Stránka 54 z 65

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 2/4/2026, 11:09
od pjaro77
Polarfox , ešte tu máme fanatikov z blízkeho východu, ktorí chcú na celom svete vytvoriť vysnívaný Dar al-islam.

BTW, keď ide o koniec časov a príchod spasiteľov, ako to chápu v biblii a koráne, tak to sa má stať v dobe hojnosti a mieru. Islam má v nejakej súre napísané: "Posledná hodina nepríde skôr, ako sa bohatstvo stane hojným a prekypujúcim natoľko, že človek vytiahne Zakat zo svojho majetku a nenájde nikoho, kto by ho od neho prijal a kým sa Arábia nezmení na krajinu s lúkami a riekami."

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 2/4/2026, 15:27
od Ataman
skelet píše: 1/4/2026, 18:52 Jo. Zásobování takových lidí musí být pro místní rybáře zlatý důl.
Zatím je problém zajistit vůbec nějaký zásobování, aktuálně se řeší, jak ty lidi dostat pryč a nechat tam jen skeleton crews a nějak je střídat.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 2/4/2026, 16:25
od Lord
IQ47 to prý konečně promyslel :rotuj:

Jedná se o promyšlený postup, říká expertka k Trumpovým výhrůžkám

Expertka vysvětluje, že útoky na ropu a elektřinu by mohly být válečným zločinem, zatímco Izrael díky americké strategii posiluje svou pozici v regionu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... kam-303189
Podle mezinárodního humanitárního práva jsou útoky nezákonné, pokud záměrně cílí na civilisty nebo civilní objekty, případně pokud jsou nerozlišující nebo nepřiměřené.
Myslím, že na mezinárodní právo se zase tolik koukat nebudou. Hrozil také útokem na odsolovací zařízení.


Ceny ropy po Trumpově projevu prudce rostou, po otevření amerických trhů znovu ke 120 dolarům

Ceny ropy ve čtvrtek prudce rostou poté, co americký prezident Donald Trump řekl, že USA budou dál útočit na Írán.
Ropa Brent přidává 5,7 procenta na 106,97 dolarů za barel - v tuto chvíli přidává dalších 6 dolarů - krásné svíce, to se obchodovalo dobře!

Bohužel u benzínových pump to asi taková krása nebude, i když Babiš zastropoval marže a sníží DPH na naftu.
Hlavně aby časem vůbec něco bylo! Snížení bude asi max. 2,5 Kč na litr.
Kovanda připomíná, že i tak kvůli vysokým cenám pohonných hmot vybere stát na DPH miliardy navíc.


:arrow: Trump dodal, že Írán už nepředstavuje hrozbu, otevření Hormuzského průlivu blokuje Írán a že průliv Amerika nepotřebuje a o jeho odblokování by se měli postarat spojenci.

Trump tak neuvedl konkrétní časový harmonogram ukončení války, což vyvolalo obavy investorů z trvalého narušení ropných dodávek.

Ve středu cena Brentu i WTI klesala. Před Trumpovým televizním projevem k národu ještě oba benchmarky zlevňovaly zhruba o dolar.

Podle analytičky Priyanky Sachdevy ze společnosti Phillip Nova trhy reagují na skutečnost, že se v projevu neobjevila žádná jasná zmínka o příměří nebo o zapojení diplomacie.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... u-40571268


Z tohoto hlediska tedy přetrvávající nejistota.

Indie je na přídělech...

