Wolfhound píše: ↑5/9/2024, 18:18
A už někdo zjistil, jak se doopravdy jmenoval hrad Rychleby?
Pokud vím tak ne.
Paradoxně je znám název hlásky na protějším kopci, Pustý hrad (což naznačuje jeho stav v době kdy se stavěl Rych. hrad) - ale ta byla nejspíš jen dřevěná (vykopávky nenašly prakticky nic, takže máme jen ty kronikové zmínky) a zanikla někdy kolem 11-12 stol., na to konto pak vyrostl Rychlebský hrad už z kamene, a ten pak nepřežil "rejsu" neboli "spanilou jízdu" Husitů do Nysy a Vratislavi, proti Konrádu Vratislavskému.
Hrad tedy nese jméno po horách (Reichensteiner Gebirge), a ty zase po městě Reichenstein, dnes Zloty Stok.
Bydlíš kousek od Vodní tvrze, pěkné výstavy tam občas máte, nejvíc mě před lety zaujala ta o zřícených letounech na Jesenicku, včetně motoru z Bf-109G-6 z Vápenné. Pánové Macháček a Sikora tehdy odvedli dobrou práci. Zajímavé práce včetně regionálních dějin vojenství má i archivář Grówka.
Jo, na tu jsem pár fotek dodával, jestli je to ta stejná co myslíš. Bývají tam nějaké expozice nepřetržitě, mění se po pár měsících.
Btw, v trojúhelníku Rychleby - Žulovská pahorkatina - Hrubý Jeseník je až neskutečná geologická rozmanitost. Říká se, že geol. odd. Nár. Muzea má v depozitáři nejméně polovinu vzorků z Jesnicka

A žula je tu jedna ze dvou nejtvrdších na Zemi. Všecky Pražské chodníky jsou vykládány žulou z Jesenicka...
PS: "Bernartice jsou v rámci regionu..." - no, Bernartice jsou ve skutečnosti NEJSTAŠÍ zmíněnou obcí v celém Slezsku. Už v 8. století jsou zmíněny jako "Villa Bernardi", kvůli klášteru.
V 10. stol. byl v Bernarticích první doložený pivovar ve Slezsku. Důležité datum

Na kopci kde je dnes pozůstatek kláštera, byl již před tím kruh kamenů, některé prameny dokonce píší o "dalším Stonehenge", a ten byl zničen a kameny posloužily právě na stavbu toho kláštera. Dodnes se dochovala jen porta, slouží jako porta ke kostelu.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus