
Add Gladio – v Turecku z toho mají trauma dodnes a teroristické masakry tam byly asi nejsilnější. Ono se také jednalo o politicky a strategicky „cenné území“, a Itálie taky. Italská rozvědka SISMI si dodnes rozumí s CIA. V západním Německu se jim hodil Reinhard Gehlen - během druhé světové války pracoval jako šéf zpravodajství a shromažďování na východní frontě pro Wehrmacht.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Reinhard_Gehlen
V Itálii zase využili ke spolupráci neblaze proslulou zednářskou lóži P2 – v podstatě neofašisti spolupracující s mafií a hnutí (MSI), včetně Licio Gelli. Tato lóže byla náhodou odhalena a přitom se zjistilo, že měla 962 členů včetně ministrů, poslanců a představitelů politických stran, dále 200 vysokých vojenských hodnostářů a vojenské rozvědky, soudců, prokurátorů, průmyslníků a finančních magnátů. Lože prováděla vývoz zbraní, pašování drog, spekulaci s ropou, připravovali puč proti vládě, atentáty, ovlivňování justice atd. I tento případ "vyšuměl do ztracena“, jakoby se nic nestalo...
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Gladio
Víme co bylo příčinou tzv. Kubánské raketové krize. Američané rozmístili své rakety v Turecku a Itálii. Jistě k tomu museli mít politickou podporu tamních vlád a vystrašeného lidu.
Nasaďte si americkou základnu do země a už se jí nezbavíte ...
Add světově známý gulag Guantanamo - V roce 1959, po vítězství kubánské revoluce, vyjádřili nejvyšší představitelé Kuby na mezinárodních fórech nesouhlas s další existencí cizí základny na svém území. Od roku 1959 nepřevzala Kuba ani jediný šek za pronájem základny, které ukládá vláda USA každoročně u švýcarské banky. Převzetím šeku by totiž potvrdila, že uznává platnost smlouvy z roku 1934. Konečně kubánská ústava, schválená lidovým referendem v roce 1976, v kapitole I, článku 11 stanoví: „Republika Kuba odmítá a považuje za nelegální a nulitní smlouvy, dohody nebo koncese uzavřené za nerovnoprávných podmínek, jakož i ty, které neuznávají nebo omezují její suverenitu a územní celistvost.“ Podporu Kubě v tomto směru vyjádřila v závěrečné rezoluci např. i Konference nezúčastněných zemí v Alžíru a celá řada zemí v komuniké při vrcholných návštěvách. V roce 1961 byla při jednáních mezi SSSR a USA o řešení tzv. Karibské raketové krize promarněna jedinečná příležitost dohodnout vyklizení Guantánama.
Zdroj: wikipedia
Ta operace CIA je datována rokem 1962 – má to souvislost s Karibskou krizí? I když víme, že předtím došlo k neúspěšné invazi v tzv. Zátoce Sviní v dubnu 1961.