Ale možná se někdo chytí také v CZ u aktuálního nápadu na antidron raketky https://rcfree.eu/viewtopic.php?p=14289#p14289
Moc toho ve světě není a potřeba je toho na vyšší tisíce kusů týdně
Nevěřím, že by ve zdejší zemi všeumělů tuhle triviálnost nikdo nesvedl dotáhnout do konce. https://en.defence-ua.com/weapon_and_te ... 12771.html
Když to umí Estonsky startup, proč by to nedal někdo v CZ? Jen ten podnět ve formě poptávky jaksi opět schází.
HONZIK11 píše: ↑8/6/2025, 11:40
A jeste dodatek. Bastliri, amatersti samovzdelanci v teto oblasti, kteri veskery svuj volny cas roky a roky, tisice hodin venuji sledovani a pochopenia vyuziti teto problematiky, by mohli z fleku vyucovat adepty a osazenstvo na VUT.
Jsem zvedav, zda je stat nekdy angazuje a vytezi, kdysi si je sam vychovaval, dnes ignoruje.
Civilni aplikace totiz o roky predbehly ty vojenske. A melo by to byt naopak, jinak nam zbyva pouze ocas za kazdym.
To je přesně ono, bastlíři, co tomu věnovali tisíce hodin, proto nakonec získali ony dovednosti.
Takže mladí vpřed a staří na svá místa To je slogan, který má asi furt svoji platnost.
Mezigenerační propasti se prohlubují nejen ve vojenské technice a myšlení.
Hele, v těch dronech je problém, že se to rychle a překotně vyvíjí. Co platilo před rokem, tak dnes je jinak. A kdo tomu má stačit?
Na začátku války slavil úspěchy větší dron Bayraktar TB2, dnes už tolik šancí nemá.
Naopak menší drony se vylepšily a jsou obtížné detekovatelné, lze je propašovat na území nepřítele.
Ale ano. Drony typu Bayraktar si mohly beztrestne poletovat ci pouzivat sve zbrane az do doby nez Rusove prisunuli do oblasti stretu sve hybridni protiletadlove systemy. A za nima pak sve rusicky. Ty komlexy pak eliminovaly klasicke prenosy k temto dronum i jejich komunikaci se svymi zbranovymi systemy a nakonec byl cely system eliminovan .Byly na nic. Ale prisly jine medody. Inercialni navigace a umela inteligence. Pro male pak silnejsi protokoly prenosu a nezarusitelna optika.
Vse ma svou posloupnost a v mirovem prostredi se proste nesetkas s protiopatrenimi protivnika tak intenzivne jako v bojovych podminkach. Pak ti drony mohly letat az do Chorvatska a buhvi kde jeste. Sklamalo hodne systemu. Nicmene nasly se nove a zareagovalo se pomerne rychle. Aerodynamicke koncepce zustavaji. Navadeci systemy se zmenily .
U nas se vybira tak dlouho ,ze v tomto oboru je maximalne pravdepodobne ,ze se vybere zastaraly a nefunkcni system konekoncu uz se to malem stalo.
V USA napriklad ve vyberovkach vyhravaji mlade nekolikalete startupy.Napr. Anduril industries apod. Velci typu Boeing Lockheed ci Northrop nestaci ani zareagovat a zjistit ,co se po nich chce. https://www.anduril.com/fury/
HONZIK11 píše:
Vse ma svou posloupnost a v mirovem prostredi se proste nesetkas s protiopatrenimi protivnika tak intenzivne jako v bojovych podminkach. Pak ti drony mohly letat az do Chorvatska a buhvi kde jeste. Sklamalo hodne systemu.
Nicmene nasly se nove a zareagovalo se pomerne rychle. Aerodynamicke koncepce zustavaji. Navadeci systemy se zmenily.
Všechno zklame, když to neděláš masově, a pak to Evropa dělá stejně všechno draze. Nakonec asi zase vyhraje kvantita nad kvalitou jako za druhý světový války.
Řízení státu a velkých korporací je často zkostnatělé. Start-upy jsou malé a progresivní, než si z nich třeba stanou větší firmy a pak to taky drhne. Všechno má svoje pro a proti. Nové nápady určitě lépe prosadíš v nějakém startupu než rigidní firmě. Na druhou stranu masovou výrobu lépe děláš v korporátu než malých dílnách. Mále a střední dílny ti však budou lépe dělat inovace pomocí 3D tiskáren a nových nápadů.
