
APS
Tato zbraň byla na Západě dlouho neznámá, stejně jako většina tajného vybavení speciálních jednotek. Hráz tajemství se prolomila až v roce 1989 při setkání prezidentů George Bushe a Michaila Gorbačova na palubě křižníku Kirov u Malty. Američtí potápěči, kteří se spolu se Sovětským kolegy podílely na " podvodní " ochraně křižníku i obou papalášů, byly velmi nepříjemě překvapeni výzbrojí Sovětů. Pistole SPP-1M nebyla až takovým překvapením, na západě potápěči používali kromě různých harpun i srovnatelnou Německou podvodní pistoli Heckler-Koch P11. Podvodní automat APS konstrukce V. Simonova totiž překonával jakoukoli jinou známou konstrukci ať už dostřelem nebo palebnou silou. A to se ještě nevědělo, že tato zbraň byla do výzbroje speciálních jednotek Sovětské armády zavedena už v roce 1975 po zhruba pětiletém vývoji.

Munice automatu APS tvoří základ úspěchu této zbraně, pokusy například s raketovými náboji Gyrojet přes jisté výsledky nedosáhly významnějších úspěchů ( podobnou zbraň a náboj údajně zkoušeli i v SSSR a jako pozemní loveckou i u nás ) a pro nevalné výsledky byl zrušen vývoj podvodního samopalu UZI se šipkovou municí v Izraeli.
Základ munice 5.66 x 39 mm tvoří běžná nábojnice náboje 5,45 x 39 mm, úpravy se týkají jen lepšího zalisování zápalky a následné zalakování proti průniku vlhkosti. Zajímavější je až střela , kterou tvoří 120 mm dlouhý projektil o hmotnosti 20,3 - 20,8 g z oceli válcového tvaru zašpičatělé do tvaru komolého kužele. Tento tvar byl vyřešen s ohledem na potřebu vzniku kavitační dutiny která za pohybu vzniká na špici střely a zabezpečuje stabilitu střely př pohybu pod vodou.
Bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda tato dutina kromě stabilizace střely slouží i pro snížení odporu prostředí a tím zvýšení dostřelu, ale je to velmi pravděpodobné Také by to vysvětlovalo, proč většina pokusů o střelbu pod vodou s běžnou municí nemá podobné výsledky, ani v případě použití dlouhých střel.
Volba neobvyklé ráže má velmi jednoduchý důvod, zbraň totiž používá hladkou hlaveň, stejnou nábojnici jako náboj 5,45 x 39 mm a tím i stejný průměr střely. AK-74 s nábojem 5,45 x 39 mm má samozřejmě drážkovanou hlaveň s průměrem v drážkách 5,66 mm a v polích 5,45 mm.

Konstrukce zbraně
Automat APS ve své konstrukci používá prvky odvozené oa Kalašnikova, jde tedy o zbraň s rotačním závorníkem poháněným odběrem plynů a střelbou se zadní polohy závěru. Nakolik se na tomto pohonu podílí voda, která minimálně před prvním výstřelem musí být v celém systému, mi není známo, ale řešení tohoto problému muselo být poměrně obtížné a to i přes použití plynového regulátoru v systému odběru plynů.
Odlišností od klasického Kalašnikova je samozřejmě víc, zásadní je ovšem již zmíněná hladká hlaveň a také nepřítomnost klasické pojistky ala " Kalašnikov", která je nahrazena oboustrannou pojistkou vzadu na pouzdru závěru. Vizuálně ovšem nejvíc zaujme tvar a řešení zásobníku, který byl v horní části rozšířen kvůli značně delším střelám a přitom používá pružinu klasických rozměrů díky běžné spodní části. Kromě tvaru se zásobník liší ješte speciální pojistkou v přední části, která zabraňuje současnému podání více nábojů současně. APS má pouze nestavitelná mířidla, protože dráha střely je v rozsahu účinného dostřelu v podstatě přímá, ve vodě dojde při poklesu rychlosti pod určitou mez k vymizení kavitační dutiny a střel velmi rychle vytratí rychlost. Ve vzduchu střela není stabilizována, takže ve vzdálenosti 50 m která se uvádí jako max. účinná, ještě nedojde k jejímu poklesu natolik, aby bylo třeba mít na zbrani stavitelná mířidla. Kryt pouzdra závěru je vzadu opatřeno otvorem, který stejně jako nezakrytá mezera mezi pozdrem závrěru a velké výhozné okénko umožňuje relativně nebrzděný pohyb závěru a závorníku a to přes přítomnost vody v pouzdru závěru.

Použití
Nasazení těchto zbraní není příliš známo, ale dá se předpokládat, že jsou používány při všech operacích pod vodou, minimálně pro všechny případy. Většina kritiků této zbraně připomíná neúčinnost při nasazení na souši, jenže při akcích s výstupem na břeh potápěči dnes většinou používají různé " mokré " miniponorky a podvodní skútry pro které není zátěž jedné útočné pušky navíc problém. Při zkouškách se přišlo na to, že při PALBĚ na větší vzdálenost, při snížené viditelnost a na cíl v jiné hloubce pod vodou se zbraň poměrně obtížně zaměřuje a tak byl zaveden náboj se stopovkou, který umožňuje sledovat dráhu střely a upravovat zamíření.

TTD
Hmotnost:
--prázdná------------------------2,46 kg
--nabitá---------------------------3,7 kg
--prázdný zásobník----------0,57 kg
Délka, zasunutá pažba----615 mm
Délka vysunutá pažba-----832 mm
Zásobník------------------------26 nábojů
Teoretická kadence:
--voda----------------------------500 r/min
--vzduch-------------------------600 r/min
Životnost :
--voda----------------------------2000 ran
--vzduch-------------------------180 ran
Úsťová rychlost:
--voda ( hl. 5 m )-------------240-250 m/s
--vzduch-------------------------365 m/s
Účinný dostřel:
--v hloubce 5 m---------------30 m
--v hloubce 20 m-------------20 m
--v hloubce 40 m-------------10 m
--ve vzduchu-------------------50 m

ASM-DT " Mořský lev "
Už při vývoji automatu APS byly známy jeho slabé stránky a uvažovalo se o úpravě která by zabezpečila alespoň částečně účinnou střelbu ve vzduchu. Pro různé problémy se to ale podařilo až někdy v devadesátých letech. V roce 2001 údajně proběhly vojskové zkoušky, při kterých bylo konstatováno, že automat ASM-DT se pod vodou vyrovná automatu APS a ve vzduchu automatu AKSU-74.
Jak se to toho podařilo dosáhnout?
Dají se konstatovat dvě věci,podvodní náboj je sice jiné ráže, 5,45 x 39 mm ale shodné konstrukce a samotná zbraň se kromě výměny hlavně a drobných úprav nedočkala významnějších změn. Hlaveň je nyní mělce drážkovaná takže umožňuje střelbu běžnými náboji 5,45 x 39 mm na vzduchu a přitom neovlivňuje podvodní náboje stejné ráže. Ovlivněním je myšlena rotace, která způsobuje rozpad kavitační bubliny. Na hlavni je ještě provedena jedna úprava a to drážky vedoucí z nábojové komory do hlavně, které v případě nabití běžných nábojů 5,45 x 39 mm pomocí přepuštěných plynů vyfouknou z hlavně případnou vodu a umožňují tak zahájení PALBY bez dalších příprav hned po výměně zásobníku, která může proběhnout i pod vodou. Záchyt zásobníku je posuvný a prostor za ním v případě nasazení běžného zásobníku z AK-74 ( apod. ) je kryt posuvným krytem proti vnikání prachu. Zbraň je nově vybavena sklopnou pažbou z AK-74, a běžnými úchyty na optiku, bodák a podvěsný granátomet. Posledním rozdílem je úsťová brzda na konci hlavně. ASM-DT prý prozatím zůstává v prototypu, ale vzhledem k relativní jednoduchosti úprav je možné, že se jen provede modernizace běžných automatů APS.
Ruské video:
http://rutube.ru/tracks/1925579.html?v= ... 81eb2777ca
Zdroje:
http://world.guns.ru/assault/as69-e.htm
http://world.guns.ru/assault/as95-e.htm
http://ru.wikipedia.org/wiki/АПС
http://www.army.lv/?s=552&id=439
Alchymista: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=887&start=20
http://weapon.at.ua/load/321-1-0-820