OSSR - výběr nového BVP

Odpovědět
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 165
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Suger »

mikojan29, CV90 bol priamo vo Švédsku pozrieť štátny tajomník Marián Mayer aj so skupinou expertov... https://www.facebook.com/marian.majer/p ... 5052527194

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Arthur »

"Popoludní sme sa v nadväznosti na nedávnu prezentáciu vozidla ASCOD na Záhorí presunuli do sevillskej továrne spoločnosti General Dynamics European Land Systems (GDELS), v ktorej sa vozidlá vyrábajú. Počas návštevy výroby sme sa detailnejšie zoznámili s procesmi výroby ASCOD-u a diskutovali o ďalšom procese v obstarávaní."

Obrázek


Obrázek


Obrázek
zdroj: https://www.facebook.com/marian.majer

Len zaujímavé je, že postli aj PIRANHA V 8x8... imho vypadá však celkom chutne...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od mikojan29 »

Suger

Viem o tom, čítal som info a pozrel aj foto, kde sa dalo. Ale Naď niekde spomenul, že keď to pôjde, môže prísť CV90 na predvedenie aj k nám. Z toho som vychádzal.

Arthur

Keď už boli tak blízko, je dobré, že sa boli pozrieť vo výrobnom závode jedného z kandidátov na prezbrojenie pozemných síl. Je to max. do 3 hodín cesty autom, sú tam všade diaľnice, takže v reále určite menej. Tú trasu poznám, bol som tam pred rokmi, obe mestá sú nádherné, posledné bašty Maurov v Európe, vlastne v celej Andalúzii je na čo pozerať. Napr. aj na letisko výrobného závodu Airbus v Seville.
Inak ak by to nevyšlo s Patriou, Piranha V je môj druhý favorit.
"Alea iacta est"
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 165
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Suger »

mikojan29 rozumiem ako si to myslel.
Je vidieť, že Minister a hlavne ľudia okolo štátneho tajomníka Mariána Mayera sa snažia dotiahnúť tendre na ťažké pásové BVP a 8x8 IFV... . Som zvedaví či sa podarí dotiahnuť do konca tender na Patria 8x8 (tu sme v rokovaniach najďalej, aj v technických špecifikáciách...)
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od mikojan29 »

Suger
Áno, vidieť tu snahu o čo najdetailnejší prieskum trhu a snahu posunúť OSSR dopredu aj vzhľadom k záväzkom voči partnerom v NATO. A rozpracovávajú aj iné projekty, ktoré by sa mohli tiež dotiahnuť - napr. nové tanky. Jednoducho chcú poriadne vyzbrojiť ŤMB.
O Patrii 8x8 je zatiaľ ticho, ktovie, čo sa s tým deje.
"Alea iacta est"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2618
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

Počúval som SRo1 a v sobotu tam bol Nad a veľmi pochvalne sa vyjadroval o Patrii. Ak cena bude 3mil eur/ks tak to najskôr dotiahnu. Predpokladám, že teraz sa rieši ten dodávateľský reťazec, ktorý bol nastavený na firmy/ľudí blízkych strane SNS.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od niko »

Tak ale zase nebudme naivni a hadam nebudeme verit tomu, ze na vozidlo doslo k zlacneniu o 1 milion € len skrtnutim provizie. Som zvedavy, ci v tej cene bude aj rovnaky support, municia, alebo vybavenie vozidla.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5147
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Možno to porovnajú Patria lv.5 a Patria lv.3 a potom by som na ten milión už veril.

Gajdošov dokument uložený mám, bude sa dobre porovnávať výbava.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od niko »

Asi tak. Bude potrebne potom detajlne porovnat obidve ponuky. Na druhej strane, ked ma byt toto marketingova cesta, ako obstarat moderne 8x8, tak nech sa to navonok komunikuje ako chce.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od mikojan29 »

Lynx
Aj ja som počúval Pálenicu, proti Patrii nemám vôbec nič, práveže sa mi páči, preto sa pýtam, čo sa s tým deje? No ak to nevyjde, tak možno urobia nový tender a tam už bude aj Piranha V (a iní konkurenti), ktorá je na foto, čo nie je tiež zlé riešenie.
Veď uvidíme.
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Arthur »

Lynx píše:Počúval som SRo1 a v sobotu tam bol Nad a veľmi pochvalne sa vyjadroval o Patrii. Ak cena bude 3mil eur/ks tak to najskôr dotiahnu. Predpokladám, že teraz sa rieši ten dodávateľský reťazec, ktorý bol nastavený na firmy/ľudí blízkych strane SNS.
niko píše:Tak ale zase nebudme naivni a hadam nebudeme verit tomu, ze na vozidlo doslo k zlacneniu o 1 milion € len skrtnutim provizie. Som zvedavy, ci v tej cene bude aj rovnaky support, municia, alebo vybavenie vozidla.
Juraj Tichý píše:Možno to porovnajú Patria lv.5 a Patria lv.3 a potom by som na ten milión už veril.

Gajdošov dokument uložený mám, bude sa dobre porovnávať výbava.

