Doufat můžeme spolu. Nicméně to vypadá, že to vše směřuje k občanské válce. Dle not Izraele. Jediným vítězem prozatím je pouze on a myslím si že to i tak zůstane. Inu kdo seje bouři, že .... a účel světí prostředky taktéž. Ve zkratce a drobet pejorativně by se to dalo shrnout asi takto "blízkovýchodní rozmrdávači se rozmrdají mezi sebou a zbytku světa se uleví". Izrael jen využil toho mamlasa s kšiltovkou. Pro Evropu je to taktéž win win. Mamrdi vek a Trumpeta výhledově taky. Jen ti obyčejní lidé v Iránu to odskáčí.a já doufám, že Íránci tedy zvládnou vykopat ajatoláhy sami, bez toho, aby jim tam začal točit klikou nějakej
Akce v Perském zálivu a okolí
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Akce v Perském zálivu a okolí

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Bouři sel Chamenejí a jeho gang, těch škoda fakt nebude.
Zato tohle je dost na hovno. Je to tak vždycky, a vždycky je to na hovno.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
- palo satko
- Kapitán

- Příspěvky: 2628
- Registrován: 16/9/2013, 17:59
- Bydliště: Pezinok, Slovensko
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Mate to pomýlené, Iránu nezvládnu ajatolahovia, ale Islamské revolučné gardy.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Stejné sémě Palo.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
palo satko píše: ↑5/3/2026, 20:04 Mate to pomýlené, Iránu nezvládnu ajatolahovia, ale Islamské revolučné gardy.
Mno, zrovna včera sme se s kámošem o Íránu bavili, tak sem ho poňouk, aby k tomu něco sepsal, tak tady to máte:
https://thejunglechaosco.substack.com/p ... iran-stale
Edit - kámoš to hodil do češtiny.
Naposledy upravil(a) Ataman dne 6/3/2026, 03:43, celkem upraveno 2 x.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Kolegovia sa očividne poučili:
https://x.com/bayraktar_1love/status/20 ... 1072761269Celá posádka 208 členov iránskej pomocnej lode Bushehr sa po konzultáciách s vládnymi úradníkmi a diplomatmi vzdala srílanským orgánom.
https://www.france24.com/en/live-news/2 ... ine-attack
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Řekl bych že je toto obecně známé. Minimálně pro ty co se o to zajímají drobet více. Nicméně pěkně shrnuto. Žel Bohu takovéto věci po dobrém nikdy nejdou, obzvláště jeli tomu přítomno černoprdelnictví. Bohužel.Ataman píše: ↑5/3/2026, 21:38palo satko píše: ↑5/3/2026, 20:04 Mate to pomýlené, Iránu nezvládnu ajatolahovia, ale Islamské revolučné gardy.Mno, zrovna včera sme se s kámošem o Íránu bavili, tak sem ho poňouk, aby k tomu něco sepsal, tak tady to máte:
https://thejunglechaosco.substack.com/p ... hy-is-iran

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Ani bych neřek, docela dost narážím buď na tu afghanisovanou, nebo arabisovanou představu.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Přesně tak, Írán u nás není obecně chápán tak jak je popsáno v článku, právě naopak. I kdybych neřešil "proruské kruhy", obecně je Írán chápán právě jako "druhý Afghánistán".

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Dobrá tak beru to obecně zpět a nyní pouze za sebe. Mám rád cestopisy a rád je sleduji, načež můj názor na Irák je jimi utvářen a je zcela v kontextu toho Atamanem postovaného článku. A už vůbec bych si nedovolil tvrdit že Irán je jako druhý Afgoš. Ale kdo jsem já, že 
PS jestli jako Afgoš, tak jen v případě těch mamrdů co v něm šéfujou.
