Na odkazu se expert Aaron Zelin nedávno vyjadřoval zde k diskutovaným událostem.
V podstatě jde o to, že nová vláda chce mít kontrolu nad Alavistickými enklávami. Tudíž Alavité nebudou mít rozhodně žádnou autonomii jako Kurdové.
Došlo tam k potyčkám, a nakonec to odprdli civilové.
Větší vinu přičítá bojovníkům Tureckem vyzbrojené Syrské národní armády než HTS, i když ta se taky měla určitou měrou na masakrech podílet.
Vyšetřování a potrestání viníku bude spíše zameteno pod koberec. Co se tam dál píše nevím, protože to nemám předplacené.
https://www.respekt.cz/kontext/syrie-je ... du-na-svet
A tahle statistika by mohla zajímat Dzina.
Podle zprávy projektu CSIS Transnational Threats Project o salafisticko-džihádistických skupinách měla HTS k říjnu 2018 bojovou sílu čítající 12 000 až 15 000 militantů. Skupina se nachází především v syrské provincii Idlib, ačkoli se kdysi těšila operační přítomnosti v syrských provinciích Aleppo, Hamá, Dará a Damašek.
Ačkoli je HTS známá jako teroristická organizace, drtivá většina „násilných událostí“ připisovaných této skupině odpovídá její protivládní, protiíránské a protiislámské strategii: 1 786 takových incidentů bylo projektem Armed Conflict Location & Event Data (ACLED) klasifikováno jako bitvy proti syrskému režimu nebo jiným ozbrojencům, zatímco pouze 99 bylo klasifikováno jako „násilí proti civilnímu obyvatelstvu“.
Jak ukazuje níže uvedený obrázek, úroveň násilí HTS střídavě klesala, ale od vzniku skupiny v březnu 2017 dochází v průměru k alespoň jednomu násilnému incidentu denně.
Ačkoli se operační zaměření skupiny stalo více lokálním, její předchůdce Džabhat al-Nusra poskytoval útočiště agentům, jako byli Muhsin al-Fadli a Abdul Mohsen Abdullah Ibrahim al-Sharikh, kteří plánovali útoky na Západě.
V průběhu roku 2018 však HTS utrpěla několik neúspěchů, včetně již zmíněného odstoupení ústředního vedení al-Káidy, rozsáhlých ztrát území, slábnoucí místní podpory, atentátů na klíčové vůdce a významných přeběhů v jejích řadách.
Budoucnost HTS je do budoucna nejistá. Turecko na skupinu tlačilo, aby se rozpustila a připojila se k větší opoziční koalici podporované Tureckem,
ačkoli vůdci HTS poznamenali, že „záležitosti týkající se organizační struktury Haj'at Tahrir aš-Šám nejsou vyjednávatelné“. Skupina také čelila útokům syrského režimu a jeho spojenců, včetně Ruska, v Idlibu.
HTS měla řadu konkurentů mezi syrskou opozicí, včetně Národní osvobozenecké fronty, která zahrnuje skupiny jako Ahrar aš-Šám, Džajš al-Ahrár a Sukur aš-Šám.
https://www.csis.org/programs/former-pr ... yat-tahrir
O to víc je překvapivé, co se nakonec stalo.
Dzin píše: ↑1/5/2025, 05:52
Doporučuji si přečíst Toma Coopera, něco z toho zde přeložil i Zemakt. Ten se HTS věnoval a popisuje, jak se na Turecku poměrně dost osamostatnilo a to hlavně díky tomu, že udrželo a spravovalo část území Sýrie, kde zavedlo víceméně funkční správní celek. Turci stáli na počátku této skupiny, ale nyní na ní už moc velký vliv nemají.
Zemakt asi překládal hlavně Coopera o Ukrajině, zde dával spíše odkazy na něj bat /bez překladu, a jsem trošku líný vyhledávat a překládat, kde co přesně psal, to je riziko toho, když sem flákne někdo jen odkaz/, co jsem zběžně listoval tímto vláknem. Každý toho napsal mraky, ale časem se ukáže, co bylo mimo mísu, nebo jak se to nakonec vyvine. A jestli budou některé věci třeba i odtajněny.
Dám jen odkaz na zdroj, ale mohlo to bejt třeba trošku jinak, těch informací, když se něco děje, má obvykle každý přehršel, záleží co si vybereš. K čemu tíhneš, nebo možná chceš věřit, ale nebudu o tom polemizovat, neboť mám jen informace z veřejně dostupných zdrojů, a to může být ošemetné.
Záběry bojovníků HTS prokazujících profesionální dovednosti v boji s drony a další vylepšené vojenské schopnosti schopné se přizpůsobit a inovovat v reakci na ruské a syrské bombardování naznačují, že bojovníci obdrželi od Turecka značnou pomoc. I když vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana HTS otevřeně nepodporuje, její nedávné úspěchy by byly nemyslitelné bez turecké vojenské a logistické podpory a poskytnutí pokročilých zbraní.
https://www.stimson.org/2024/what-turke ... -in-syria/
Hajat Tahrír aš-Šám neboli HTS byla v roce 2018 označena za zahraniční teroristickou organizaci za používání taktik, jako jsou bombové útoky auty a sebevražedné atentáty, primárně proti bývalému režimu Asada, ale někdy i zabíjení civilistů.
Myslím, že jedním z problémů, kterých se mnoho lidí obává, je, že se potenciálně vrátí k taktice, kterou používali dříve, a budou tak nějak propuštěni z trestu.
V syrské vládě jsou sice lidi z nejrůznějších prostředí, ale klíčové resorty stále řídí lidé z HTS, ať už jde o zahraniční věci, obranu, vnitřní spravedlnost.
HTS má dlouholeté vojenské zkušenosti, takže pokračuje v tom, co dělali již léta, a co jí přinášelo benefity. HTS lze popsat i jako organizaci, která nyní řeší bezpečnostní hrozby, které představuje Islámský stát,
Hizballáh a obchod s captagonem. Hizballáh využíval Sýrii jako tranzitní zemi pro pašování captagonu do Turecka.
V případě syrské občanské války bylo v celém jejím průběhu angažováno více než 1000 různých ozbrojených skupin včetně mezinárodních džihádistů, které nějakým způsobem potřebovaly zajistit financování svých činností, či si jen přivydělávaly.
Takže nakonec pašovali skoro všichni i do jiných zemí jako Saudská Arábie. Největší zájem na snížení pašování captagonu má Saúdská Arábie a Jordánsko.
Captagon je přezdívaný jako „kokain chudých“
Jedná se o fenetylin hydrochlorid, který je kombinační lék amfetaminu a theofylinu. Používá se zejména v oblasti Blízkého východu, mimo něj příliš známý a užívaný není. S nadsázkou se dá říci, že tento výrobní sektor držel finančně nad vodou sankcionovanou a rozvrácenou ekonomiku Sýrie za Asada.
Doufám, že si to aspoň někdo přečte

Ze Sýrií to mohlo bejt i horší, ALE zatím máme jen krátký časový úsek, aby šlo období nové vlády hodnotit, resp. předvídat co bude dál. Dosavadní vývoj je až na některé excesy a utlačování relativně dobrý.