Hm...
https://www.facebook.com/share/r/1EXqA5LpsS/
AČR bezpilotní prostředky/drony a věci související
- Juraj Tichý
- Kapitán
- Příspěvky: 6379
- Registrován: 28/8/2018, 18:27
Re: AČR bezpilotní prostředky/drony a věci související
Spomínalo sa to video viackrát, je to krátky scifi film. Akurát že sa postupne stáva realitou.
- Juraj Tichý
- Kapitán
- Příspěvky: 6379
- Registrován: 28/8/2018, 18:27
Re: AČR bezpilotní prostředky/drony a věci související



Re: AČR bezpilotní prostředky/drony a věci související
Celý film Slaughterbots z roku 2020. https://www.youtube.com/watch?v=O-2tpwW0kmU
Re: AČR bezpilotní prostředky/drony a věci související
Vše souvisí se vším
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/th ... dium=emailTajná omáčka na Ukrajině nejsou drony - jsou to rychlé inovace
Benjamin Cook
"Tajnou omáčkou" války na Ukrajině není význam dronů na bojišti. Je to rychlá iterace, která vede k inovacím.
Od ruské invaze v plném rozsahu v únoru 2022 se mediální zpravodajství i vojenské analýzy silně zaměřují na roli bezpilotních letounů - levných, všudypřítomných a smrtících. Bezpilotní letouny typu kamikadze íránské výroby Shahed-136 a ukrajinské vlastní platformy FPV změnily dynamiku bojiště a přesunuly průzkum, přesné údery a úbytek sil do rukou malých jednotek. Přes veškerou pozornost věnovanou hardwaru je však hlubší proměnou - tou, která by měla zajímat obranné plánovače od Washingtonu po Varšavu - základní proces rychlých inovací na bojišti. Je to právě tento proces, nikoliv konkrétní platforma, který poskytl Ukrajině výhodu ve válce proti mnohem většímu protivníkovi.
Většina států ve válce usiluje o inovace, ale jen málo z nich je schopno jich dosáhnout takovou rychlostí, jakou to dokázala Ukrajina. Ať už náhodou, nebo záměrně, Ukrajina vyvinula model vývoje na bojišti, který upřednostňuje rychlé učení. Ukrajinští inženýři, frontoví operátoři, soukromí výrobci a představitelé obrany jsou zapojeni do bezprecedentní smyčky zpětné vazby. Dron může projít od konceptu přes testování až po nasazení - a pak se na základě zpětné vazby z fronty vrátit k přepracování - během několika týdnů, někdy i dnů. Naproti tomu západní obranné systémy jsou často vázány na mnohaleté vývojové cykly zatížené regulačními překážkami, pevnými specifikacemi a rigidními dodavatelskými řetězci.
Tento zpětnou vazbou řízený ekosystém na Ukrajině vznikl v podmínkách krajní nouze. S omezenými zdroji (nedostatek 155 dělostřeleckých granátů) a zoufalou potřebou přežít neměly ukrajinské síly jinou možnost než přijmout adaptivní přístup k technologickému pokroku zdola nahoru. Do válečného úsilí byli vtaženi civilní koníčkáři, garážoví kutilové a komerční stavitelé dronů. Mnohé z dnešních nejúčinnějších úderných platforem pro drony na Ukrajině nebyly vyvinuty vládními dodavateli, ale nezávislými týmy pracujícími v malých dílnách a testujícími své návrhy v aktivních válečných zónách. Důsledky byly hluboké: drony se vyvíjely rychleji, protiopatření se přizpůsobovala rychleji a řešení byla vytvářena spíše podle skutečných potřeb bojiště než podle požadavků Kongresu/parlamentu.
V mnoha případech se frontové linie staly laboratoří pro výzkum a vývoj v ostrém nasazení. Pokud selhal zaměřovací software dronu nebo pokud ruské rušičky neutralizovaly jeho navigační systém, byla konstrukce téměř okamžitě upravena. Nové iterace se do terénu dostávaly v dostatečně malém množství, aby se daly testovat, ale dostatečně velkém, aby na nich záleželo. Neúspěchy neznamenaly konec kariéry; očekávaly se. V tradičních vojensko-průmyslových modelech tento způsob myšlení - přijímání neúspěchu jako nezbytné součásti procesu - do značné míry chybí.
Srovnejte to s americkým ministerstvem obrany, kde může trvat deset i více let, než se zbraňové systémy dostanou od požadavku do výzbroje. Tyto programy jsou navrženy tak, aby se za každou cenu vyhnuly selhání - odkládají riziko, dokud není dokončeno testování, uděleny certifikace a vydána konečná schválení. V tomto prostředí je myšlenka rychlého nasazení částečně otestovaných systémů a shromažďování zpětné vazby v reálném čase téměř kacířská. Na Ukrajině je to však norma - a výsledky mluví samy za sebe. Vývoj ukrajinských bezpilotních letounů FPV prudce vzrostl od primitivních systémů s přímou viditelností v roce 2022 až po koordinované útoky roje několika dronů v roce 2024. Prezident Zelenskij nedávno prohlásil, že Ukrajina má nyní kapacitu na výrobuaž 8 milionů dronů ročně, ačkoli tato úroveň výroby bude vyžadovat další investice, aby mohla být plně realizována.
To neznamená, že by se Západ měl vzdát veškeré přísnosti nebo přijmout improvizaci jako strategii. Klíčové poučení však spočívá v tom, že inovace v době války musí být strukturovány jinak než inovace v době míru. Musí být decentralizovaná, tolerantní k selhání a integrovaná přímo s přímými uživateli. USA a jejich spojenci s takovými modely experimentovali již dříve - Velitelství speciálních operací mělo omezený úspěch s "rychlým vybavením sil" a DARPA v minulosti vytvořila rychlé prototypy. Ty však zůstávají výjimkou, nikoli pravidlem.
Před námi je kulturní a strukturální výzva. Armády NATO jsou stavěny pro rozsáhlé operace, nikoliv pro agilní iteraci. Dodavatelé obranných služeb jsou motivováni k poskytování zaručených výsledků, nikoli k experimentování a rychlému přizpůsobování. Zkušenosti Ukrajiny nabízejí potenciální vzor - ne pro každý program, ale pro druhy rychle se měnících hrozeb, které nyní definují moderní konflikt: bezpilotní letouny, rušičky, protiopatření, autonomní systémy a jejich vzájemné působení.
K zachycení této "tajné omáčky" bude Západ potřebovat zavést distribuovanější model obranných inovací - takový, který podporuje menší firmy, testování v první linii a vývoj v krátkém cyklu. Bude muset vytvořit finanční toky a způsoby zadávání zakázek, které budou odměňovat spíše přizpůsobení než stabilitu. A bude muset opustit iluzi, že dokonalost je předpokladem pro nasazení nové technologie. V příští válce - která by mohla vypuknout bez varování a vyvíjet se rychle - může být rychlost adaptace důležitější než hrubé schopnosti. Nebo Západ riskuje, že bude překonán v době, kdy diktátoři ochotní vynaložit miliony životů převáží nad hrubými schopnostmi.
Sledujte naše připravovanéBattleLabpříští týden, kde se dozvíte, že příští válka nebude záviset na největších bombách - vyhrají ji ti, kteří se učí nejrychleji. Ukrajinský model inovací řízených frontovou linií, které rychle selhávají, je vzorem, který západní armády naléhavě potřebují převzít.


"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"