Asi nejpodrobnější mapa Německa, kterou jsem sehnal ( byla již na Palbě).
Pod vlivem všech smluv a událostí let 1935 a 1936 v Evropě, stejně jako pod kritikou předchozího „Plán D“, vzniká ve Francii nový nástupový plán:
3) Plán „ D-BIS“.
Plán „ D-BIS“, nástupový plán francouzské armády pak platil až do ledna 1938, a od předchozích nástupových plánů se lišil jenom velice podstatným zesílením jednotek krytu a zesílením posádek Maginotovy linie tak, aby odpovídaly předpokládaným zvýšeným stavům Wehrmachtu a povšechným omezením naplno se projevujícím omezením útoků Francie – příklonu k obraně…
Plán „ D-BIS“ pak měl několik modifikací, které se vztahovaly na různé alternativy chování Německa na Západě…
Tak například počítal i s tím, že Francie pošle své jednotky do Belgie, dojde-li k porušení belgické neutrality a belgická vláda požádá francouzskou vládu o pomoc a Francie samozřejmě zesílí i všechny své válečné aktivity před Maginotovou linií, směrem do Německa.
Mapa území před Maginotovou linií, kde jsou některá, v textu vzpomínaná města v Německu ( Mainz, Longvy atd).

V Plán „ D-BIS“ nebylo detailně rozpracováno urychlené zahájení odlehčovací ofenzívy ve prospěch napadeného Československa ( už se počítalo s pomocí SSSR ač nedořešeno)…viz: Tournoux - Défense de frontieres. Paris 1960. str. 337-338.
I tento Plán „ D-BIS“ byl francouzskými zainteresovanými vojenskými experty ( NROS – Národní Rady Obrany Státu) podroben ostré kritice, kde se hodně věnované kritiky soustředilo na vyhlídky Rudé Armády ( RA) a její pomoci na Východní frontě, především ve prospěch ČSR…
Znovu se například posuzovaly záporně možnosti rychlé dopravy sovětských jednotek do Československa, pokud se nevyužije, jako optimální řešení, výkonných tratí v severním Maďarsku, protože při malé propustnosti čs. tratí ve směru od Podkarpatské Rusi na západ by se dalo počítat se zapojením větších sovětských formací ( divizí se vším všudy) až koncem druhého měsíce ( 2 měsíce) války… To ale, dle francouzských vojenských expertů, znamenalo, že se obrana AČSR mohla mezitím zhroutit, nebo mohla RA uvíznout v Rumunsku… Další kritika pak upozorňovala na nejistý postoj sovětského velení v případě, že by přestalo ČSR existovat a francouzská armáda na Západě by neprojevovala větší aktivitu… Kritici proto požadovaly zapracování alespoň dílčích útočných akcí od francouzské armády, které by donutily velení Wehrmachtu přesunout větší jednotky na Západní frontu, čímž by se povzbudilo i válečné úsilí na Východní frontě…
Protože ještě vlastně do 15. září 1938 verbálně francouzské vlády trvaly na tom že ČSR pomohou určitě – musel genštáb Francie s ČSR počítat. To přesto, že mnozí členové francouzské vlády a chladně uvažující důstojníci NROS nepokrytě naznačovali, že za dané situace by bylo vhodnější ponechat ČSR zatím jeho osudu, nebo ho dovést k radikálním ústupkům vůči Německu mírovou cestou a samotnou válku s Německem by pak měla Francie zahajovat až ve vhodnější dobu, až získá Francie plně spojenectví s Velkou Británií a zároveň se podaří dozbrojit francouzskou armádu…
4) „PLÁN E“.
Všechny nahoře popsané kritické připomínky ( nejen popsané, ale i další…) vůči Plán „ D-BIS“ měly být změněny a zohledněny v podrobněji připravovaném – novém – „Plán E“, který začal platit od ledna 1938 a platil až do skončení „Mnichovské krize „
U "Plán E“, je pozoruhodné, že byl alespoň částečně zaměřen i na odlehčení Východní fronty, tedy na pomoc bojující AČSR.
"Plán E“ vypracovali důstojníci francouzského genštábu tak, že počítal, že bude po Mobilizaci vytvořeno 7 až 9 armád, lépe řečeno bude vytvořeno 7 armád a 2 „ Operační skupiny“, které budou plnit tyto bojové úkoly:
1. armáda ( 1.A) – Měla být soustředěna na severním a jižním břehu Sambry, jihozápadně od Mauberge u belgických hranic ( generál G. H. Bilotte).
2. armáda ( 2.A) – Měla být soustředěna na hranicích Lucemburska, v pásmu od bývalé pevnosti Longvy až po Ardeny. ( generál G. Prételat).