PS jestli jako Afgoš, tak jen v případě těch mamrdů co v něm šéfujou.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
- palo satko
- Kapitán

- Příspěvky: 2628
- Registrován: 16/9/2013, 17:59
- Bydliště: Pezinok, Slovensko
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Na stv2 bola debata o Irane v relacii dokriža. Zaujimava. Boli tam ludia čo niečo vedia.
https://www.stvr.sk/televizia/archiv/15289#4
https://www.stvr.sk/televizia/archiv/15289#4

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Mylná představa, že nad Íránem bylo dosaženo vzdušné nadvlády
I když existují oblasti, kde nad Íránem existuje vzdušná převaha, úplné vzdušné nadvlády nebylo dosaženo, což by nemělo být překvapením.
https://www.twz.com/news-features/the-m ... -over-iran
I když existují oblasti, kde nad Íránem existuje vzdušná převaha, úplné vzdušné nadvlády nebylo dosaženo, což by nemělo být překvapením.
https://www.twz.com/news-features/the-m ... -over-iran





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
VLASTISLAV BŘÍZA: Teď si musíme vybrat stranu, Írán je i náš problém
V rozhovoru Čestmíra Strakatého s expertem na mezinárodní vztahy Vlastislavem Břízou se řeší aktuální eskalace mezi USA, Izraelem a Íránem.
Bříza k tomu přistupuje s přímočarým realismem – podle něj už neplatí staré pořádky a my si prostě musíme vybrat stranu.
Bříza tvrdí, že jsme v období „mezivládí“, kdy mezinárodní právo a multilaterální organizace ztrácejí význam.
Svět se mění na multipolární a rozhoduje „hard power“ (hrubá síla). Kdo nemá vojenskou sílu, nemá respekt.
Odmítá postoj, že konflikt na Blízkém východě je daleko.
Připomíná debaty o radaru v Brdech a upozorňuje, že íránské rakety už dnes mají dosah na území NATO a brzy mohou ohrozit i Prahu.
Radar a rakety jsou v Rumunsku, takže klídek jo.
Celkově Bříza argumentuje, že v dnešním světě není místo pro „liliové“ postoje.
Buď budeme součástí silného západního bloku, nebo budeme jen pasivními diváky, kteří nakonec ponesou následky.
V rozhovoru Čestmíra Strakatého s expertem na mezinárodní vztahy Vlastislavem Břízou se řeší aktuální eskalace mezi USA, Izraelem a Íránem.
Bříza k tomu přistupuje s přímočarým realismem – podle něj už neplatí staré pořádky a my si prostě musíme vybrat stranu.
Bříza tvrdí, že jsme v období „mezivládí“, kdy mezinárodní právo a multilaterální organizace ztrácejí význam.
Svět se mění na multipolární a rozhoduje „hard power“ (hrubá síla). Kdo nemá vojenskou sílu, nemá respekt.
Odmítá postoj, že konflikt na Blízkém východě je daleko.
Připomíná debaty o radaru v Brdech a upozorňuje, že íránské rakety už dnes mají dosah na území NATO a brzy mohou ohrozit i Prahu.
Radar a rakety jsou v Rumunsku, takže klídek jo.
Celkově Bříza argumentuje, že v dnešním světě není místo pro „liliové“ postoje.
Buď budeme součástí silného západního bloku, nebo budeme jen pasivními diváky, kteří nakonec ponesou následky.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Izrael zaútočil na Parchin – není vyloučeno, že právě tam Írán provádí experimenty s jadernými zbraněmi. Včera izraelské letectvo zaútočilo na vojenský komplex Parchin nedaleko Teheránu. Jedná se o jedno z hlavních center íránského zbrojního průmyslu. V tomto komplexu se vyrábějí hlavice, raketové motory a komponenty pro různé zbraně. Tam také provádí údržbu zařízení těžkého vojenského průmyslu. Podle odhadů vojenských analytiků tento útok vážně zasahuje íránský raketový program. Komplex v Parchinu je již dlouho považován za citlivý objekt. IAEA dříve podezřívala, že na jeho území mohlo docházet k výzkumu souvisejícímu s jadernými zbraněmi. Írán to vždy popíral, ale objekt i tak zůstává jedním z klíčových prvků vojenské infrastruktury.