A nakonec pro větší rozmach budou potřebovat schopnější firmy podporu od státu nebo investorů, kteří budou chtít prachy pořádně zhodnotit. Výsledkem je, že se to jeví jako předražené.
Z Německa přiletí například drahé kamikaze drony HF-1 a HX-2, i kvůli mzdovým nákladům. Firma Helsing má ale jinak dobré vývojové a výrobní možnosti, dravostí připomíná Anduril.
Hlavní kritika je na cenu HF-1, což je přirážka společnosti Helsing
Podle ukrajinského vojenského důstojníka Oleksandra Karpiuka je to neuvěřitelných 16700 EUR, což je na dron vyrobený z překližky příliš mnoho. Zároveň poznamenal, že cena podobného dronu podle něj není vyšší než 2200 EUR, a to vyvolává určité rozhořčení.
Podle novin také další dva lidé spojení s těmito drony sdíleli, že společnost účtuje spoustu peněz kvůli používání speciálního softwaru.
Kromě samotných nákladů byl kritizován software společnosti, který je podle ukrajinské armády příliš drahý a méně efektivní než ten, který se používá u mnohem levnějších dronů.
ANDURIL chce v podstatě změnit díky AI a dronům námořní válčení
Armády a námořnictva budou používat algoritmy pro cyklus koordinace cílů (najít, sledovat, zaměřit a stíhat) během několika minut, což je proces, který dříve konvenčním technologiím trval až hodiny.
Tyto algoritmy vyzbrojeny umělou inteligencí můžou být po každém setkání na bojišti vylepšovány
Anduril Seabed Sentry: Revoluce v podmořském dohledu pomocí umělé inteligence
Seabed Sentry se skládá z tlakových modulů s pláštěm z uhlíkových vláken s užitečným zatížením 0,5 m3, které mohou být nasazeny na mořském dně v hloubce přes 500 m (1 640 stop) autonomními podvodními vozidly (AUS).
Tam mohou zůstat bez dozoru měsíce nebo dokonce roky, v závislosti na tom, jak jsou nakonfigurovány. Myšlenka spočívá v tom, že tyto uzly mohou být rychle nasazeny tam, kde to vyžadují AUV, jako je Anduril's Dive-XL, a poté provádět sledování a průzkum pro protiponorkový a protilodní boj.
Autonomní potulující se munice poháněná čipem Nvidia.
V2U je nový ruský autonomní útočný dron, který se dokáže nezávisle navádět pod elektronickým potlačením, vyhledávat a ničit cíle bez vstupu pilota.
Jeho epizodické používání bylo zaznamenáno od února 2025, a zvláště se zvýšilo od května. Jak se jeho nasazení rozšiřovalo, stal se tento kamikadze dron pravděpodobně nebezpečnějším než sériově vyráběný a zavedený bezpilotní letoun ZALA Lancet.
Až do zveřejnění této studie bylo k dispozici jen velmi málo informací o této nově vznikající hrozbě, kromě skutečnosti, že obsahovala pokročilé a drahé elektronické součástky, které umožňovaly vysoce automatizované útoky.
S rozpětím křídel 1,2 metru V2U startuje z pneumatického katapultu a nese hlavici o hmotnosti až 3,5 kilogramu.
Některé jednotky byly také viděny s menší 3 kg hlavicí KOFZBCh, která nabízela kombinaci protipancéřových, vysoce výbušných a tříštivých účinků.
UAV má i komunikační vychytávky pro přímé ovládání operátorem prostřednictvím mobilní sítě LTE.
Obsahuje modem-router Microdrive Tandem-4GS-OEM-11, který pracuje se SIM kartou od ukrajinského mobilního operátora.
Dron je sestaven převážně z komponentů čínské výroby, včetně motoru, modulu GPS, serv, polovodičového pohonu, dálkoměru, regulátorů rychlosti a prvků napájení. Jeho součástí je také japonský fotosenzitivní senzor Sony, elektromagnetické relé od irské společnosti TE Connectivity, a modul Jetson Orin.
