Potopení USS Maine_1898

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5157
Registrován: 25/3/2008, 15:07
Kontaktovat uživatele:

Potopení USS Maine_1898

Příspěvek od kacermiroslav »

Potopení USS Maine
dne 15.2.1898


Důvod k vyhlášení Španělsko-americké války_25.4. až 12.srpna 1898

Obrázek Bitevní loď USS Maine


Úvod:
Jak už to tak bývá, válečný konflikt je produktem větší či menší krize v různě dlouhém časovém horizontu mezi následně válčícími státy. Důvody ke konfliktu můžou být různé, někdy jsou to otázky přežití celého národa, někdy to je pouze chamtivost určité malé skupinky lidí, nebo šílenství jedince. V dřívějších doba bylo vcelku jedno, kdo koho a proč napadl. Dalo se to svalovat na cokoliv. V posledních několika staletích však již jsou vazby mezi jednotlivými státy, ekonomikami a uskupeními tak provázané, že obavy z označení útočníka za agresora už je potřeba si dělat těžkou hlavu, pokud zrovna vy chcete být tím útočníkem. Proto se hledá pověstné „Casus Belli“, tj incident, událost nebo skutečnost postačující jako důvod k vyhlášení války. Někdy je ten důvod větší, někdy malicherný, ale někdy se musí i „vyrobit“, aby byl vůbec nějaký důvod. A jedním z takových možná „vyrobených“ důvodů bylo u potopení americké bitevní lodě USS Maine, jejíž zkáza pak vedla k vypuknutí Španělsko-americké války.


TTD: USS Maine
Stavba USS Maine byla objednána americkou vládou 3.srpna 1886 a uvedena do provozu dne 17.září 1895. Jednalo se o obrněnce o délce 98,9m, šířce 17,4m a ponoru 6,7m. Celková tonáž byla 6.682 t, rychlost 16,45 uzlů, posádka čítala 355 námořníků z toho 26 důstojníků, výzbroj byla složena z hlavních zbraní 4x254 mm umístěných ve dvou věžích po dvou a sekundární výzbroje 6x152mm. Dále byla výzbroj doplněna několika menšími děly a 4x457mm torpédomety. Pořizovací cena v tehdejších penězích byla 4,7 Mio USD.


Potopení USS Maine:
Od svého zařazení do činné služby působila USS Maine většinu svého času na východním pobřeží USA a Karibiku. Začátkem prosince 1897 byla Maine v Key West na Floridě. Tou dobou vrcholila kubánská krize. Kubánci žili celá staletí pod nadvládou kdysi dominantního světového impéria Španělska a mladé Spojené Státy Americké s kubánským lidem sympatizovali a podporovali je zatím více skrytě v boji proti nadvládě. Jako psychologický efekt měla zapůsobit přítomnost amerického plavidla na Kubě a proto se USS Maine koncem prosince 1897 vydala na cestu. Nejdříve se přidala k Severoatlantickému svazu USA námořnictva na ostrově Dry Tortugas, což je ostrov na Florida Keys. Poté loď pokračovala na „přátelskou“ návštěvu do Havany, kde 24.ledna zakotvila. Jako demonstrace síly zůstala v přístavu 21 dní, než došlo k osudovému momentu. Dne 15.února v nočních hodinách se přístavem rozlehla mohutná detonace. Celá loď se otřásla pod sílou výbuchu. Vzduchem lítali úlomky ocele, panelů a dřeva a jako déšť se snášeli zpět na palubu lodi a do jejího okolí. Bylo přesně 21:40 hod. Kapitán lodi Sigsbee nařídil výkonnému důstojníkovi rozmístit kolem lodě stráž, ale ihned si uvědomil marnost tohoto rozkazu. Žádní námořníci nebyli k dispozici. Většina spala či odpočívala v kajutách přední části lodi, kde došlo k výbuchu. To vedlo k velkým lidským ztrátám. Jako prevenci před možným další výbuchem chtěl kapitán nechat zatopit první komoru, ale dostalo se odpovědi, že první i druhá komora je již plná vody. Na palubě lodi zuřil požár, který zachvátil centrální nástavbu a kapitánský můstek. Z lodi se po celé její délce valil hustý dým a ze všech stran se ozýval křik zraněných a umírajících. Mnoho námořníků ve zmatku a ve snaze se zachránit skákalo přes palubu do vln přístavu. Loď byla ztracena. Výbuch zcela zničil přední část lodi, záď se rychle nořila do vod přístavu. Posledním rozkazem vydal kapitán povel k opuštěni lodi a spuštění záchranných člunů. K dispozici však byli pouze dva. Jejich posádka se snažila zachraňovat trosečníky. K jejich snaze se přidali i další čluny z přístavu. Při výbuchu a následném potopení USS Maine na rejdě havanského přístavu přišlo o život 266 mužů. Dalších 8 zemřelo později na následky svých zranění. Kapitán lodi a většina důstojnického sboru potopení přežila, protože jejich kajuty se nacházeli v zadní části lodi a tak měli čas se z potápějícího vraku dostat.

Americký námořní soud v Key West rozhodl 28.března, že výbuch způsobila námořní mina. Jelikož se tak stalo v havanském přístavu, za jehož bezpečnost zodpovídalo Španělsko, vedlo toto k obvinění Španělska.

