Stav Luftwaffe v září 1938?

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

Snažil jsem se zjistit co je pravdy na tom tvrzení které se objevuje prakticky v každé diskusi o Luftwaffe v roce 1938 a to že během Mnichovské krize měly německé jednotky zásoby na týden (případně 10 dní) bojů...

Při mém pátrání jsem nalezl soubor dokumentů pojmenovaný Planstudie "Grün" 1939 který se sice nevztahuje přímo k září 1938, ale který mimo jiné řeší stav zásob na území Rakouska (tedy v působnosti Luftgaukommanda XVII) v prosinci 1938. Součástí souboru dokumentů Luftgaukommanda XVII Planstudie "Grün" 1939 je i část nazvaná Planstudie 1938/39 (Winter) řešící stav v Rakousku k 5. prosinci 1938, veškeré údaje budou pocházet odtud pokud nebude výslovně uvedeno jinak. Napíšu sem pár věcí co jsem zjistil.

Předně je asi nutné uvést že Němci neměřili stav zásob Luftwaffe na dny, početní jednotkou pro to byl Einsatz. Einsatz by se dal nazvat misí či bojovým letem (v případě munice pak palebným průměrem). Spotřeba paliva a munice během jedné mise například pro bombardovací Kampfgruppe se počítala jako tabulkový stav letadel včetně záložních (39 kusů), tato letadla pak při misi spotřebovala veškeré palivo, veškerou munici do palubních zbraní a plný náklad pum. Praxe je tedy v realitě samozřejmě jiná, bojové jednotky nebývají na plném stavu (a ne všechna přítomná letadla bývají momentálně letuschopná), palivo není v bojové akci spotřebováno všechno, totéž platí o munici do palubních zbraní a někdy není k letu naložen plný náklad pum. To jen tak pro pořádek. Teď už ale k tomu zajímavějšímu -
-------------------
Na začátku prosince 1938 se v Rakousku nacházely následující jednotky (bez průzkumných) -
Stab/KG158, I./KG158 a II./KG158 (vyzbrojené Do 17) na letišti Wiener Neustadt.
III./KG158 (Do 17) na letišti Wels.
I./St.G.168 (Ju 87) na letišti Graz, v případě mobilizace (spuštění plánu "Grün") se měla okamžitě přesunout na letiště Kottingbrunn.
I./JG134 (Bf 109) na letišti Aspern.

Zpráva uvádí že pro případ války je na těchto stávajících základnách připraveno palivo pro čtyři bojové mise (ve Welsu pro šest), olej pro misí šest. Další zásoby se nacházely na záměnných letištích. Řečí čísel to znamenalo následující -
Wiener Neustadt - 600 000 l paliva, 56 000 l oleje, 2000 l glykolu.
Wels - 390 000 l paliva, 24 600 l oleje, 1000 l glykolu.
Graz - 108 000 l paliva, 13 100 l oleje, 300 l glykolu.
Kottingbrunn - 265 000 l paliva, 25 300 l oleje, 300 l glykolu.
Aspern - 56 000 l paliva, 7 200 l oleje.
Parndorf - 80 000 l paliva, 6 000 l oleje, 300 l glykolu.
Eisenstadt - 80 000 l paliva, 6 000 l oleje, 300 l glykolu.
Hörsching - 80 000 l paliva, 6 000 l oleje, 300 l glykolu.
Jen upozorňuji že na tomto seznamu jsou jakési nedotknutelné mobilizační zásoby na které se v případě míru nesmělo sáhnout.

