Mapa s vyznačením Alsaska, Lotrinska ( žlutě), které připadlo po ww1 zpět Francii.

Když jsem připravoval tento osmý díl, zaujal mě výrok předsedy vlády Francie Georgese Clemenceua, který pronesl v roce 1917, kdy ještě 1. světová válka nekončila, naopak vrcholila, a byla tak ve ¾. Tehdy Clemenceu řekl, cituji:
„Válka je řadou katastrof, které vedou k vítězství.“
Ano, přesně tohle pro Francii platilo.
Francie totiž, jak z 1. světové války, tak i z této 2. světové války, o které bude nyní řeč, vyšla vítězně, ale vyšla vítězně jen proto, že do obou těchto válek vstoupilo USA. Kdo se totiž historií zabývá tak ví, že v roce 1870, v přímém souboji s Německem a jen s Německem, utrpěla Francie zdrcující porážku.
Bylo to právě pokoření v roce 1870, co živilo ve francouzské armádě, a to až do roku 1914, názor – my to jednou, až nadejde den, těm Němcům… (splatíme)!!!
My na ty Němce vletíme a zaútočíme na ně vším co budeme mít po ruce.
Ve francouzských vojácích tato představa vyvolávala nadšení a až zaslepenou zuřivost.
A právě přesně v tomto duchu, když Francouzi zastavili první útoky Německa v roce 1914, viz bitvy zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=213
se pak pustily francouzské jednotky do útočení.
Francouzští vojáci v pestrých uniformách útočili ve svých ztečích přímo do německé kulometné a dělostřelecké palby a do celých hektarů ostnatého drátu.
Právě proto utrpěla Francie v roce 1914 ohromné lidské ztráty, které neztenčenou měrou narůstaly v roce 1915, 16, 17 a 18, dokud spojenečtí generálové konečně nepřestali velet:
„Na zteč!!!“
Ano!
Nakonec i páni generálové, když ty ztráty Francie rostly až na konečných 1 357 800 mrtvých, 4 266 000 zraněných a zajatých a ztracených 537 000, celkově tedy 6 160 800 došli k závěru, že takovéto útoky jsou v době kulometů a děl, které stále zpřesňovaly palbu vlastně prachsprostá sebevražda národa, a že si budou muset více všímat obrany.
O tom, že to byl jeden z přímých důsledků, jež vedly Francii k tomu, že postavila Maginotovu linii a také o ní si řekneme později.
Nyní tedy ještě zpět do Francie, do doby na konci 1. světové války.
Francie na konci 1. světové války dostala zpět to, co v roce 1870 ztratila, tedy Alsasko a Lotrinsko ( viz horní mapa) a francouzské jednotky, jak víme, okupovaly německé Porýní a Sársko.
Celkově však vítězství v 1. světové válce Francie krutě zaplatila. Nejen lidské, ale i materiální ztráty byly obrovské. Vždyť většina bitev 1. světové války se na západě odehrávala v severních oblastech Francie, které jsou vlastně jádrem průmyslové velmoci, kterou Francie v Evropě bezesporu byla. Nyní tedy severní průmyslové oblasti Francie, po 1. světové válce, ležely v troskách. Francie, jako stát, bankrotovala a tonula v dluzích (pomohlo USA).
O francouzské situaci, o jejím úpadku, po skončené 1. světové válce hovoří její vlastní diplomat Jules Cambon, který napsal tato slova, cituji:
„Vítězná Francie se musí smířit s tím, že je menší mocností, než poražená Francie.“
Již u Německa – viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2502
a zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2510
jsme u Výmarské republiky říkali, že kombinovaná síla USA, Velké Británie, Francie a Itálie a také Ruska jako „Dohody“, sice Vilémovské Německo porazila, ale Německo, jako země, zůstalo nedotčeno. Žádná oblast Německa nebyla 1. světovou válkou poničena, takže i po porážce zůstala země – Německo – nejsilnější mocností Evropy (některá čísla si ještě dále řekneme – jako důkaz tohoto tvrzení).
Německé obyvatelstvo i po ztrátách v 1. světové válce čítalo 70 miliónů občanů a jejich počet stále rostl.
Naproti tomu Francie se zastavila na 40 miliónech lidí.
Deset let po Versailleské smlouvě (1929) dorůstalo každoročně do vojenského věku 2x více Němců, než Francouzů.
Navíc je třeba vzít v potaz, že došlo k rozkolu v „Dohodě“, když mocnosti jako Rusko se přeměnily na SSSR – bolševické Rusko. Ta největší velmoc USA se uzavřela do sebe a o Evropu se nestarala vůbec (IZOLACIONIZMUS).
Z poraženého Rakouska – Uherska vznikly sice státy, které se přidaly k Francii, ale jak víme byly samý spor mezi sebou (např. Polsko – ČSR).
Francii, jako 1. velmoc kontinentu Evropa přesvědčilo jejich 6 160 800 obětí v 1. světové válce, že je to ona, kdo je v Evropě výjimečný.
Francie velice rychle zapomene na své partnery v boji a přisvojuje si právo – falešné právo – že je to Francie, francouzský národ, francouzská armáda, kdo vyhrál 1. světovou válku.
Francie zapomene na Kanaďany pohřbené na hřebenu Vimy, zapomene na britské námořníky, kteří zmizeli v mořích a oceánech s potopenými loděmi, zapomene na britské vojáky, kteří s nimi bojovali vedle v zákopech. Zapomene na Australany a Novozélanďany, kteří padli na Gallipoli, zapomene na indický sbor, který zmrzl u Armentiéres během první zimy války. Zapomene na Američany zabité v Champagni a v Aragonnách.
Francie zapomněla na všechny cizince, kteří položili životy v 1. světové válce na straně „Dohody“.
A je to právě tento nevděk Francie, který roztrpčí anglosaské národy tak, že se stahují do izolace a nechtějí Francii pomáhat po 1. světové válce budovat mírové záruky v Evropě.
Naproti tomu zase ve Francii převládne názor, že Versailleská smlouva je jen takový odvar toho, co mělo být ve skutečnosti Německu nadiktováno a zároveň se Francie začne považovat za toho „jediného“ strážce Versailleské smlouvy.
Tato pozice je také jedním z důvodů, že přes svá i některá špatná rozhodnutí dostává francouzský generální štáb od vlády Francie neustále dostatek peněz na zbrojení a to až do začátku 2. světové války.
O Versailleské smlouvě jsme již hovořili zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2411
a ještě i na mnoha dalších místech.
Většina historiků západu o ní hovoří jako o, cituji:
„Nejrozporuplnějším historickém dokumentu.“
O Wilsonových „Čtrnácti bodech“ jsme si řekli, že nebyly ve Versailles vůbec připuštěny k diskuzi a již na začátku vzpomínaný předseda vlády Francie Georges Clemencau o nich dokonce prohlásil, cituji:
„Mr. Wilson mne s jeho ‚Čtrnácti body‘ nudí, ostatně Všemohoucí Bůh jich měl jen deset.“
Smlouva byla jaká byla, ale historici světa stále tvrdí, že mír, který Německo nadiktovalo v roce 1871 Francii byl mnohem tvrdší, než to, co Versailleská smlouva nadiktovala Německu a stejně tak byly i podmínky, které vnutilo Německo v roce 1918 Leninovu Rusku také mnohem tvrdší.
Avšak Němci, stejně tak jako někteří historici i dnes, budou stále tvrdit, že Versailleská smlouva byla k Němcům příliš tvrdá.
Málokdo totiž ví, nebo si vůbec vzpomene, že mimo známých sankcí ve vojenství, mělo Německo zaplatit na reparacích 1 000 miliónů liber, ale 1 500 miliónů liber ji na obnovu půjčila Velká Británie a USA ( dlouhodobě na mnoho desítek let splatnosti).
Největší zlo však Versailleská smlouva napáchala tím, že vznikly nové hranice států, skoro jen tlustou čarou. Ta tlustá čára vůbec nekoukala na národnostní složení a dala většině nově vzniklých států do vínku strašné problémy. Z nichž nejhorší, byla německá minorita, která se náhle z vládnoucí třídy stala podřízenou třídou!!!
Němci – ti velikáni Evropy (dle svého vychování a cítění) – mají náhle poslouchat někoho, kdo nemluví německy???