Hora Lovćen byla poměrně strategická a těch bombardování tam proběhlo vícero.
Jde to vygooglit. Proběhlo první, druhý, a třetí bombardování hory Lovćen, kopnu sem něco z wikiny, a na závěr také informace o opevnění.
ČERPÁNO z dole uvedených zdrojů.
8. srpna 1914 začaly černohorské dělostřelecké baterie na hoře Lovćen ostřelovat Rakousko-Uhersko u Cattara. V té době byla
Kaiser Karel VI jedinou velkou válečnou lodí v přístavu a pomáhala místnímu armádnímu dělostřelectvu při pokusu potlačit nepřátelská děla.
Rakousko-uherským dělostřelcům pomáhaly hydroplány námořnictva, které mohly sledovat dopad jejich střel.
Dne 13. září dorazily tři lodě pobřežní obrany třídy
Monarch, aby posílily rakousko-uherské síly.
O pět dní později se v Černé Hoře vylodila francouzská dělostřelecká baterie, aby posílila děla na Lovćenu s cílem nakonec dobýt přístav, což přimělo Rakousko-Uhersko vyslat pre-dreadnought bitevní loď
Radetzky s jejími 30,5 cm děly.
Kvůli potížím s logistikou francouzské dělostřelectvo nestřílelo před 19. říjnem 1914; rakousko-uherská bitevní loď Radecký je však umlčela.
Do 27. října byly francouzské a černohorské dělostřelecké baterie umlčeny a Francouzi upustili od pokusu o obsazení Cattara /Kotoru/.
Se začátkem první světové války byly tři lodě Monarch znovu povýšeny do funkce 5. divize. V srpnu 1914 byly vyslány do Kotorského zálivu, aby zaútočily na černohorské dělostřelecké baterie na hoře Lovćen, které bombardovaly rakousko-uherskou námořní základnu v Cattaru a opevnění, která ji bránila.
/Pozn. v tomto se zdroje trošku různí, srpen nebo až září?, kdy další lodě dopluly a zahájily palbu?/
Spíše se zdá, že k eliminaci všech baterií děl došlo o něco později. Do toho přišla podpora frantíků, a tak se muselo do hry vložit další eso.

Nedali si pokoj, tak muselo bejt v roce 1916 opáčko, ale tentokrát už to bylo v rámci větší ofenzívy.
... Stejně jako při předchozích bombardovacích útocích asistovala i rakousko-uherská pobřežní bitevní loď
Budapešť.
Aby mohla děla zamířit dostatečně vysoko a zasáhnout černohorské linie na vrcholu hory, musela být Budapešť upravena o 7 stupňů.
Námořní bombardování sehrálo rozhodující roli ve zlomení morálky obránců hory a Černá Hora o dva dny později požádala o příměří.
Lodiček tam operovalo více, včetně bitevní lodi
Radetzky, byla vyražena medaile na počest této události, atd.
Rakousko-uherští generálové Ludwig Koennen-Horák von Höhenkampf (1861-1938) a Stjepan Sarkotić von Lovćen (1858-1939) obdrželi svá šlechtická jména jako uznání za své zásluhy při dobytí hory Lovćen v lednu 1916.
Rakousko-Uhersko také doufalo, že srbští poutníci přestanou Lovćen navštěvovat.
Na pevnosti, roztroušené na taktických výšinách, byly vydávány významné částky z rakouského obranného rozpočtu. Kotor přešel do rukou Habsburků v roce 1797, když si s Francouzi rozdělili území bývalé Benátské republiky.
O necelých deset let později Francouzi dobyli celé území a Kotor se nejprve stal součástí Napoleonského království Itálie a poté připojen k ilyrským provinciím Francouzského císařství. Po porážce Napoleona Vídeňský kongres vrátil Kotor spolu se zbytkem Dalmácie Rakouskému císařství.
Kotor, který se nacházel na špičce Rakouska-Uherska, sloužil jako předsunutá základna pro námořnictvo.
Pula se svým velkolepým a ubránitelným přístavem zůstala hlavním námořním přístavem a centrem stavby lodí.
Rijeka později rozšířila základnu v Pule díky politice kompromisu mezi oběma polovinami Rakouska-Uherska.
Zdroje:
Rakousko-Uhersko bitevní lodě třídy MONARCH (1895)
viewtopic.php?t=3004
https://en.wikipedia.org/wiki/Third_bom ... ov%C4%87en
https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/40556
https://encyclopedia.1914-1918-online.n ... le/lovcen/
https://meaderingthroughtheprologue.com ... forgotten/