Pokud jde o munici, dokument uvádí že byla připravena zásoba na stávajících letištích -
Wiener Neustadt - přibližně pro 9 misí pro 2 Kampfgruppe.
Wels - přibližně pro 8 misí pro 1 Kampfgruppe.
Kottingbrunn - přibližně pro 5 misí pro 1 Stukagruppe.
Aspern - přibližně pro 6 misí pro 1 Jagdgruppe.
Graz - 3 mise pro 1 Stukagruppe.
Na záměnných letištích pak byla připravena zásoba munice kterou zpráva nazývá jako tzv. "138 tunový balík" ("138 to Paket"), další munice byla na letišti Linec. Opět řečí čísel -
Wiener Neustadt - 2 000 kusů SC10h, 21 350 kusů SC10t, 5 640 kusů SC50, 3 960 kusů SD50, 20 040 kusů B1 EL, 918 000 kusů munice do kulometů.
Wels - 4 980 x SC10t, 2 160 x SC50, 720 x SD50, 208 x SC 250, 40 000 x B1 EL, 459 000 kusů munice do kulometů.
Graz - 104 x SC250, 20 040 kusů B1 EL, 918 000 kusů munice do kulometů.
Kottingbrunn - 1 490 x SC10t, 208 x SC250, 216 x SC500, 500 x B1 EL, 918 000 kusů munice do kulometů.
Aspern - 1 000 x SC10h, 20 040 x B1 EL, 459 000 kusů munice do kulometů + 2 160 kusů 2 cm FF.
Parndorf - 1 500 x SC10h, 1 500 x SC10t, 840 x SC50, 182 x SC250, 20 000 x B1 EL, 459 000 kusů munice do kulometů.
Eisenstadt - 1 500 x SC10h, 1 500 x SC10t, 840 x SC50, 182 x SC250, 20 000 x B1 EL, 306 000 kusů munice do kulometů.
Linz - 1 600 x SC10h, 6 880 x SC10t, 720 x SC50, 306 000 kusů munice do kulometů.
Hörsching - 1500 x SC10h, 1500 x SC10t, 840 x SC50, 182 x SC250, 20 000 x B1 EL, 326 000 kusů munice do kulometů.
Schwetat - 1 500 x SC10h, 1 500 x SC10t, 840 x SC50, 182 x SC250, 20 000 x B1 EL, 459 000 kusů munice do kulometů.
K tomu jen moje malá poznámka na okraj, na základně Kottigbrunn bylo evidentně mnohem víc pum pro Stuky než jenom na pět misí.
-------------

Každopádně se určitě dá říci že jednotky Luftwaffe v Rakousku měly k dispozici opravdu u jednotek momentální zásoby jen na pár dní nasazení. NICMÉNĚ, nelze si to rozhodně vykládat tak že Luftwaffe neměla žádné další zásoby paliva a munice !!! To že na operačním letišti má jednotka k dispozici jen velmi omezené množství zásob byla naprosto běžná praxe a to nejenom u Luftwaffe. Například i na začátku tažení v Polsku jednotky Luftwaffe rozhodně neměly na svých letištích zásoby munice nebo paliva na měsíc bojů a například polská stíhací brigáda (Brygada Pościgowa) při mobilizaci také dostala zásoby na 10 misí. Bylo na logistice aby tyto zásoby jednotkám průběžně doplňovala.

Dokument Planstudie "Grün" 1939 dosti podrobně řeší doplňování zásob pro jednotky Luftwaffe na území Luftgaukommanda XVII (Rakousko) pro případ mobilizace. Do pozemní organizace Luftgaukommanda XVII patřil mimo jiné i zásobovací sklad Praterspitz kde byly zásoby paliva a muniční sklad Felixdorf.
Zpráva například říká že ve skladu Praterspitz je pro případ mobilizace připraveno k okamžitému použití 40 železničních vagónů, 22 je jich určeno pro Wiener Neustadt, 10 pro Kottingbrunn, 5 pro Graz a 3 pro Aspern. Další dopravní prostředky (automobilové cisterny) byly například vyčleněny pro Linz, Aspern nebo Sollenau. Bohužel v dokumentu není uvedeno kolik paliva tam bylo uloženo na začátku prosince 1938 ve skladu Praterspitz, je tam nicméně uvedeno že v polovině března 1939 tam bylo 7 200 000 litrů.
Pokud jde o munici, v muničním skladu Felixdorf byl pro případ vyhlášení mobilizace připraven k okamžitému odeslání (tj. munice byla naložena na dopravních prostředcích) "138 tunový balík" který měl ihned vyrazit na základnu Münchendorf. Do 24 hodin od vyhlášení mobilizace měla také být odeslána z Felixdorfu munice do kulometů pro stíhače (a průzkumné jednotky), místo dodávky měli určit velitelé příslušných jednotek. Následující doplnění municí se mělo dít podle potřeby na základě požadavků velitelů. Dokument bohužel opět neuvádí zásoby v muničním skladu Felixdorf v prosinci 1938, nicméně k 20. únoru 1939 tam bylo uloženo téměř 1 500 tun pum.

