OPERACE GOLD / STOPWATCH

Tato tajná operace na území Berlína v letech studené války, byla zpracována také literárně v knize „The Innocent“.
V upoutávce na tuto knihu „The Innocent“ (Nevinný), od Ian McEwan , nakladatelství Odeon, překlad Ladislav Šenkyřík, recenzent uvádí:
„Píše se rok 1955 a do rozděleného Berlína přijíždí nesmělý anglický mladík, technický zaměstnanec Královské pošty, aby se svým skromným přispěním podílel na ambiciózní, přísně tajné operaci CIA a britské tajné služby SIS. Projekt, který byl ve skutečnosti vyzrazen britským špionem pracujícím pro Sovětský svaz v samém zárodku (George Blake byl v roce 1961 odsouzen britským soudem za vlastizradu ke 42 letům vězení), spočíval ve vyhloubení tunelu do sovětské okupační zóny, odposlouchávání telefonních hovorů a zachycování šifrovaných zpráv.
Mladý Leonard Marnham však nežije jen svou prací. Berlín, který ho překvapí stále citelnou poválečnou chudobou i vzrůstajícím napětím rozděleného světa, které o šest let později vyvrcholí stavbou Berlínské zdi, pro něho zároveň znamená vstup do dospělosti i první milostnou zkušenost. Ve chvíli, kdy se velké dějiny nečekaně protnou se soukromým světem hrdinů v sérii typických mcewanovských tragikomických náhod, dochází i k nečekanému rozuzlení příběhu, pod jehož špionážním nátěrem pulzuje život skutečných lidí, jemuž McEwan rozumí jako málokterý současný světový autor.“
Podívejme se na operaci pod krycími názvy „GOLD“ (CIA), či „Stopwatch“ (SIS) trochu blíže. Tato společná přísně tajná operace dvou výzvědných služeb – americké CIA1) a britské SIS (The Secret Intelligence Service)2), byla provedena s cílem odposlouchávat sovětské a východoněmecké telekomunikační kanály, napojením se na podzemní „křižovatku“spojových kabelů.
K tomuto účelu měl být vybudován podzemní tunel vedoucí z amerického do sovětského sektoru.
V minulosti už byl takovýto odposlech zaznamenán. Jednalo se o operaci „SILVER“, kterou provedli britští zpravodajci v Rakousku.
Vzhledem k těmto zkušenostem bylo rozhodnuto, aby se na akci podíleli. V dalším průběhu studené války bylo provedeno mnoho podobných akcí, jejimž cílem bylo zjišťování utajovaných skutečností o vojenských a politických záměrech SSSR. Celá řada z nich byla prováděna pomocí speciálních ponorek, které pronikaly do výsostných vod SSSR.
Vraťme se ale k operaci „Berlínský tunel“.
Ještě před zahájením celé operace v roce 1955, byly o této skutečnosti informovány bezpečnostní služby SSSR svým agentem v SIS, kterým byl George Blake. 3)
Aby nedošlo k odhalení tohoto zdroje, a také protože informace Blakea měly vyšší informační hodnotu (rozkryl celou agenturní síť proti SSSR), ponechaly sovětské orgány budování a později in provozování tohoto odposlechu v činnosti po dobu asi 1 roku.
V oficiálním hodnocení operace „GOLD“ se jednoznačně uvádí, že se jednalo o nejcennější zdroj informací, který kdy CIA měla k dispozici. V souvislosti s výše uvedeným to sice vyvolává určité pochybnosti, nicméně zdroj informací to byl bezesporu kvalitní.
Některé podrobnosti operace „GOLD“ jsou stále utajovány a lze dohledat relativně malé množství odtajněných dokumentů. Hlavním důvodem je, kromě jiných faktorů, že tehdejší ředitel CIA Allen Dulles nařídil, aby k operaci bylo prováděno minimum oficiálních záznamů, takže některé podklady prostě chybí!
Podle některých zdrojů to byl Reinhard Gehlen, ředitel Bundesnachrichtendienst, který jako první informoval svůj protějšek v USA (Dullese) o této možnosti a skutečnosti, že křížení kabelů je umístěno v hloubce asi 2 metry a velmi blízko amerického sektoru v západním Berlíně.
Operace byla zahájena v listopadu 1953 pod vedením William King Harvey, přípravou (vybudování objektu, který sloužil k přikrytí operace) a zahájením hloubení tunelu o délce 450 metrů vedeným v hloubce 6 metrů.
