Rakousko-Uherské experimentální uniformy
Rakousko-Uherské experimentální uniformy
Rakousko-Uherské experimentální uniformy a výstroj
Hodně zajímavé téma jsou experimentální uniformy a různá drobnější výstroj, které se objevovaly v průběhu válečných let. Přeci jen První světová válka přinesla velké množství hrozeb, kterým musela armáda čelit. Rovněž materiální nouze si vynutila úpravu samotných polních uniforem. V první polovině války, řekněme v polovině roku 1915, bylo jasné, že je nutno přepracovat veškerou vojenskou výstroj, kterou bylo nutno racionalizovat a upravit dle nejnovějších trendů. Různí zbrojaři, návrháři a další odborníci, pracovali na novém vybavením, které by odráželo aktuální stav v monarchii. Některé návrhy byly převzaty a zapracovány do sériové produkce, jiné vznikly pouze v malé sérii, byly nafoceny a následně zamítnuty. Do dnešních dnů se tak zachovaly fotografie těchto experimentálních uniforem, často jakési fotoseriály které měly komisi seznámit s různými funkcemi nového vybavení, nebo samotný vzhled s důrazem na detaily. Zlatou érou byly roky 1916 a 1917, kdy ještě byla energie a chuť něco měnit. Poněkud překvapivě tehdy byly některé uniformy navrženy i na poválečné období (!) případně s nástupem nového Císaře Karla I. na trůn. Koncem války již byla monarchie ve vleku Německa a i vzhledem k materiální nouzi se od jakéhokoliv experimentování zcela upustilo.
Existuje fotografie z testů nových experimentálních uniforem, z roku 1916, kdy se armáda zabývala návrhy stejnokrojů pro poválečné období. V rámci představených vzorků byly i ocelové přilby velice zajímavých tvarů. K realizaci těchto plánů z důvodů prohrané války nedošlo. Na fotografii jsou v řadě vojáci různých hodností a různě upravených uniforem. Zmíním, že barva experimentálních uniforem, byla khaki (patrně podobná později používané feldbraun). Tento typ uniforem byl zamítnut a nahrazen uniformami v polní šedi. Část vojáků má na hlavách experimentální přilby, které jsou nejspíš vyhotovené ve stylu požárnických přileb té doby, již ale bez přídavného pancíře. Jak uniformy, tak i tyto přilby byly zamítnuty a byla dána přednost modernější konstrukci. Níže na fotografiích nalezneme rovněž polní čepici Model 1906 vyhotovený z hnědé látky (khaki). Zde dodejme, že pískově-hnědý odstín se objevuje u experimentálních uniforem i v roce 1917. Zde bych rád vyzdvihl uniformy s vyšitým monogramem K (Karel), které znamenaly poměrně zajímavý odklon od dosavadních typů uniforem. Docela zajímavý je rovněž snaha některých návrhářů, přijít přijít s uniformou zcela odlišnou od německých vzorů. Kolekci různých zamítnutých návrhů je dnes možné shlédnout ve vídeňském vojenském muzeu.
Zdroj:
https://newfront.ca/data/documents/MAGY ... G-2012.pdf
Naposledy upravil(a) Rase dne 26/9/2022, 20:05, celkem upraveno 3 x.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Rakousko-Uherské experimentální uniformy
Prototyp Rakousko-uherské přilby velice nevšedního tvaru. Horní část zvonu bylo možno opatřit zesilovacím dílem pro zvýšení balistické odolnosti. Pokud jde o dataci, tak vzhledem ke zdobené kokardě FJI, se dá předpokládat, že vznikla ještě za panování císaře Františka Josefa I., tedy do listopadu 1916.
http://ah.milua.org/stalnoj-shlem-v-avs ... skoj-armii
http://ah.milua.org/stalnoj-shlem-v-avs ... skoj-armii

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Rakousko-Uherské experimentální uniformy
V březnu 1917 byly vyrobeny hodně zvláštní kousky experimentálních uniforem. Čepice vychází ze standardních vzorů, ale jsou doplněné o barevné rozlišovací prvky (podle barvy pluku) a zdobenou výšivkou s iniciálou císaře Karla. Blůza vychází z předválečného vzoru, ale tentokrát mají ramenní výložky i důstojníci. Tak jako čepice, i zde najdeme výšivky a barevné rozlišení.
https://shop.militaria.at/en/product/th ... world-war/
https://shop.militaria.at/en/product/th ... world-war/

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček