Akce v Perském zálivu a okolí
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Chtějí Írán rozdrtit ekonomicky a silou, na to má IQ47 dost času, a je to i zájem Izraele.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
F-35 'Není neviditelný'?
Odborník Tom Cooper o tvrzení Íránu a protivzdušné obraně
Tom poukazuje na vyvíjející se íránské multispektrální systémy protivzdušné obrany a tvrdí, že několik stealth letadel mohlo být poškozeno – což vyvolává nové otázky ohledně bojové hranice F-35.
Stealth neznamená neviditelnost: Cooper zdůrazňuje, že technologie stealth nečiní letadlo zcela nezjistitelným. Je to jen otázka času a technologií.
Vícespektrální systémy: Írán za poslední desetiletí vyvinul systémy PVO, které využívají více radarů pracujících na různých frekvencích. Zatímco jeden radar stealth letoun nevidí, druhý nebo třetí v rámci stejného systému ho zachytit dokáže.
Zásah F-35: Podle Coopera už k poškození stealth letounů došlo v posledních týdnech několikrát, ale tentokrát to Íránci poprvé doložili záznamem.
Pilot měl štěstí, že se po výbuchu v blízkosti stroje dokázal vrátit na základnu.
Taktika "levných dronů" a saturace
Uchlastání drahé obrany: Íránci používají vlny levných dronů (Šáhid) k zahlcení a obklíčení systémů PVO.
Američané a jejich spojenci jsou nuceni pálit rakety Patriot (které stojí miliony) na drony za pár tisíc dolarů [04:17].
Logistické vyčerpání: Tato "opotřebovávací válka" není jen o penězích, ale o zásobách.
Rakety Patriot se vyrábějí roky a jejich masivní spotřeba v Perském zálivu oslabuje schopnost USA reagovat v jiných částech světa (např. stažení systémů z Jižní Koreje) [03:47].
Americké či arabské chyby
Statická obrana: Cooper kritizuje americkou armádu za to, že se nepohybuje.
Podle zpráv od ukrajinských poradců nechávají Američané své baterie Patriot na stejném místě i dva měsíce, což z nich udělalo snadné cíle pro satelitní sledování a následné údery.
https://www.youtube.com/watch?v=8wTIcbY2Ub8
Odborník Tom Cooper o tvrzení Íránu a protivzdušné obraně
Tom poukazuje na vyvíjející se íránské multispektrální systémy protivzdušné obrany a tvrdí, že několik stealth letadel mohlo být poškozeno – což vyvolává nové otázky ohledně bojové hranice F-35.
Stealth neznamená neviditelnost: Cooper zdůrazňuje, že technologie stealth nečiní letadlo zcela nezjistitelným. Je to jen otázka času a technologií.
Vícespektrální systémy: Írán za poslední desetiletí vyvinul systémy PVO, které využívají více radarů pracujících na různých frekvencích. Zatímco jeden radar stealth letoun nevidí, druhý nebo třetí v rámci stejného systému ho zachytit dokáže.
Zásah F-35: Podle Coopera už k poškození stealth letounů došlo v posledních týdnech několikrát, ale tentokrát to Íránci poprvé doložili záznamem.
Pilot měl štěstí, že se po výbuchu v blízkosti stroje dokázal vrátit na základnu.
Taktika "levných dronů" a saturace
Uchlastání drahé obrany: Íránci používají vlny levných dronů (Šáhid) k zahlcení a obklíčení systémů PVO.
Američané a jejich spojenci jsou nuceni pálit rakety Patriot (které stojí miliony) na drony za pár tisíc dolarů [04:17].
Logistické vyčerpání: Tato "opotřebovávací válka" není jen o penězích, ale o zásobách.
Rakety Patriot se vyrábějí roky a jejich masivní spotřeba v Perském zálivu oslabuje schopnost USA reagovat v jiných částech světa (např. stažení systémů z Jižní Koreje) [03:47].
Americké či arabské chyby
Statická obrana: Cooper kritizuje americkou armádu za to, že se nepohybuje.
Podle zpráv od ukrajinských poradců nechávají Američané své baterie Patriot na stejném místě i dva měsíce, což z nich udělalo snadné cíle pro satelitní sledování a následné údery.
https://www.youtube.com/watch?v=8wTIcbY2Ub8





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Dnešní Cooper https://substack.com/home/post/p-191659686
IMO ještě se uvidí, protože jedna vlaštovka jaro nedělá. Bezpochyby útoky na jaderný program jsou bolestivé pro Izrael 2x. Jednak můžou udělat nějakou škodu a druhak ukazují, že ani obrana takových klíčových míst nefunguje dokonale. Cooper správně ukazuje, že Irán svoje akce kalibruje a Izrael zřejmě moc nepřemýšlí nad důsledky svých činů.