Počáteční vertikální hloubení chodby tunelu ze sklepení k tomu vybudované budovy v okrsku Rudow, bylo zahájeno 2. srpna 1954 a stavba tunelu byla ukončena 25. února příštího roku.
O rozsahu prací svědčí některá čísla: Bylo nutno vytěžit 3.100 tun zeminy, na výztuže bylo spotřebováno 125 tun oceli a bylo také spotřebováno 1.000 krychlových yardů malty.
Odposlouchávací ústředna byla umístěna v americkém sektoru na Neukölln/Rudow a tunel vedl pod Treptow/Altglienicke v sovětském sektoru (viz mapa).

Odposlouchávací stanoviště bylo schopno zachycovat a nahrávat rozhovory z a do sovětského vojenského velitelstvím umístěného v Zossen u Berlína, dále hovory vedené mezi Moskvou a ambassádou SSSR ve východním Berlíně a hovory mezi představiteli východního Německa s představiteli SSSR.

[align=center]Schéma připojení, jak si náčrt pořídil autor vzpomínek[/align]
Podle dostupných údajů nebylo v té době možno luštit šifrované zprávy, takže využitelné zprávy byly pouze ty, které byly vedeny v otevřené řeči.
Dle oficiálních údajů bylo v průběhu méně než jednoho roku (11 měsíců a 11 dnů) zachyceno na 500.000 hovorů na 50.000 páskách. Přestože si Sověti byli vědomi tohoto odposlouchávání, vzhledem k výše uváděným skutečnostem (Blake), byli nuceni zachovat „normální“ provoz s kladením vyššího důrazu na dodržování zásad utajení. Nelze vyloučit, že touto cestou mohli „podstrčit“ CIA i některé dezinformace.
Přímý neidentifikovaný účastník zpravodajských inženýrských služeb, na proces plánování operace a budování tunelu, vzpomíná:
K projektu jsem byl přizván počátkem roku 1951. První jednání se soustředilo na otázku, zda vůbec je možno takovýto tunel vybudovat v utajení. Moje odpověď byla kladná s tím, že to zabere více času a budou vyšší náklady. Po zhodnocení odhadovaného zpravodajského „zisku“ z této akce, bylo rozhodnuto operaci zahájit.
Po obdržení „zelené“ byly zahájeny přípravy: specifikace, jaké síly budou použity, shromáždění materiálu, výběr místa, výcviku personálu, vyřešení dopravy. Ptroblémem mj. bylo, že vytěžený materiál, který měl odhadem zaplnit 20 běžných místností, nesměl být kvůli utajení odvážen z místa. Proto bylo rozhodnuto o využití „krycího“ objektu. Kde přízemní prostory budou využity pro skladování vytěžené zeminy a prostory na patře k umístění pro odposlechové středisko.
Na jaře 1953 jasem ve Frankfurtu navštívil vyššího představitele rezidentury CIA. Bylo mi oznámeno, že za hlavního inženýra byl vybrán pplk. Leslie M. Gross. Dále jsem byl informován o schůzce s představiteli SIS v Londýně (doprovázel mě Bill Harvey, rezident v Berlíně), kde jsem představil některé matematické analýzy pro stavbu tunelu, kterým ale bohužel účastníci jednání nerozuměli a diskuze se stočila na to, jak by měl tunel vypadat a zda použít betenové prefabrikáty, které britové používali ke stavbě podzemní dráhy. Dal jsem protinávrh použít ocelové tubusy, které budou lehčí, a bude se s nimi lépe manipulovat. Návrh byl akceptován!
Po dalších jednáních a výpočtech byl návrh přijat a byla zadána výroba těchto tubusů vybranému dodavateli.
Pro budování tunelu byli vybráni důstojníci a poddůstojníci ženijních sborů. Současně bylo hledáno místo, kde proběhnou nácviky ve spojování tubusů a provádění výztuže.
Tunel musel být projektován tak, aby unesl kromě váhy zeminy také vozidla pohybyjící se na vozovce nad ním ( Schornefelder Chausse), kde šlo také o tanky o váze 60 tun.
Řešil se rovněž problém vertikální šachty k napojení na kabely, což bylo v odpovědnosti britských ženistů, kteří tento systém předvedli na schůzce v Anglii.
Následně B. Harvey rozhodl o konečném umístění tunelu v předměstském rajonu Altglienecke, který povede k místu, kde se dle předpokladu nacházely dva kabely v dobrém stavu a třetí v horším stavu ve výkopu západně Schoenefelder Chausee.
