Možnosti obrany Československa v září 1938

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Možnosti obrany Československa v září 1938

Příspěvek od jarl »

Jeho pohled by byl pro českého čtenáře jistě zajímavý, ale obávám se, že se českého překladu nedočkáme. Tady je obálka té jeho knihy:

zmarnowana-szansa-b-iext121275211.jpg
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 517
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti obrany Československa v září 1938

Příspěvek od vencour »

jarl píše: 29/5/2023, 19:07 Jeho pohled by byl pro českého čtenáře jistě zajímavý, ale obávám se, že se českého překladu nedočkáme. Tady je obálka té jeho knihy:


zmarnowana-szansa-b-iext121275211.jpg
Pánové, jestli máte knížku nebo aspoň něco můžete ofotit, můžete i zkusit strojový překlad na internetu. Případně ten sken převést do OCR (tj. textu) a dát k dispozici ... obsah apod.
Co vy na to?
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Možnosti obrany Československa v září 1938

Příspěvek od Jiří Fidler »

Nikoli, tato kniha u nás vyšla již před několika lety. Byla autorem pro české vydání drobně upravena a posílena ve faktografii.
Majewski, Piotr: Bojovat či ustoupit? Možnosti obrany Československa na podzim 1938. Brno, Conditio humana 2019.
Naposledy upravil(a) Jiří Fidler dne 29/5/2023, 20:15, celkem upraveno 2 x.
Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Možnosti obrany Československa v září 1938

Příspěvek od Jiří Fidler »

Je sice vyprodána, ale neměl by být problém minimálně na úrovni okresních knihoven. Obálku mám staženou, ale nevím, jak ji sem vložit. :(
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Možnosti obrany Československa v září 1938

Příspěvek od Zemakt »

big_bojovat-ci-ustoupit-moznosti-obrany-gSf-392591.jpg
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 517
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti obrany Československa v září 1938

Příspěvek od vencour »

Zemakt píše: 30/5/2023, 06:01 big_bojovat-ci-ustoupit-moznosti-obrany-gSf-392591.jpg
Hezké. A kde jsem to slyšel, že knihovny umožňují získání kopie knihy ... třeba i tady - https://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odka ... a/kr-pril2 ?

Možnosti jsou :-)
Zkusme se nevzdávat hned. Nebo se občas zeptat sám sebe: když připlatím 10%, nebudu mít třeba o 100% víc?
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Možnosti obrany Československa v září 1938

Příspěvek od Zemakt »

Tak já tu knihu mám. Když jsem ji četl dělal jsem si poznámky, že bych to tady tehdy drobet okomentoval. Ale klasicky jsem se na to .... Kouknu se doma do ní možná to tam bude ještě vložené. Nicméně, obecně vzato co si tak mlhavě pamatuji tak k tomu fatalismu by se dal přidat defétismus, protože proč? Protože Poláci dopadli bídně, přičemž autor moc nezohledňoval časovou posloupnost. Myslím že i u popisu nějakých zbraní byly drobné nuance, ale v celkovém jejím rámci fakt prkotiny. Za mne dobrý kup s možností poznat jiný než jen čs. pohled.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Možnosti obrany Československa v září 1938

Příspěvek od Alfik »

Jiří Fidler píše: 29/5/2023, 18:45 Zpět k Majewskému, jeho práce má - podle mne - jedinou vadu. Tlačí čtenáře, zvláště pak českého, k fatalistickému přijetí správnosti reality a některé reálie v tom poněkud naklání příhodným směrem. Prostě si je vědom, na čí straně Polsko v oné době stálo, takže jím nabízený vyřčený výsledek "stejně se nedalo nic dělat", má nevyřčený prvek "takže Poláky neřešme".
No, ono v Polsku je tento úhel pohledu poměrně hodně rozšířený, ovšem já se bavím s obyč. lidmi, v podstatě sousedy, ne s pl. historiky (nebo ne až tak často :) ), no a podobně, jako si my furt řešíme otázku jestli jsme se neměli bránit, si oni řeší otázku toho jejich polit. postoje před WWII, smlouvy s Němci, a otázku zda toto všechno, spolu s odporem který dopadl tak jak dopadl, nebyla zbytečná řež.
Je to paradox, ale je to tak, my jim říkáme - měli jsme bojovat jako vy, a oni nám říkají, měli jsme se poddat jako vy, ušetřili bychom životy milionů Poláků...
Což ovšem nevíme, že. Ani jedno, ani druhé. A historie není jako fyzika. Jiné Země pro dvojitě zaslepené experimenty jaxi nemáme :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“