Laserové zbraně MEHEL a MELMTT
O laserových zbraních se tvrdí, že byly za rohem v roce 1976, 1986 a obdobně byly očekávány v roce 1996.
Nyní jsou zástupci armády mnohem opatrnější a zavedení laserových zbraní odhadují, ne dřív než do pěti let.
Současný vývoj se ale, dle penzionovaného generálplukovníka Treye Oberinga, ubírá správným směrem.
Podívejme se nyní do historie, která předcházela objevu funkčního laseru. Do roku 1960, vydaly Spojené státy na vývoj laserových zbraní 6 mld. dolarů. Laserové zbraně však nikdy neupustily fázi technologických demonstrátorů a technické překážky zatím neumožnily, jejich nasazení na bitevním poli. Později v roce 1996 Spojené státy americké a Stát Izrael uzavřely dohodu o vzniku společného projektu pro vývoj bojové sestavy laserového prostředku protiraketové obrany. Od počátku se pracovalo na dvou variantách. Prvním byl THEL (Tactical High-Energy Laser), jinak též laserový systém Nautilus ve stacionární verzi. V roce 1996 byla jako možný dodavatel nové technologie, vybrána společnost Northrop Grumman. V roce 1998 provedla soustava THEL zkušební odpal a počáteční operační schopnosti mělo být dosáhnuto v roce 1999. Tento vývoj byl ale brzy upozaděn ve prospěch mobilní verze - MTHEL (Mobile Tactical High-Energy Laser). Prototyp této mobilní zbraně byl zhruba o velikosti šesti běžných autobusů. V roce 2000 a 2001 laser typu THEL sestřelil 28 dělostřeleckých raket, o rok později MTHEL sestřelil přilétající dělostřelecký granát. Úspěšné zkoušky probíhaly i v roce 2004 a mnoho vojenských odborníků považuje systém THEL za úspěšný a perspektivní. V roce 2005, se USA a Izrael rozhodly společný projekt ukončit poté, co rozpočet překročil 300 mil. dolarů. Vývoj ale pokračoval dál. V roce 2014 testovalo americké námořnictvo, v Perském zálivu, laserový systém zvaný LaWS (Laser Weapons System) o výkonu 30 kW. Laser byl umístěn na výsadkové lodi USS Ponce. Zbraň zde úspěšně zasáhla malé plavidlo a malé bezpilotní letadlo.
Také americké letectvo již několik let intenzivně pracuje na prvním operačně nasaditelném laseru. Velení amerického letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) připravuje instalaci laserových zbraní na letoun AC-130J Ghostrider. Laser umístěný pod trupem letadla by měl ničit protiletecké střely a oslepovat senzory protivníka. První let AC-130J Ghostrider Block 60 (již s laserem) se očekává v roce 2020. Plány umístit bojový laser na vrtulník AH-64 Apache se poprvé dostaly na veřejnost v květnu 2016. Duchovním otcem myšlenky je velitelství SOCOM, které v laserových zbraní vidí ideální nástroj podpory operací speciálních sil. V červnu 2017 proběhly testy leserové zbraně osazené na bitevní vrtulník AH-64, na střelnici White Sands za účasti amerického velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command). Malý stacionární cíl byl zasažen na vzdálenost 1,4 km, bohužel bližší technické informace o samotném testu nejsou známy. Není znám jak výkon laseru, tak ani to, zda pro napájení byly použity motory vrtulníku nebo pouze integrované baterie. Podle tiskové zprávy firmy Raytheon jde však o vůbec první případ, kdy byl bojový laser otestován na letounu s rotačními křídly, v široké škále letových režimů, nadmořských výšek a rychlostech. Cílem testu není vývoj nové zbraně, ale získávání znalostí v oblasti nasazení laseru na vrtulnících. Integrovaná optika laseru a zaměřovací/kontrolní systém MTS (Multi-Spectral Targeting System) se musel například vyrovnat s neustálými vibracemi vrtulníku i proudem vzduchu od lopatek, který snižuje jeho účinnost. "Tento sběr dat ukazuje, že jsme na správné cestě. Díky propojení bojem osvědčených senzorů, jako je MTS, s několika laserovými technologiemi, můžeme tuto schopnost přivést na bojiště spíše dříve, než později" - Art Morrish, viceprezident pro pokročilé koncepty a technologie ve firmě Raytheon. Cílem testování laserů není v budoucnu nahradit organickou výzbroj AH-64, ale doplnit ji. přeci jen výstřel laseru stojí jen několik desítek dolarů a tak jej je možno použít pro tichou a přesnou likvidaci nepřítele, řezat dráty elektrického vedení, ničit generátory, antény, znehybňovat vozidla, zapalovat sklady s palivem, vyvolávat klamné požáry atd.
