Izraelský tank Merkava

Cokoliv s pancířem mimo NATO a VS
Odpovědět
Uživatelský avatar
John Clark
četař
četař
Příspěvky: 60
Registrován: 1/6/2006, 17:49

Příspěvek od John Clark »

Ten slid je podobný ako ruský DROZD
Inak merkavy tentokrát nedostaly na prdel len v meste ale aj v otvorenom teréne !!!
No SLID je odlišný od systémů DROZD a ARENA. zaprvé používá k navedení a prohledávání nikoli radar ale infračervené prostředky a laserový radiolokátor (LADAR) a neníčí cíl sprškou střepin ale kinetickou energií nárazu, a navíc podle Američanů by měl mít podstatně větší dosah. Ale zatím, narozdíl od Ruských systémů, ještě není operačně nasazen a pořádně vyzkoušen.

A co se týče ztrát těch Merkav tak byly zničeny pochopitelně i v terénu ale jih Libanonu je velmi členitý a hornatý,ideální pro obranu, takže museli čelit připravené obraně Hizballáhu a jeho útokům ze zálohy. jak jsme říkal partyzánská válka je jeden z nejtěžších druhů boje.
Tentokrát měli izraelci větší a arabové menší ztráty než je v konfliktech v tomto regionu zvykem a než veřejnost očekávala
No o tom bych si dovolil polemizovat, protže podle IDF zabili okolo 600 Hizballáhů a stejný počet zranili sami ztratili okolo 100 vojáků. Nezávilsé pozorování pochopitelně není(a údaje hizballáhu nejde uznat), ale neřekl bych, že měli vyšší ztráty. Pokud jste ten konflikt sledovali tak jste si mohli všimnout, že každý zabitý v Libanou byl okamžitě označen za civilistu... A protože bylo zabito okolo 1000 lidí tak bych te údaj o 600 bojovníků bral jako celkem možný.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

já bych byl opatrný v počtech zabitých příslušníků hnutí Hizbollah, tam má snad každý doma kalacha. A pokud je údaj pravdivý, bude díky tomuto "chirurgickému" zásahu určitě stoupat počet přívrženců a rekrutů Hizbollahu.... bohužel.

Nebo jako v roce 1982 vznikne ještě něco horšího....

Jen dotaz. Jak funguje laserový radar? To je nějaký širokopaprskový rozmítaný laser?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Uživatelský avatar
John Clark
četař
četař
Příspěvky: 60
Registrován: 1/6/2006, 17:49

Příspěvek od John Clark »

http://www.atmonline.cz/news/2006/srpen/230806b.htm no tady docela Merkavy chválejí, ale to mají asi na mysli takový PTŘS jako RPG-7 a další starší...
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Já to ráno taky čet, ale autor se moc nevyznamenal. Chtěl bych ho vidět, jak se v bojové situaci "snaží zasáhnout vrchní část věže Merkavy" s tím, že v případě drobné chyby zasáhne čelní, případně boční odolný pancéř věže a nebo mine........ Já ten názor nechápu.

Použít PTŘS jako prostředek přímé podpory vojsk je běžná praxe, spacielně například armáby USA v Iráku, už proto jsou nabízeny verze s tříštivotrhavou, případně aerosolovou municí.

Já ten článek čet třikrát, a stejně sem moc nepochopil, co chtěl autor říci. Specielně poslední věta tam sedí: "Podpora v podobě střelby PTŘS na velké vzdálenosti způsobuje izraelské straně ztráty, což vojáky izraelského pozemního vojska nutí být více pozorní při vyhledávání a využívání úkrytů během boje v městské zástavbě."

To bych nečekal že Hizballa dělá potíže, nutí být pozorný a dokonce způsobuje ztráty............... Já nevím, mě ten článek připadá jak výkřik do tmy.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
John Clark
četař
četař
Příspěvky: 60
Registrován: 1/6/2006, 17:49

Příspěvek od John Clark »

o já si myslím, že chtěl říct, že Hizballáhové to často mrvej protože se postavějí před Merkavu s RPG-7 a zepředu do ní střelej... a pak to dopadne jak zákonitě musí, místo aby to zkoušeli nějak obratněji.

