A trhy se zbláznily: začala válka, tak klesají akcie zbrojovek a cena zlata a stoupl kurz dolaru.
Akce v Perském zálivu a okolí
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
To se nám to pěkně rozjíždí (říkají si asi v Moskvě, Pekingu a Pchongjangu): Francie, Itálie a Španělsko zakazují mezipřistání amerických bojových letounů, Trump nehodlá bojovat za ropu pro Evropu, roste vnitromuslimská solidarita, Mossad se hádá s CIA a IDF a cena ropy a plynu Rusku stoupá.
A trhy se zbláznily: začala válka, tak klesají akcie zbrojovek a cena zlata a stoupl kurz dolaru.
A trhy se zbláznily: začala válka, tak klesají akcie zbrojovek a cena zlata a stoupl kurz dolaru.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Co si budeme povídat...Oranžový makak s granátem by tohoto stupně absurdity nikdy nedosáhnul, kdyby si přes něj řada lidí netlačila vlastní zájmy a byznys a ten zbytek se nebál nosit jiné boty. Reálně je to jen jeden pomatenej, rozmazlenej, úchylnej a všeho schopnej dědek...to ostatní mu dávají svou příchylností moc a to oni plní příkazy nebo je spoluvytvářejí.
Do nekonečna ne...nic nejde do nekonečna



U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)
“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming
Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Padl ukrajinský specialista v UAE
https://x.com/theothersideru/status/203 ... a1B0zf8i7g
https://x.com/theothersideru/status/203 ... a1B0zf8i7g

Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
2 centy:
Celá ta "hra" může mít ještě další roviny a neřekl bych, že jsou konspirační, ale spíš alternativní. Hypotézy dávají určité předpovědi a tato válka je jen jedním tahem ve hře. Také se úplně nevylučují, protože popisují spíš různou motivaci US a Izraele.
Jedna je náboženská, na kterou jsem narazil už mnohokrát. Ve stručnosti: v Izraeli i v US jsou aktuálně u kormidla náboženští fanatici. Jejich vize eschatologie je velký Izrael a příchod pravého Mesiáše. Viděno touto optikou je nutná velká apokalyptická válka všech proti velkému Izraeli, sjednocení Židů, zničení Jeruzaléma a vybudování Nového chrámu. A pak je všechny (teda ty spravedlivé) Bůh spasí... v tomto pojetí je **všechno** dovoleno pokud to směřuje k výše uvedeným cílům. Tento proud má silnou odezvu v katolickém sionismu, kteří mají jinou koncovku, ale kus cesty mají společný. K tomuto se hlásí i Hegseth, a i proto hovoří o americké křižácké výpravě apod.
Pokud tedy je tato teorie pravdivá, tak Izrael bude chtít konflikt maximálně rozšířit a eskalovat, nebude brát žádné ohledy. Potřebuje oslabit všechny v regionu. Tím, že se SA, UAE zničí ve válce s Iránem mu umožní Izrael zvětšit. V tomto ohledu ani Egypt nebo Jordánsko nemůžou být už v klidu. US v tomto scénáři je jen užitečný mouřenín, který splní úkol a pak si může jít lízat rány. Klíčové je zničení Jeruzalému (zničení svatyň muslimů a křesťanů - a co by to znamenalo je jasné) a vybudování Nového chrámu. No jasně bludy..., ale připomenul bych, že největší války měly vždycky oporu v nějaké oblasti víry např. jak barevné čapky bude nosit obsluha v kočičím nebi
Druhá teorie je, že jde o prašule a moc na prvním místě. Pokud hrajete hru, tak nevadí, že se **všem** zdraží žetony, karty apod. Pokud jste dost silný, tak vám to může i prospět, protože ostatní zchudnou víc. Tedy v této teorii US usoudili, že je čas všechny oslabit i svoje aktuální spojence. IQ47, Hegseth apod. v tom nehraje nějakou velkou roli, protože se jedná o větší pohyb mocných skupin v US. Možná je zatím i nějaká ekologická ekonomická prognóza, že brzy dojde k nějaké velké krizi. Snaha US je tedy izolovat se, maximálně posílit a ostatní oslabit, aby je případně US mohlo postupně všechny vyřadit. V této teorii je tedy výhodné teď posílit Rusko, oslabit Evropu a Čínu. Ideálně je poštvat proti sobě a pak jen vydělávat. Izrael v tomto hraje jen dočasnou roli spojence / základny, která oslabuje jeden region. Zbývá ještě vyřešit politickou situaci v US a to bude problém, takže se očekává chaos a směřování k diktatuře. Nutnost je také rozložení NATO, aby US nemělo závazky.