https://twitter.com/Lazikkkk/status/2030165674358673496
Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve čtvrtek v telefonátech s arabskými ministry zahraničí řekl, že válka s Íránem by podle zdrojů obeznámených s rozhovory měla trvat ještě několik týdnů. Rubio uvedl, že se současná vojenská pozornost soustředí na íránské raketové odpalovací zařízení, zásoby a továrny, a dodal, že deklarovaným cílem Washingtonu není změna režimu, a zároveň dal jasně najevo, že USA chtějí v Teheránu jiné vedení.
https://twitter.com/FaytuksNetwork/stat ... 0303910111
https://twitter.com/Lazikkkk/status/2030165674358673496
Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve čtvrtek v telefonátech s arabskými ministry zahraničí řekl, že válka s Íránem by podle zdrojů obeznámených s rozhovory měla trvat ještě několik týdnů. Rubio uvedl, že se současná vojenská pozornost soustředí na íránské raketové odpalovací zařízení, zásoby a továrny, a dodal, že deklarovaným cílem Washingtonu není změna režimu, a zároveň dal jasně najevo, že USA chtějí v Teheránu jiné vedení.
https://twitter.com/FaytuksNetwork/stat ... 0303910111

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Izrael zveřejnil animaci tajného podzemního bunkru zabitého duchovního vůdce Íránu, ajatolláha Alího Chameneího. Na zničení rozlehlého úkrytu se podílelo 50 izraelských stíhaček.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
Putin budiž proklet.
- palo satko
- Kapitán

- Příspěvky: 2628
- Registrován: 16/9/2013, 17:59
- Bydliště: Pezinok, Slovensko
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
To je vymysel. Ten 86 ročny dedko chcel byť mučeníkom. Načo by bol bunker? „Bojoval som cely život hľadajúc smrť mučeníka. Nie je na mne miesto kde by má nezranila, kopija, šabľa alebo dýka a teraz zomieram v posteli ako stará ťava.“ to povedal Chálid ibn al-Valíd, Sajf Alláh - Meč boží, 592 - 642. Treba poznať ich myslenie a nie europske blbosti. Ten dedko nezomrel trapne v posteli ale Izrael mu doprial večnu uctu a slavu, na svoju škodu, lebo bude inšpirovať pomstu. Iran zajtra nekonči.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Satko, prej tam mohli úřadovat další no...
Trojité přátelské sestřelení kuvajtským F/A-18 je den ode dne podivnější
Civilní pozorovatelé na ulicích natáčeli rychle probíhající vzdušný střet na jasně modré obloze nad nimi, kouřové stopy a nízké dunění motorů stíhaček.
Stejně jako v předchozích videích incidentu a jeho následků platí obvyklá výhrada ohledně povahy jeho pravosti, která zůstává nepotvrzena.
Zpočátku se spekulovalo, že pozemní protiletadlový systém, jako je Patriot, který je v Kuvajtu, zničil trojici F-15E.
viewtopic.php?p=488446#p488446
Nicméně dřívější videozáznam jednoho z letadel padajícího k zemi naznačoval, že šlo o vzdušný souboj.
Nové video také odpovídá našemu původnímu hodnocení pravděpodobné příčiny sestřelení, konkrétně střelami (AIM-9) s menším výkonem.
Zkušený bývalý pilot F/A-18 hovořil s TWZ o události v novém videu a dospěl k závěru, že incident je celkově "velmi zvláštní."
"Opravdu netuším, jak by někdo mohl udělat takovou chybu," pokračoval bývalý pilot Hornetu.
Zbláznil se pilot a udělal to záměrně ? Jednou chyba, ano. Dvakrát, to ne. Třikrát ?!
https://www.twz.com/air/kuwaiti-f-a-18s ... by-the-day
Analýza stíhacího pilota, kterou lze vidět ve videu níže, rozebírá, zda kuvajtský pilot útočil proti spojenci.
https://www.youtube.com/watch?v=RUbckcEa7sA
Válečná mlha (Fog of War): Kuvajtská obrana byla po útoku dronů v pohotovosti. Pilot mohl být pod extrémním stresem a v chaotickém prostředí si spletl cíle.