Lenže BOV 8x8 s balistickou ochranou level 3 podľa STANAG 4569 od Nás (SR) nikdy nikto nechcel a ani nechce a aj po kritike vtedajšej opozície (myslím že Krajniak mal vtedy nejaké vyjadrenia v súčasnosti minister socialných vecí a rodiny pozn. Arthura) a médii a v neposlednom rade analytikov, z ktorých najhlasnejším bol Jaroslav Naď a Vladimír Bednár tak aj následne MO SR s podporou NGŠ (samozrejme vždy sa to ošetrí čarovným slovným spojením "potrebou operačných požiadaviek OSSR") sa rozhodlo o modularite BOV 8x8 s prídavným pancierovaní level 4 podľa STANAG 4569 resp. až do level 5 podľa STANAG 4569) tak aby BOV 8x8 mohli byť vyčlenené pre potreby ťažkej mechanizovanej brigády za účelom riešenia cieľov spôsobilostí NATO CS 2017. Čo je paradoxne z hľadiska hodnoty za peniaze - efektívnosti a hospodárnosti, účinnosti a účelnosti v podstate win win riešenie o to viac ak dokážu ešte naviac podľa vyjadrení súčasného ministra Naďa vyjednať nižšiu cenu BOV 8x8 (niečo podobné ako pri radaroch).


Informácia o výsledkoch technických a vojskových skúšok (certifikácia prototypu BOV 8x8) a ďalšom postupe realizácie obstarania 2018

str. 20
zdroj: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/23335/1



Vyjadrenie NGŠ gen. Zmeka "Systém zvyšovania balistickej ochrany pomocou prídavného pancierovania je momentálne celosvetovým trendom, ktorý zvyšuje flexibilitu vozidla pri jeho operačnom použití a zároveň významne šetrí zdroje,”
Obstaranie bojových obrnených vozidiel 8x8 Vydra prispeje k naplneniu operačných požiadaviek ozbrojených síl
zdroj: https://www.mosr.sk/46973-sk/minister-o ... enych-sil/



Vladimír Bednár - analytik
10 najčastejších neprávd spojených s vozidlom BOV Vydra
zdroj: https://vladimirbednar.blog.sme.sk/c/49 ... vydra.html



Minister obrany J. Naď predstavil zásadné kroky rezortu v oblasti modernizácie techniky ozbrojených síl

Projekt bojových obrnených vozidiel 8x8 považuje šéf rezortu obrany za manuál na netransparentnosť, ktorý navyše nie je v súlade so záväzkami Slovenskej republiky voči NATO o vybudovaní ťažkej mechanizovanej brigády. Vzhľadom na to sa rozhodol v tomto projekte nateraz nepokračovať. „Budeme intenzívne rokovať o budúcich záväzkoch ministerstva obrany voči medzinárodným partnerom v rámci tzv. cieľov spôsobilostí. Od výsledkov týchto vyjednávaní sa bude odvíjať aj budúcnosť projektu BOV 8x8. Určite však nebudeme obstarávať niečo, čo nie je v súlade s našimi záväzkami,“ povedal. Ak by sa na základe rokovaní rozhodlo o pokračovaní v projekte bojových obrnených vozidiel 8x8, dôjde k výraznému prehodnoteniu počtu vozidiel a riadnemu obstarávaniu vrátane subdodávateľov. „Žiadne tzv. inhausové zákazky pre „našu“ spoločnosť a obchádzanie verejného obstarávania. Toto obdobie skončilo,“ zdôraznil minister.
zdroj: https://www.mosr.sk/42939-sk/obstaranie ... enych-sil/
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od mikojan29 »

Zase trolíš? :mrgreen:
"Alea iacta est"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2618
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

Spolupráca s Nemeckom by mohla mať aj takúto podobu, nie ako ta nešťastná stodola, Lynx,

https://defence--blog-com.cdn.ampprojec ... to-60/?amp
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od niko »

Operacna pripravenost 54 % v priemere sice nevyzera vysoka na nove vozidlo, no nemame ju s cim porovnat. Zial nemame udaje ani len z OS SR. Vieme vsak, ze ked sme posielali BVP-2 do Pobaltia museli sa zhanat po vsetkych utvaroch, aby sme mali 10 combat ready. V tomto svetle tych 54 % combat ready nemusi byt az take zle. Tiez treba pripomenut, ze ked vozidlo nie je combat ready, stale sa moze vyuzivat na vycvik a je zväcsa plne funkcne. Len mu chyba jeden z komponentov na check liste pre combat ready.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2618
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

Presne tak. No dôležité je, že v porovnaním s minulosťou bojová pripravenosť rastie, t. z. ze v priebehu rokov sa vychytavaju muchy. V tomto ma CV90 veľkú výhodu napríklad v tom, že používa štandardný motor z nákladného vozidla, a nie nejaký špeciál od Liebherr ci MTU.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od niko »

Tak to su vsetko veci, ktore si musi armada zvazit. Pri vsetkych ponukach na pasove BVP su parametre dost vyrovnane, takze cena, support, vyroba u nas a zivotny cyklus budu pri vybere urcite klucove.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Arthur »

Vo VTSÚ Záhorie pokračuje prezentácia bojovej techniky, cieľom je prieskum trhu a hľadanie najlepších riešení
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
zdroj: https://www.mosr.sk/49460-sk/vo-vtsu-za ... h-rieseni/
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Alterego
Příspěvky: 4
Registrován: 24/3/2021, 09:17

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Alterego »

Možno troška OT, ale: https://www.armadninoviny.cz/britsky-pr ... -ajax.html ...možno by si mali na pomoc zavolať Zetor engineering, ten tie testy na gerlachu robil :D
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11900
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od Zemakt »

Jenom doufám, že se u nás v tom Ascodu vozili víc jak oněch zmiňovaných 90 minut, a nejezdili jen na dvojku :roll: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro OSSR

Příspěvek od niko »

Ja zas dufam, ze skusali strielat aj na väcsie vzdialenosti ako na obrazku. Na tychto 300 m musel trafit kazdy jeden zaujemca uplne perfektne. :D
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“