Takže to jsou teorie, které jsem si tak po pročítání různých materiálů seskládal. Nejpravděpodobnější je normální nekompetence mocných, ale pokud se začnou plnit ty předpovědi výše, tak možná změním názor.
Celá ta "hra" může mít ještě další roviny a neřekl bych, že jsou konspirační, ale spíš alternativní. Hypotézy dávají určité předpovědi a tato válka je jen jedním tahem ve hře. Také se úplně nevylučují, protože popisují spíš různou motivaci US a Izraele.
Jedna je náboženská, na kterou jsem narazil už mnohokrát. Ve stručnosti: v Izraeli i v US jsou aktuálně u kormidla náboženští fanatici. Jejich vize eschatologie je velký Izrael a příchod pravého Mesiáše. Viděno touto optikou je nutná velká apokalyptická válka všech proti velkému Izraeli, sjednocení Židů, zničení Jeruzaléma a vybudování Nového chrámu. A pak je všechny (teda ty spravedlivé) Bůh spasí... v tomto pojetí je **všechno** dovoleno pokud to směřuje k výše uvedeným cílům. Tento proud má silnou odezvu v katolickém sionismu, kteří mají jinou koncovku, ale kus cesty mají společný. K tomuto se hlásí i Hegseth, a i proto hovoří o americké křižácké výpravě apod.
Pokud tedy je tato teorie pravdivá, tak Izrael bude chtít konflikt maximálně rozšířit a eskalovat, nebude brát žádné ohledy. Potřebuje oslabit všechny v regionu. Tím, že se SA, UAE zničí ve válce s Iránem mu umožní Izrael zvětšit. V tomto ohledu ani Egypt nebo Jordánsko nemůžou být už v klidu. US v tomto scénáři je jen užitečný mouřenín, který splní úkol a pak si může jít lízat rány. Klíčové je zničení Jeruzalému (zničení svatyň muslimů a křesťanů - a co by to znamenalo je jasné) a vybudování Nového chrámu. No jasně bludy..., ale připomenul bych, že největší války měly vždycky oporu v nějaké oblasti víry např. jak barevné čapky bude nosit obsluha v kočičím nebi
Druhá teorie je, že jde o prašule a moc na prvním místě. Pokud hrajete hru, tak nevadí, že se **všem** zdraží žetony, karty apod. Pokud jste dost silný, tak vám to může i prospět, protože ostatní zchudnou víc. Tedy v této teorii US usoudili, že je čas všechny oslabit i svoje aktuální spojence. IQ47, Hegseth apod. v tom nehraje nějakou velkou roli, protože se jedná o větší pohyb mocných skupin v US. Možná je zatím i nějaká ekologická ekonomická prognóza, že brzy dojde k nějaké velké krizi. Snaha US je tedy izolovat se, maximálně posílit a ostatní oslabit, aby je případně US mohlo postupně všechny vyřadit. V této teorii je tedy výhodné teď posílit Rusko, oslabit Evropu a Čínu. Ideálně je poštvat proti sobě a pak jen vydělávat. Izrael v tomto hraje jen dočasnou roli spojence / základny, která oslabuje jeden region. Zbývá ještě vyřešit politickou situaci v US a to bude problém, takže se očekává chaos a směřování k diktatuře. Nutnost je také rozložení NATO, aby US nemělo závazky.
Takže to jsou teorie, které jsem si tak po pročítání různých materiálů seskládal. Nejpravděpodobnější je normální nekompetence mocných, ale pokud se začnou plnit ty předpovědi výše, tak možná změním názor.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Zajímavé, a nedejBože, Alláhu, Šivo, Hospodine pravdivé!