Vizuální identifikace (VID): Standardní postupy vyžadují, aby pilot před palbou v nejasné situaci provedl vizuální identifikaci.
F-15E je velmi specifické letadlo, ale splést si ho s íránským strojem (např. MiG-29) na krátkou vzdálenost je u vycvičeného pilota divné.
Opakování chyby: Analytici (včetně bývalých pilotů) zdůrazňují, že splést se jednou je tragédie, ale sestřelit postupně tři letadla už hraničí s úmyslem nebo totálním selháním disciplíny.
V jednom záběru je vidět F/A-18 v blízkosti padajícího vraku, což potvrzuje, že k souboji došlo na vizuální vzdálenost.
Zatím neexistují důkazy o tom, že by šlo o "zločin" (např. zběhnutí pilota), ale debata o kompetenci kuvajtského letectva a selhání koordinačních protokolů je velmi ostrá.
Trojité přátelské sestřelení kuvajtským F/A-18 je den ode dne podivnější
Civilní pozorovatelé na ulicích natáčeli rychle probíhající vzdušný střet na jasně modré obloze nad nimi, kouřové stopy a nízké dunění motorů stíhaček.
Stejně jako v předchozích videích incidentu a jeho následků platí obvyklá výhrada ohledně povahy jeho pravosti, která zůstává nepotvrzena.
Zpočátku se spekulovalo, že pozemní protiletadlový systém, jako je Patriot, který je v Kuvajtu, zničil trojici F-15E.
viewtopic.php?p=488446#p488446
Nicméně dřívější videozáznam jednoho z letadel padajícího k zemi naznačoval, že šlo o vzdušný souboj.
Nové video také odpovídá našemu původnímu hodnocení pravděpodobné příčiny sestřelení, konkrétně střelami (AIM-9) s menším výkonem.
Zkušený bývalý pilot F/A-18 hovořil s TWZ o události v novém videu a dospěl k závěru, že incident je celkově "velmi zvláštní."
"Opravdu netuším, jak by někdo mohl udělat takovou chybu," pokračoval bývalý pilot Hornetu.
Zbláznil se pilot a udělal to záměrně ? Jednou chyba, ano. Dvakrát, to ne. Třikrát ?!
https://www.twz.com/air/kuwaiti-f-a-18s ... by-the-day
Analýza stíhacího pilota, kterou lze vidět ve videu níže, rozebírá, zda kuvajtský pilot útočil proti spojenci.
https://www.youtube.com/watch?v=RUbckcEa7sA
Válečná mlha (Fog of War): Kuvajtská obrana byla po útoku dronů v pohotovosti. Pilot mohl být pod extrémním stresem a v chaotickém prostředí si spletl cíle.
Vizuální identifikace (VID): Standardní postupy vyžadují, aby pilot před palbou v nejasné situaci provedl vizuální identifikaci.
F-15E je velmi specifické letadlo, ale splést si ho s íránským strojem (např. MiG-29) na krátkou vzdálenost je u vycvičeného pilota divné.
Opakování chyby: Analytici (včetně bývalých pilotů) zdůrazňují, že splést se jednou je tragédie, ale sestřelit postupně tři letadla už hraničí s úmyslem nebo totálním selháním disciplíny.
V jednom záběru je vidět F/A-18 v blízkosti padajícího vraku, což potvrzuje, že k souboji došlo na vizuální vzdálenost.
Zatím neexistují důkazy o tom, že by šlo o "zločin" (např. zběhnutí pilota), ale debata o kompetenci kuvajtského letectva a selhání koordinačních protokolů je velmi ostrá.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Takú fatalistickú mentalitu mali aj japonskí samuraji, ale z iného dôvodu.palo satko píše: ↑7/3/2026, 14:20 To je vymysel. Ten 86 ročny dedko chcel byť mučeníkom. Načo by bol bunker? „Bojoval som cely život hľadajúc smrť mučeníka. Nie je na mne miesto kde by má nezranila, kopija, šabľa alebo dýka a teraz zomieram v posteli ako stará ťava.“ to povedal Chálid ibn al-Valíd, Sajf Alláh - Meč boží, 592 - 642. Treba poznať ich myslenie a nie europske blbosti. Ten dedko nezomrel trapne v posteli ale Izrael mu doprial večnu uctu a slavu, na svoju škodu, lebo bude inšpirovať pomstu. Iran zajtra nekonči.
Ak je v Iráne toľko fanatikov , nech kľudne umrú ale nech dajú pokoj ľuďom vo vlastnom národe aj inde, ktorí podľa tejto mentality nechcú úžiť. Myslim, že aj talibanci sú z tohto súdka. Práca v kancelárii im nevodia, chcú večný džihád. Teraz sú nepokoje na pakistánsko afgánskej hranici, musia byť šťastím celí bez seba.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Situace v Íránu a širším regionu je komplexní geopolitickou šachovnicí, kde etnické aspirace narážejí na vysoce organizovanou státní moc a zájmy mocností.
Mnoho expertů se shoduje, že režim není na pokraji kolapsu – IRGC zůstává koherentní a Írán má podporu z Ruska a Číny, které vidí v konfliktu příležitost oslabit USA.
IRGC by se mohly časem konsolidovat, což by vedlo k tvrdšímu režimu. Tento konflikt je plný rizik a nejistot.
Vojenští analytici často zdůrazňují, že pád režimu v Teheránu by pravděpodobně nevyvolal jen samotný etnický konflikt na periferii.
Ale spíše kombinace faktorů, včetně masivních civilních protestů v centrech, včetně logistické a letecké podpory USA a Izraele.
Pro hladší průběh se očekává zapojení amerických pozemních sil, ačkoliv mezi americkou veřejností je k tomu odpor.
To by měl ale schválit nejdříve kongres.
Donald Trump zatím údajně preferuje myšlenku kontingentu amerických vojáků, které by byly použity pro speciální operace.
Prezident je ochotnější takový krok zvážit, více než naznačovaly jeho dosavadní veřejné komentáře k této otázce.
https://www.nbcnews.com/politics/white- ... rcna262176
Kurdové chtějí svrhnout režim v Íránu, revoluční gardy ale mají zatím navrch
Analýza etnik a jejich bojového potenciálu...
Pešmerga je polostátní vojenská skupina, která spadá pod regionální vládu Kurdistánu v Iráku (KRG).
Mají k dispozici lehké až střední zbraně, dělostřelectvo, obrněné transportéry, přenosné systémy protivzdušné obrany (MANPADS) a protitankové řízené střely (ATGM).
Mohou se spoléhat na znalost prostředí, zpravodajské služby, a dobrou logistiku v kurdských oblastech.
V minulosti už prokázali, že dokážou dobýt a udržet města. Během bojů proti ISIS absolvovali výcvik ze strany USA a EU a získali od nich zbraně.
Syrské kurdské síly YPG/YPJ a SDF mohou mít dle odhadů maximálně 60 až 100 tisíc bojovníků. Jsou zaměřené na lehkou pěchotu.
Mají ruční palné zbraně, technické zbraně, minomety, protitankové střely (zejména TOW, které jim poslaly USA).
Znají boje ve městech a dovedou přecházet od guerillové ke konvenční válce.
Konflikt USA a Izraele s Íránem může vést k jeho destabilizaci.
Obliba Pahlavího v zemi kvůli špatným zkušenostem Íránců s předchozí represivní a zkorumpovanou monarchií není tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Za obecně nejpesimističtější scénář je experty považován – chaos, vypuknutí občanské války a destabilizace země.