Dle Franka Kendalla, náměstka ministra obrany pro akvizice, technologie a logistiku, jsou laserové zbraně, navíc zřejmě jediným prostředkem, kterým lze účinně bojovat proti přesným zbraním, ať jsou to řízené střely, balistické rakety, přesně naváděné pumy nebo minometné a dělostřelecké rakety. Laserové zbraně se jeví navíc jako jediný efektivní prostředek boje proti dronům, které mohou na cíl útočit najednou v obrovských počtech, což je strategie, kterou rozvíjí DARPA. Dají se využít i proti letounům a vrtulníkům. Americká armáda nyní vyvíjí mobilní lasery, které navazují na starší program vývoje laseru HEL-MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator). Jedná se o laser určený k protiletecké a protiraketové ochraně pozemních jednotek. Určený primárně proti raketovými, minometnými a dělostřeleckými útokům RAM (Rocket, Artillery, and Mortar).
Prvním programem je MEHEL (Mobile High-Energy Laser) o výkonu 5 kW, který dokáže ničit drony o hmotnosti do 10 kg. V roce 2020 má výkon laseru MEHEL dosáhnout výkonu 30 kW. V roce 2017 testovali specialisté z USASMDC/ARSTRAT (US Army Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command), obrněné vozidlo Stryker osazené 5 kW laserem. Došlo k tomu během vojenského cvičení JIDO (Joint Improvised-Threat Defeat Organization) UAS Hard-Kill Challenge v prostoru White Sands Missile Range, stát New Mexico. Podle dostupných informací byl obrněnec Stryker při této příležitosti vybaven laserovým systémem MEHEL 2.0, což je vylepšená verze původního laseru s výkonem 2 kW. Během cvičení, které probíhalo od 27. února do 3. března 2017, měl Stryker za úkol laserem zlikvidovat jednotlivé drony i skupiny dronů. Nepřátelské drony představovaly stroje s pevným křídlem i kvadrokoptéry lehčí než 9 kg. Účelem cvičení bylo předvést současný stav vývoje této technologie a objevit slabá místa laserového systému, které bude možné dále vylepšit. Podle inženýrů americké armády bylo vybavení obrněného vozidla Stryker vysokoenergetickým laserem a také radarem pro sledování cílů velmi úspěšné. Systém se osvědčil a 5 kW laser byl schopen drony efektivně likvidovat.
Druhým programem je HELMTT (High Energy Laser Mobile Test Truck). Zde laser o výkonu 10 kW, postačuje pro likvidaci menších dronů velikosti do 25 kg, jako například Scan Eagle. V roce 2018 začnou testy laseru o výkonu 50 kW, využívající technologie HELMTT. V roce 2022 je v plánu umístit na mobilní platformu (pravděpodobně nákladní automobil) laser o výkonu 100 kW, který již bude moci úspěšně působit proti vrtulníkům nebo letadlům. Dodejme, že pro boj proti střelám s plochou dráhou letu (a podobně) musí výkon laseru dosáhnout minimálně 300 kW.
Jak tedy můžete vidět, tato technologie je velice perspektivní a nabízí mnoho výhod, jako i tichou, okem neviditelnou, likvidaci nejrůznějších hrozeb. Nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady, které ale vynahrazují minimální náklady, oproti běžné munici. Osobně si myslím, že by bylo velice zajímavé, pokud by se podařilo touto technologií (HEL) vytvořit novou generaci aktivní ochrany vozidel, který by nebyl vázaný na počet nesených antiraket. Tedy jakýsi multifunkční doplněk klasických zbraní, usazený na korbě vozidel, tak jako dnes dálkově ovládané kulomety. Laserové zbraně jsou zřejmě jediným prostředkem, kterým lze účinně bojovat proti přesným zbraním, ať jsou to řízené střely, balistické rakety, přesně naváděné pumy nebo minometné a dělostřelecké rakety. Laserové zbraně se jeví navíc jako jediný efektivní prostředek boje proti dronům, které mohou na cíl útočit najednou v obrovských počtech, což je strategie, kterou rozvíjí DARPA. Pokud se podívám do Evropy, tak britské ministerstvo obrany, zadalo výrobu prototypu laseru pro vojenskou techniku a výrazný pokrok učinila společnost Rheinmetall, která je špičkou vývoje laserů v Evropě. Více ZDE
Zdroj:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=323&t=7 ... 09#p244738
http://www.armadninoviny.cz/lasery-prot ... laser.html
http://www.armadninoviny.cz/laserove-zb ... mus3f.html
http://www.armadninoviny.cz/bitevni-vrt ... laser.html
https://warisboring.com/the-u-s-militar ... e-gunship/
http://www.raytheon.com/news/feature/hi ... laser.html
https://vtm.zive.cz/clanky/u-s-army-nam ... fault.aspx
https://www.cnbc.com/2017/03/17/lockhee ... itary.html


původní koncept laseru systému THEL z 90.let

zmenšená varianta v bojovém nasazení

koncept projektu HELMTT