@Lord vyhrožování zničením elektráren je na morální úrovni Putina a spíš ještě dál. Toto může zničit celý region. O to Izraeli jde, ale že by to bylo v zájmu US se říct nedá. Navíc nobelovka je taky v háji
IMO ještě se uvidí, protože jedna vlaštovka jaro nedělá. Bezpochyby útoky na jaderný program jsou bolestivé pro Izrael 2x. Jednak můžou udělat nějakou škodu a druhak ukazují, že ani obrana takových klíčových míst nefunguje dokonale. Cooper správně ukazuje, že Irán svoje akce kalibruje a Izrael zřejmě moc nepřemýšlí nad důsledky svých činů.
@Lord vyhrožování zničením elektráren je na morální úrovni Putina a spíš ještě dál. Toto může zničit celý region. O to Izraeli jde, ale že by to bylo v zájmu US se říct nedá. Navíc nobelovka je taky v háji

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Snaží se dělat tlak, a myslí si, že mu to vyjde, ale ani Putinovi to na Ukrajině moc nevychází.
Na druhou stranu má UA bezprecedentní pomoc oproti Íránu.
Takže sází na to, že tam pak vypuknou kvůli nedostatku elektřiny nepokoje jako na Kubě.
Ale to už je nějaký dlouhodobý cíl po destabilizaci společnosti.
Plán A nevyšel, plán B taky ne, tak MOŽNÁ VYJDE AŽ PLÁN C
K iránské PVO jsou svědectví pilotů o vyhýbání se.
Na druhou stranu má UA bezprecedentní pomoc oproti Íránu.
Takže sází na to, že tam pak vypuknou kvůli nedostatku elektřiny nepokoje jako na Kubě.
Ale to už je nějaký dlouhodobý cíl po destabilizaci společnosti.
Plán A nevyšel, plán B taky ne, tak MOŽNÁ VYJDE AŽ PLÁN C
K iránské PVO jsou svědectví pilotů o vyhýbání se.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Tohle jsou spíše úvahy, nevím jestli to tak skutečně je, nebo spíše technicky teoretizují
Nicméně jsou svědectví pilotů, že některé rakety je těsně minuly.
Návrat k válce na dálku zvyšuje náklady a omezuje tempo úderů
Samozřejmě k tomu musí být stále využíván vzdušný prostor arabských států.
Podle Coopera je PVO Íránu stále v relativně dobré kondici, ne F-35 nelítají už raději nízko, NEBO vesele všude možně nad Íránem mimo bezpečnou vzdálenost. Je to trošku jiný tón než od Švamberka, ale spíš to bude někde mezi. Kdo chce technické detaily musí hledat jinde!
Mýtus o S-300 a S-400: Dlouho se mluvilo o tom, jak ruské systémy udělají z Íránu neproniknutelnou pevnost. Realita?
S-400 asi ani nemají...
Íránská PVO je mix všeho možného. Domácí kopie (Bavar-373, Khordad-3) mají na papíře dobré parametry, ale v reálném střetu s moderním rušením (Electronic Warfare) zatím selhávají.
Bavar-373 se ukázal jako systém, který je sice mechanicky solidní, ale jeho software a radary mají určité problémy. Nicméně postupem času získávají data.
Pozoruhodné: na rozdíl od nejmodernějších sovětských/ ruských systémů SAM Íránci zvolili "hot" odpalovací systémy.
Prostředky: stejně jako americké PAC-2/3 jsou nejnovější varianty raket Sayyad (persky "lovec") a Taer zabaleny v transportních kontejnerech, které (po instalaci na jejich TEL) slouží také jako odpalovače.
Právě v oblasti radarů IRIADF a IRGCASF pokročily velmi daleko: téměř každý z výše uvedených systémů nemá obvyklý jeden radar pro získání a řízení palby, ale dva nebo dokonce tři z těchto radarů, a všechny se liší funkcí a (více) režimy provozu.
Proč to udělali ?
No... Zjednodušeně: Pokud chcete bojovat proti stealth letadlům a raketám, potřebujete jiný radar než u konvenčních letadel (a raket).
Navíc, i když (významně) zvyšují požadavky na údržbu a ztěžují pořizování náhradních dílů, každý systém ovládající více různých radarů a senzorů vede k velké vestavěné redundanci a výrazně lepšímu přežití.
Nejnovější verze, jako Sayyad-3G (2026) a Sayyad-4 (2025), představují pokročilé námořní a dlouhodosahové systémy určené k zachycení letadel, dronů a střel s plochou dráhou letu.
Sayyad-3G (2026): Námořní verze protivzdušné obrany středního až dlouhého dosahu (až 150 km), testovaná v Hormuzském průlivu pro plavidla.
Sayyad-4 (2025): Systém elektronického boje a dlouhodosahová střela (údajně 300+ km) pro systém protivzdušné obrany Bavar-373, navržená k rušení GPS a radarů.
Taer-2 (persky "pták"): Íránská středně dlouhá radarově naváděná raketa země-vzduch (SAM) na tuhé palivo, navržená k obraně proti leteckým hrozbám ve výškách až 27 km a na vzdálenosti až 50 km.
