Stránka 51 z 65

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 13:55
od Lord
Co si myslel, asi něco podobného jako 3D šachista, že to Íránci/ či Ukrajinci budou vítat.
Odstraní íránské vedení a velení, lid povstane, a zavládne mír na světě.
No ale nějak se "překvapivě" vzpouzí.
Národní hrdost a nenávist k vnějšímu zásahu jsou obvykle silnější než touha po liberální reformě v americkém střihu.

Mezitím tam amíci přisouvají mnohem větší síly. ALE kongres to vůbec neschválil !

Přeci velké vojenské operace na které se chystají budou řezničina toho největšího kalibru.

PŘESUNY bombardérů se bere možná jako „odstrašení“. Dokud se reálně nezmáčkne spoušť ve velkém měřítku.
A OSTATNÍ se musí modlit, aby ta „překvapivá“ neochota místních vzdát se nevedla k další desetileté bažině.

Americký kongres je v totální křeči, kde se míchají různé zájmy a strachy.
Bílý dům se už dávno naučil, jak pravidla ohýbat k nepoznání.


Peníze na válčení se vždycky najdou

Kongres nic neschválil, ale Pentagon je mistr v „kreativním účetnictví“.
Zatím se čerpá z už schválených miliard z předchozích rozpočtů.

Nová obří sekera (mluví se o 200 miliardách dolarů jako o „příplatku“ na válku v Íránu) se v Kongresu teprve peče.
Speaker Mike Johnson už nechal slyšet, že je to „nevyhnutelné“.
Přitom mají dluhy v dopravě, odbavování na usa civilních letištích je neúnosné.
Republikáni jsou naštvaní, že senátní návrh nezahrnuje financování imigračního a celního úřadu (ICE) a pohraniční hlídky.

Takže Kongres nečinně nečeká - on se hádá i o jiné domácí výdaje.
Politici čekají na "správný" moment, kdy to lidem prodat jako „obranu“.
Vtip je v tom, že tento moment nemusel vůbec vzniknout, že si válku připravili a začali sami.


Jenže lidi venku se bouří

Protesty proti Trumpovi. Shromáždění se v USA zúčastnilo osm milionů lidí

Protesty se odehrály v řadě velkých amerických měst včetně Minneapolis, Filadelfie, Bostonu či New Yorku.
Vedle nesouhlasu s Trumpovou politikou se na demonstracích objevovala také protiválečná hesla a symboly míru v souvislosti s válkou v Íránu.

https://forbes.cz/protesty-proti-trumpo ... ionu-lidi/


Už je to měsíc. A momentálně to je horší než na začátku.
Tedy válečná a hlavně ekonomická situace a tzv. diplomacie.


Jasně ztráty Íránu jsou velké a ještě budou, amíci toho zatím až tolik neztratili.
Takže čistě z téhle logiky uvažování to vypadá jakoby dobře.

Z jiných úhlů pohledu to je horší, protože Hútíové se přidávají, trasy ropných tankerů jsou více v ohrožení.

https://www.newstream.cz/money/valka-na ... ne-zdrazit

Hrozí další citelné zdražení nafty v ČR.

A co bude dál...

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 14:11
od danny1691
Lord píše: 29/3/2026, 12:05 Saudové vidí, že je drahé americké zbraně neochrání, proto ta dohoda s Ukrajinou.
Ta by mohla základny ochránit před drony, ale proti raketám asi ne, to měli amíci.

Je to pro ně docela problém.
V čem je UA metoda tak přelomová, když jim posíláme generátory, teď jim likvidují lokomotivy. Takže je to úplně fuk, neochrání tě nic. Prostě PVO zahltíš rojem levných dronů a potom ti tam vletí ty bojové. Můžou jak na cílit jak na dané cíle tak na odhalenou PVO. Teď se Rusko vytahuje zničením Patriotu na UA.
---
Už kolují fotky zničeného letounu
https://x.com/carramba66/status/2038066 ... 30988?s=20

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 15:05
od Lord
Danny, to je otázka, kolik Íránci těch dronů ještě mají, a hlavně jestli je budou schopni vyrábět ve větších počtech dál ?

