Stránka 52 z 65
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 12:50
od Ataman
Alfik píše: ↑30/3/2026, 11:36
Obsazení Chargu bude definitivní prohra SŠA a celého tzv., "Západu". Pak už si totiž nekoupíš ani benzín do Zipáče. SŠA dodávky to nemůžou stačit pokrýt ani kdyby se Oranžák pos...
Ať už udělá Oranžovej pablb cokoliv, vítězství SŠA a "Západu" to nebude. To je vždycky blbej nápad, tyhle třídenní SVOčka.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 14:57
od 821
Alfik píše: ↑30/3/2026, 11:36
Obsazení Chargu bude definitivní prohra SŠA a celého tzv., "Západu". Pak už si totiž nekoupíš ani benzín do Zipáče. SŠA dodávky to nemůžou stačit pokrýt ani kdyby se Oranžák pos...
Výskum inštitútu ifo odhaduje, že cez prieliv prechádza približne 6,2 % dovozu ropy do EÚ a 8,7 % dovozu skvapalneného zemného plynu.
https://www.euronews.com/my-europe/2026 ... pact-trade
Je po zime tak momentalne plyn najblizsie mesiace by problem nemal byt.
6,2% ropy nie je tolko, ze i ked sa nenajde alternativa by to malo znamenat daky citelny nedostatok. Europa bude mat akurat tak drahu naftu/benzin. Ako sa uz aj inde popisalo problem ma Azia kam smeruje vacsina exportu zo zalivu. Japonsko, Korea a Cinska Republika asi zvladnu tiez vyssie ceny a budu schopny preplatit ostatnych. Skutocny problem bude mat CLR a chudobne azijske a africke krajiny.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 15:32
od bat
Někde jsem zaregistroval, že bereme cca 6% za SA
https://forbes.cz/nastup-ve-spatny-cas- ... ke-arabie/ a myslím, že Slovensko taky a možná teď víc. Jenomže to IMO nejde přes Záliv, ale z terminálu u Rudého moře. A tady do hry vstupují žvýkající sandálníci. Takže pokud budou hodní, tak ropa poteče i z SA.
2 centy
Mně to žádný smysl nedává s tím výsadkem na Kharg. Pokud chtějí US ostrov jen **dočasně** zneschopnit, tak můžou letecky zničit jen vhodnou infrastrukturu. Pokud ho chtěji zničit, tak nemusí dělat výsadek.
Možná by mělo smysl dočasně obsadit ty malé ostrůvky Abu Musa, Velký a malý Tunb. Věděl jsem o nich minimálně, ale je to zajímavé čtení
https://en.wikipedia.org/wiki/Greater_and_Lesser_Tunbs. Jednak to tam můžou rozsekat takovým způsobem, že tam nikdo nepřežije (včetně civilistů, kteří tam snad už nejsou - pokud mají rozum) ze vzduchu a pak to slavně obsadit, doničit nějaké skryté ponorkové mini "základny", natočit zdravici pro IQ47 a pak se slavně stáhnout. Dokážu si představit ztráty na straně US minimální (možná nějaká mina). Druhak IQ47 může tvrdit, že to je území UAE a tedy nepotřebuje souhlas kongresu s nasazením sil na území spojence apod. A Irán by nijak extra neprskal, protože s tím zřejmě i počítá ve své strategii a kromě hory písku tam ekonomicky nic nemá. Udržet ostrůvky silou nijak nemůže, ale může je izolovat (miny, drony).
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 15:36
od Lord
Jsou to rizika jako prase...
Alfik píše: ↑
Lord píše: ↑30/3/2026, 08:57
Charg - Obsazení Chargu neotevře plně Hormuz, pokud Íránci budou z pevniny dál posílat drony a rakety na tankery v průlivu.
Trumpovi jde o „karty“. Charg je ta největší karta.
Obsazení Chargu bude definitivní prohra SŠA a celého tzv., "Západu". Pak už si totiž nekoupíš ani benzín do Zipáče. SŠA dodávky to nemůžou stačit pokrýt ani kdyby se Oranžák pos...
Experti: Krize na trhu s ropou teprve začíná, do Evropy ještě nedorazila
Londýn - Krize na trhu s ropou, kterou vyvolaly dopady americko-izraelské války s Íránem, se zdaleka ještě v plné míře neprojevila, naopak je teprve na začátku. S odkazem na rozhovory s více než třicítkou expertů z odvětví to uvedla agentura Bloomberg.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/exper ... la/2806070
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 15:45
od Lord
Jsou to ostrovy u plavebních tras, takže totální vybombardování a pak obsazení výsadky, by dávala určitý smysl.
