Boje o Kolín nad Rýnem

Od Normandie po kapitulaci Německa

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Sherman vs. Panther

Příspěvek od Alfik »

Barrymore píše:
šedý_vlk píše: Sověti měli na osádkách obrovské ztráty, zničení tanku T-34/76 přežila osádka jen v asi 25 - 30% případů
(Panther vs T-34 nakl. GRADA,str.75)
já nevím, ale T-34 měl 4-5 osob posádky podle verze, tudíž ztráty jsou v průměru 1-1,5 bojovníka.
Tys nikdy neviděl veterána bez nohy? :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Boje o Kolín nad Rýnem

Příspěvek od Barrymore »

Alfík: Já jenom narážel na to, že výraz "Ztráty osádek byly mnohem nižší než ztráty strojů - např. 51. tankový oddíl měl v červenci a srpnu 43 jen 72 padlých, což přibližně odpovídá poměru jednoho padlého na zničený Panther." je co do počtu potřebných rakví roven výrazu "Sověti měli na osádkách obrovské ztráty, zničení tanku T-34/76 přežila osádka jen v asi 25 - 30% případů ".
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Boje o Kolín nad Rýnem

Příspěvek od Alfik »

No jo, ale v tom je právě ten vtip - jeden by řekl, v tom je krása manipulace:
V příp. Pantherů se počítá poměr lidí lomeno tanků. V příp. T-34/75 se počítá poměr CELÝCH posádek lomeno tanků :D
Vót ťéchnika :lej:
Proto ten můj vtípek, že 1,5 člověka je asi tím že započetli disablované veterány :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Boje o Kolín nad Rýnem

Příspěvek od Barrymore »

Nevím, jestli to patří do tohoto vlákna, ale při těch počtech mě napadlo se zeptat, jaké bylo procento opravitelně poškozených tanků pro porovnání např. u Shermanu, Pantheru a T-34? Co vím, tak z boje vyřazené T-34 byly v rámci Bagrationu opraveny i několikrát.
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Boje o Kolín nad Rýnem

Příspěvek od Mirek58 »

Kolikrát poškozené tanky prošly opravou se zde někde v minulosti také zmiňovalo.
Matně si pamatuji, že T 34 prošly opravou cca 6-8x, německé Tigry 4-3x a (teď doslova lovím z paměti!) tohle číslo platilo i pro ostatní něm tanky.
A podle mne, je ten poměr docela reálný, protože mohu opravit pouze ten tank, který dokážu odtáhnout do dílny.
A Wehrmacht byl po většinu doby na východní frontě v ústupu. Tedy měl problém s odsunem poškozené techniky.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Boje o Kolín nad Rýnem

Příspěvek od Rase »

V bitvě o Kolín nad Rýnem došlo k legendárnímu "filmovému" střetu mezi Pantherem a Pershingem:

https://www.armyweb.cz/clanek/v-bitve-o ... pershingem


Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní boje 1944 - 1945“