IADS (Integrated Air Defense System)
Integrovaná íránská síť protivzdušné obrany údajně během operace Epic Fury detekovala, sledovala a zasáhla americký F-35, což vyvolalo celosvětové obavy o přežití stealth.
Z doktrinálního hlediska i jediný potvrzený řetězec zapojení proti platformě páté generace mění výpočty rizik pro profily hlubokých úderů, protože velitelé musí předpokládat, že jakákoli detekovatelná zranitelnost by mohla být opakovaně zneužita, jakmile sítě senzorů protivníka identifikují podmínky, za kterých je možné sledovat.
Z pohledu rozmístění sil může potřeba chránit vysoce hodnotná stealth zařízení vést k širšímu využití podpory elektronického boje, potlačovacích misí a balíčků úderů z dálky, čímž se zvýší logistická náročnost každého letu a sníží se účinnost původně očekávaná u taktik páté generace průniků.
https://defencesecurityasia.com/en/f35- ... epic-fury/
Írán sází na vlastní modifikace PVO a hluboké podzemní kryty (jako Oghab 44 a jiné).
Základna je vytesána do pevné skály a leží dostatečně blízko Hormuzského průlivu, aby odtud mohli útočit na americké válečné lodě, ale zároveň dostatečně hluboko ve vnitrozemí, aby ji mohly chránit vrstvy přírodní žuly a baterie protivzdušné obrany.
Zatímco vybavení je uvnitř v bezpečí, nakonec se musí dostat ven. Základna se spoléhá na povrchovou ranvej spojující východy z tunelů.
Ta byla pravděpodobně už zničena? Avšak v březnu 2026 zatím nebyly hlášeny žádné potvrzené zásahy této základny.
https://en.wikipedia.org/wiki/Oghab_44
Íránská podzemní „raketová města“
Sázka íránských stratégů je jednoduchá: pokud není možné vést symetrickou válku proti pravděpodobným protivníkům, je nutné zajistit zničující asymetrickou odpověď.
Írán se smířil s tím, že nepřítel ovládne vzdušný prostor země, a proto všechny důležité vojenské prostředky budoval s očekáváním, že budou umístěny v podzemí.
https://militarnyi.com/en/articles/iran ... -airbases/
Bez využití koridorů nad arabskými státy (zejména Jordánskem a Saúdskou Arábií) by tempo úderů nebylo udržitelné či proveditelné.
Íránská armáda neusiluje o přímou konfrontaci, ale místo toho volí tlak na obchodní trasy.
Pobřežní raketové systémy vybavené protilodními střelami s plochou dráhou letu z rodin Noor, Ghader a Ghadir hrají důležitou roli v obraně pobřežních vod a zajišťují echelonovanou obranu na vzdálenost až 1000 kilometrů.
Jejich umístění je do značné míry podobné výše zmíněným „raketovým městům“, která jsou navržena tak, aby byla vynášena na hladinu výhradně pro bojové odpaly.
Konec zatím.
Nicméně jsou svědectví pilotů, že některé rakety je těsně minuly.
Návrat k válce na dálku zvyšuje náklady a omezuje tempo úderů
Samozřejmě k tomu musí být stále využíván vzdušný prostor arabských států.
ANALÝZA: Trefili Íránci americkou F-35? I kdyby, tak co?
Protože sám letoun emituje nejrůznější záření, mohou ho zachytit pasivní radary.
Navíc zanechává tepelnou stopu, kterou zaznamenají infračidla, s jakými pracují například ruční protiletadlové řízené střely.
To, že Spojené státy a Izrael získaly naprostou nadvládu nad íránským vzdušným prostorem, neznamená, že nemůže být žádný americký nebo izraelský letoun sestřelen.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... o-40568872
Podle Coopera je PVO Íránu stále v relativně dobré kondici, ne F-35 nelítají už raději nízko, NEBO vesele všude možně nad Íránem mimo bezpečnou vzdálenost. Je to trošku jiný tón než od Švamberka, ale spíš to bude někde mezi. Kdo chce technické detaily musí hledat jinde!
Mýtus o S-300 a S-400: Dlouho se mluvilo o tom, jak ruské systémy udělají z Íránu neproniknutelnou pevnost. Realita?
S-400 asi ani nemají...
Íránská PVO je mix všeho možného. Domácí kopie (Bavar-373, Khordad-3) mají na papíře dobré parametry, ale v reálném střetu s moderním rušením (Electronic Warfare) zatím selhávají.
Bavar-373 se ukázal jako systém, který je sice mechanicky solidní, ale jeho software a radary mají určité problémy. Nicméně postupem času získávají data.
Tom Cooper: Už nemůžu snést všechny ty mediální a sociální sítě blábolení o "ruských S-300" a "čínských HQ-9 v Íránu" (a jejich selháních) – je potřeba v tomto ohledu ověřit fakta.
... v poslední době začali šířit pohádky o Íráncích, kteří provozují věci jako čínské rakety HQ-9 a jiné /i toulavé/ rakety.
Vyhoďte je a zapomeňte na takové zprávy.