No pak to je o taktice Hizballáhu, aby se doutil se Izraelce se schovat do budovy a na ní pak působit, protože to má vetší pravděpodobnost, že jím něco udělá, protože normální protitanková střela je v terénu na nic pokud není nějak upravená jak jsi napsal a proti budově je to taky dost problematický, ale mají vetší šanci . Prostě PTŘS střela je holt proti tankům.... a ta poslední věta je prostě konstatování.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

No, jde to vysvětlit i takhle, ale uznej, že autor psal dost mezi řádky a to jde interpretovat různě. Například slovo nebo zmíňka na téma RPG tam není......

."....využívá nové technologie a účinně odolává bojovým hlavicím většiny typů protitankových zbraní." Tak sakryš co jsou ty typy kterým neodolává? Taky něco mezi řádky, to snad každý, proto se to dělá.

Ale opravdu nechci nějak něco dedukovat. Já si jen myslím, že na zprávu odborného serveru je to minimálně nedostatečná zpráva.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Na mě to spíš působí dojmem, že autor tím chtěl říct,že navzdory tomu, že to jsou arabové technicky "vojáci na baterky", můžou pomocí nových zbraní slavit úspěchy.
Ten pojem "nových" nebrat doslovně - spíš jako pojem,že některé zbraně jsou tak "blbuvzdorné" , že s nimi může zničit tank i pouhý laik. Navíc při dostřelu RPG-29 až 500m je problém je včas lokalizovat a zneškodnit. Standartně se udává užití aut.pušek(AP) bez přídavného vybavení do 300m a kdo kdy měl nějakou AP v ruce ví,že na 500m trefit na jisto s AP klečící či z krytu pálící osobu je celkem nadlidský výkon. Když připočtu ten "mžik", který stačí na vykouknutí,zaměření a jednoduchost odpalu, zvládne to po 10minutové instruktáži i domobranec s turbanem nebo "plenou" na hlavě. Metodou pokus-chyba. 10x vystřelí a 1x se určitě trefí. Podle toho pak vypada i boj.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
John Clark
četař
četař
Příspěvky: 60
Registrován: 1/6/2006, 17:49

Příspěvek od John Clark »

No, jde to vysvětlit i takhle, ale uznej, že autor psal dost mezi řádky a to jde interpretovat různě
Jo je to tak divně napsaný ale smysl se dá vytěžit. Měl to napsat konkrétněji.

"blbuvzdorné
:D :D
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Sem zakopl o ruský dokument o Merkavách, hodně o čtyřce. Pokud máte zájem stahovat zde:

http://rapidshare.de/files/30086156/merkava.rar.html

je to sice rusky, ale s tím si hlavu nelamte, kdo se zajímá o Izraelské tanky, zamlaská.
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Ohledně toho článku v ATMonline. Autor zde řiká, že je překvapující, že přestože má Hizbalách dostatek PTŘS, nedochází k ničení Merkav tak často, jak by se dalo očekávat. Podle něj je to dáno tím, že jednak má Merkava velmi dobrou pasivní ochranu a jednak ne vždy ideálním využitím zbraní ze strany příslušníků Hizbaláhu. Hlavně, že se nesnaží zasahovat tank na nejzranitelnějších místech. V případě boje ve městech je to potom strop věže (neboli dle autora "vrchní část věže" :) ) a tedy nepřímo nabádá Hizbaláh, že by měl na tanky strílet více ze sytuací, kdy by tento zásah byl pravděpodobný.
Ono vyhledávání krytu, protože Hizbalah PTŘS používá i jako palebnou podporu pro své vojáky a protože standartní budovy (stěny apod.) neodolají jejich zásahu, který má potom fatální účinky i na Izraelce zde se schovávajícíc. To je nutí k hledání k daleko pečlivějšímu hledání úkrytu.