Rusko jim možná moc nepomůže, ale uvidíme. Rozhodně válka na Ukrajině je nyní hodně materiální...

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 15:09
od danny1691
Ještě bych nezapomínal na Čínu

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 15:27
od Lord
Danny, u té Číny se to už v určité míře děje.
Protože Čína dělá a dodává hlavně elektroniku a to i pro Rusko.
Drony Geran-2 mají čínské vylepšení proti rušení (jammingu).

Íránci můžou rozjet, nebo už mají nějakou výrobu v tunelech v horách.

Ale jak jsem zmínil, půjde o množství a inovace. Netroufám si tohle odhadovat, ale jde předvídat...
Jak už napsal Cooper, i kdyby poslali jen pár dronů, můžou to považovat furt za "vítězství".

Navíc Čína může brát konflikt jako zkušební polygon pro své zbraně.
Ty se mimochodem v Íránu moc neosvědčily, takže je potřeba udělat vylepšení.
Jsou to data a zkušenosti, které by jinak nezískali.

Čína musí například upravit software svých radarů.
Íránská fronta je pro Čínu jedinečnou šancí vidět radarový podpis a protiopatření amerických stealth stíhaček v reálném boji.
To se Pekingu bude hodit pro budoucí konflikt o Taiwan.

Rusko zase může Íráncům (a nepřímo Číňanům) radit, jak zbraně upravit na základě zkušeností z Ukrajiny.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 16:32
od bat
Mluví se o tom z různých stran jak se Izraelcům podařilo US zatáhnout do války. Zaznělo to přece na úplném začátku přímo z administrativy, že US se **přidalo** k Izraeli. Myšlenkový hybatel je tedy Baby a konečně se dočkal v Bílém domě slabomyslného psychopata, kterého zatím dokáže manipulovat.
Z poslední doby např. https://www.timesofisrael.com/in-tense- ... od-report/
Bude zajímavé sledovat jestli se US konečně dostane k nějakému výsadku, pak už třeba ty čísla KIA, MIA, WIA začnou skákat. IQ47 to bude mít doma těžší.

Zde hovoří p. Žiarovský o možných místech https://www.youtube.com/watch?v=pM78Njya1HY a povídá také o minách. To může být skutečně efektivní cesta jak průliv zablokovat na delší dobu. Na těch iránských minách, ale nic překvapivého, ani převratného není IMO. Třetí říše měla stejné koncepty (různé způsoby detonace, opožděné detonace, ochrana proti vyzdvižení, ochrana proti deaktivaci) před 80 lety, takže v tom žádný podstatný vývoj nevidím. Jistě elektronika, senzory a baterie nabízí větší prostor pro použití, ale v principu nic nového. Současné Německo by se mohlo údajně podílet na odminování, protože mají zkušenosti se starou municí ze svého pobřeží a mají zkušenosti z praxe a nejen z cvičení.

Pokud si dal Izrael za cíl si znepřátelit co nejvíc lidí, tak to dělá dobře. To se musí nechat :D
https://www.vaticannews.va/en/church/ne ... ering.html

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 17:00
od Lord
J. D. Vance se s nimi už moc kamarádit nechce.
Ano, Rubio to řekl, že je měli židi jako na vodítku. Místo toho, aby to bylo obráceně.

Tedy v minulosti bylo zvykem ptát se USA, jestli Izrael může zaútočit.
A ne aby Izrael vydíral USA administrativu, že stejně zaútočí, a potom Írán na americké základny.
Tak bude lepší když se připojí :neutral:

No a ukazuje se, že ve skutečnosti jsou nyní americké základny v regionu ohrožené.
Což jsou z hlediska Ameriky problémy navíc.



K těm minám máš asi pravdu, Němci a evropské země s tím mají zkušenosti.
Mají také k tomu vhodnější menší lodě, fregaty a minolovky.

