(3 skotský) je pěší prapor Královského Skotského pluku..


Před 28. březnem 2006, byla Černá hlídka pěším plukem jehož název byl; Black Watch (Royal Highland Regiment) od r.1931 do r.2006, a The Royal Highland Regiment (The Black Watch)od r. 1881 dor.1931.Byla částí skotské divize,staršího pluku Highlanders. Regiment dostal jméno podle tmavého tartanu, který vojáci nosili a za svou roli na "hlídkách" Vysočinou. "Černá hlídka" byla původně přezdívka 42. (Royal Highland) pešího pluku.Vzhledem k tomu, že počet jednotek se stejným názvem neustále stoupal, v roce 1881, byl 42. spojen s 73. pěším plukem. Nový pluk byl pojmenován "The Royal Highland Regiment (The Black Watch) ", The Black Watch se stálo oficiálním označením regimentu v roce 1931. Jednotka se v průběhu času změnila, ale přezdívka zůstala. Na plukovní mottu je „Nemo me impune lacessit“ (nikdo mě neprovokuje beztrestně).Nosí tartan vzoru black watch, někdy zvaný Goverment no. 1., Royal Stewart Tartan nosí pouze hudba, na praporu jsou Trubky a Bubny .protože se jedná o královský pluk.


Historie
Černá hlídka byla založena v rámci reformy v roce 1881, kdy 42. (Royal Highland) pěší pluk (The Black Watch) byla spojen se 73. (Perthshire) pěšším po reformě byly dva prapory nově pojmenovaný Royal Highland Regiment (The Black Watch).
1. prapor pak sloužil v Africe, kde se podílejí brigády horalů při útoku na egyptské pozice v Tel-el-Kebir v 1882. O dva roky později bojoval s Mahdího fanatickými kmeny v El TEB a Tamai. V následujícím roce 1885,se prapor účastní Expedice na Nilu a bojuje v Kirbekanu a Abu Kleie.


20. století
Během druhé světové války: 25 praporů z Černé Hlídky bojovalo hlavně ve Francii a ve Flandrech, s výjimkou 2. praporu, který bojoval v Mezopotamii a Palestině, a 10. praporu, který byl na Balkáně. Pouze 1. a 2. prapor byly kmenové jednotky, zbytek byl buď součástí územních sil nebo nové armády. Na hrůzostrašná pověst těchto zabijáků vedla k získání přezdívky "Die damen aus der Hölle" ("Vážené dámy z pekla") u německých vojáků, kteří jim čelili v zákopech. (Skotské kilty vojáci nosili až do roku 1940). Černá Hlídka sloužila s Britskou 51. (Highland) Division.
Prapory z Black Watch bojovali v téměř všech hlavních britských operacích v druhé světové válce, z Palestiny do Normandie a jako Chindits (42 a 73 prapor) v Barmě. Jednotky Black Watch byly v počátcích války evakuovány z Dunkerque se zbytkem 51. (Highland) skupina, a později byly reformovány do rezervních celků z 9. (Highland) pěší divize, a bojovaly v bitvě o El Alamein a spojenecké invazi na Sicílii. Po válce, v roce 1948, dva pravidelné prapory byly sloučeny do jednoho.Pluk získal pocty po „Bitvě na háku“ během korejské války v listopadu 1952, a následně byl zapojen do mírových sil a protipovstaleckých kampaní v různých částech světa, jako je povstání Mau Mau a Malayské povstání. Pro de facto stejné činnosti,byl o 250 let dříve regiment založen. V roce 1967 pluk ztratil své územní prapory, které se sloučily do 51. Highland dobrovolníků. Black Watch byla poslední britskou vojenskou jednotkou v Hong Kongu v roce 1997 a hrála významnou úlohu při předávacím obřad.
21. století
Vojáci z Black Watch, rozmístění při operaci TELIC v Iráku, přispěli výraznou měrou k jejímu úspěchu.Zvlášť Team o'Shanters During v roce 2003 v Irácké válce. Black Watch bojoval během operace Telic v počátečním útoku v Basře, a během svého nasazení jednotky utrpěly jediný smrtelný úraz. Následujícího roku,byla Black Watch odeslána do Iráku znovu, a to jako součást 4 (Obrněná) Brigády. Dne 12. srpna byl voják z regimentu zabit improvizovaným výbušným zařízením (IED). V říjnu,byla Černá hlídka v centru politické kontroverze poté, co Spojené státy požádaly britské armádní síly, aby se přestěhovali dále severně mimo brity řízenou Multi-National Division (Jihovýchod), aby nahradily síly dočasně převedené do Druhé bitvy u Fallúdžy. I přes námitky v parlamentu, byla nasazena v prvním bojovém sledu. Založila Camp Dogwood, který se nachází mezi Fallúdžou a Karbalou v oblasti, později přezdívané "trojúhelník smrti", Black Watch se dostala pod trvalý povstalecký útoku z minometů a raketometů. Dne 29. října, během cesty na svou novou základnu, byl voják Black Watch zabit při dopravní nehodě. Dne 4. listopadu tři vojáky a tlumočníka zabila bomba v automobilu u kontrolního bodu a dne 8. listopadu byl zabit další voják. Charakter ztrát,způsobil zvýšený zájem o tyto události doma v Británii.
Podle plánu, který připravil Alistair Irwin a schválil Generál sir Mike Jackson, dne 16. prosince 2004 bylo oznámeno, že Black Watch se spojí s dalšími pěti skotskými pluky - Královský skotský, Královský skotský hraničářský, Královský skotský fyzilírský, Horalský a Argyll and Sutherland Highlanders – a vytvoří Royal Scottish Regiment. Jako jediný pluk se skládá z 5 pravidelných a 2 územních praporů. Opatření, která odráží náborové potíže a neefektivnosti spojené s udržováním počtu relativně malých samostatných jednotek, proběhla dne 28. března 2006.


Tyto plány, se setkaly se značným odporem ze strany politiků, veteránů a celé skotské veřejnosti. Zastánci tohoto plánu tvrdili, že vytvoření velkých regimentů by zlepšily podmínky služby pro služební personál. Stejně jako u ostatních bývalých skotských regimentů, Black Watch si ponechal své původní jméno, protože je to základní identifikační údaj, spolu s jeho praporním číslem. Proto je regiment nyní známý jako Black Watch, 3. prapor, Royal Regiment ze Skotska, kromě toho praporu je také umožněno ponechat si své nejznámější označení, červené chmýří na baretu. Black Watch má primární oblasti náboru ve Fife, Dundee, Angusu,Perthu a Kinrossu, další se nachází v sídle praporu hradu Balhousie.
Nový Zéland
Regiment z Nového Zélandu formálně nese titul Black Watch. Dále jedna jednotka Alfa Company, ze 2 / 17 praporu, pluku královské NSW může nosit kilt a baret s červeným chmýřím.
Kanada
Hlavní článek: Black Watch (Royal Highland Regiment) v Kanadě.
Kanada (od 1862) má svou vlastní Black Watch.Byla vzkříšena jako v 5. prapor kanadské milice, byla přejmenován r. 1914 jako 5. pluku (Royal Highlanders of Kanada). Současný název je Black Watch (Royal Highland Regiment) of Kanada.Před druhou světovou válkou sloužil ve 2. kanadské pěší divizi mobilizoval a sloužil v letech 1939 až 1945,v rámci 5. kanadské Brigady. 1. prapor regimentu se vylodil v Normandii v červenci 1944 a zúčastnil se v hlavních bojových akcí, včetně boje za kanál, v boji o Šeldu, operace Market Garden, Porýní, a závěrečné bitvy války na východ od Rýna. Dva prapory z Black Watch of Kanada jsou v Kanadě umístěny jeden v pravidelné armádě a druhý jako rezervní jednotka. Za krátký čas mezi r.1953 a 1970, měl regiment dva prapory v pravidelné armádě a jeden prapor v milici. Stav pluku se ustálil na jeden prapor jednotky milice v roce 1972 a zůstává v tomto stavu dodnes.
Austrálie
Před druhou světovou válkou měla Australie milice a po druhé světové válce byly přejmenovány na občanské vojenské síly (CMF), pluk měl 30. prapor, New South Wales Scottish Regiment, který byl spojen s Black Watch,který nosil kilt, baret s červenými chmýřím a odznak mateřského pluku ve Skotsku. Skotský zástupce Black Watch byl vyslán z britské armády, aby sloužil jako trvalý poradce praporu.Regiment byl oblíben a byla to asi jediná CMF jednotka v plné síle s čekací listinou pro vstup. Při reorganizaci na CMF po zavedení povinné vojenské služby v raném roce 1950, byly provedeny změny a to že ke stávajícím kádru CMF jednotky byli přiřazeni dobrovolníci z vojáků ze starého CMF, tedy 30. prapor se stal plně obsazenou posádkou Národních příslušníků a byl rozpuštěn jako CMF.V tomto období ztratil všechny své dobrovolníky, kteří nechtěli sloužit v plné službě. Povinná vojenská služba byla více selektivní s větším důrazem na vojenské dovednosti.
Spojené státy
Žádné americké jednotky nemají oficiální vazby na Black Watch.Díky svému vojenskému záznamu a vysoké morálce kolektivu je však inspirací pro mnohé americké jednotky.