Jádrem mozku V2U je Nvidia Jetson Orin NX – hotové modulární řešení pro umělou inteligenci od předního světového vývojáře a výrobce grafických procesorů, grafických karet a dalších PC komponent. Tento modul je vložen do nosné desky Leetop A603 / nebo Leetop A203 čínské výroby. Desky se liší podle možností zapojení periférií, podle ceny, a zavedení na trh. A603 je novější, má rozhraní pro kameru MIPI CSI, HDMI, Gigabit Ethernet.
Další poměrně drahou komponentou nalezenou uvnitř V2U je jeho kamera, ale studované vzorky zatím k její identifikaci nestačily.
Celá funkce algoritmů umělé inteligence závisí na kvalitě tohoto fotoaparátu - Sony ? nebo čajna...
Vzhledem k předchozím zjištěním v rámci jiného ruského know-how je pravděpodobné, že kamera V2U bude pocházet také z komerčního trhu.
Je pravděpodobné, že navigace probíhá prostřednictvím "počítačového vidění" – dron porovnává snímky z kamery s předem nahranými fotografiemi terénu na SSD.
Kamera pro AXM Orin může být například e-CAM82_CUOAGX – 4K Sony STARVIS IMX485 a je jich možné zapojit vícero. Pro Orin NX pak stačí jiná kamera.
Co je to Nvidia Jetson a pro koho vlastně je?
Rozptyl a výkon je veliký, zatímco etalonem je dnes Jetson AGX Orin 64GB za dobrých 70 tisíc korun s grafikou Nvidia Ampere (275 INT8 AI TOPS, 2048 CUDA jader, 64 tensor jader) a dvanáctijádrovým Arm Cortex-A78AE. Pro náročnější kutily, školy a jednodušší průmyslové aplikace tu byl vždy sice nejslabší ale zároveň nejdostupnější model Nano.
Ruský dron V2U má pak Jetson Orin Developer Kit, R-R-NVA-P3767 D33088, varianta TE980M-A1 = NVIDIA Jetson Orin NX má výkon 100 TOPS, s pamětí 16 GB, deskou či SSD, stojí max. 32 tisíc Kč. Množstevní sleva, či bez jiných komponent, je někde na 25 tisících.
Ačkoliv ho Ukrajinci dali na jakýsi svůj sankční seznam, tak jde normálně koupit na Aliexpressu, včetně předinstalovaného 256GB M.2 SSD disku, síťové karty WiFi a napájecího zdroje pro rychlé nastavení.
Rusové tento dron zatím používají hlavně na Sumském směru. Je to další dílek do pestré mozaiky dronů.
Pro evropský a náš trh však u některých variant nejsou možná už zásoby NX... USA omezily vývoz čipů v oblasti umělé inteligence.
Mělo by se to dotknout i Ruska a Číny, ale je otázka, jak to funguje ? Rozhodla o tom totiž ještě Bidenova administrativa, ale Trump možná některá omezení zrušil. Asijský trh ze zdá, je z toho zatím v oblasti čipů a cel částečně vyjmutý. A Čína omezuje také vývoz do Evropy.
Stará strategie USA, tedy odstřihnout Čínu od dodavatelského řetězce, už nemusí fungovat. Současné tahy dvou největších ekonomik světa, tedy Spojených států a Číny, lze do značné míry shrnout do termínu „Čipová válka“.
Dost se toho vyrábí na Tchaj-wanu, na který si Čína dělá zálusk. Vizionář Andurilu chce sice vybudovat odstrašující dronovou sílu proti Číně, ale to nějaký čas potrvá, a USA budou muset soustředit své zdroje jinam než na Ukrajinu.
Jetson Orin NX SUPER Developer Kit - o něco výkonnější varianta. Video srovnává parametry a možnosti nastavení.
Dnes jsem se krapet pousmal:l,neb o smazeni mikrovlnama pisu roky.
Enfore Tac 2025 a zavery konference na tema dron.
Jeste jen dodatek predem. Cina ma laserove a mikrovlne zbrane zavedene ve vyzbroji v mnoha mutacich .
Takze zavery z teto ,,odborne,, konference :
Pokud kazdy clen roje/ swarm/leti sam za sebe je obrana nemozna.
Pokud je roj rizen vedoucim je treba jej eliminovat.
Zaver : Na konferenci prevladl nazor ,ze ucinnou obranou budou az laserove ci energeticke /mikrovlnne zbrane.