Ale ještě je možné, že se jedná o působení pitomců v rámci "Základních zákonů lidské pitomosti" od Carlo M. Cipolly:
- PRVNÍ ZÁKON: Každý z nás zákonitě, nevyhnutelně a stále podceňuje počet cirkulujících pitomců.
- DRUHÝ ZÁKON: Pravděpodobnost, že určitá se osoba ocitne v kategorii pitomců, je nezávislá na jakýchkoliv dalších charakteristikách této osoby.
- TŘETÍ (ZLATÝ) ZÁKON předpokládá, ačkoliv to nevyjadřuje explicitně, že lidské bytosti se mohou ocitnout ve čtyřech základních kategoriích: Pitomec (působí škodu sobě i druhým), Vrták (působí škodu sobě), Inteligentní člověk (působí užitek sobě i ostatním), Bandita (působí škodu ostatním a užitek sobě)
- ČTVRTÝ ZÁKON: Nepitomci vždy podceňují míru a sílu škodlivosti pitomců.
https://psychologie.cz/o-pitomcich/
Ale ještě je možné, že se jedná o působení pitomců v rámci "Základních zákonů lidské pitomosti" od Carlo M. Cipolly:
- PRVNÍ ZÁKON: Každý z nás zákonitě, nevyhnutelně a stále podceňuje počet cirkulujících pitomců.
- DRUHÝ ZÁKON: Pravděpodobnost, že určitá se osoba ocitne v kategorii pitomců, je nezávislá na jakýchkoliv dalších charakteristikách této osoby.
- TŘETÍ (ZLATÝ) ZÁKON předpokládá, ačkoliv to nevyjadřuje explicitně, že lidské bytosti se mohou ocitnout ve čtyřech základních kategoriích: Pitomec (působí škodu sobě i druhým), Vrták (působí škodu sobě), Inteligentní člověk (působí užitek sobě i ostatním), Bandita (působí škodu ostatním a užitek sobě)
- ČTVRTÝ ZÁKON: Nepitomci vždy podceňují míru a sílu škodlivosti pitomců.
https://psychologie.cz/o-pitomcich/
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Nejhorší varianta je náboženský pitomec neboli fanatik.
Takže se to zase tolik nevylučuje.
Ne že by ÍRÁN nebo Izrael byl o něco lepší.
Ale dlouho se člověk domníval, že ŽIDI k nám mají přeci o něco blíže.
Tahle rovina je pro sekulárního Evropana těžko stravitelná, ale v regionu Blízkého východu (a v části amerického Bible Beltu) je to reálná politická síla.
Třetí chrám jako politický cíl
Skupiny jako Chrámový institut v Jeruzalémě nejsou jen parta nadšenců. Mají vliv v současné izraelské vládě (zejména křídlo Smotriče a Ben-Gvira).
Aby mohl stát Nový chrám, musí zmizet mešita Al-Aksá. Izrael dnes bojuje sám se sebou.
Američtí křestané paradoxně potřebují obnovu Chrámu, aby mohl nastat jejich "Konec světa" (Parusie).
Je to spojenectví lidí, kteří se navzájem sice nemusí, ale sdílejí stejný apokalyptický scénář.
Když se náboženský pitomec dostane k pákám moci, přestává ho zajímat HDP, mezinárodní právo nebo bezpečnostní záruky.
Zatímco Evropa řeší uhlíkovou stopu a sociální sítě, kousek vedle se řeší, jak vyvolat události popsané v textech starých tisíce let.
Takže se to zase tolik nevylučuje.
Ne že by ÍRÁN nebo Izrael byl o něco lepší.
Ale dlouho se člověk domníval, že ŽIDI k nám mají přeci o něco blíže.
Tahle rovina je pro sekulárního Evropana těžko stravitelná, ale v regionu Blízkého východu (a v části amerického Bible Beltu) je to reálná politická síla.
Třetí chrám jako politický cíl
Skupiny jako Chrámový institut v Jeruzalémě nejsou jen parta nadšenců. Mají vliv v současné izraelské vládě (zejména křídlo Smotriče a Ben-Gvira).