Prostředky: stejně jako americké PAC-2/3 jsou nejnovější varianty raket Sayyad (persky "lovec") a Taer zabaleny v transportních kontejnerech, které (po instalaci na jejich TEL) slouží také jako odpalovače.
Právě v oblasti radarů IRIADF a IRGCASF pokročily velmi daleko: téměř každý z výše uvedených systémů nemá obvyklý jeden radar pro získání a řízení palby, ale dva nebo dokonce tři z těchto radarů, a všechny se liší funkcí a (více) režimy provozu.
Proč to udělali ?
No... Zjednodušeně: Pokud chcete bojovat proti stealth letadlům a raketám, potřebujete jiný radar než u konvenčních letadel (a raket).
Navíc, i když (významně) zvyšují požadavky na údržbu a ztěžují pořizování náhradních dílů, každý systém ovládající více různých radarů a senzorů vede k velké vestavěné redundanci a výrazně lepšímu přežití.
Zdroj: https://xxtomcooperxx.substack.com/p/ir ... s-of-tradeNebojte se: tohle všechno asi pro nikoho moc neznamená.
Pouze vysvětluje, jak je možné, že tři týdny po začátku války – a asi týden od doby, kdy IQ47 prohlásil íránskou protivzdušnou obranu za "zničenou" a pak začala žvatlat věci jako "v Íránu už není co bombardovat".
... v tu chvíli by mohlo být užitečné vás informovat, že americké letectvo (USAF; a jistě: nejen USAF, ale také Izraelské vzdušné a kosmické síly/IASF a americké námořnictvo/USN) intenzivně trénuje boj íránských IADS již několik let.
Nejnovější verze, jako Sayyad-3G (2026) a Sayyad-4 (2025), představují pokročilé námořní a dlouhodosahové systémy určené k zachycení letadel, dronů a střel s plochou dráhou letu.
Sayyad-3G (2026): Námořní verze protivzdušné obrany středního až dlouhého dosahu (až 150 km), testovaná v Hormuzském průlivu pro plavidla.
Sayyad-4 (2025): Systém elektronického boje a dlouhodosahová střela (údajně 300+ km) pro systém protivzdušné obrany Bavar-373, navržená k rušení GPS a radarů.
Taer-2 (persky "pták"): Íránská středně dlouhá radarově naváděná raketa země-vzduch (SAM) na tuhé palivo, navržená k obraně proti leteckým hrozbám ve výškách až 27 km a na vzdálenosti až 50 km.
IADS (Integrated Air Defense System)
Integrovaná íránská síť protivzdušné obrany údajně během operace Epic Fury detekovala, sledovala a zasáhla americký F-35, což vyvolalo celosvětové obavy o přežití stealth.
Z doktrinálního hlediska i jediný potvrzený řetězec zapojení proti platformě páté generace mění výpočty rizik pro profily hlubokých úderů, protože velitelé musí předpokládat, že jakákoli detekovatelná zranitelnost by mohla být opakovaně zneužita, jakmile sítě senzorů protivníka identifikují podmínky, za kterých je možné sledovat.
Z pohledu rozmístění sil může potřeba chránit vysoce hodnotná stealth zařízení vést k širšímu využití podpory elektronického boje, potlačovacích misí a balíčků úderů z dálky, čímž se zvýší logistická náročnost každého letu a sníží se účinnost původně očekávaná u taktik páté generace průniků.
https://defencesecurityasia.com/en/f35- ... epic-fury/
Írán sází na vlastní modifikace PVO a hluboké podzemní kryty (jako Oghab 44 a jiné).
Základna je vytesána do pevné skály a leží dostatečně blízko Hormuzského průlivu, aby odtud mohli útočit na americké válečné lodě, ale zároveň dostatečně hluboko ve vnitrozemí, aby ji mohly chránit vrstvy přírodní žuly a baterie protivzdušné obrany.
Zatímco vybavení je uvnitř v bezpečí, nakonec se musí dostat ven. Základna se spoléhá na povrchovou ranvej spojující východy z tunelů.
Ta byla pravděpodobně už zničena? Avšak v březnu 2026 zatím nebyly hlášeny žádné potvrzené zásahy této základny.
https://en.wikipedia.org/wiki/Oghab_44
Íránská podzemní „raketová města“
Sázka íránských stratégů je jednoduchá: pokud není možné vést symetrickou válku proti pravděpodobným protivníkům, je nutné zajistit zničující asymetrickou odpověď.
Írán se smířil s tím, že nepřítel ovládne vzdušný prostor země, a proto všechny důležité vojenské prostředky budoval s očekáváním, že budou umístěny v podzemí.
https://militarnyi.com/en/articles/iran ... -airbases/
Bez využití koridorů nad arabskými státy (zejména Jordánskem a Saúdskou Arábií) by tempo úderů nebylo udržitelné či proveditelné.
Íránská armáda neusiluje o přímou konfrontaci, ale místo toho volí tlak na obchodní trasy.
