Ranoneolitická kultúra v južnej anatolii

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Thór, Hektor

Odpovědět
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1991
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Ranoneolitická kultúra v južnej anatolii

Příspěvek od pjaro77 »

Nálezisko v Gobekli Tepe
Opracované kamene na návrší pri Gobekli Tepe fascinujú archeologov už desaťročia. Opracované kamene usporiadané v kruchoch podobné megalitom Stonehenge s reliefmi vytesali ľudia v dobách pred neolitickou revolúciou. S pestovaním potravína sa už samozrejme dlhšie exprimentovalo. Kultovné miesto (a nie len toto jedno ako neskôr uvediem) bolo opustené a umelo zasypané, čím preukázali vtedajší obyvatelia archeologom veľkú službu.
Samotné reliefy sú technikou

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-cas ... -tepe.html
Tureckou lokalitu Göbekli Tepe, uvedenou na seznamu světového dědictví UNESCO, lze bez nadsázky přiřadit k největším archeologickým objevům minulého století. Jde o kamenné struktury uspořádané do kruhového, oválného a později spíše obdélného půdorysu. V současnosti představují společně se slavným nálezem britské badatelky Kathleen Kenyonové1), který zahrnoval zdi a věžovitý útvar v Tell es Sultan (Jerichu na území dnešní Palestinské autonomie), vůbec nejstarší „veřejnou architekturu“ (podle anglického public architecture), datovanou do samých počátků období mladší doby kamenné – neolitu.2) Podle odborníků patří tyto objekty, jejichž výstavba vyžadovala určitou úroveň organizační struktury a větší množství pracovních sil, dokonce k nejdůležitějším atributům tzv. předkeramického období A (Pre-Pottery Neolithic; ve zkratce PPNA) v desátém tisíciletí před naším letopočtem. Jsou signálem zásadních změn oproti předcházejícímu období lovecko-sběračského komplexu Natufien – rozprostřenému v západní polovině tzv. úrodného půlměsíce3)
Geografická oblast „úrodného půlměsíce“, zahrnující řadu různých krajinných typů od mořského pobřeží a rovin až po horské oblasti, je v současnosti rozdělena mezi několik státních a polostátních útvarů. Jde o části Egypta, Izraele, Palestinské autonomie, Jordánska, Libanonu, Sýrie, Turecka, Iráku a Íránu. Z výčtu uvedených zemí je patrné, že archeologický výzkum zde probíhá, a vlastně vždycky probíhal, v dosti náročných klimatických (velmi odlišných od neolitického období) a společenských podmínkách. Některé klíčové lokality leží v územích sužovaných po staletí válkami a neustálým sociálním napětím. Právě v této části Předního východu však byly v minulosti doloženy divoké formy domestikovaných rostlin a zvířat a byla zde potvrzena nejstarší radiokarbonová data z rozlehlejších a stabilnějších sídlištních útvarů.


https://www.stoplusjednicka.cz/archeolo ... -geometrie
Badatelé analyzovali architektonickou strukturu staveb v Göbekli Tepe pomocí sofistikovaného algoritmu. Ukázalo se, že komplex není soustavou jednotlivých na sobě nezávislých staveb, ale že jde o výsledek jednoho plánu, v němž je vše geometricky propojeno. Také vyšlo najevo, že oproti původním předpokladům komplex Göbekli Tepe vznikl celý najednou, nikoliv postupně. Taková stavba musela být mnohem náročnější, než si odborníci mysleli, jak na lidskou sílu, tak i na organizaci prací.
Nedávný výzkum izraelských archeologů ukázal, že navzdory značnému stáří vznikl chrám v Göbekli Tepe díky důmyslnému plánování a překvapivě pokročilým geometrickým znalostem. Podle autorů studie je Göbekli Tepe archeologickým zázrakem. Tím spíš, že jej zřejmě vystavěla kultura lovců-sběračů neboť v Göbekli Tepe nebyly objeveny žádné stopy pěstování zemědělských plodin či chovu hospodářských zvířat. Doba vzniku tohoto chrámu také o dlouhé tisíce let předchází předpokládanou dobu vzniku písma.
Lokalita Göbekli Tepe je považována za nejstarší rituální centrum4) pro větší množství komunit. Na rozdíl od zmíněného Jericha, od jehož výzkumu uběhlo již více než půl století, probíhá zdejší výzkum za použití rozmanitých výzkumných metod a mezioborové spolupráce a stále přináší nové a překvapivé informace.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 11/12/2024, 14:10, celkem upraveno 2 x.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1991
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Ranoneolitická kultúra v južnej anatolii

Příspěvek od pjaro77 »

Ako som uviedol, tých centier bolo viac. Lenže ich výskum je prevažne na začiatku.
Dlhšiu dobu je známa usadlosť Nevali Cori.
Obrázek

Karahan Tepe
Karahan tepe leží 45km od Gobekli a je druhé objavené kultovné miesto z tej doby s opracovanými kameňmi.
https://mysteriouselders.com/2023/03/ta ... ahan-tepe/
https://www.easternturkeytour.org/karahan-tepe/
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-cas ... -tepe.html
https://www.iflscience.com/unveiling-th ... tepe-72659
Odpovědět

Zpět na „Ostatní národy“