bat píše: ↑
Možná by mělo smysl dočasně obsadit ty malé ostrůvky Abu Musa, Velký a malý Tunb. Věděl jsem o nich minimálně, ale je to zajímavé čtení
https://en.wikipedia.org/wiki/Greater_and_Lesser_Tunbs
Jednak to tam můžou rozsekat takovým způsobem, že tam nikdo nepřežije (včetně civilistů, kteří tam snad už nejsou - pokud mají rozum) ze vzduchu a pak to slavně obsadit, doničit nějaké skryté ponorkové mini "základny", natočit zdravici pro IQ47 a pak se slavně stáhnout.
Dokážu si představit ztráty na straně US minimální (možná nějaká mina). Druhak IQ47 může tvrdit, že to je území UAE a tedy nepotřebuje souhlas kongresu s nasazením sil na území spojence apod.
Píšu o tom, že to je taky varianta. Jinak nějaký článek napsal i Vojáček.
Trump pohrozil Íránu zničením elektráren, ropných vrtů i ostrova Charg.
To je panečku nebezpečný kombo! Určitě se z toho Íránci hnedka, víte co...
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 16:03
od Koba
V tuto chvíli by asi největší smysl mělo ve spolupráci se Saudskou Arábií zaútočit na Hůtie na jemenském pobřeží a alespoň je vytlačit od pobřeží mimo dostřel (i když jen Alláh ví, jaké střely jim Írán dodal) a odblokovat alespoň Rudé moře. Zaprvé by se tím předešlo situaci jako ve hře "Whac a mole", kdy ti stále rychleji odněkud vyskakují krtci a nestačíš je mlátit, a za druhé by mohli USA a Saudi deklarovat, že jenom chrání svobodnou plavbu ve smyslu pravidel OSN - i když bez jejího požehnání, jak to třeba spojenci udělali v Jugoslávii. Zároveň by získali čas, rozmyslet se, co dál.
Obsazení těch ostrůvků samo o sobě Hormuzský průliv neuvolní a zničení hlavního Íránského ropného terminálu Trump (zatím) nechce.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 16:06
od Ataman
Lord píše: ↑30/3/2026, 15:45
Jsou to ostrovy u plavebních tras, takže totální vybombardování a pak obsazení výsadky, by dávala určitý smysl.
K čemu by to bylo dobrý?
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 16:10
od Koba
Ataman píše: ↑30/3/2026, 16:06
Lord píše: ↑30/3/2026, 15:45
Jsou to ostrovy u plavebních tras, takže totální vybombardování a pak obsazení výsadky, by dávala určitý smysl.
K čemu by to bylo dobrý?
Pokud z nich neoperují íránské minonosky a rychlé čluny, což po měsíci bombardování nepředpokládám, tak k ničemu!
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 17:04
od Koba
IQ47 před hodinou:
Napětí v Perském zálivu dosahuje kritického bodu a rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa nabírá na intenzitě. Podle posledních prohlášení, která prezident poskytl deníku Financial Times a následně publikoval na síti Truth Social, čelí Írán ultimátu: buď přistoupí na americké mírové podmínky a okamžitě otevře Hormuzský průliv, nebo Spojené státy přikročí k totální likvidaci íránské energetické a ropné infrastruktury.
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/Zahran ... b2e4f1d3e0
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 17:56
od Lord
To byl asi zase blázinec na trzích po jeho prohlášení, nechal si to aspoň na pondělí, aby trh neotevíral gapíkem.
Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
viewtopic.php?p=490478#p490478
No něco jsem k tomu doplnil do tématu.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 20:17
od Alfik
Mimochodem "pěkná" novinka (a mohl bych to dát i do vlákna o Ukrajině, taky to tam patří):
https://www.washingtonpost.com/national ... e-defense/
Aneb, jak se u nás říká -
Kdo lže, tan taky krade. A kdo krade, ten može bárs aj zabiť!
Což je jednořádkový popis celých dějin Spojených Států Amerických v kostce.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 21:54
od Polarfox
Ataman píše: ↑30/3/2026, 16:06
K čemu by to bylo dobrý?
Bude to dobrý k tomu, aby se americké síly natáhly více a pevně k íránskému pobřeží, kde na ně bude moct Írán lépe střílet a dělat si PR