Pobřežní raketové systémy vybavené protilodními střelami s plochou dráhou letu z rodin Noor, Ghader a Ghadir hrají důležitou roli v obraně pobřežních vod a zajišťují echelonovanou obranu na vzdálenost až 1000 kilometrů.
Jejich umístění je do značné míry podobné výše zmíněným „raketovým městům“, která jsou navržena tak, aby byla vynášena na hladinu výhradně pro bojové odpaly.
Konec zatím.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Coopera jsem si přečetl. I kdyby měl pravdu, tak v prepočtu na bojové lety, respektive intenzitu nasazení, to je pod rozlišovací schopností. Ale hezky se to lajkuje, že. Viz Rafale a Pákistán.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Cooper se v rámci svých analýz vychází spíše víc skepticky. Nemyslím nějaká přehnané apokalyptická tvrzení, ale to, že se vždy pohybujeme v nějakém rozsahu daného jevu a on se spíše kloní k té horší variantě, aniž by to ale nijak ovlivnilo vysokou hodnotu jeho analýz.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Írán údajně vyhlásil, že pokud budou útoky na pokračovat, uzavře Hormuzský průliv "nezvratně".
Otevřete Hormuzský průliv, nebo srovnáme vaše elektrárny se zemí, hrozí Trump Íránu
Americký prezident Donald Trump dal v sobotu večer 48hodinové ultimátum Íránu na úplné otevření Hormuzského průlivu, v opačném případě podle něj začnou Spojené státy ničit íránské elektrárny, "počínaje tou největší". Trump to oznámil v příspěvku na své sociální síti.
Otevřete Hormuzský průliv, nebo srovnáme vaše elektrárny se zemí, hrozí Trump Íránu
Americký prezident Donald Trump dal v sobotu večer 48hodinové ultimátum Íránu na úplné otevření Hormuzského průlivu, v opačném případě podle něj začnou Spojené státy ničit íránské elektrárny, "počínaje tou největší". Trump to oznámil v příspěvku na své sociální síti.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Níže jsou popsány 3 stručné body k evropské reakci na výzvu USA o pomoc v Hormuzském průlivu:
Západní armády nejsou připraveny na revoluci nízkonákladového autonomního válčení, která nabrala na obrátkách po roce 2022. Írán, který poslední čtyři roky pomáhal Rusku, měl možnost vyvinout, vylepšit a přizpůsobit své znalosti a technologie nejnovějším standardům. USA, přestože mají nejsilnější flotilu na světě, ji nevyužívají k odblokování průlivu. Proč? Protože by mohla být zranitelná vůči útokům dronů, rychlých člunů a podvodních prostředků. Co mohou na obranu proti tomuto nabídnout Evropané? Velmi málo.
Eroze důvěry. Evropané nebyli zapojeni do přípravné fáze války. V současné době jsou drženi v nejistotě ohledně cílů aktuálního konfliktu. Mnozí v Evropě si proto kladou otázku – je možné, že USA náhle odstoupí a nechají Evropany a země Perského zálivu, aby se s následky vypořádali sami? Vzhledem k nedávným zkušenostem není tento scénář tak přitažený za vlasy, jak by si Washington přál.
A nakonec – zmatek v globální strategii USA. Národní bezpečnostní strategie, stejně jako řada oficiálních prohlášení USA, zdůrazňuje, že evropská pozornost by se nyní měla zaměřit na odstrašování Ruska na východě, zatímco USA se budou zabývat hrozbami jinde. Tři týdny po začátku tohoto nového konfliktu se diskuse točí kolem otázky ochoty Evropy pomoci USA v Íránu, což je... jinde. Vzhledem k tomu, že jsou USA zjevně rozptýleny a jejich zásoby munice se zmenšují, ambice Ruska otestovat NATO mohly jedině vzrůst. Zapojení Evropy v Íránu – před obnovením alespoň části ztracené důvěry a bez silnějších bezpečnostních záruk USA pro Evropu a Ukrajinu – by mohlo být velmi nebezpečným podnikem.
https://twitter.com/i/status/2035763555195298270
Západní armády nejsou připraveny na revoluci nízkonákladového autonomního válčení, která nabrala na obrátkách po roce 2022. Írán, který poslední čtyři roky pomáhal Rusku, měl možnost vyvinout, vylepšit a přizpůsobit své znalosti a technologie nejnovějším standardům. USA, přestože mají nejsilnější flotilu na světě, ji nevyužívají k odblokování průlivu. Proč? Protože by mohla být zranitelná vůči útokům dronů, rychlých člunů a podvodních prostředků. Co mohou na obranu proti tomuto nabídnout Evropané? Velmi málo.
Eroze důvěry. Evropané nebyli zapojeni do přípravné fáze války. V současné době jsou drženi v nejistotě ohledně cílů aktuálního konfliktu. Mnozí v Evropě si proto kladou otázku – je možné, že USA náhle odstoupí a nechají Evropany a země Perského zálivu, aby se s následky vypořádali sami? Vzhledem k nedávným zkušenostem není tento scénář tak přitažený za vlasy, jak by si Washington přál.