Pozn. Tak to bychom meli. Vlastne nemeli a kdovi kdy budeme mit.
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 13/6/2025, 17:56, celkem upraveno 1 x.
Lord píše: ↑30/6/2025, 16:40
Velikost dronů, no ty velké např. Heron, by se musely vylepšit, protože je sestřeloval dokonce Írán.
Nevím, jestli se to za ty prachy vyplatí, když můžeš mít stovky menších, středních, a nemusí mít podvěšeny rakety, protože sami jsou kamikadze raketou.
Ale určitě by to bylo na širší debatu. Zase má dolet, takže třeba by jsi pro větší dosah musel udělat mateřský dron, ale to je vše zatím ve vývoji.
K těm protiopatřením - to je zatím o ceně, rušičky jsou levnější, ale už samy o sobě neobstojí. Drony momentálně tahají za delší konec špagátu, a různé systémy laserů ve vývoji.
Větší drony se budou také rozvíjet dále - jak si poznamenal, aby to někam doletělo potřebuješ to palivo někam dát a to, že dnes se dá relativně snadno detekovat jasně ukazuje jakým směrem vývoj půjde.
Já mám problém, když se titus prodraží o cca 40 mega na vozidlo kvůli rušičkám, já bych za ty peníze koupil prostě radši věž. Laser určitě může být řešení, ale zase nemá cenu dalších 10 let čekat, že asi přijdou levné energetické zbraně, přístup - počkáme na něco lepšího neberu.
...Ostatně k zastavení útočících kolon se pořád používají přenosné protitankové střely, kdežto FPV drony spíš dorážejí znehybněná vozidla, vyzobávají pěchotu. Plus když je k dispozici dělostřelectvo, tak hodně "špinavé" práce zastane i samo. Ony PTŘS jsou sice hodně drahé, ale zvládají vylikvidovat všechno k čemu se namanou (i nějaký ten vrtulník) -
Kecy. Selektívne si vyberráš videá, a z toho robíš závery. Drony sa používajú vo veľkom množstve proti útočiacim vozidlám. Rýchle drony-interceptory taktiež zvládajú dať dolu vrtuľníky. Žiaden principiálny rozdiel medzi nimi ni eje, len pohon.
...Pokud jde o drony typu shahed tak je poslat nad Evropu můžou ale bez krytí od letectva nebo jejich pvo.. Je sundavat za letu různými prostředky kterých máme nasobne víc nebude takový problém.
Robíš si prdel, že ? Rusi dnes zvládnu vyrobiť niekoľko stoviek prúdových geranov za týždeň. To im ešte nedodáva severná korea. Kde si nabral, že NATO má viac prostriedkov na likvidáciu dronov tohto typu ? Blbých laserových kitov na hydra rakety europa s USA nevyrába ani desatinu oproti tým dronom. O dedikovaných vshorad raketách ani nemusím písať, tam je výroba ešte pomalšia. Rusovi stačí, že gerany zdvihne do výšky 3km a všetky gepardy, mantisy, skyrangery, skynexy budú nepoužiteľné. A lietadiel so stovkami pilotov, ktoré môžu patrolovať deň aj noc zoberie europa kde ?
...Jejich malé drony můžou působit potíže přímo na linii střetu, ale Teda nevím jak budou schopni v zázemí ty tisíce dronu dovážet blíž k frontě.
Už dnes majú navigované multikoptery po optickom vlákne dosah 50km za cenu 500-1000e. A takých dokážu obe strany vytvoriť miliony ročne.
Uvedomujete si, že drahé PTRS sa nemusia ani dostať na dostrel a vozidlá s nimi zhoria pod útokmi dronov ?
Radím vám dobre, nepodceňujte budúci význam dronov. To čo ste doteraz videli, je ešte len začiatok.
Žiaden štát nevyrobí ani desatinu (skôr stotinu) PTRS a vshorad rakiet v porovnvaní s množstvom kamikadze dronov.
Iný príklad - Izrael má čo robiť s hlúpymi kaťušami od hamasu, čo padali obvykle kde kade. Nahradťe tisíce rakiet malými dronmi, ktoré budú vedieť zamerať cieľ (človeka/budovu/auto) a blížiť sa tesne nad zemou a máte recept na katastrofu.
pjaro77 píše: ↑1/7/2025, 16:25
Na to ti môžem dať odpoveď od ukrajicov ktorý získal p.Grohmann z AF ale sľúbil som že to v tomto vlákne nebudem viac rozvíjať.
