Houfnice EVA M2 (BIA)

Odpovědět
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od NagyAttila »

Danik píše: 26/3/2026, 18:51
NagyAttila píše: 24/3/2026, 14:20
Danik píše: 6/3/2026, 02:19

Jak EVA M2, tak EVA M3 mají bojovou hmotnost 27 tun. "Krátká a nízká kabina", je dvoudvéřová nová kabina od TDV pro Tatru Force 3. generace, která nahradila lvl 1 čtyřdvéřovou kabinu také od TDV pro Tatru Force 2. generace. Rozdíl výšky je tam zanedbatelný, EVA M3 už používá o 68 kW silnější novou pohonnou jednotku Tatra V8.

O snížení váhy tak nemůže být řeč. Jednoduše hlavní změna mezi M2 a M3 zatím zdá se být v nosiči, protože Tatra přišla s novou generací Force a TDV s novou zodolněnou kabinou pro tuto generaci. Plus dílčí úpravy věže a nový systém opěr.
Celková hmotnosť stroja je približne 22 ton a posádku tvoria traja ľudia.

https://militarnyi.com/uk/news/slovachc ... o-sau-eva/
Militarnyi píše asi (a nespecifikuje o jakou hmotnost se jedná), v oficiální prezentaci tohoto systému bylo psáno bojova hmotnost 27 tun.

Edit, tak jsem se podíval radši ještě jednou. Ne 27, ale 28 tun je bojová hmotnost
Kým Zuzana je „osemkolka“, Eva má šesť kolies a jej verzia M2 je o päť ton ľahšia. O ďalšie dve až tri tony menej bude mať aj jej novšia verzia M3, aby bolo možné húfnicu prepraviť aj letecky.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... -u-arabov/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od Danik »

NagyAttila píše: 7/4/2026, 14:06
Danik píše: 26/3/2026, 18:51
NagyAttila píše: 24/3/2026, 14:20
Celková hmotnosť stroja je približne 22 ton a posádku tvoria traja ľudia.

https://militarnyi.com/uk/news/slovachc ... o-sau-eva/
Militarnyi píše asi (a nespecifikuje o jakou hmotnost se jedná), v oficiální prezentaci tohoto systému bylo psáno bojova hmotnost 27 tun.

Edit, tak jsem se podíval radši ještě jednou. Ne 27, ale 28 tun je bojová hmotnost
Kým Zuzana je „osemkolka“, Eva má šesť kolies a jej verzia M2 je o päť ton ľahšia. O ďalšie dve až tri tony menej bude mať aj jej novšia verzia M3, aby bolo možné húfnicu prepraviť aj letecky.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... -u-arabov/
To je hezký co píšou na "pravdě", nicméně na oficiální prezentaci v Blavě přímo Konštrukta uváděla bojovou hmotnost své nové připravované houfnice v hodnotě 28 tun, což je cca stejná bojová hmotnost jako u Evy M2. A já rád budu věřit Konštruktě. Pro přesnější srovnání pak bude třeba znát i pohotovostní hmotnost a hmotnost prázdné houfnice.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od NagyAttila »

Danik píše: 9/4/2026, 00:11
NagyAttila píše: 7/4/2026, 14:06
Danik píše: 26/3/2026, 18:51

Militarnyi píše asi (a nespecifikuje o jakou hmotnost se jedná), v oficiální prezentaci tohoto systému bylo psáno bojova hmotnost 27 tun.