A nakonec – zmatek v globální strategii USA. Národní bezpečnostní strategie, stejně jako řada oficiálních prohlášení USA, zdůrazňuje, že evropská pozornost by se nyní měla zaměřit na odstrašování Ruska na východě, zatímco USA se budou zabývat hrozbami jinde. Tři týdny po začátku tohoto nového konfliktu se diskuse točí kolem otázky ochoty Evropy pomoci USA v Íránu, což je... jinde. Vzhledem k tomu, že jsou USA zjevně rozptýleny a jejich zásoby munice se zmenšují, ambice Ruska otestovat NATO mohly jedině vzrůst. Zapojení Evropy v Íránu – před obnovením alespoň části ztracené důvěry a bez silnějších bezpečnostních záruk USA pro Evropu a Ukrajinu – by mohlo být velmi nebezpečným podnikem.
https://twitter.com/i/status/2035763555195298270

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Některé zdroje píšou o sestřelení F-15 v Hormuzu, ale amíci to nepotvrdili.
Takže to může být klidně íránská propaganda.
Ono i ty záběry jakéhosi terče, co to má jako bejt ?
Když něco zasáhnou třeba na dálku, tak to takto vidí, nebo to je relativně na blízko.
Nebo to ukazují, aby něco ukázali
Protiletadlový systém zachytil a odpálil pozemní střely na...
Video sdílené agenturou Fars News Agency ukázalo záběr na stíhačku v zaměřovači.
Centrální velení USA však tato tvrzení pozdě v neděli zamítlo.
Amíci provedli více než 8000 bojových letů, žádné americké stíhací letadlo nebylo prý sestřeleno. Tečka.
https://timesofindia.indiatimes.com/wor ... 732653.cms
Dokud něco nespadne přímo na íránskou půdu, tak je to jen komedie.
Cooper se dnes vyjadřuje k tomu, co se stalo v Aradu, blízko atomového střediska DIMONA.
Píše něco o židovských vědcích v bunkru... spíše to byli hlavně civilisti a polemizuje o vedlejších škodách.
Osobně mi přijde trošku zaujatý nebo to je prostě jen jeho sarkastický styl no.
Nevím, jestli k tomu má jako nějaký důkazy. Záběry ukazují jen zničené domy.
https://www.youtube.com/watch?v=Ih7zGdBA4CI
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že si není vědoma žádných škod na jaderném výzkumném zařízení.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
2 centy
Když se podíváme na to jak konflikt eskaluje, tak se hraje tak, že Irán je v eskalaci pasivní. Tedy Izrael eskaluje a Irán odpoví na stejné úrovni a čeká. Myslím, že i použili výraz "Oko za oko" na oficiální úrovni.
Většinou to odnesou civilisti a bude zřejmě hůř. Když Izrael srovná celý blok baráku, tak řekne, že tam prostě bydlel nějaký "nebezpečný" strejc nebo si něco vymyslí o teroristech. Irán pošle rakety na Dimonu a protože nejsou přesné, tak trefí všechno kolem. A tak se použije tvrzení, že tam byli nějací vědci. Nikdo normální tomu nevěří, ale vypadá to mediálně lépe.
Pokud Iránci mají ještě schopnost zaměřit a vystřelit na americké letadla, tak se US možná drží dál a efektivita operací je nižší, než nám chce US administrativa nabulíkovat (a taky spotřeba dražší munice). Dost taky naznačuje i to, že svazy kolem letadlových lodí se drží raději dál, než by bylo výhodnější. Tady je celkem jednoduché říct, kde bude pravda. Časem (během pár měsíců či let) se to prokáže, kdo si vymýšlel víc.
Myslím, že všechny tyto úvahy daleko zastíní IQ47, protože to vypadá, že se úplně pomátl.
Když se podíváme na to jak konflikt eskaluje, tak se hraje tak, že Irán je v eskalaci pasivní. Tedy Izrael eskaluje a Irán odpoví na stejné úrovni a čeká. Myslím, že i použili výraz "Oko za oko" na oficiální úrovni.
Většinou to odnesou civilisti a bude zřejmě hůř. Když Izrael srovná celý blok baráku, tak řekne, že tam prostě bydlel nějaký "nebezpečný" strejc nebo si něco vymyslí o teroristech. Irán pošle rakety na Dimonu a protože nejsou přesné, tak trefí všechno kolem. A tak se použije tvrzení, že tam byli nějací vědci. Nikdo normální tomu nevěří, ale vypadá to mediálně lépe.
Pokud Iránci mají ještě schopnost zaměřit a vystřelit na americké letadla, tak se US možná drží dál a efektivita operací je nižší, než nám chce US administrativa nabulíkovat (a taky spotřeba dražší munice). Dost taky naznačuje i to, že svazy kolem letadlových lodí se drží raději dál, než by bylo výhodnější. Tady je celkem jednoduché říct, kde bude pravda. Časem (během pár měsíců či let) se to prokáže, kdo si vymýšlel víc.