Ukrajinci samotní jsou od začátku války konzistentní. Ať už to jsou tankisté, dělostřelci, nebo velitel bezpilotních sil ZSU. Drony jsou dobré na spoustu věcí, na zastavení postupujících sil soupeře je ale používají jako doplněk pro double-tap na již imobilní cíle, nebo prostředky úderu na slabší cíle, a nebo jsou nuceni je použít jako primární efekt, když nemají dostatek PTŘS, dělostřelectva, nebo vlastních obrněných prostředků.
Rusi dnes zvládnu vyrobiť niekoľko stoviek prúdových geranov za týždeň. To im ešte nedodáva severná korea.
Kde si nabral, že NATO má viac prostriedkov na likvidáciu dronov tohto typu ? Blbých laserových kitov na hydra rakety europa s USA nevyrába ani desatinu oproti tým dronom.
O dedikovaných vshorad raketách ani nemusím písať, tam je výroba ešte pomalšia.
Rusovi stačí, že gerany zdvihne do výšky 3 km a všetky gepardy, mantisy, skyrangery, skynexy budú nepoužiteľné.
A lietadiel so stovkami pilotov, ktoré môžu patrolovať deň aj noc zoberie europa kde ?
Přesně do vyšší výšky a vyhýbání se PVO - nové drony umí...
Geran-2 na Ukrajině má západní komponenty
Například modul Nvidia Jetson Orin jako dříve zjištěný v ruském dronu V2U.
Americký modul umožňuje přijímat informace z kamery a porovnávat snímky s nahranými modely a automaticky zaměřovat nebo vybírat cíl. Mluvíme o nové schopnosti Geranů rozpoznávat a zasahovat předem určené objekty.
Kromě toho dron Shahed-136 (Geranium 2) řady MS obdržel vylepšený osmikanálový íránský satelitní navigační systém Nasir chráněný proti rušení. Nový Shahed má také rádiový modem a subsystém pro přenos videa, telemetrie nebo skupinových řídicích příkazů.
Nový UAV se vizuálně podobá samotnému Shahedu a provádí průzkum tras postupu útočících dronů a také detekci mobilních palebných skupin protivzdušné obrany.
stirling píše: ↑1/7/2025, 09:38
....
Já mám problém, když se titus prodraží o cca 40 mega na vozidlo kvůli rušičkám, já bych za ty peníze koupil prostě radši věž.
Laser určitě může být řešení, ale zase nemá cenu dalších 10 let čekat, že asi přijdou levné energetické zbraně, přístup - počkáme na něco lepšího neberu.
Jasně nějaké lasery jsou, ale drahé... co mezitím dělat
Nyní je mezidobí, kdy prostě se bude muset zkoumat, nebo nedělat radši nic, než zjistit, že to nebylo dobrý řešení
Ale to by nebyl žádnej vývoj nikdy...
Ale prd, je po mezidobí a první laserové systémy jdou do služby. Už jsem to jsem dával x krát. Po ypsilonté nebudu. Jen napovím. Jukněte na britskou armádu. A tuším že sem něco dával i Honzík o Číňanech s mikrovlnkami. Lasery u US Navy rovněž slouží.
Je to marné, je to marné a pořád marné
"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Obrněné vozidlo MARS - PALBA.CZ
Např. Americké armáda otestovala 50 kW laser HEL na vozidle Stryker, který dokáže efektivně zničit drony, ale i střely z minometu. viewtopic.php?p=469090#p469090
Je najednou doba dronová, a prolíná se to různými vlákny, tak aspoň něco prolinkuji.
Laserové zbraně jako ultimátní ničitel dronů? | ARMYWEB.cz Další výzvou, často podceňovanou, je značný výkon potřebný pro efektivní provoz laserů.
Aby byl pozemní laser účinný v boji, musel by nepřetržitě pálit na více cílů souběžně a sestřelit 10-20 UAV, než bude vyžadovat dobíjení nebo chlazení. https://www.armyweb.cz/clanek/laserove- ... itel-dronu