Nicméně možná zažijeme větší válku amerických námořních a podmořských dronů Dive-XL, Copperhead v průlivu.
ANDURIL je původně připravoval pro válku s Čínou. Průliv bude prošpikován senzory a minami.
Je lepší ztratit deset podmořských dronů než jednu fregatu za miliardu dolarů.
Perský záliv je pro tyto testy ideální laboratoř.

https://www.anduril.com/

Otázkou zůstává, jestli technologické hračky dokážou vykompenzovat fakt, že politicky jsou USA v regionu v defenzivě.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 17:43
od bat
https://www.nato.int/en/what-we-do/dete ... excellence
Němci samozřejmě historicky, ale centrum námořních min je Belgie (a Nizozemí). Otázka jestli skutečně něco umí a jaké mají reálné možnosti. Viděl jsem asi před rokem delší rozhovor s nějakým vedoucím centra ochrany u nás. Dávalo mi to smysl, ale přišlo mi, že možnosti mají dost omezené.
Studená válka byla dobrá v tom, že obě strany věděly, uměly a měly prostředky. Dnes se to knowhow musí pracně znovu objevovat a prostředky skoro žádné nejsou. Jsem tedy i ke schopnostem US armády skeptický např. jsme se smáli jak si Rusové nechali zničit drahé letadla na ranveji... proto jsem zvědavý jak dopadnou "slavní" mariňáci a výsadkáři až se střetnou s realitou.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 22:21
od Koba
Prezident Zelenskyj při dnešním jednání s jordánským králem Abdullahem II uvedl, že podle zpravodajských informací, které má k dispozici, předcházelo íránským útokům na americko-saudskoarabskou leteckou základnu prince Sultána předání satelitních snímků z ruských zpravodajských družic íránskému vedení. Stejnou ruskou činnost se podařilo zdokumentovat před útokem na základnu Diego Garcia.

Zelenskyj také kritizoval, že za situace, kdy Rusko zásobuje Írán zpravodajskými informacemi o amerických aktivitách a objektech, USA zmírňují protiruské sankce.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 23:24
od danny1691
Ale copak, nejde mu pod nos vlastní medicína? Kdopak dodává UA intel? Kdopak jim vodí drony do RF? Snad si nemyslí, že ostatní budou jen sedět na zadku a koukat. No nedivil bych se, kdyby měl Irán info i z Číny.
A co teprve Starlink. Rusko vypustilo analog a už jsou tu první akce. Útok na Patriot a letiště v Žitomirské oblasti. Takže bych se nedivil, kdyby Čína nebo Rusko něco podobného otestovalo i na tomto bojišti

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 23:27
od skelet
Spíše poukazuje na hloupost americké administrativy

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 23:37
od Koba
danny1691 píše: 29/3/2026, 23:24 Ale copak, nejde mu pod nos vlastní medicína?
Jeho medicína je dodávat zpravodajské in formace nepřátelům USA??? Jak si na to přišel? Už to nehul, prosím tě!

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 30/3/2026, 04:36
od danny1691
Přesně tohle jsem očekával. No co už...
Prostě předávání informací třetí stranou která disponuje patřičným vybavením.
Má Ukrajina vlastní satelitní síť? To samé Irán. Má Ukrajina svoje AWACS? To samé Irán?

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 30/3/2026, 06:50
od skelet
Tak nějak nechápu o co ti jde? Zelenskij upozornil, že Putin dělá z Trumpa idiota, to je vše.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 30/3/2026, 08:17
od palo satko
Ako sledujem tu zverejnene komentare, tak Putin sa velmi namahať nemusí. Za druhe, akosi som nepostrehol, že by USA a Rusko boli spojenci, alebo že by uznavali,tak ako za Studenej vojny "sfery vplyvu".

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 30/3/2026, 08:57
od Lord
bat píše: Jsem tedy i ke schopnostem US armády skeptický např. jsme se smáli jak si Rusové nechali zničit drahé letadla na ranveji...
proto jsem zvědavý jak dopadnou "slavní" mariňáci a výsadkáři až se střetnou s realitou.
To jo, s tou ranvejí se mohli poučit, ale jaksi :shock:


Američtí Mariňáci (Marines) mají vzdušnou převahu a jinou podporu

Asi 10 tisíc SOLDATŮ zase stačí na obsazení nějakých těch ostrovů, Abú Músá, Larak, CHARG či předmostí v Íránu.
Přitom Charg už je poměrně hluboko v Perském zálivu, a pro odblokování Hormuzského průlivu by bylo lepší "teoreticky" obsadit Larak a blízké pobřeží.