--------------------

Samozřejmě by bylo ideální mít takové údaje pro září 1938 a pro celou Luftwaffe nebo alespoň pro jednotky které by v případě konfliktu byly nasazeny proti Československu, to je to co mě zajímá především. Taková data se nacházejí v dokumentech v německých archívech, jenom je ještě pokud vím nikdo nezpracoval a nezveřejnil. Z těchto dokumentů mimochodem na 100% pocházejí i ty často citované (a překroucené či ne plně pochopené) věty o tom že u jednotek Luftwaffe byly v září 1938 zásoby jen na týden bojů. Mohla být situace se zásobami v září 1938 diametrálně odlišná od situace v prosinci 1938 případně na začátku roku 1939? Mohly být jednotky v Rakousku zásobeny celkově lépe než zbytek Luftwaffe? Ano, možné to samozřejmě je, možné je vlastně všechno když nemáme údaje. Osobně si tedy myslím že to není moc pravděpodobné, ale to je jen můj osobní názor.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Zemakt »

Mohla být situace se zásobami v září 1938 diametrálně odlišná od situace v prosinci 1938 případně na začátku roku 1939?
Logicky jistě. Jak moc je pak otázkou. Každopádně zajímavé. Jak si stály v plánu Zelený zmiňované jednotky, co se týče důležitosti? Nebo to bylo jedno, zda se mělo útočit z Aspern či Drážďan? Víš kam tím mířím..
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

Zemakt píše: 22/3/2023, 06:05
Mohla být situace se zásobami v září 1938 diametrálně odlišná od situace v prosinci 1938 případně na začátku roku 1939?
Logicky jistě. Jak moc je pak otázkou. Každopádně zajímavé. Jak si stály v plánu Zelený zmiňované jednotky, co se týče důležitosti? Nebo to bylo jedno, zda se mělo útočit z Aspern či Drážďan? Víš kam tím mířím..
Tak je samozřejmě možné až jisté že v září 1938 tam bylo méně zásob než někdy v únoru 1939, přesně jak píšeš, bylo by to logické. Rozdíl mezi zásobami z prosince 38 a z února až března 39 je nicméně naprosto minimální, to je důvod proč mi to podle mého osobního názoru nepřijde pravděpodobné. Přesněji, nemyslím si že by ty rozdíly byly nějak drastické. Je to ale jen můj osobní názor který bez nějakých pevných dat nemá valnou cenu.

Pokud jde o důležitost jednotek v Rakousku při plánu Zelený - byly stejně důležité jako všechny ostatní jednotky Luftwaffe určené k boji proti Československu.
Když budu konkrétní, bombardéry (včetně Stuk) měly ohraničený bojový prostor osou Kálnica - Klačno - Trenčín - Uh. Hradiště - Bučovice - Blansko - Poříčí nad Sázavou - Písek - Vimperk. Hlavní operační důraz měl být kladen v prostoru Jihlava - Brno. K tomu podpora pozemních jednotek nasazených z území Rakouska.
Dálkový průzkum měl být prováděn až k linii Prešov - Trenčín.
Stíhači měli především bránit prostor Vídně, s tím že zpočátku jejich úkolem byla podpora bombardérů (tj. vybojování vzdušné nadvlády a doprovody).

Obecně, Luftwaffe nerozlišovala nějaké úseky fronty na méně či více důležité. Trošku to rozvedu - pokud byly jednotky určené k boji na konkrétní frontě tak do toho vždy "šly na plné pecky". Luftwaffe vždy měla co bombardovat, počet možných cílů vždy zdaleka převyšoval počet letadel. Když se budeme konkrétně bavit o plánu Zelený a budeme předpokládat ten nejpravděpodobnější scénář vypuknutí války (tedy odmítnutí Mnichovské dohody) tak je samozřejmé že jednotky Luftwaffe v západním Německu a ve Východním Prusku nejsou tak důležité. To co by ale šlo přímo proti Československu by mělo všude stejnou prioritu. Opět, jen můj názor který jsem si vytvořil na základě toho co vím o nasazení Luftwaffe například proti Polsku atd.

Dám sem seznam toho co bylo (alespoň teoreticky) určeno k nasazení proti Československu na konci září 1938, protože proč ne -

7. Fliegerdivision -
Schlachtfliegergruppe 10, 20, 30, 40 a 50
Kampfgruppe z.b.V. 1, 2, 4, 5 a 6

Lehrgeschwader Greifswald -
Stab, I., II., III. a IV./LG
Aufklärungsgruppe Jüterbog

LUFTWAFFENGRUPPENKOMMANDO 1.
IV./JG134 (přesunutá dočasně od Luftwaffengruppenkommanda 2)
III./JG234 (přesunutá dočasně od Luftwaffengruppenkommanda 2)
2. a 3./JG131 (přesunuty dočasně od Luftwaffenkommanda Ostpreussen)
1.Fliegerdivision -
Stab, I., II., III. a IV./JG132
Stab, I. a III./KG152
Aufklärungsgruppe 12
Aufklärungsgruppe 52
Aufklärungsgruppe 22
2. Fliegerdivision -
Stab, I., II., III. a IV./KG153
Stab, I., II. a III./KG253
I./St.G.163
Aufklärungsgruppe 13
Aufklärungsgruppe 23