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 2/4/2026, 19:29
od Polarfox
Tak tohle (sundavání mostů) jsem na svojí bingo kartičce neměl...ne tak brzy. Zoufalství očividně dostupuje vrcholu. A Íráncům se zase rozšířil okruh cílů... A že na světě je kurňa moc (a nechráněných) civilních cílů..skvělý.
https://x.com/Acyn/status/2039744669907857816
https://x.com/Acyn/status/2039513273897467943

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 2/4/2026, 19:58
od Zemakt
No. Pominuli evidentně dementního starce v Bílém domě pak se zdá , že se dospělo do stavu kdy, když to nejde silou, tak ještě přidáme větší sílu. A Polare, ať se nám to líbí nebo ne. Můžeme to považovat za akt zoufalství nebo ne, stav na který ten pitomec na počátku ani nepomyslel a jeli si vůbec vědom důsledků svého jednání. Pak tohle je stará pravda a funguje. To jest, jestli nemůžeš, přidej. Kamanischmachen. Oni je fakt složí, kdyby ne, bylo by to proti přírodě. A mi tady budeme rok dva meldovat nad nespravedlností světa a nakonec život půjde dál. V piči budou obyčejní Iránci. To je jistota.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 2/4/2026, 20:51
od Koba
Americké zpravodajské služby jsou přesvědčené - najisto předpokládají, že 450 kg íránského uranu, obohaceného na 60% je nedostupných, pohřbených pod troskami tunelů a podzemních prostor střediska Natanz v provincii Isfahán po předchozím americkém bombardování pumami GBU-57 MOP s detonačním účinkem v hloubce až 60m. Pokud by ho Američané chtěli odvézt, znamenalo by to obsazení místa, vybudování přistávací plochy, dovoz těžké techniky a hloubení přístupových chodeb, vše pod íránskou palbou. Akce by se museli účastnit specialisté na nakládání s vysoce radioaktivním materiálem, o které by v případě neúspěchu akce americký jaderný program přišel.
Armáda pro prezidenta Trumpa vypracovala údajně teoretický scénář akce, tvrdí list Washington Post.
AP21107409114651-640x400.jpg
Odstředivky v podzemní hale komplexu Natanz
AFP__20260307__A2DD6AT__v1__HighRes__IranUsIsraelWar-640x400.jpg
Nadzemní část komplexu Natanz na družicovém snímku

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 2/4/2026, 21:14
od Polarfox
Zemakt píše: 2/4/2026, 19:58 se zdá , že se dospělo do stavu kdy, když to nejde silou, tak ještě přidáme větší sílu
Tak já přesně tohle psal o něco výše. To mě mě vůbec nepřekvapuje...jen jsem čekal jinou souslednost a že nejdříve zkusí jinou blbost. Každopádně ze včerejšího "už nás to nebaví, brzy se stahujeme" je dnešní "další 2-3 týdny budeme ničit Írán tak, aby přestal fungovat jako země"...tady zase někdo musel vydělat peněz jako šlupek..každotýdenní rituál pro insider trading :D
Zemakt píše: 2/4/2026, 19:58 V piči budou obyčejní Iránci. To je jistota.
Budou, bezesporu...ještě tužší režim a země na hadry (ale nedivil bych se, kdyby po válce okamžitě nastoupila Čína a přihřála si dále polívčičku a utužila vazby rekonstrukcí země).

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 2/4/2026, 21:20
od Lord
Jo vydělávají neskutečný rance...

Trumpovo okolí vydělává na válce miliardy. Někdo spekuluje minuty před jeho výstupy na sítích

Zatímco konflikt na Blízkém východě přináší oběti a nejistotu, někteří investoři vydělávají miliardy díky přesně načasovaným sázkám.
Stopy vedou až k bezprostřednímu okolí Donalda Trumpa.

https://medium.seznam.cz/clanek/lachend ... ich-256109

Tohle poslední si šlo docela tipnout, i když byl ze začátku spíše náběh na pokles či mírný růst ropy.
Situace ráno... odpoledne výstřel jako prase!

Trumpovy výroky tlumí růst ropy, trh ale zůstává napjatý

https://zpravy.kurzy.cz/855347-trumpovy ... a-napjaty/

Ale král a jeho dvůr prostě ví :D

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 2/4/2026, 21:27
od Zemakt
Budou, bezesporu...ještě tužší režim a země na hadry (ale nedivil bych se, kdyby po válce okamžitě nastoupila Čína a přihřála si dále polívčičku a utužila vazby rekonstrukcí země).
Tohle je starý model světa. Podle mne již nebude nic jako dřív.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 2/4/2026, 22:36
od Lord
To je právě ten problém oproti době předtím, už je tady další silný hráč.
Ono ne že by to předtím v Jugoslávii nebo v Iráku dělali jinak.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 3/4/2026, 11:52
od Polarfox
Zemakt píše: 2/4/2026, 21:27 Tohle je starý model světa. Podle mne již nebude nic jako dřív.
Nebude. Uspořádání, co se tu budovalo 80 let, je v trapu a je třeba se tomu přizpůsobit, ať chceme nebo ne. Přichází období obrovské nestability a konfliktů na denní bázi, nových aliancí. Pro nás je kritické, jestli se udrží naše osekaná "sféra vlivu"/mocenský blok, tj. EU + okruh podobně laděných zemí jako Japonsko, Austrálie, Kanada, Jižní Korea atd., kde jakž takž bude přežívat vláda práva, demokracie atd. USA teď bude spíše na obtíž, i kdyby se nakrásně zbavili Oranžády a spol. ...nikdo si to nechce ev. zopakovat za 4 nebo 8 let znovu a přestaví dle toho své vazby (děje se to masivně/skrytě už teď). USA bude dále krvácet vliv a sílu po hektolitrech i s někým jiným u kormidla a nebude se jim to líbit (ať už to budou fanatici jako teď nebo ne...oni jsou prostě obecně zvyklí, že udávají tón a ostatní se přizpůsobí)...a nejnebezpečnější je velmoc v úpadku, která bude možná přes soft power a vliv stále dutější, ale pořád disponuje tou individuálně nejsilnější vojenskou mocí na téhle planetě. Takové entity dělají blbosti...velké. Nebezpečné časy.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 3/4/2026, 15:55
od danny1691

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 3/4/2026, 18:05
od Lord
DOPLNÍM... NĚKDO má zase jasno.

Tom Cooper: Jsou to milí lidé, hned poté, co například Ben-Gvir, Smotrich a spol. prosadili zákon o trestu smrti, který je výslovně zaměřen na Palestince. PRO ŽIDY TO obráceně NEPLATÍ.
Mezitím milí Izraelci – kteří poslední dny bombardovali civilisty v ulicích Bejrútu, Teheránu, Esfahánu a Šírázu...

Hegseth je zaneprázdněný čistkou Pentagonu od nejzkušenějšího vedení.
Protože nahrazení kompetence a dovedností fanatickou ideologií je mnohem důležitější.

Terén SESTŘELU letadla viditelný na fotografiích - "štěrk, křoví a kopce" - prostě nesedí na "Kuvajt" ("otevřený terén a písek").

https://substack.com/home/post/p-193039492

Samozřejmě, CENTCOM už lhal... ehm... plakal, že neutrpěl žádné ztráty.

Lze tomu ještě věřit ?? Je to už všechno nějak moc divné!

Rakousko je neutrální zemí, na rozdíl od Bulharska, které se snaží popírat udělení práv na základny letadlům USAF zapojeným do bojových operací proti Íránu.

Shrnutí: Všichni máme satelitní fotky, fotky pořízené na zemi a spoustu videí.
A ohlušující, nesrozumitelné žvatlání všech "odpovědných" rozhodujících činitelů.
Protože je jasné, že války jsou tak zábavné, že bychom nikdy neměli přestat bojovat s některými z nich.

To byl ostrý Cooper, jak ho známe.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 3/4/2026, 18:20
od Lord
Fotografie trosek F-15E se objevily po íránském tvrzení, že sestřelil americkou stíhačku

Ačkoli uvedené fotografie trosek stíhačky na zemi jasně ukazují, že šlo o F-15E Strike Eagle amerického letectva - pokud jsou skutečně legitimní.
Je také možné, že obrázky trosek byly zmanipulovány a máme co do činění s dezinformacemi. Fotografie však působí autenticky.
Existuje také možnost, že snímky pocházejí z dřívější ztráty F-15E, ke které se ještě dostaneme - Cooper má však jasno.