Výbuch a potopení USS Maine není do dnešních dnů uspokojivě vysvětleno a vede k mnoha spekulacím a úvahám. Jako jedna z možných příčin, byl výbuch 5t prachových náplní pro děla hlavní s střední ráže. Několik podobných nehod ze samovolného vznícení prachových náloží, či uhlí a barviv umístěných na palubě, se již v minulosti na lodích USA stalo a vedlo k přísným bezpečnostním opatřením. Tomu by i nasvědčovalo, že žádný z očitých svědků neviděl gejzír vody po výbuchu u boku lodi a ani v přístavu se nenašly na plážích uhynulé ryby, což je pro podmořský výbuch typické. Některé konspirační teorie mluví i o přímém úmyslu vlády USA na potopení své lodi a tím k eskalaci kubánské krize. Nicméně pro USA se hodilo označit výbuch za externí záležitost a tj. buď námořní minou nebo sabotáží. Výsledky vyšetřujících komisí z let 1898 a 1910 jsou téměř shodné a liší se pouze v detailech. V obou případech se prý jednalo o externí výbuch, který potopil USS Maine.

Obrázek Vrak bitevní loďě USS Maine

Ať už byla pravda jakákoliv, vedlo potopení USS Maine ke smrti 274 amerických námořníků a k válečnému konfliktu a vyhlášení války Španělsku dne 25.dubna 1898. Do uzavření příměří 12.srpna 1898, přišlo v prostorách Karibského moře, na Kubě, Portoriku, Pacifiku, Guamu a Filipínách o život 385 Američanů, 5.000 Kubánců, 5.000 Filipínců a dalších 5.000 Američanů zemřelo na nákazy. Protivník, tj. Španělsko přišlo o 2.159 vojáků a dalších 53.000 lidí zemřelo na nákazy. Střetnutí mělo vcelku jednoznačný průběh a poražené Španělsko muselo přistoupit na pařížský mír, v jehož rámci se mimo jiné vzdalo svrchovanosti nad Kubou a předalo USA řadu ostrovů, včetně Portorika, Filipín, Guamu a Karolínských ostrovů. Z původně izolovaného státu USA se tak stala během pár měsíců světová velmoc.


Zdroje:
Rickover – How the Battleship Maine was Destroyed, Washington, DC, 1976
Samuels – Remembering the Maine, Washington DC, 1995
www.wikipedia.org
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 20/5/2010, 13:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Michal.Lipka
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 8/5/2008, 14:18

Příspěvek od Michal.Lipka »

V případě potopení USS Maine se také občas spekuluje s doměnkou, že za ním mohou stát kubánští revolucionáři.
Nedlouho před tím bylo totiž celkem krvavě potlačeno jedno z četných protišpanělských povstání a po celé kubě vznikaly koncentrační tábory. Celé vzbouřené oblasti byly násilně vylidňovány aby povstalce neměl kdo podporovat. O spontánní podpoře americké veřejnosti bych ale zrovna nemluvil, šlo o shora naplánovanou akci Kongresu a noviny dostaly za úkol vyvolat válečnou psychózu. A do toho přišel jako na objednávku ten výbuch, který se povstalcům velmi hodil.

Jak ale uvádíte, dodnes to nebylo uspokojivě objasněno. A co je nejzvláštnější nijak důrazně se to ani nevyšetřovalo. Vyšetřování proběhlo celkem čtyřikrát, dvě zprávy určily jako příčinu námořní minu a další dvě zase samovznícení uhelného prachu v bunkrech. Přitom po vítězné válce američané Kubu obsadili a tak bych předpokládal rozsáhlé a důkladné vyšetřování. Trochu to připomíná vyšetřování Pearl Harboru, nebo Kennedyho smrti, Rychle určit viníka nebo příčinu, přizpůsobit důkazy a rychle celé vyšetřování uzavřít.
Prostě se to svedlo na náhodný výbuch miny, ale už se nikdo nepozastavoval nad otázkou, proč by Španělé zaminovávali jeden ze svých nejdůležitějších přístavů v Karibiku když k tomu v té době neměli důvod.
Válka je nejbestiálnějším šílenstvím
Leonardo da Vinci
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5157
Registrován: 25/3/2008, 15:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Jmenný seznam obětí na USS Maine ZDE: http://www.history.navy.mil/faqs/faq71-2.htm

a seznam těch z posádky, kteří výbuch v Havaně přežili ZDE: http://www.history.navy.mil/faqs/faq71-3.htm
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 3515
Registrován: 19/2/2009, 16:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Potopení USS Maine_1898

Příspěvek od jarl »

Přináším několik ukázek jak o potopení Maine informovaly tehdejší americké „žluté“ noviny a jak odpověděli španělští karikaturisté. Taková malá propagandistická válka.

Obrázek ObrázekObrázek

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázek

Quod licet Iovi, non licet bovi.

Karel Marx: „Ruská politika je nezaměnitelná. Měnit se mohou pouze metody, taktika, způsob manévrování, ale Polárkou ruské politiky zůstává podmanění světa. Ruský medvěd bude schopný všeho, dokud ví, že ostatní zvířata se mu nebudou bránit. Existuje jediný způsob, jak se chovat k mocnosti, jako je Rusko - neukázat strach."
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“