LUFTWAFFENGRUPPENKOMMANDO 3.
4. Fliegerdivision -
I. a II./JG135
Stab, I., II. a III./KG255
Stab, I., II. a III./KG355
Stab, I., II. a III/St.G.165
Aufklärungsgruppe 15
Aufklärungsgruppe 25

LUFTWAFFENKOMMANDO ÖSTERREICH.
I./JG138
I./JG334 (přesunutá dočasně od Luftwaffengruppenkommanda 2)
Stab, I., II. a III./KG158
I./St.G.168
Aufklärungsgruppe 18
Aufklärungsgruppe 28
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Zemakt »

Obecně, Luftwaffe nerozlišovala nějaké úseky fronty na méně či více důležité. Trošku to rozvedu - pokud byly jednotky určené k boji na konkrétní frontě tak do toho vždy "šly na plné pecky".
Tudíž, něco jako prioritní směr neexistoval, ok. Nešlo mi ani tak o plné pecky, ale jestli měl jeden ze směrů vyšší důležitost, tudíž vyšší dotaci municí a PHM. Ale chápu a rozumím, že bez archivních podkladů to mohou být jen a pouze doměnky.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

Zemakt píše: 22/3/2023, 21:56
Obecně, Luftwaffe nerozlišovala nějaké úseky fronty na méně či více důležité. Trošku to rozvedu - pokud byly jednotky určené k boji na konkrétní frontě tak do toho vždy "šly na plné pecky".
Tudíž, něco jako prioritní směr neexistoval, ok. Nešlo mi ani tak o plné pecky, ale jestli měl jeden ze směrů vyšší důležitost, tudíž vyšší dotaci municí a PHM. Ale chápu a rozumím, že bez archivních podkladů to mohou být jen a pouze doměnky.
Tím "na plné pecky" jsem tak nějak myslel i situaci se zásobováním.

Je jasné že z hlediska pozemní armády měli některé směry vyšší důležitost, Luftwaffe se to ale dotýkalo množstvím přidělených jednotek, ne množstvím přidělených zásob. Je to vlastně vidět zrovna na tom Rakousku kdy pozemní útok z jeho území směrem na Brno dostal jako vzdušnou podporu nějakých 60 Do 17, 30 střemhlavých bombardérů a řekněme 30 stíhaček, což není zrovna drtivá síla a je evidentní že ostatní směry měli vyšší důležitost. Nicméně, když už tam ty jednotky byly tak měly být zásobeny tak aby mohly vést neomezenou činnost.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

Obrázek

Kdysi jsme tu u této tabulky diskutovali co to znamená u posádek Luftwaffe to "Partially Operational", což se u nás většinou trošku nešťastně překládá jako "částečně vycvičený" (byť to vlastně není špatně). Já už vím co to znamená -

Luftwaffe stav svých posádek u jednotek v hlášeních rozdělovala na dvě skupiny -
voll einsatzbereite Besatzungen - to byly posádky schopné bojového nasazení za každého počasí (aka IFR).
bedingt einsatzbereite Besatzungen - posádky schopné bojového nasazení pouze pokud byla vidět zem (aka VFR).

To je vše, nic jiného než počasí v tom nebylo, žádné složitosti, počty odlétaných hodin na letadle nebo snad nedokončený výcvik.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Zemakt »

Heh, tak to je prča. Teď si ještě lámu hlavu nad dalším dogmatem. Že by počty u jednotek v prní linii, Ar-68 vs Bf-109?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

To nejsi sám kdo si s tím láme hlavu, je to jeden z důvodů proč jsem kdysi založil toto téma a odpovědi jsem se stále nedobral. Sice jsem po letech ucítil nutkání se v tom zase hrabat, jak je ostatně vidět z těch mých grafomanských výlevů, ale na nic nového jsem v tomto ohledu nenarazil.

Momentálně za nejspolehlivější považuji data která se údajně vztahují k 19. září 1938 -
K tomuto datu měla Luftwaffe u jednotek na území III. říše 810 stíhacích letadel, z toho 583 typu Bf 109 (z toho 510 kusů letuschopných), minimálně 12 He 112, zbytek (tedy cca 215 kusů) byl typ Arado Ar 68.
Jsou to čísla která NEZAHRNUJÍ letadla ve Španělsku u Legionu Condor.