Aby mohl stát Nový chrám, musí zmizet mešita Al-Aksá. Izrael dnes bojuje sám se sebou.
Američtí křestané paradoxně potřebují obnovu Chrámu, aby mohl nastat jejich "Konec světa" (Parusie).
Je to spojenectví lidí, kteří se navzájem sice nemusí, ale sdílejí stejný apokalyptický scénář.
Když se náboženský pitomec dostane k pákám moci, přestává ho zajímat HDP, mezinárodní právo nebo bezpečnostní záruky.
Zatímco Evropa řeší uhlíkovou stopu a sociální sítě, kousek vedle se řeší, jak vyvolat události popsané v textech starých tisíce let.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
https://x.com/Osinttechnical/status/2039038246831706439
A takhle to bude dokud USA nepovolí a nevymyslí nějakou výmluvu, že sklapnutí uší před Íránem je vlastně hrozně fajn, plánované a drsné
Jak tu bylo řečeno - hledají se moc složité věci v prosté stupiditě. Jo, v USA je aktivních několik skupin ... jedna jsou miliardáři/magoři typu Thiel, Musk a spol., kteří potřebují rozpustit všechny instituce a občanskou společnost v USA a světový řád založený na mezinárodním právu, aliancích atd. Cíl je jasný - vytvoření úplně nového světového řádu, kde ne národní státy (které postupně podlehnou korporacím), ale oni budou na vrcholu potravního řetězce. Tj. prostě králové/šlechta v tom nejryzejším slova smyslu a my jim všem budeme dělat otroky...tj. budou ovládat kompletně náš život vč. reprodukce, sociálního života...vše. Přesně v gardu jejich eugenických úchylných mozků. Proto i tolik šlapou do AI...vidí v tom cestu, jak kompletně ovládnout svět.
Druhá jsou vypočítavci, kteří míří k něčemu obdobnému, ale spíše přes sféry vlivu ve smyslu 19. století a "každý diktátor má svůj píseček a všichni jsme kámoši". Ti chtějí zprivatizovat USA, zavést totalitní režim a udělat si hezkou vlastní dynastickou sféru vlivu v okolí (Kanada a jih).
Třetí grupa jsou "křesťanští" náboženští fanatici, kteří jdou po vytvoření svého středověkého ráje na zemi (a obě výše uvedené skupiny je pumpují).
(plus do toho všeho jsou nasáčkovaní rusáci, kteří jich mají půlku pod palcem, aniž to vědí nebo ne...)
No a ti všichni mají společné něco (hlavně nepřítele) a pak taky vůbec nic. Takže občas jdou stejným směrem a občas se požerou navzájem, protože každý chce něco, co se nakonec po "zničení nepřítele" mele se zájmy těch druhých. Navíc to většinou nejsou ta nejbystřejší koťátka v košíčku (či jim mrdlo), takže je to takový jeden velký cirkus. Ano, dělají na své cestě ohromné škody, ale na nějaké plány v plánech plánů potřebuješ výrazně jinačí materiál, než pár od reality odstřižených miliardářů, lovců nezletilých holek, zlodějů, patolízalů a náboženských fanatiků. To fakt (!) není "supervillain matroš". To je opravdu jen s prominutím banda d*bilů, co mají štěstí, že spousta běžných lidí je na tom podobně...
Ostatně vidíš to každý den na té shitshow, kterou se Írán stal...tam není nic...jen duto, prázdno, nada...



U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)
“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming
Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Tak pomalu zhasínejte, topic se bude zavírat:
Prezident USA Donald Trump bez dalších podrobností řekl, že americké vojenské operace proti Íránu se blíží konci. Jdou podle něho skvěle, píše Reuters.
https://x.com/CT24zive/status/2039076565246513363
Prezident USA Donald Trump bez dalších podrobností řekl, že americké vojenské operace proti Íránu se blíží konci. Jdou podle něho skvěle, píše Reuters.
https://x.com/CT24zive/status/2039076565246513363
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Nebo potřeboval jen trošku uklidnit finanční trhy.