Jenže Larak je pochopitelně silně opevněný! Určitě ale mají amíci výborné zpravodajské informace, průrazné bomby, zvukové zbraně a jiné finesy.
Zatímco ostrovy Velký a Malý Tunb, Hormuz či Abú Músá, by byly pro zajištění opěrných bodů možná schůdnější.

USA připravují drtivý „závěrečný úder“ proti Íránu. Trump má na stole čtyři scénáře

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/us ... 63b38ae3b/


Ale zase jako k čemu to bude, a bude to ve finále stačit ?
Kolik bude stát udržovat logistiku, zásobování...
A to letecky, vrtulníky (drahé a zranitelné vůči PVO), nebo po moři skrze Perský záliv.
Hlavně za pomoci okolních států a PŘÍSTAVŮ na druhé straně zálivu.


Strategický smysl

Je to příliš málo na dobytí celé země. Írán má přes 80 milionů obyvatel plus Kurdové, kteří by možná / no zatím nic a velmi členitý terén.
10 tisíc marináků je v tomto měřítku „symbolická přítomnost“, ale pro odblokování průlivu by to mohlo teoreticky stačit.

Na místech, který by mohl Írán hodně bolet, protože tam jde většina produktovodů.
Určitě to je snaha o vytvoření diplomatického tlaku, získání karet k vyjednávání, a k vyřešení momentálních problémů.

Předtím ale musí „vypnout, omezit“ íránské raketové kapacity a zajistit Hormuzský průliv.
Jinak to je dost rizikový podnik.

Charg - Obsazení Chargu neotevře plně Hormuz, pokud Íránci budou z pevniny dál posílat drony a rakety na tankery v průlivu.
Trumpovi jde o „karty“. Charg je ta největší karta.

Larak - Marine Expeditionary Units (MEU) mají sice vzdušnou převahu, ale na Laraku by se muselo jít „postaru“ – vykuřovat krysy z děr.
To by je mohlo bolet.

Abú Músá a Tunby - Jsou blíž k emirátům, logistika je jednodušší a Íránci tam nemají takovou hloubku obrany jako na Laraku.

Trump chce „velké vítězství“ a chce ho relativně rychle, to může být problém, protože přísun větších sil do oblasti by trval klidně půlrok.
Například přesouvání sil do Iráku před invazí v roce 2003, známé jako operace Irácká svoboda (Operation Iraqi Freedom), bylo masivní logistickou operací, která trvala několik měsíců.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 30/3/2026, 09:19
od palo satko
Čo bude stačit urči domaca nalada v USA až začnu pristavať letadla s rakvami zakrytými hviezdnatou vlajkou. Podla "oblubenosti" tejto vojny v USA, môže stačit aj 50 padlych na ustup z ostrovov a pobrežia.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 30/3/2026, 11:36
od Alfik
Lord píše: 30/3/2026, 08:57 Charg - Obsazení Chargu neotevře plně Hormuz, pokud Íránci budou z pevniny dál posílat drony a rakety na tankery v průlivu.
Trumpovi jde o „karty“. Charg je ta největší karta.
Obsazení Chargu bude definitivní prohra SŠA a celého tzv., "Západu". Pak už si totiž nekoupíš ani benzín do Zipáče. SŠA dodávky to nemůžou stačit pokrýt ani kdyby se Oranžák pos...

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 30/3/2026, 12:24
od pjaro77
Ešte existuje ropa z Kanady, Venezuely a Nigérie.
Potom ako sa Doník chová ku Kanade, môžu upradnostniť Europu miesto svojho suseda.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 30/3/2026, 12:27
od pjaro77
Lord, zabudol si na hútiov, ktorí môžu zo zálohy američanom na zemi pekne zatopiť.