Destabilizace může mít celou řadu rovin, třeba že decentralizované revoluční gardy si mohou udělat malé warlordství.
Necelou pětinu populace tvoří Ázerbájdžánci (Azerové), až desetinu Kurdové a dvě až tři procenta pak Arabové a Balúčové.
Tyto regiony dlouhodobě sužuje frustrace a nespokojenost se stávajícím teokratickým režimem.
Íránští Kurdové podle Hrabalové nežádají vlastní stát, ale autonomii a právo na sebeurčení.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/sv ... ady-371026
Mnoho expertů se shoduje, že režim není na pokraji kolapsu – IRGC zůstává koherentní a Írán má podporu z Ruska a Číny, které vidí v konfliktu příležitost oslabit USA.
IRGC by se mohly časem konsolidovat, což by vedlo k tvrdšímu režimu. Tento konflikt je plný rizik a nejistot.
Vojenští analytici často zdůrazňují, že pád režimu v Teheránu by pravděpodobně nevyvolal jen samotný etnický konflikt na periferii.
Ale spíše kombinace faktorů, včetně masivních civilních protestů v centrech, včetně logistické a letecké podpory USA a Izraele.
Pro hladší průběh se očekává zapojení amerických pozemních sil, ačkoliv mezi americkou veřejností je k tomu odpor.
To by měl ale schválit nejdříve kongres.
Donald Trump zatím údajně preferuje myšlenku kontingentu amerických vojáků, které by byly použity pro speciální operace.
Prezident je ochotnější takový krok zvážit, více než naznačovaly jeho dosavadní veřejné komentáře k této otázce.
https://www.nbcnews.com/politics/white- ... rcna262176
Kurdové chtějí svrhnout režim v Íránu, revoluční gardy ale mají zatím navrch
Analýza etnik a jejich bojového potenciálu...
Pešmerga je polostátní vojenská skupina, která spadá pod regionální vládu Kurdistánu v Iráku (KRG).
Mají k dispozici lehké až střední zbraně, dělostřelectvo, obrněné transportéry, přenosné systémy protivzdušné obrany (MANPADS) a protitankové řízené střely (ATGM).
Mohou se spoléhat na znalost prostředí, zpravodajské služby, a dobrou logistiku v kurdských oblastech.
V minulosti už prokázali, že dokážou dobýt a udržet města. Během bojů proti ISIS absolvovali výcvik ze strany USA a EU a získali od nich zbraně.
Syrské kurdské síly YPG/YPJ a SDF mohou mít dle odhadů maximálně 60 až 100 tisíc bojovníků. Jsou zaměřené na lehkou pěchotu.
Mají ruční palné zbraně, technické zbraně, minomety, protitankové střely (zejména TOW, které jim poslaly USA).
Znají boje ve městech a dovedou přecházet od guerillové ke konvenční válce.
Konflikt USA a Izraele s Íránem může vést k jeho destabilizaci.
Obliba Pahlavího v zemi kvůli špatným zkušenostem Íránců s předchozí represivní a zkorumpovanou monarchií není tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Za obecně nejpesimističtější scénář je experty považován – chaos, vypuknutí občanské války a destabilizace země.
Destabilizace může mít celou řadu rovin, třeba že decentralizované revoluční gardy si mohou udělat malé warlordství.
Necelou pětinu populace tvoří Ázerbájdžánci (Azerové), až desetinu Kurdové a dvě až tři procenta pak Arabové a Balúčové.
Tyto regiony dlouhodobě sužuje frustrace a nespokojenost se stávajícím teokratickým režimem.
Íránští Kurdové podle Hrabalové nežádají vlastní stát, ale autonomii a právo na sebeurčení.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/sv ... ady-371026





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
To je právě ten evropskej pohled, proti kterýmu se Satko snaží vyhraňovat. Oni umírat nechtějí, sice to rádi říkají, ale nechtějí, co ale chtějí je zmagořit co nejvíc lidí, který pak budou rádi umírat za ně.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.