Člověk u něj nikdy neví
Válka v Íránu podle Trumpa skončí do dvou až tří týdnů
Trump uvedl, že jeho cílem bylo, aby Írán nemohl mít jaderné zbraně, a toho podle něho bylo dosaženo.
A nebylo toho dosaženo už minule ??
U pobřeží Kataru zasáhla blíže neurčená střela tanker
Trup je v úrovni nad hladinou poničený, posádka je v pořádku, informovala dnes podle agentur Britská vojenská námořní služba (UKMTO).
Kdo je za tento útok odpovědný, není jasné.
Po náletu íránských dronů vznikl podle úřadů rozsáhlý požár na mezinárodním letišti v Kuvajtu.
https://www.ukmto.org/recent-incidents# ... 9aefe6c28c
Člověk u něj nikdy neví
Válka v Íránu podle Trumpa skončí do dvou až tří týdnů
Trump uvedl, že jeho cílem bylo, aby Írán nemohl mít jaderné zbraně, a toho podle něho bylo dosaženo.
A nebylo toho dosaženo už minule ??
U pobřeží Kataru zasáhla blíže neurčená střela tanker
Trup je v úrovni nad hladinou poničený, posádka je v pořádku, informovala dnes podle agentur Britská vojenská námořní služba (UKMTO).
Kdo je za tento útok odpovědný, není jasné.
Po náletu íránských dronů vznikl podle úřadů rozsáhlý požár na mezinárodním letišti v Kuvajtu.
https://www.ukmto.org/recent-incidents# ... 9aefe6c28c





- palo satko
- Kapitán

- Příspěvky: 2628
- Registrován: 16/9/2013, 17:59
- Bydliště: Pezinok, Slovensko
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Na dnes večer tamojšieho času je ohlaseny "zasadny" prejav Trumpa k vojne s Iranom a buducnosti NATO. Aky je kurz v stavkovych spoločnostiach na to druhe (rozpusti-nerozpusti) neviem. A možno ani Trump.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Nerozpustí nic, Jen to pojede bez nich.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Hlavně asi bude kritizovat tzv. Spojence v NATO. Zatím ho snad nerozpustí.
Rozpuštění NATO je teoreticky možné pouze na základě jednomyslného rozhodnutí všech členských států v rámci Severoatlantické rady.
Ale fakticky je možný už všechno, pokud nebude vůle. SSSR taky rozpustili v pralesu, a nebylo to ani podle zákonů, koho to dnes zajímá
Rozpuštění NATO je teoreticky možné pouze na základě jednomyslného rozhodnutí všech členských států v rámci Severoatlantické rady.
Ale fakticky je možný už všechno, pokud nebude vůle. SSSR taky rozpustili v pralesu, a nebylo to ani podle zákonů, koho to dnes zajímá





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Pro opuštění NATO potřebuje Trump souhlas amerického senátu, a to 2/3 většinou. Takže by pro svůj záměr musel najít i podporu Demokratů.



Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Hoaxdanny1691 píše: ↑31/3/2026, 19:50 Padl ukrajinský specialista v UAE
https://x.com/theothersideru/status/203 ... a1B0zf8i7g
IMG_5633.jpeg
"Alea iacta est"
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Dnešní Cooper https://xxtomcooperxx.substack.com/p/th ... he-details
je tam pár zajímavých údajů o počtu podzemních továren a také tvrzení, že Rusové jsou co se týká dronů pozadu. Čekal bych, že za těch pár let války své učitele předběhli. Poznámka o tom, že s IQ47 nemá iránské vedení o čem moc jednat se sem docela hodí.
@Palo
Vsadit si můžeš tady https://polymarket.com/event/nato-dissolves-before-2027
o budoucí existenci Slovenska jako samostatného státu tam zatím není poll, ale myslím, že brzy bude
je tam pár zajímavých údajů o počtu podzemních továren a také tvrzení, že Rusové jsou co se týká dronů pozadu. Čekal bych, že za těch pár let války své učitele předběhli. Poznámka o tom, že s IQ47 nemá iránské vedení o čem moc jednat se sem docela hodí.