Myslím, že všechny tyto úvahy daleko zastíní IQ47, protože to vypadá, že se úplně pomátl.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Ostatně je to pro Írán nejlepší strategie. Čas hraje pro ně a zároveň jedou dlouhou hru na mnoho kol...musí šetřit "munici" a eskalační úrovně na mnohá další kola a udržovat tlak, ne to vymatlat vše najednou.
Navíc Trump/americká administrativa zcela jasně panikaří a nutně to musí vidět i Íránci. Budou pokračovat v tom, co funguje, udržovat oheň pod kotlem a čekat na další chyby.
Z principu věci - 1) známe to z Iráku atp. - prvotní závěry bývají bombastické, pozdější redukce směrem k realitě dosti významná, 2) zemi jako Írán s jeho nasyslenými kapacitami někdo neeliminuje jen tak a tak rychle. Budou geografické oblasti a schopnosti kompletně zničené, budou ale oblasti a schopnosti mnohem méně dotčené. Navíc nikdo neví, nakolik se americká administrativa dokázala nasáčkovat do práce profesionálům. A jestli část těch cílů/akcí není přinejmenším částečně performativního charakteru. Něco jako zničení íránského námořnictva, o kterém slyšíme pořád, ale zatím se útočníci vyžili (byť velmi) hlavně na hlavních a nejviditelnějších hladinových jednotkách a dělá se z toho spektákl. To že spousta z nich je k ničemu technicky nebo přinejmenším pro tento typ války, jen to vypadá hezky pro kamery, když vylítne do luftu něco většího a jsou jiné schopnosti, mnohem nebezpečnější, které jsou možná z většiny nedotčené, tak... A tak to může být s mnohým.
Proto chci vidět, jak si jdou pro Kharg... Kde by následně museli operovat nonstop a dlouhodobě poblíž íránského pobřeží hluboce v Zálivu...při invazi i následně jako zajištění a zásobování. Předpokládám, že by se do toho snažili navrtat a zátáhnout do bažiny i spojence z arabských zemí Zálivu, ale to na situaci nic nemění.



U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)
“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming
Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Namísto zahájení útoků na energetickou infrastrukturu Íránu po uplynutí 48 hodinového ultimáta prezident Trump vyhlásil pětidenní podmínečný odklad těchto akcí. Ceny ropy okamžitě spadly.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ceny- ... i-/2801281
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ceny- ... i-/2801281
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Iránske médiá popreli rokovania medzi Iránom a USA, ako to naznačil Donald Trump, podľa ktorého krajiny vedú dobré rozhovory. Na základe nich ohlásil odklad útokov na iránske elektrárne a energetickú infraštruktúru.
Iránske oficiálne médiá si Trumpovo oznámenie interpretujú tak, že USA pozastavili svoje zámery pod dojmom hroziacej iránskej odvety. Teherán uviedol, že v prípade útokov na svoju infraštruktúru zaútočí na elektrárne v celom arabskom regióne.
Na zozname zariadení, na ktoré by Irán mohol zaútočiť, je podľa agentúry Fars aj jadrová elektráreň v Spojených arabských emirátoch.
„S potešením oznamujem, že Spojené štáty americké a Irán viedli uplynulé dva dni veľmi dobré a produktívne rozhovory o úplnom a konečnom vyriešení našich nepriateľstiev na Blízkom východe,“ napísal dnes Trump.
Na základe „charakteru a tónu týchto hĺbkových, podrobných a konštruktívnych rozhovorov“ šéf Bieleho domu nariadil odložiť útoky na elektrárne v Iráne.
Americko-iránske rozhovory budú tento týždeň pokračovať. O podrobnostiach zmienených rokovaní Trump neinformoval. (tasr, čtk, fars)
https://e.dennikn.sk/minuta/5217590
Íránské ministerstvo zahraničí tvrdí, že s Washingtonem žádná jednání neproběhla, a obviňuje prezidenta Trumpa, že se odkladem jen snaží získat čas.
Íránské agentury Fars a Mehr uvádějí, že s americkou administrativou neproběhl žádný přímý ani nepřímý kontakt ohledně konfliktu nebo případných jednání.
Mezitím Washington podle izraelských médií tlumočil svůj postoj Jeruzalému a očekává, že se jím Izrael bude řídit a pozastaví své údery na íránskou energetickou infrastrukturu. https://x.com/jbetlach/status/2036056253906968590
Iránske oficiálne médiá si Trumpovo oznámenie interpretujú tak, že USA pozastavili svoje zámery pod dojmom hroziacej iránskej odvety. Teherán uviedol, že v prípade útokov na svoju infraštruktúru zaútočí na elektrárne v celom arabskom regióne.
Na zozname zariadení, na ktoré by Irán mohol zaútočiť, je podľa agentúry Fars aj jadrová elektráreň v Spojených arabských emirátoch.