Víceméně autor neřiká nic nového, ale pro laickou veřejnost to nemusí být tak zřejmé (obvzláště, když viděla "Černý jestráb sestřelen" a myslí si, že vepřovicová stěna je účinou ochranou proti RPG).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Dzin píše:..... autor neřiká nic nového....
Správně. Ještě bych to trošku upravil:"autor neřiká nic"
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Tak s těmi Merkavami to nebylo tak divoké, jak se zprvu předpokládalo.
Jak dnes informuje ArmyGuide.ru, přišli Izraelci za 33dní bojů o 20 Merkav Mk.2,3,4 - z toho 14 díky PTŘS a RPG a 6 na minách.

Zajímavé jsou i další čísla:
Ztráty lidí:
Izrael: 119 vojáků ,41 civilistů
Libanon: 1400 (zde rozlišení chybí-odhad 500 Hizbaláh)

Raket odpálených na Izr: 3970
Vzletů Izr.letadel: 15500 proti 7000 cílů
1letoun sestřelen, 4 při havárii
Zničeno odpal.zařízení raket: 126
Odpáleno Izr. děl.granátů: přez 10.000

Jedná se o první sumarizační údaje od zkončení bojů,otázkou je,jak jsou tyto čísla přesná.
Zas jde o údaj z ruských zdrojů, a ti židům moc nefandí.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Vyběhli další informace ohledně zničených Merkav(2,3,4) - opět ze zdroje RU.
Těch 14 Merkav je počet těch "definitivně" zničených. Celkově bylo zasaženo 50 Merkav a z nich 21 mělo prostřeleno trup/věž.
V 10 případech to nemělo za následek ztráty na životech(zranění či nic), v 11 případech bylo zabito 23 členů posádek.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

merkavy měly poměrně vysoké ztráty v posledním konfliktu... myslím 3 nebo 4 ks v pouličních bojích...
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

A ta odborná debata za článkem, jde vidět, že co čech to expert na blízký východ :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 309
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Já ty debaty raději ani nečtu, většinou to nemá cenu. Každopádně je to skvělá zpráva. Ani jsem nedoufal, že Merkavu někdy uvidím a teď ji mám za humny. :) Hned jak v Lešanech otevřou, tak tam s digitálem vyrazím.
Obrázek
Kutuzov
praporčík
praporčík
Příspěvky: 351
Registrován: 16/11/2006, 17:37
Bydliště: Olomoucký kraj

Ná této stránce jsem narazil na překlad komplexní analýzy ..

Příspěvek od Kutuzov »

střetu Hizballah (Libanon) versus IDF. Stojí to za přečtení. Je zde také rozebrán problém ztrát Merkav díky použití ruských PTŘS. Překlad původně anglického textu je zde:
1. díl: http://www.zvedavec.org/clanky_1790.htm?&rok=2006
2. díl: http://www.zvedavec.org/clanky_1795.htm?&rok=2006
Opravdu to stojí za přečtení.
petr
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 10/7/2007, 19:17

Příspěvek od petr »

V jednom starším ATM 04/2007. Byl článek o nově zavedené Izraelské aktivní ochraně bojových vozidel. Jmenuje (Trophy). Namontovali na věž Radar, čtyři malé antény a dvě otočné věžičky. Ty vystřelují jednotlivé projektily a ničí přilétající rakety z RPG. Američané to testovali a odmítli to, i když to prý má účinnost 98%. Mě se to nezdá. Nesdělili tam podmínky testů a ve městech může být reakční doba velmi krátká. Také se tam nezmiňují o současném útoku více střel z jednoho směru. No jestli jim to funguje a oni to propojí třeba s automatickým granátometem. Mohou obsluhám RPG s toho udělat pěkně riskantní záležitost. Minimálně by to pěchotě upřesnilo okno z kterého se střílelo. Neví o tom někdo něco bližšího? Našel jsem něco i zdehttp:http://www.defense-update.com/products/t/trophy.htm . Ale neumím jazyky.

Když už jsem u toho. Prý jsou prográmky, které dokáží překládat celé odstavce. Je mi jasné, že by ten program měl mít trochu specializovanější slovní zásobu. Neznáte nějaký osvědčený?
Děkuji
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“