K vytýčení trasy tunely byly použity letecké fotografie, některé z nich, pro vyšší přesnost, byly nasnímány na desky. Z nich byla určena vzdálenost a elevace tunelu a také geologické údaje. Současně s tím, bylo také použito nové zařízení pro měření dálky (EMDS), kdy agenturní prostředek v místě „napíchnutí“ kabelů simuloval poruchu na vozidle a umístil na něm zařízení, ke zjištění přesné dálky pomocí EDMS.
Dalším úkolem bylo vybudování „skladiště“ v místě počátku budoucího tunelu, s použitím místních dodavatelů stavby a běžně dostupného materiálu, pod utajenou kontrolou berlínské jednotky ženistů. Stavitelé se sice pozastavovali nad touto podivnou stavbou, zejména pak rozsáhlým podzemním částem bez podpůrných částí. Američtí inženýři, aby to nějak zdůvodnili, to nazvali „experimentální“ stavbou.
Mezitím byl ukončen výcvik se zařízením v Novém Mexiku, kdy byli přizváni také dva britští ženijní specialisté, kteří měli provést kritickou operaci napojení odposlechu z tunelu na kabely, a byla zahájena přeprava všech komponentů do Berlína. Kovové části tubusu a vzpěr byly před odesláním „pogumovány“, aby v průběhu montáže v tunelu, nepůsobily nadměrný hluk. Přeprava byla provedena prostřednictvím „US Army Quartermaster Corps“, který zásilku připravil a odeslal do Hamburgu, odkud putovala vlakem do Berlína, jako každá jiná zásilka, bez bezpečnostního doprovodu.
Budování tunelu započalo v srpnu 1954 hloubením vertikální šachty ve sklepení skladu, o rozměru 10 stop v průměru a 10 fítů hloubky v základech budovy. Poté byl v této šachtě sestaven štít. Hloubení tunelu probíhalo v sekvencích nasunutí-kopání-stažení-montáže tubusu a opakování činnosti. Na jaře 1955 zahájili britští experti budování vertikálního přístupu kem kabeláži. První kabel byl „napíchnut“ v květnu 1955 a bylo zahájeno budování systému přenosu signálů k nahrávacím zařízením.
Po nahrání celé cívky byla nahrávka odeslána do Washingtonu a Londýna ke zpracování.
Jeden z problémů, který bylo nutno řešit v průběhu provozu tunelu, bylo udržení stanovené teploty. Vzhledem k použité technice, vakuové elektronky v přístrojové části tunelu byly zdrojem značného tepla, které se nedařilo použitou klimatizací snížit. Problém musel být vyřešrn do příchodu zimy.
Důvodem bylo, že jednoho chladného rána se na povrchu silnice objevila skvrna (roztátí námrazy, vysušení vlhkých částí), která mohla vyvolat nežádoucí pozornost. Urgentně bylo nutno instalovat vodní chlazení prostoru, což se povedlo bez větších problémů. Přesto bylo třeba teploty i nadále monitorovat (v tunelu i nad ním), k čemuž dodala vhodné zařízení firma „Wallace and Tiernan Products“z New Jersey.

Zařízení bylo „objeveno“ v dubnu 1956, když před tím bylo zaznamenáno v konverzacích hodně stížností na kvalitu telefonního spojení a byla požadována náprava. Skupina východoněmeckých techniků objevila tunel při inspekci hlavních kabelů.

Sovětská kontrarozvědka se rozhodla k odhalení tunelu až téměr rok poté, co byl Blake přeřazen na jiné pracoviště (z technického na operativní) a s tunelem neměl nic společného (přeřazen v r. 1955).
14. 4. 1959 se pak Blake vrací do Londýna. Pak odjíždí na další služební přidělení do Libanonu. MI 5 však již začíná tušit, že v MI 6 pracuje někdo pro sovětskou rozvědku. 3. dubna 1961 odlétá Blake do Londýna, kde je zatčen agenty MI5 a pak odsouzen k 42 letům vězení.
Závěr: Operace Gold byla naplánována a realizována v průběhu studené války, kdy západní spojenci, ale zejména USA, usilovaly o získání podstatných vojensko-politických informací o SSSR a záměrech dalšího vývoje ve východním Německu. Přínos operace byl ze strany CIA velmi vysoce hodnocen. Podobně k tomu přistupoval, ale až po odhalení tunelu, i „spřátelený“ tisk, který mj. považoval finance vydané na tuto operaci za „nejlépe zhodnocené peníze“.
Oficiální záznamy CIA (dnes některé z nich odtajněné – viz níže zdroje), je možno studovat na uvedených stránkách. Nutno ale vidět, že tyto záznamy byly psány v době, kdy zpravodajské služby USA a Velké Británie neměly o prozrazení operace už při jejím plánování žádné povědomí. Až do odhalení Blake, se stále domnívaly, že k prozrazení operace došlo náhodou při kontrole telefonních kabelů, v důsledku „určitých“ poruch způsobených jejich stavem a počasím.
Na straně SSSR bylo odhalení této operace využito k zahájení rozsáhlé politické kampaně a mělo také sloužit ke zdůvodnění vybudování tzv. „Berlínské zdi.“
1)CIA (Central Intelligence Agency, Ústřední zpravodajská služba) – hlavní rozvědná služba USA
Po 2. světové válce ukončil americký prezident Truman činnost Kanceláře strategických služeb (OSS), která působila za války jako vojenská rozvědka. V lednu 1946 Truman zřídil Central Intelligence Group (Ústřední zpravodajskou skupinu, CIG), která měla koordinovat americké zpravodajské aktivity. CIG byla zrušena roku 1947, kdy americký Kongres schválil zákon o národní bezpečnosti, kterým byla téhož roku vytvořena CIA. Prvním ředitelem CIA byl jmenován admirál Roscoe Hillenkoetter.
2)Secret Intelligence Service (SIS, neoficiálně také MI6, Military Inteligence Deputary 6)[1] je tajná britská služba. Byla založena roku 1909 a má provádět zahraniční špionáž.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Secret_Int ... ce_Service
Další podrobnosti k činnosti SIS na webu https://www.sis.gov.uk/
3)George Blake
Narodil se 11. 11. 1922. Do školy chodí v Haagu, poté odjíždí do Egypta k příbuzným, kde na káhirské anglické škole pokračuje ve svém vzdělávání. Do Holandska se vrací roku 1938. Pak přichází nacistická okupace a s ní 10.5 1940 letecký útok na Rotterdam, při kterém padlo za oběť bombám 26000 domů a bylo zabito či zraněno na 30000 lidí. George tento masakr přežil a začal proti okupantům bojovat.
Když byl zatčen gestapem a odvlečen do internačního tábora v Schoorlu, prchá, aby pokračoval v boji. Přidává se k podzemnímu hnutí a stává se v 18 letech vůdcem místní skupiny. Později přechází do aktivnější ilegální skupiny napojené na SOE, anglický Útvar zvláštních operací. Uniká gestapu a připravuje se na odchod do Anglie, kam se nakonec po strastiplné cestě přes Belgii, Francii, Španělsko dostává.
Po prověrce prochází množstvím školení, nastupuje nejprve jako námořník, poté je umístěn do výcvikových táborů tajné služby. Místo parašutistické akce však nakonec pracuje v ústředí SOE. Při spojenecké invazi v roce 1944 vstupuje jako příslušník štábu maršála Montgomeryho na francouzském území. Po skončení II. SV odchází jako velitel zpravodajské služby do Hamburku, kde shromažďuje informace o nacistickém námořnictvu. Do Londýna se vrací na jaře roku 1947 a tady o něho projevuje zájem tajná služba MI 6. Má se naučit rusky a také to v rekordním čase zvládá na Cambridgské univerzitě. Na podzim roku 1948 odjíždí pracovně do Soulu na tamní britský zastupitelský úřad (v krycí funkci vícekonzula). V průběhu války byl společně s ostatními pracovníky internován.
Na jaře 1953, přestože korejská válka ještě neskončila, je skupina diplomatů přes Čínu a Sovětský svaz přepravena do Londýna.
V roce 1954 mizí Blakeovo jméno oficiálně ze seznamu pracovníků ministerstva zahraničí, stává se kádrovým příslušníkem britské rozvědky MI 6. Ve skutečnosti již ale pracuje pro Sovětský svaz. Prochází bez poskvrny špionážními aférami kolem Macleana, Burgesse a Philbyho a dostává se do západního Berlína, horkého místa mezinárodní špionáže. Má velký podíl na odhalení operace Gold.

[align=center]Blake s manželkou[/align]
Oficiální záznamy k operaci Gold:
https://www.cia.gov/library/center-for- ... 61/5-4.pdf
Pokračování dokumentů CIA:
https://www.cia.gov/library/center-for- ... 61/5-3.pdf
Fotodokumentace k operaci Gold: http://einestages.spiegel.de/external/S ... turedEntry
Mapa k operaci Gold: http://toolserver.org/~geohack/geohack. ... e:landmark
Wikipedia k operaci Gold: http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Gold