@Palo
Vsadit si můžeš tady https://polymarket.com/event/nato-dissolves-before-2027
o budoucí existenci Slovenska jako samostatného státu tam zatím není poll, ale myslím, že brzy bude

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Trochu jiný pohled na následky války: V Hormuzském průlivu a jeho okolí kotví tři tisíce lodí. Na palubách se nachází dvacet tisíc námořníků. Čerstvé potraviny došly před dvěma týdny. Snadno se kazící potraviny hnijí v chladírenských skladech, jejichž generátory spotřebovávají poslední zásoby nafty. Voda je na příděl. Duševní zdraví se zhoršuje. Neexistuje žádný plán hromadné evakuace. Nebyl vyjednán žádný humanitární koridor. Žádný mezinárodní orgán nemá pravomoc ani prostředky k přesunu dvaceti tisíc lidí z tří tisíc lodí přes pětimílový průliv kontrolovaný IRGC.
Tito lidé pohánějí globální ekonomiku. Každý barel ropy, který dorazí do rafinérie, byl přepraven námořníkem. Každý kontejner se zbožím, který doplňuje regály, byl naložen námořníkem. Každá tuna hnojiva, která živí pole, byla přepravena námořníkem. Válka uvěznila neviditelnou pracovní sílu, která zajišťuje fungování globalizace, a svět si toho nevšiml, protože si námořníků nevšímá, dokud nejsou regály prázdné.
Samotné lodě mají hodnotu desítek miliard. Náklad na jejich palubách má ještě větší hodnotu. Ropa, zkapalněný zemní plyn, močovina, amoniak, spotřební elektronika, automobilové díly a 200 kryogenních kontejnerů s héliem, které se vypařují takovou rychlostí, že to žádný inženýr nedokáže zvrátit. Uvízlá flotila je plovoucím skladem všech molekul, které globální ekonomika potřebuje, a tyto molekuly se rozkládají, zatímco posádky šetří pitnou vodou. Náklad má vyšší hodnotu než lidé, kteří jej střeží, a ani jeden z nich se nemůže hnout z místa.
Systém povolení pro průjezd koridorem Larak, který spravuje IRGC, nekontroluje pouze vjezd. Kontroluje i výjezd. Plavidlo, které chce opustit kotviště, musí získat stejný povolovací kód, předložit stejnou dokumentaci a obdržet stejný doprovod lodivoda jako plavidlo, které chce projít. Celní hranice funguje v obou směrech. Tyto posádky nejsou uvězněny pouze geograficky. Jsou uvězněny byrokracií, tou samou byrokracií, kterou Írán zabalil do jazyka suverénní námořní správy, když parlamentní výbor schválil Hormuzský plán řízení. Mýtná brána účtuje poplatky za průjezd. Účtuje také poplatky za výjezd.
Neexistuje žádný centralizovaný evakuační systém, protože evakuace v takovémto rozsahu by vyžadovala souhlas Íránských revolučních gard (IRGC) a žádost o tento souhlas by legitimizovala systém, který Spojené státy odmítají uznat. Posádky tedy čekají. Mezinárodní federace dopravních pracovníků vydává prohlášení. Kluby P&I hradí individuální lékařské evakuace vrtulníkem. Státy vlajky, převážně Panama, Libérie a Marshallovy ostrovy, registrují lodě, ale neprovozují námořnictvo. Systém, který zlevnil globální námořní dopravu oddělením vlajky od národnosti, zanechal dvacet tisíc lidí bez vlády, která by byla ochotna je vyzvednout.
Námořníci pocházejí z Filipín, Indie, Bangladéše, Myanmaru a Indonésie. Zemí, jejichž pracovníci tvoří posádky světové obchodní flotily, protože měsíční plat 1 500 až 3 000 dolarů převyšuje cokoli, co je k dispozici doma. Podepsali smlouvy na přepravu nákladu přes oceány. Nepodepsali smlouvy na to, aby se stali dočasnými obyvateli válečné zóny, kde si musí šetřit vodou na lodi, jejíž náklad amoniaku by nakrmil milion lidí, kdyby se dostal do přístavu, který je vzdálený 40 námořních mil a jeden kód povolení od Íránských revolučních gard.
Hélium se vypařuje. Hnojivo čeká. Ropa leží. A lidé, kteří to vše přepravují, pijí dnes méně vody než včera.
Na samém dně dodavatelského řetězce je lidské tělo. To tělo má žízeň.
https://fixupx.com/shanaka86/status/2039151698216882234
https://shanakaanslemperera.substack.co ... irect=true
Tito lidé pohánějí globální ekonomiku. Každý barel ropy, který dorazí do rafinérie, byl přepraven námořníkem. Každý kontejner se zbožím, který doplňuje regály, byl naložen námořníkem. Každá tuna hnojiva, která živí pole, byla přepravena námořníkem. Válka uvěznila neviditelnou pracovní sílu, která zajišťuje fungování globalizace, a svět si toho nevšiml, protože si námořníků nevšímá, dokud nejsou regály prázdné.
Samotné lodě mají hodnotu desítek miliard. Náklad na jejich palubách má ještě větší hodnotu. Ropa, zkapalněný zemní plyn, močovina, amoniak, spotřební elektronika, automobilové díly a 200 kryogenních kontejnerů s héliem, které se vypařují takovou rychlostí, že to žádný inženýr nedokáže zvrátit. Uvízlá flotila je plovoucím skladem všech molekul, které globální ekonomika potřebuje, a tyto molekuly se rozkládají, zatímco posádky šetří pitnou vodou. Náklad má vyšší hodnotu než lidé, kteří jej střeží, a ani jeden z nich se nemůže hnout z místa.
Systém povolení pro průjezd koridorem Larak, který spravuje IRGC, nekontroluje pouze vjezd. Kontroluje i výjezd. Plavidlo, které chce opustit kotviště, musí získat stejný povolovací kód, předložit stejnou dokumentaci a obdržet stejný doprovod lodivoda jako plavidlo, které chce projít. Celní hranice funguje v obou směrech. Tyto posádky nejsou uvězněny pouze geograficky. Jsou uvězněny byrokracií, tou samou byrokracií, kterou Írán zabalil do jazyka suverénní námořní správy, když parlamentní výbor schválil Hormuzský plán řízení. Mýtná brána účtuje poplatky za průjezd. Účtuje také poplatky za výjezd.
Neexistuje žádný centralizovaný evakuační systém, protože evakuace v takovémto rozsahu by vyžadovala souhlas Íránských revolučních gard (IRGC) a žádost o tento souhlas by legitimizovala systém, který Spojené státy odmítají uznat. Posádky tedy čekají. Mezinárodní federace dopravních pracovníků vydává prohlášení. Kluby P&I hradí individuální lékařské evakuace vrtulníkem. Státy vlajky, převážně Panama, Libérie a Marshallovy ostrovy, registrují lodě, ale neprovozují námořnictvo. Systém, který zlevnil globální námořní dopravu oddělením vlajky od národnosti, zanechal dvacet tisíc lidí bez vlády, která by byla ochotna je vyzvednout.
Námořníci pocházejí z Filipín, Indie, Bangladéše, Myanmaru a Indonésie. Zemí, jejichž pracovníci tvoří posádky světové obchodní flotily, protože měsíční plat 1 500 až 3 000 dolarů převyšuje cokoli, co je k dispozici doma. Podepsali smlouvy na přepravu nákladu přes oceány. Nepodepsali smlouvy na to, aby se stali dočasnými obyvateli válečné zóny, kde si musí šetřit vodou na lodi, jejíž náklad amoniaku by nakrmil milion lidí, kdyby se dostal do přístavu, který je vzdálený 40 námořních mil a jeden kód povolení od Íránských revolučních gard.
Hélium se vypařuje. Hnojivo čeká. Ropa leží. A lidé, kteří to vše přepravují, pijí dnes méně vody než včera.
Na samém dně dodavatelského řetězce je lidské tělo. To tělo má žízeň.
https://fixupx.com/shanaka86/status/2039151698216882234
https://shanakaanslemperera.substack.co ... irect=true
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Jo. Zásobování takových lidí musí být pro místní rybáře zlatý důl.



Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Njn jenže jak to vysvětlit Trumpovi a všem těm jeho podporovatelům?
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček





