudu.

Jako malý bonus ještě pár slov k modelu předchozímu, tedy B-25 Mitchell. Ten vyšel v poměru 1:144, v měřítku, které je na mě až příliš titěrné. Ovšem jinak nic proti němu, uznávám, že se v něm dá nashromáždit slušná sbírka bez přemrštěných nároků na prostor.
Rozměry se zabývat nebudu, ostatně nemyslím, že by se výrobci dopustili výraznějších chyb.
O čem si zdaleka nejsem tak jist, je zbarvení uvedeného modelu. Obrázek „Papper Doll“ na přídi letounu nosila zřejmě celá řada strojů, a to i B-17 a B-24 a možná i jiné typy. Na modelu použité zobrazení nosil sice Mitchell, ovšem nikoliv ve verzi B-25G - kanónové, kterou model představuje, ale ve verzi B-25J, tedy bombardovací, s prosklenou přídí. Ostatně jeho fotografie je na předposlední straně přiloženého časopisu. Dobře čitelná jsou i sériová a identifikační čísla. Podle dostupných pramenů takto dekorovaný stroj létal u 321st BG - 447th BS - 12th AF (321. bombardovací skupiny, 447 bombardovací perutě v rámci 12. Letecké armády).
Zda se jedná o záměnu u vydavatele modelu, nebo, jak uvádí kolega Zved, poválečnou přestavbu, netuším.

Poznámka na úplný konec. Dnes jsem viděl nově vydaný model, a byl to Gloster Meteor Mk. III. Čímž oba předchozí seznamy ztratily na důvěryhodnosti a já už se k nim vyjadřovat nebudu. Po velmi letmé prohlídce přes blistr se domnívám, že se jedná o stejný model, jako před léty od Amercomu. Samozřejmě se zataženým podvozkem.
Naposledy upravil(a) hornet dne 19/5/2023, 11:13, celkem upraveno 1 x.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Počkej Hornete, teď měl vyjít ten Polikarpov a píšeš, že jsi ho zakoupil. Tak jak to je s tím Glosterem? Přeci nevydali 2 časopisy najednou?

Malá poznámka ještě k Mitchellu. Historii těch přestaveb jsem našel někde při googlení, když jsem hledal info ke stroji v tom časopise. To letadlo snad ještě pořád existuje (předpokládám, že ho má nějaký sběratel). Myslím, že došlo k více úpravám. A snad ho nakonec zase prosklili :) Nechce se mi to hledat. V každém případě ta verze v časopise je historicky špatně (prostě to "potento").
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

S Polikarpovem je to prosté, vyšel už před čtrnácti dny, konkrétně 3.5. Takže z hlediska intervalu vydání je vše v pořádku. Ovšem s pořadím je to úplně jinak, Meteor měl mít číslo 54. A měla to být verze F2 ...

Ohledně Mitchella, souhlasím s Tvým závěrem.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

No já si dnes taky v 1 prodejně všimnul Glostera. Ale je to zajímavý, protože tam byl ten Mitchell a nyní hned ten Gloster, aniž by se tam objevil Polikarpov :) Ale to vydavatelství to tak prý nesmyslně dělá. Nedá se prý spolehnout na žádný řád. Je to tak prý i s jinýma modelama co vydávají (min. třeba nákladní auta). Co se dá dělat,...
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Dělám to nerad, ale vzhledem ke zmatkům ohledně pořadí vydávaných modelů chci udělat alespoň nějaký přehled.
Nejprve modely, o který bezpečně vím, včetně čísel pořadí:
1. P-51
13. P-47
18. B-25
19. I-16
20. Gloster Meteor
Dále si myslím, že s číslem 17. vyšla G4M Betty.
Mimo to jsem zcela určitě viděl následující typy - bez pořadí:
P-40
Swordfish
B-29, ale nevím, zda Enola Gay, nebo standardní provedení. Vyjít má obojí.
Myslím, že vyšel i Fw-190, Spitfire, Stuka a Ju-88, ale to už si zase tak moc jistý nejsem.

Velmi bych uvítal, kdyby kdokoliv z čtenářů Palby s příslušnými informacemi tento přehled doplnil a upřesnil.
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Díky ůdajům na stránkách vydavatelství Magnet mohu doplnit přehled dosud vydaných modelů série Letadla II. světové války:

1. P-51B
2. Ju-87 Stuka
3. A6M Zero
4. Swordfish
5. Spitfire Mk.Vb
6. Fw-190A-8
7. Bf-109F-4
8. F4u-1D Corsair
9. Blohm & Voss BV 222
10. Dewoitine D.520
11. Halifax B Mk.III
12. Ju-88 A-4
13. P-47D
14. P-40B
15. IL-4
16. B-29 "Enola Gay"
17. G4M Betty
18. B-25H
19. I-16
20. Gloster Meteor


Na stránkách uvedeného vydavatelství je k dispozici další seznam, který tedy už opravdu raději uvádět nebudu. Alespoň zatím. Podle něj by příští vydaný typ měl být Bristol Beaufighter Mk X. Tak uvidíme.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Dnes opravdu vyšel Bristol Beafighter TF Mk.X a to, světe div se, v měřítku 1:72. K blížšímu pohledu se dostanu asi až příští týden, ale zvolené měřítko mě, kromě radosti nad tímto modelem, naplňuje nadějí, že i další dvoumotoráky, které bych rád - P-38, P-61, Mosquito, budou vydány v této velikosti.
Uživatelský avatar
Martin.K
praporčík
praporčík
Příspěvky: 320
Registrován: 30/1/2009, 00:23
Bydliště: Ostrov

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Martin.K »

No myslim si, ze vdova bude v mensim meritku. Bylo dost velky ero s rozpětim pres 20m, to je ve 72 necelych 28cm, no nevim.
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!
Obrázek
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Obávám se, že máš pravdu, ale kdo ví? Uvidíme.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Tak jsem zjistil, že do ČR ta letadla dováží firma SEND předplatné (viz odkaz výše), která je prý výhradním distributorem pro EMSE publishing. Tvrdili, že zajišťují pouze rozesílání předplatitelům, což asi není pravda, protože na svém webu jasně píší, že to lze koupit i na stánkách (https://www.letadlazvalky.cz). Nějak budou asi propojeni i s firmou Česká trafika (https://www.ceskatrafika.com/letadla-ii-svetove-valky), protože to jinak asi není dost dobře možný. Asi pro ně ta Česká trafika dělá právě tu distribuci do stánků.
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Jsem dost zvědavý, jaký model bude příští. Podle jednoho seznamu by to měl být F6F Hellcat, podle jiného MC 202 Folgore. Ukáže se, podle které lajny se pojede. A nebo to bude úplně něco jiného, a to už se smíchy neudržím. :D
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Pod číslem 21 vyšel v popisované sérii v měřítku 1:72 model typu Bristol Beaufighter TF.X. Stroj s pozoruhodnou anabází, kdy vzniklý coby derivát torpédového stroje Bristol Beafort, se proslavil jako těžký, noční a dálkový stíhač, aby byl nakonec v největším počtu vyráběn ve verzi jako torpédový a útočný letoun. Opět se nebudu, až na jednu výjimku, zabývat podrobnou historií samotného stroje, zdrojů je na internetu dost.

Nejprve model sám. Znovu - uspokojivě přesné rozměry i proporce. Pocitově – líbí se mi.

Dále popisované nedostatky berte spíše jako návrh na vylepšení, pokud podobné úpravy provádíte.
Čiré průhledné díly překrytu kabiny a stanoviště střelce bohužel dokonale odhalují pouhé náznaky vybavení obou kabin. U střelce chybí jak rámování „bubliny“, tak i jakékoliv ztvárnění pohyblivého kulometu Vickers K ráže 7,7 mm. Když už jsme u výzbroje, výstřelné kanály 20 mm kanónů pod trupem jsou znázorněny vcelku přesně. Pevné kulomety v křídle, na rozdíl od nočních stíhacích, případně dalších verzí, tato verze neměla. Pod křídlem jsou na odpalovacích lyžinách znázorněny třípalcové neřízené rakety RP-3, opět docela přesně. Torpédo model nemá, což je vzhledem k zavěšeným raketám správné. Co je navíc, a nemělo by být, jsou přijímací antény palubního radiolokátoru AI Mk. IV v náběžných hranách obou polovin křídla, které tato verze nenosila. Měly ho noční stíhací letouny a vyznačovaly se k tomu šipkovými anténami v nose letounu. Znázornění paneláže je dle dostupných pramenů relativně obdivuhodně odpovídající skutečnosti.

Zbarvení představuje jeden ze strojů 27. Sqn. Royal Air Force South East Asia Command působící v letech 1944 -1945 v Barmě. Použité barvy jsou opět vcelku přesné. Snad jedinou chybou, ale bohužel, hodně viditelnou, je zbarvení nosu spodní barvou (Medium Sea Grey). Prohlédl jsem řadu fotografií, žádného Beafightera jakékoliv verze jsem takto „zmalovaného“ neviděl. Náprava je „snadná“, přesně namíchat naprosto shodný odstín a lesk správné barvy (Dark Earth) a horní část nosu přetřít, případně přestříkat.

Ještě poznámka k přiloženým stojánkům. Mám dojem, že s přibývajícím časem jsou čím dále nepřesnější. U mého výrobku prostě pohromadě nedrží, což je nemilé. Jistě, náprava nebude složitá, ovšem i tak mám pocit, že u takto těžkého modelu bez podvozku to bude trochu komplikovanější.

Ač jsem napsal, že se nebudu zabývat historií letounu, pár vět bych k ní přeci jen uvedl. Jde totiž o typ, který významně tvořil i část našich dějin. Což se netýká ztvárněné verze, ale verzí nočních stíhacích, na kterých v řadách 68. Sqn. RAF úspěšně bojovali v době II. světové války naši stateční letci. Dokonce v počtu, který jim umožnil vytvořit samostatnou letku B. Vím, že pro znalce historie našeho letectví neříkám nic nového, ale třeba na tuto skutečnost upozorním čtenáře Palby, kteří mají jiné priority a pokud se mluvilo o našich letcích měli představu jen o denních stíhacích a bombardovacích jednotkách. I v tomto případě lze mnohou informaci najít na netu.
Odpovědět

Zpět na „Hotové modely“