Považuji to za nejspolehlivější čísla protože se v literatuře celkem pravidelně opakují i s tou datací, i když se nikdo pokud vím neobtěžuje citovat z jakého originálního zdroje to pochází. Datum hodně naznačuje (prakticky potvrzuje) že původním zdrojem je týdenní hlášení Luftwaffe o stavu jednotek. Celkem často se o těch 583 kusech Bf 109 tvrdí že to byl v té době počet vyrobených letadel, na 510 letuschopných "stodevítkách" u jednotek se pak všichni prakticky shodují. Spolehlivá data o výrobě Bf 109 jasně říkají že tou dobou bylo již vyrobeno mnohem víc letadel než 583, proto si myslím že to číslo znamená kolik jich bylo u jednotek. Dal bych za to ale ruku do ohně? Ne, protože si nejsem jistý.

Abych byl fér, hodně často se v literatuře také objevuje že Luftwaffe měla v září 1938 pouze 171 kusů Bf 109. Naprosto netuším odkud to číslo pochází, vím jen že je stále dokola opisováno a jsem přesvědčený o tom že je to nesmysl. Myslím si že je to nesmysl protože podle německých dokumentů bylo do konce března 1938 Luftwaffe dodáno 22 Bf 109A (možná označení prototypů), 341 Bf 109B, 27 Bf 109C a 139 Bf 109D, to je celkem 529 letadel. A pak jen od dubna do června 1938 bylo prý vyrobeno dalších 9 Bf 109B, 31 Bf 109C a 365 Bf 109D. Co se poté stihlo vyrobit a dodat do konce září 38 nemám tušení.
Lze namítnout že část výroby šla k Legionu Condor, nicméně je známo že do konce září 38 tam bylo posláno celkem 50 kusů Bf 109 (včetně 4 prototypů). Něco určitě bylo ztraceno při nehodách, ale jen těžko to byly stovky letadel. Jeden ze zdrojů například říká že v roce 1937 byly pouze dvě Bf 109 ztraceny při nehodách, dalších 27 bylo poškozeno. Těch 171 kusů zkrátka moc nesedí, i když by mě hodně zajímalo co je to vlastně za číslo, předpokládám že si to nikdo jen tak z prstu nevycucal.

EDIT: opraveny počty u Bf 109 u Legionu Condor.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

Tak jsem se konečně dopátral přesně toho co jsem hledal a můžu zatím jen říct že ten údaj o počtu Bf 109 u jednotek Luftwaffe k 19. září 1938 je naprosto správně. Tedy k 19. září 1938 měla Luftwaffe (BEZ Legionu Condor !!!) u jednotek 810 stíhaček, z toho 583 kusů typu Bf 109 a 227 kusů typu Ar 68. Nebyly tam v té době ani ex-rakouské Fiaty Cr 32 a překvapivě ani žádné He 112.

Pohrávám si s myšlenkou že sem na Palbu o stavu Luftwaffe za Mnichovské krize napíšu článek, protože jsem teď získal přesně ta data co jsem potřeboval. Ale nic neslibuju.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Zemakt »

A za čím lze vidět toto konstatování? Pakliže to samozřejmě nechceš sdělit v tom článku. To bych si tedy i radši počkal. Ať je to vše hezky pohromadě.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

Nechám si to do toho článku, snad se k němu tedy dokopu.
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Dzin »

Farky píše: 26/3/2023, 20:29 Nechám si to do toho článku, snad se k němu tedy dokopu.
To by bylo fajn. :up:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

Dělám na tom, ale už teď vím že to je spíš na několik týdnů (až měsíců). Musím se tím vším prohrabat a utřídit si to v hlavě, hlavně z ní dostat ty svoje letité "pravdy a jistoty". Například jsem byl přesvědčený že při anschlussu Rakouska měly jednotky Luftwaffe náležející pod Luftwaffengruppenkommando 3 k dispozici cca 100 tun pum. Jenže to číslo je naprosto špatně a to o řád. Na území pod velením Luftwaffengruppenkommanda 3 bylo na každém z operačních letištích připraveno 98 tun munice (tzv. 98 to Paket) a pro představu pouze na letištích kde se nacházelo více munice než těch 98 tun bylo celkem 973 tun pum.

Obrázek

P.S. - naprosto netuším jak se teď na Palbu správně dávají obrázky, takže se omlouvám za případnou nepříjemnost.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Zemakt »

Ideálně přílohou. Dá se to i umístit do textu. Takto jak jsi to udělal nevadí, ale je riziko, že se to časem ztratí.

Já to dělám tak, že zpravodajství, info., v podstatě nic důležitého vkládám přes obrázky. Viz ty nyní. Foto do článků pak přílohou. To je trvanlivé.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“