Co chtít od někoho, kdo žije mentálně v 19. století, sférách vlivu, monarchiích a politice dělových člunů...tenkrát to fungovalo skvěle

Patrně si tam kde kdo myslí, že to bude druhej Veracruz
Neboli bude z toho tak skvělej výsledek, že to povede k tendenci udělat opět ještě větší blbost, aby se to přemazalo...

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 30/3/2026, 23:49
od bheid
Polarfox píše: ↑30/3/2026, 21:54
Ataman píše: ↑30/3/2026, 16:06
K čemu by to bylo dobrý?
Bude to dobrý k tomu, aby se americké síly natáhly více a pevně k íránskému pobřeží, kde na ně bude moct Írán lépe střílet a dělat si PR

Co chtít od někoho, kdo žije mentálně v 19. století, sférách vlivu, monarchiích a politice dělových člunů...tenkrát to fungovalo skvěle

Patrně si tam kde kdo myslí, že to bude druhej Veracruz
Neboli bude z toho tak skvělej výsledek, že to povede k tendenci udělat opět ještě větší blbost, aby se to přemazalo...
Trump oznamuje svůj plán s názvem „Velká Severní Amerika“, který zahrnuje Grónsko, Kanadu, Mexiko a sahá až k Panamskému průplavu.
Grónsko 2.0, už se na tebe těšíme...
https://x.com/NXT4EU/status/2038687613846950146
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 31/3/2026, 09:20
od pjaro77
Tak ešte pridať pár viet o prozreteľnosti a lebensraume a je to komplet. Nie je Trump pôvodom nemec ?
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 31/3/2026, 09:30
od bheid
Budou spojenci hradit náklady na operaci proti Íránu?
Donald Trump zvažuje, že bude na arabské země vyvíjet tlak, aby uhradily náklady na případnou vojenskou operaci USA proti Íránu. Uvedla to tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
Podle jejích slov by prezident o takovou možnost „měl velký zájem“. Zároveň upřesnila, že tento záměr zatím není oficiálně potvrzen – jde však o myšlenku, kterou Trump zvažuje a o které by mohl v blízké budoucnosti hovořit podrobněji.
https://x.com/nexta_tv/status/2038705046322586065
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 31/3/2026, 09:49
od bheid
Americký ministr zahraničí Marco Rubio jménem Donalda Trumpa vyjádřil lítost nad tím, že saúdské úřady podepsaly obranné dohody s Ukrajinou, aniž by se poradily se Spojenými státy, které byly dosud hlavním spojencem Saúdské Arábie.
Saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán na to reagoval poznámkou, že USA nedokázaly království plně ochránit před íránskými útoky, a proto se Saúdská Arábie rozhodla k kroku, který by mohl rychle posílit její obranné schopnosti. Korunní princ rovněž prohlásil, že jeho země se při rozhodování o obraně bude i nadále řídit vlastními národními zájmy.
Jednalo se o facku, kterou korunní princ Mohammed bin Salmán uštědřil Trumpovi v reakci na Trumpovo hrubé a skandální veřejné prohlášení, že „…ať mi teď korunní princ Saúdské Arábie políbí zadek a od nynějška se ke mně chová slušně.“
Trumpovy bezohledné a nezodpovědné výroky tak fakticky pozastavily americko-saúdské vztahy.
Saúdský korunní princ se ukázal být diplomatickější než americký prezident a zejména neodpověděl Rubiovi tím, že by řekl, že Trump by mu měl „políbit zadek“ a chovat se k němu v budoucnu zdvořile.
https://x.com/MykhailoRohoza/status/2038721522949394750
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 31/3/2026, 13:18
od Ataman
Polarfox píše: ↑30/3/2026, 21:54
Bude to dobrý k tomu, aby se americké síly natáhly více a pevně k íránskému pobřeží, kde na ně bude moct Írán lépe střílet a dělat si PR

No proč ne, to nezní vůbec blbě.
Polarfox píše: ↑30/3/2026, 21:54Patrně si tam kde kdo myslí, že to bude druhej Veracruz

Já myslím, že tam už nikdo nemyslí.
Polarfox píše: ↑30/3/2026, 21:54Neboli bude z toho tak skvělej výsledek, že to povede k tendenci udělat opět ještě větší blbost, aby se to přemazalo...
A jde to takhle do nekonečna?
Nebo to se jako Oranžovec rozhod všem ukázat, že je větší debil než Krpatec?
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 31/3/2026, 14:46
od bat
Analýza promarněné příležitosti se poučit u Ukrajinců ze strany US.
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/ep ... ns-omitted
Státy kolem Zálivu už pochopily, že se o sebe musí postarat sami a jednají s Ukrajinou sami. Pakistán se do toho určitě také bude chtít vložit.
IQ47 se už probudil a začal psát kraviny, takže další dávka urážek, výhružek na obzoru. Jsou relevantní asi jako blábolení místního blázna viz blokáda Kuby, která nebyla.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 31/3/2026, 15:32
od Koba
V důsledku íránských útoků bylo poškozených několik hliníkáren ve státech Zálivu, mimo jiné i závod Al Tavílah v Emirátech. Pochází odtud zhruba 15% amerického dovozu hliníku a vývoz byl už od počátku blokády Hormuzského průlivu zastavený.
Kolem války na Blízkém východě se začíná formovat nový diplomatický blok, který nevzniká ve Washingtonu, Bruselu ani Teheránu. The Guardian uvedl, že ministři zahraničí Egypta, Pákistánu, Saúdské Arábie a Turecka se setkali v Islámábádu, což může být počátek čtyřstranné diplomatické aliance zaměřené na omezení konfliktu, znovuotevření Hormuzského průlivu a hledání nové cesty k jednáním. O islámábádských jednáních informovala také agentura Reuters, která zdůraznila zásadní význam témat týkajících se Hormuzu a snah o deeskalaci.
Pokud by tenhle blok přežil konec íránského konfliktu, bude to představovat velký problém pro Izrael. Nezamýšlené důsledky jsou svině, viď Donalde?
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 31/3/2026, 16:05
od Lord
Aspoň vyklidí základny a ušetří, vakuum vyplní výše uvedení. Po nás potopa!
Amíci to začali a následky má řešit někdo jiný, zajímavé.
Vezměte si svou ropu sami, vzkázal Trump Evropě. Chce konec války i bez otevření Hormuzu
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/at ... 73fe608b6/
Tohle jen dokresluje situaci. Jednou to je tak, druhý den zase onak, a nakonec se z toho asi pomátne a udělá nějakou pí*ovinu
Ach jo, co se to sakra děje.