Edit, tak jsem se podíval radši ještě jednou. Ne 27, ale 28 tun je bojová hmotnost
Kým Zuzana je „osemkolka“, Eva má šesť kolies a jej verzia M2 je o päť ton ľahšia. O ďalšie dve až tri tony menej bude mať aj jej novšia verzia M3, aby bolo možné húfnicu prepraviť aj letecky.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... -u-arabov/
To je hezký co píšou na "pravdě", nicméně na oficiální prezentaci v Blavě přímo Konštrukta uváděla bojovou hmotnost své nové připravované houfnice v hodnotě 28 tun, což je cca stejná bojová hmotnost jako u Evy M2. A já rád budu věřit Konštruktě. Pro přesnější srovnání pak bude třeba znát i pohotovostní hmotnost a hmotnost prázdné houfnice.
Na pravde pisu to, co povedal projektak zo Konstrukty, vid videa na vystave v Saudskej Arabii

Btw je jasne ze pri vzdusnej preprave technika nenesie ziadnu municiu ci palivo.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Houfnica EVA M3

Příspěvek od Pressburger »

ShKH EVA M3 6×6: premiéra novej generácie samohybnej húfnice

Slovenský obranný priemysel prináša novinku v podobe samohybnej kanónovej húfnice EVA M3 6×6, ktorá má svoju premiéru na veľtrhu IDEB 2026. Ide o novú vlajkovú loď spoločnosti KONŠTRUKTA-Defence, navrhnutú ako ľahšia a mobilnejšia alternatíva k známej húfnici Zuzana 2.

EVA M3 6×6 využíva rovnaký zbraňový systém kalibru 155 mm / 52 kal ako Zuzana 2, pričom disponuje zásobou 20 striel a 20 náplní. Kombinuje tak osvedčenú palebnú silu s požiadavkami bojového poľa súčasnosti.

Nová trojmiestna kabína Force 3

Húfnica je postavená na novom modernom podvozku Tatra Force 3 v konfigurácii 6×6 a vybavená novou trojmiestnou pancierovanou kabínou. Systém využíva pokročilé automatizované nabíjanie a streľbu, čím sa výrazne znižuje potrebu manuálneho zásahu a zvyšuje efektivitu operácií.

EVA M3 predstavuje moderné riešenie pre ozbrojené sily, ktoré hľadajú technologicky vyspelý a spoľahlivý delostrelecký systém pre súčasné aj budúce nasadenie.

Húfnicu si môžete pozrieť osobne v Hale D, stánok 102


Obrázek

zdroj: https://www.incheba.sk/novinky_na_veltr ... fence-a-s/
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od NagyAttila »

Čím sa húfnica Eva M3 líši od predchádzajúcej verzie Eva M2?

https://www.futurearmy.sk/2026/05/13/ci ... ie-eva-m2/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od mikojan29 »

Neviem, či to tu bolo spomenuté, ale koncom roka 2025 bola podpísaná rámcová dohoda na 16 ks EVA M3 pre OSSR.
"Alea iacta est"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1605
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od Flader »

To vyzerá ako náhrada ks za kus za staré Z2000. Druhý delostrelecký sa snáď stane realitou.
puuupava
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 28/9/2017, 17:51

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od puuupava »

Len je otazka kolko bolo nakoniec dodanych Zuzan2. Lebo aj Kalinak mal take reci ze to nakoniec nenusi byt vsetkych 25.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od NagyAttila »

Vravelo sa o 17ks, mozno pribudlo par dalsich.
To ze momentalne dostava prednost EVA ako evolucny projekt, na tom by som nevidel nic negativne.
Je to vyrazne lacnejsia hufnica (o ~50%), je lahsia, mensia.
To, ze ma len 20 striel pripravenych na vystrel , skusenosti na UA ukazuju, ze to nie je negativum oproti 40ks pri Z2.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od mikojan29 »

Malajzia si vybrala húfnice CAESAR:

https://www.opex360.com/2026/06/17/arti ... ds-france/
"Alea iacta est"
Alterego
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 24/3/2021, 09:17

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od Alterego »

Bol tam ešte nejaký iný potenciálny zákazník?
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Houfnice EVA M2 (BIA)

Příspěvek od mikojan29 »

Vyzerá že zatiaľ nie. Jedine OSSR s to je "povinný" zákazník.
"Alea iacta est"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“