OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Rád by som poprosil eliminovať témy, offtopici,podobné veci ktoré tu nehorázne spamujú vlákna naprieč celým fórom.
Naozaj OSSR kampak kráčíte? nie je vlákno o dementoch a ich pohnútkach, subjektívnych pocitoch a "hovnometoch", ktorými sa to tu akosi hemží.
Ďakujem.
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od jarl »

skelet píše: 24/3/2023, 20:10 Držte se OSSR, děkuji
Pročištěno. Pokud to nepůjde po dobrém, vlákno na týden zamknu. Tady nejste v hospodě tak se podle toho chovejte.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Aprílová obrana je vonku
Veľmi zaujímavé a potešujúce citanie o Slovenskom štíte 2023 a tiež o VOP Trenčín.

https://www.mod.gov.sk/obrana/
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Naď pripomenul, že Slovensku americký kongres schválil grant vo výške 200 miliónov eur určených na modernizáciu obrany. Prvýkrát verejne povedal, na čo ich plánuje použiť. Má ísť o ručné zbrane, prostriedky na boj proti dronom a viacúčelové obrnené vozidlá 4x4.

https://twitter.com/SFPA_SK/status/1640 ... uXifw&s=19
Hall
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 267
Registrován: 30/10/2018, 23:31

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Hall »

Naď na konferencii SFPA doslova povedal, že na 4x4 pripadne najväčšia časť 200 mio $ balíka pomoci z US. Pôjde o približne 200 vozidiel JLTV (6:00:25 v priloženom videu).

Za mňa :up: :up: :up:

Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Z nuly na sto, za 3 sekundy.
Tak sa da označiť pôsobenie Naďa a jeho týmu na MOSR počas troch rokov. A to prvý riešili akurát tak COVID.
Kebyže mi niekto povie, ze po 2023 jedine co treba doriešiť, bude PVO, tanky, drony a nákladiaky, tak neuverím.

11t JLTV je zrejme nakoniec dobrou voľbou.
Info zo Slovenského štítu je, že maďarsky Gidrán 4x4 mal problém s prekonávaním terénu (a to vobec nemáme mokro) a musel sa prispôsobovať manéver práve prejazdnosti najslabšieho článku.
Ci aj tých 11t nebude veľa.
Klingacik
Příspěvky: 4
Registrován: 2/12/2021, 22:23

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Klingacik »

Hall píše: 27/3/2023, 19:47 Naď na konferencii SFPA doslova povedal, že na 4x4 pripadne najväčšia časť 200 mio $ balíka pomoci z US. Pôjde o približne 200 vozidiel JLTV
Naď súťaží koľko krát sa bude dať odsúdiť za vlastizradu.

V palných zbraniach aj v 4x4 máme kompetencie vo vývoji aj vo výrobe. JLTV vyvinuté v imperiálnych mierach, súčiastky vyrábané na druhej strane planéty. Licencie na vývoj nových verzií ostanú ako inak v rukách Američanom (naposledy OSSR požadovalo 17 verzií). Zapojenie SVK priemyslu na vývoji 0, zapojenie na výrobe 0, zapojenie počas životného cyklu 0, však je to dar?!

Toto už nie je konšpirácia, vytvára sa tu pás krajín, pozbavených vlastného vojensko-priemyselného komplexu, úplne závislých na vôli USA. Vrátane poslednej správy o AH-1, to bude čistý peňazovod do USA, čierna diera ala MIG-29. A náš priemysel môže zdochnúť. Hlavne nesmie chýbať sprava, že touto objednávkou podporíme pracovné miesta v USA.

Ak ma niekto s týmto hodnotením problém, nech ho vyvráti.

P.S.: Ma už BAE podpísanú zmluvu s miestnymi dodávateľmi?
bheid
praporčík
praporčík
Příspěvky: 332
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od bheid »

Když vezmu objem zboží dováženého z Číny, tak na základě toho bych mohl stejně tak tvrdit, že jsme pod pantoflem Číny.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

K útočným puškám a 200ks JLTV som sa vydril v príspevkoch v diskusii OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper.

Proste Fico, Danko, Pellegrini, ale aj tí, ktorých sa meno ani len nevyslovuje musia každý týždeň otvárať šampanské aké skvosty im naše MO servíruje. Proste užitoční idioti...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Hall
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 267
Registrován: 30/10/2018, 23:31

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Hall »

Klingacik píše: 28/3/2023, 00:08 V palných zbraniach aj v 4x4 máme kompetencie vo vývoji aj vo výrobe. JLTV vyvinuté v imperiálnych mierach, súčiastky vyrábané na druhej strane planéty. Licencie na vývoj nových verzií ostanú ako inak v rukách Američanom (naposledy OSSR požadovalo 17 verzií). Zapojenie SVK priemyslu na vývoji 0, zapojenie na výrobe 0, zapojenie počas životného cyklu 0, však je to dar?!
Ešte raz si zopakujeme to podstatné, 200 JLTV bude zadarmo!

Slovenské firmy možu dodať zbraňové nádstavby, komunikačné systémy, vyvinúť B-kity balistickej ochrany alebo sa podieľať na údržbe.

Keď už sme nahryzli tú tému, aké zapojenie slovenského priemyslu alebo offsety sa podarilo dojednať pri obstaraní MiG-29 z deblokácií? Aby sme teda mali s čím porovnávať..
Klingacik
Příspěvky: 4
Registrován: 2/12/2021, 22:23

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Klingacik »

Hall píše: 28/3/2023, 00:51
Ešte raz si zopakujeme to podstatné, 200 JLTV bude zadarmo!

