Turecký tank Altay

Tanková a obrněná technika

Moderátor: Rase

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Turecký tank Altay

Příspěvek od Rase »

U nového tanku Altay bylo pancéřování stropu věže navrženo s ohledem na hrozbu moderních útočných ATGM. Systém Aselsan ÖRÜMCEK zajišťuje 360° sledování okolí a najdeme zde i laserový varovný systém YAMGÖZ. Celková hmotnost nové kabeláže je přes 500 kg.

https://twitter.com/RyszardJonski/statu ... 0544184321

20230323_133923.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Turecký tank Altay

Příspěvek od Rase »

Ve výrobním závodu společnosti BMC Defence ve městě Arifiye došlo k předání dvou tanků Altay. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil turecký prezident.

7076.jpg
Fua_PCtWIAAV5WJ.jpg
Fua_PCUWIAIjV4z.jpg
Fua_PD2XgAM6GrL.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Turecký tank Altay

Příspěvek od Dzin »

Že by už konečně taky začala turecká armáda nějaké sériové Altaye dostávat?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Turecký tank Altay

Příspěvek od Rase »

Prý to jsou jenom další prototypy, byť dost vylepšené.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Turecký tank Altay

Příspěvek od Dzin »

Začíná z toho už být nekonečný příběh. Vím, že se obvykle poukazuje, že Altay je důkazem, že Turci jsou schopni vyvinout a vyrábět moderní MBT, ale mě přijde, že je to stále dost přehnané tvrzení. Evidentně s tím mají stále dost problémů. Přemýšlel jsem proč tomu tak je a jediné, co mě napadlo, je, že v případě Altaye neměli dostatečně velké zapojení zahraničního partnera. Třeba T-129 je založen na rozvoji A-129 a docela se mu daří. U Altaye toto chybí, měl sice podporu z Jižní Koreje a Německa, ale vše bylo vyvíjeno od začátku a ne navázání na nějaký už existující typ.

Z tohoto pohledu mi přijde, že by na tom byli lépe, kdyby si rovnou vybrali korejskou K2 a tu postupně upravili k obrazu svému.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Turecký tank Altay

Příspěvek od Rase »

Dzin:
Zrovna u tanku si nemyslím, že by šlo o nějakou hi-tech záležitost a že by jeho výrobu nezvládli. Osobně jej celou dobu beru jako downgradovaný K2 (v podstatě něco jako Leopard 2) - přitom výrobu houfnic K9 (T-155 Fırtına) zvládli. Za mě bude možná problém v tlaku na co nejnižší cenu a přecenění možností vlastního průmyslu. Ono rozhádání se s Němci vidím jako dost problém, jelikož MTU (a korejskou převodovku) mají i v těch houfnicích.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Turecký tank Altay

Příspěvek od Dzin »

Rase píše: 24/4/2023, 20:43přitom výrobu houfnic K9 (T-155 Fırtına) zvládli.
Ale zase, to je místní verze K9, zatímco Altay je opravdu originální turecký výrobek, byť s pomocí zahraničních komponent. Přijde mi, že Turci jsou zatím ve stavu, kdy si dokáží moderní cizí výrobek dobře osvojit a upravit, zatímco vlastní vývoj a výroba jim stále dělá problémy.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“