3. armáda ( 3. A) – Měla zajišťovat pravé křídlo 2. A od Mosely po Sársko.
4. armáda ( 4. A) – Měla zajišťovat úsek dále na východ proti Saarbrückenu.
5. armáda ( 5. A) – Měla být soustředěna na povodí Rýna, od Štrasburku až po švýcarské hranice na jihu.
6. armáda ( 6. A) – Měla být soustředěna na hranicích s Itálií.
7. armáda ( 7. A) – Měla být k disposici hlavnímu velitelství francouzské armády pro případné ofenzivní akce do německého zázemí, hlavně přes Belgii, budou-li dosaženy potřebné podmínky, nebo v krajním případě i pro perspektivní ofenzívu mezi Rýnem a Moselou.
A potom to byly pro rozvíjení ofenzivních akcí, za všeobecného nástupu francouzské armády proti Německu, a pro podporu bojových akcí na jihu ( proti Itálii), po Mobilizaci postavené ony 2 „ Operační skupiny“.
A sice:
1. Operační Skupina ( „Ardeny“) – měla zajišťovat styk 1. A a 2. A v případě německého útoku na Belgii. Až by dokončila své soustřeďování a výstavbu měla se přeměnit na 9. armádu ( 9. A) a jako 9. A zaujmout postavení na styku 1. A a 2. A.
2. Operační Skupina – byla soustřeďována v horním Alsasku, kde byla po Mobilizaci a doplnění předělána a přejmenována na poněkud slabší ( než ostatní armády) 8. armádu ( 8. A), která byla určena buď k obraně proti případnému italskému útoku ve směru na Grenoble, nebo pro ochranu švýcarských hranic, pokud by Němci zahájili ofenzívu přes švýcarské území ( před Hitlerem si nemohl být nikdo jist a i neutrální Švýcaři a jejich rychlá mobilizace , ale hlavně Hitler se nechtěl nechat zatáhnout do nejistého boje v horách a pak pro obchod a zpravodajskou službu neutralitu Švýcarska Hitler potřeboval – to zachránilo Švýcarsko před napadením Německem). Viz Gamelin a jeho dílo t. II a Les évéments t. I. str. 47-48.
Všechny armády a vyšší jednotky soustředěné na belgické , ale také na lucemburské hranici se pak měly sloučit do
1. Skupiny armád pod velením generála G. H. Billotta
a do jižně od ní vytvářené
2. Skupiny armád pod velením generála G. Prételata.
Z těchto jednotek pak přes 70% - celkem to mělo být 77 pěších divizí, 2 divize mechanizované a 3 divize jezdecké ( smíšené) doplněné mobilizací dalšími 7 jezdeckými brigádami – bylo připravováno – dle „Plán E“ na útočné operace Francie do nitra Německa. Viz P. E. Tournoux – dílo - str. 340.
Také úplným základem „Plán E“ byla strategická obrana, která se měla až po vyhodnocení celkového stavu všech bojových akcí a situací - přeměňovat až v té nějaké II. fázi - na ofenzívu…
„Plán E“ počítal s následujícími variantami ofenzivních akcí:
„Hypothése B“ – byla zaměřena na útok přes belgické nebo lucemburské území. Protože však oba státy kategoricky odmítaly válečné akce proti Hitlerovskému Německu a nechtěly tak vystavit svá území válečnému strádání, muselo se čekat až Němci poruší neutralitu a vniknou na belgické území s úmyslem obejít Maginotovu linii ze severu. Plán se měl uskutečnit výhradně až belgická vláda požádá sama o pomoc. A protože se očekávaly velice tvrdé boje, mohly se rozsáhlejší ofenzivní akce proti Porúří uskutečnit teprve potom, až bude německý útok odražen. Viz – Tournoux – jeho dílo str. 339.
„ Hypothése S“ ( L´operation S) – tato útočná hypotéza počítala s útočnou operací zaměřenou na opětné získání sárské průmyslové pánve, kterou nacisti získali plebiscitem v roce 1935.
„Hypothese R“ ( L´operation Rhénanie) – někdy se tato hypotéza nazývá „ Plán R“ a má to být široce rozvinutá francouzská ofenzíva mezi Rýnem a Moselou ve všeobecně vedeném směru na Mainz .. Cílem takové široké ofenzívy bylo odlehčit AČSR v jejím těžkém boji s Německem. Protože to mohlo mít vliv na boje v ČSR, - ofenzíva dle - Hypothese R - „ Plán R“ - bylo globální řešení války s Německem – rozeberme si ji podrobněji.
Viz Gamelin: cit dílo, t. III. : La Guerre, str. 26-33, Paris 1947.