„S potešením oznamujem, že Spojené štáty americké a Irán viedli uplynulé dva dni veľmi dobré a produktívne rozhovory o úplnom a konečnom vyriešení našich nepriateľstiev na Blízkom východe,“ napísal dnes Trump.
Na základe „charakteru a tónu týchto hĺbkových, podrobných a konštruktívnych rozhovorov“ šéf Bieleho domu nariadil odložiť útoky na elektrárne v Iráne.
Americko-iránske rozhovory budú tento týždeň pokračovať. O podrobnostiach zmienených rokovaní Trump neinformoval. (tasr, čtk, fars)
https://e.dennikn.sk/minuta/5217590
Íránské ministerstvo zahraničí tvrdí, že s Washingtonem žádná jednání neproběhla, a obviňuje prezidenta Trumpa, že se odkladem jen snaží získat čas.
Íránské agentury Fars a Mehr uvádějí, že s americkou administrativou neproběhl žádný přímý ani nepřímý kontakt ohledně konfliktu nebo případných jednání.
Mezitím Washington podle izraelských médií tlumočil svůj postoj Jeruzalému a očekává, že se jím Izrael bude řídit a pozastaví své údery na íránskou energetickou infrastrukturu. https://x.com/jbetlach/status/2036056253906968590
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Írán chce uzavřít dohodu o ukončení války, tvrdí Trump
Kecy v kleci možná... ale uvidíme. V čem by vůbec taková dohoda měla spočívat ?
A MÁ ÍRÁN JEŠTĚ VŮBEC DŮVĚRU V NĚJAKÝ DOHODY PO TOM VŠEM ?!
Americký prezident uvedl, že Teherán se pokusil vyjednat dohodu, což Írán vehementně popřel.
Trump uvedl, že poslední rozhovory se konaly v neděli a zúčastnili se jich jeho vyslanci pro Blízký východ Jared Kushner a Steve Witkoff.
Donald tvrdí, že hovořili s „respektovaným“ íránským vůdcem...
Írán nadále vyhrožuje, že „nenávratně zničí“ základní infrastrukturu na celém Blízkém východě, což je zpráva, kterou začal prosazovat v reakci na hrozby USA zaútočit na íránské elektrárny.
https://www.twz.com/news-features/iran- ... ump-claims
Kecy v kleci možná... ale uvidíme. V čem by vůbec taková dohoda měla spočívat ?
A MÁ ÍRÁN JEŠTĚ VŮBEC DŮVĚRU V NĚJAKÝ DOHODY PO TOM VŠEM ?!
Americký prezident uvedl, že Teherán se pokusil vyjednat dohodu, což Írán vehementně popřel.
Trump uvedl, že poslední rozhovory se konaly v neděli a zúčastnili se jich jeho vyslanci pro Blízký východ Jared Kushner a Steve Witkoff.
Donald tvrdí, že hovořili s „respektovaným“ íránským vůdcem...
Írán nadále vyhrožuje, že „nenávratně zničí“ základní infrastrukturu na celém Blízkém východě, což je zpráva, kterou začal prosazovat v reakci na hrozby USA zaútočit na íránské elektrárny.
https://www.twz.com/news-features/iran- ... ump-claims





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Tohle bude velká překážka pro jakýkoli rychlejší a trvalejší mírový proces (respektive aby to vůbec někam vedlo). Írán bude chtít záruky, že za pár měsíců či rok dva zase Trumpovi a Netanjahuovi nerupne v kouli a nenalítnou tam znovu vylepšovat domácí PR atp., ale jaké záruky mohou čekat od někoho,jehož slovo nemá cenu ani toho papíru, na kterém to je napsané (v lepším případě a ne jen ústně "trust me bro"). A ačkoli je USA v těžké panice, tak je to stále ve fázi, kdy nejde ztratit tvář a zkusí ještě pár pekelně blbých nápadů...než budou schopni k ústupkům a zárukám tak to bude ještě doooost trvat.
A spolu s íránským režimem v tom jedeme všichni na téhle zeměkouli jako kolaterál a pasažéři. Závislí na opici s granátem a věčně hádající, jestli ho bude držet, spolkne ho nebo nám ho hodí pod nohy...světová stabilita v ryzím formátu...



U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)
“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming
Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Rupne jim v kouli v každou chvíli. A pak bude zase co ?
Americký prezident Donald Trump nařídil ministerstvu obrany na dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu.
Americký prezident Donald Trump nařídil ministerstvu obrany na dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu.





- palo satko
- Kapitán

- Příspěvky: 2628
- Registrován: 16/9/2013, 17:59
- Bydliště: Pezinok, Slovensko
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Svet speje k tomu, že najlepšou zarukou bude vlastna balisticka raketa s atomovkou. No a nebude to pekny svet.Írán bude chtít záruky, že za pár měsíců či rok dva zase Trumpovi a Netanjahuovi nerupne v kouli a nenalítnou tam znovu vylepšovat domácí PR atp., ale jaké záruky mohou čekat