Slovenské firmy možu dodať zbraňové nádstavby, komunikačné systémy, vyvinúť B-kity balistickej ochrany alebo sa podieľať na údržbe.
Toto je ten problém. Sú "zadarmo". USA nám môže aj nemusí dať dané výhody (participáciu), pretože výber nevzišiel z výberového konania, kde mohli byť tieto požiadavky už v zadaní požadované.
Hall píše: 28/3/2023, 00:51 Keď už sme nahryzli tú tému, aké zapojenie slovenského priemyslu alebo offsety sa podarilo dojednať pri obstaraní MiG-29 z deblokácií? Aby sme teda mali s čím porovnávať..
Nebudem porovnávať nadzvukový stíhač s 4x4. To druhé si vieme vyrobiť (máme na to kompetencie), to prvé nie. Apropo, skončilo sa to zle. Čim sa dostávam k jadru problému... Akú máme istotu, že sa v prípade AH-1Z nedopracujeme k rovnakému výsledku ako s Mig 29? Veď náklady budú astronomické.

A to proti bitevním vrtuľníkom nič nemám, práve naopak, lenže my sme sa ešte nedopracovali ani k tým 18ks UH-60, ktoré sa dlhodobo požadovali!
Klingacik
Příspěvky: 4
Registrován: 2/12/2021, 22:23

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Klingacik »

A ešte ma napadli tieto veci.

BOV 4x4 sa požadovalo v konfigurácii 2+4, kvôli čomu na jednej strane vznikli mastodonty od Tatry a Zetoru a na druhu stranu bola vyradená ponuka Aligatoru. JLTV je v konfigurácií „1 + 3 in individual seats + optional gunner“ , čo ma bližšie k Aligatoru.

Najnovšie podľa plánu 2035 existujú projekty Bojové obrnené vozidlo 4x4, Ľahké prieskumné vozidlo 4x4 a Ľahké a stredné vozidlá pre špeciálne operácie. Naď by sa mohol vyjadriť, pre ktorý projekt sa nakúpia JLTV. Som ochotný akceptovať nákup pre špeciálne operácie, ale tých asi nebude 200ks.
Klingacik
Příspěvky: 4
Registrován: 2/12/2021, 22:23

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Klingacik »

Podľa môjho skromného názoru sme mali zobrať pôvodnú ponuku na 300mil USD (namiesto 660mil USD za AH-1), zobrať 200mil USD, vyhodiť z nich strelne zbrane, (väčšinu) JLTV a nakúpiť zato zvyšných 7ks UH-60.

Tým pádom by sme mali aspoň finančne uzavretú kapitolu UH-60, ktorá sa tiahne od roku 2015.

Treba ísť bod za bodom, projekt za projektom a uzavierať ich. Budúci rok sa uzavrú F-16, čiastočne radary. Máme tu ešte otvorený projekt C-27, v riešení PBOV a BOV 8x8. V zásobníku máme strelne zbrane, UAS a nákladné vozidla.

Koľko projektov sme vôbec schopný naraz realizovať bez poklesu kvality?

Z AH-1 mám zlý pocit, že sa niekto pod emóciami ulakomil na akože „výhodnú kúpu“ .
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Klingacik píše: 28/3/2023, 02:43 Podľa môjho skromného názoru sme mali zobrať pôvodnú ponuku na 300mil USD (namiesto 660mil USD za AH-1),
Ako si prišiel na to, ze bola ponuka za 300 miliónov?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

K tym astronomickym nakladom prevadzky AH-1Z. V inom vlakne je pekny clanok, ze tento vrtulnik ma medzi bojovymi vrtulnikmi jedne z najnizsich prevadzkovych nakladov.
Uživatelský avatar
Shakal
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 530
Registrován: 1/12/2009, 13:49

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Shakal »

v tomto dobrom rozhovore celkovo o vyvoji stihaciek sa na zaciatku rozobera ponuka Amikov za nase Migy.
phpBB [video]
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ak cena za 1lh bude stáť 10.000€, ročne nalietajú 150lh kus (o 20viac ako je štandard pri Mi-17M) ročné náklady budú
18 mil €. Zaokrúhlime na 20mil, nech nežerem.
Rozpočet na tento rok je 2,46mld €. Podiel na nákladoch 0,81%.
Naozaj astronomické náklady, toto nás zrujnuje.

Nebol som presvedčený o tomto nákupe. Ale keď vidím ako jedinci s hlavou v ruskej riti tu proti tomu bojujú. Tak ako bojujú posledných x rokov proti akémukoľvek zvýšeniu obranyschopnosti Slovenska, lebo už vieme aké boli ruské plány, presvedčili ma, že robíme dobre.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj: Myslim ze aj ta letovka za 10.000 € bude skor horna hranica. Ale inak suhlas. Z nejakeho dovodu rusom a ich mopslikom na Slovensku vadi, ked Slovensko zvazuje bojove vrtulniky. Vid. aj kauza nevyzbrojenych UH-60M, podla Macka tiez kvoli vztahu s ruskom, co bolo to iste v zelenom. Ocividne im to viac vadi, ako nakup F-16. Tak ale ruske plany operacii na vychodnom kridle NATO nepozname.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Schválne som dával hornú hranicu a zaokrúhlil nahor, aby som preukázal nezmyselnosť argumentu o nedostatku peňazí na iné činnosti.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Vestly »

Juraj Tichý píše: 27/3/2023, 21:56 Z nuly na sto, za 3 sekundy.
Tak sa da označiť pôsobenie Naďa a jeho týmu na MOSR
Hej, to sabotovanie nasich ozbrojenych sil mu ide na jednotku. Moze si ist do budapesti pre medajlu
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“