Írán během let nasbíral VÍCE vraků zahraničních letadel, ale odkud by tento mohl pocházet, není jasné.
Předchozí zdokumentované havárie F-15E na Blízkém východě nebo v Afghánistánu podle našich zjištění nezahrnují letadla z 494. stíhací perutě.

Je třeba připomenout, že tři F-15E byly sestřeleny nad Kuvajtem při incidentu přátelské palby dříve během kampaně.
Alespoň jedno z těchto letadel bylo z 48. FW, takže nemůžeme zcela vyloučit možnost, že zde vidíme fotografie trosek z tohoto incidentu.

Všechny tyto události dohromady podtrhují PŘETRVÁVAJÍCÍ hrozbu, kterou představuje íránská protivzdušná obrana.

https://www.twz.com/air/photos-of-f-15e ... an-fighter


Dnešní incident přichází v době pokračujícího regionálního napětí, kdy Írán zahájil další útoky po celém Blízkém východě, včetně raketových útoků na Izrael a Bahrajn, stejně jako útoku dronem, který zapálil rafinerii ropy v Kuvajtu.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 3/4/2026, 18:25
od Lord
Prohlubující se válečná eskalace

Oblast Tel Avivu dostala znovu zásahy - škody částečně cenzurovány.
Prasklo tam nějaké vodovodní potrubí - to pustili ven.
https://www.youtube.com/watch?v=dVZhE1vQbdk

Sirény zazněly také v Ašdodu a Aškelonu.

Zatímco Washington zvyšuje tlak na Teherán, konflikt se šíří po celém regionu

Mezitím americký ministr obrany Pete Hegseth náhle odvolal nejvyššího generála americké armády a dva další vysoké důstojníky, což vyvolalo spekulace o změnách ve vedení během války.
https://www.aljazeera.com/news/2026/4/3 ... li-attacks

Náčelník generálního štábu americké armády požádal ministra obrany Petea Hegsetha o odstoupení
https://www.jpost.com/american-politics/article-891966

Mírně řečeno - "Obseth" dělá čistky - zkomolenina podle jeho obscénního chování.

Zdá se, že některé íránské rakety jsou poměrně sofistikované.
https://www.vietnam.vn/cs/ten-lua-sieu- ... -do-mach-5


Americké zpravodajské služby: Írán má STÁLE významnou schopnost odpalovat rakety

Přibližně polovina íránských raketových odpalovačů je stále neporušená a tisíce jednosměrných útočných dronů zůstávají v íránském arzenálu navzdory každodennímu nátlaku amerických a izraelských útoků na vojenské cíle v posledních pěti týdnech, uvedly tři zdroje obeznámené se zpravodajskými informacemi pro CNN.
https://edition.cnn.com/2026/04/02/poli ... ikes-trump



Íránské televizní kanály zřejmě vysílali zprávu s nabídkou odměny od režimu pro každého, kdo dokáže amerického pilota chytit živého.

Tasnim, polooficiální íránská tisková agentura spojená s Islámskými revolučními gardami, tvrdí, že americké pokusy o záchranu sestřeleného pilota stíhačky selhaly. Jeden z vrtulníků zapojených do záchranné akce byl "napaden protivzdušnou obranou poblíž hranice a uprchl z místa činu," dodává Tasnim.

Bylo oznámeno, že sestřelené letadlo bylo součástí flotily na letecké základně Lakenheath ve Velké Británii, kde sídlí i americké letectvo.


Podle íránských státních médií byl sestřelen také americký F-35 - existuje však video kráteru a trosek.
A to vypadá i na sofistikovanější moderní součástky, nicméně je potřeba být opatrný.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 3/4/2026, 19:19
od Lord
Americký stíhací letoun byl sestřelen nad Íránem, uvádějí státní média a doplňují, že americká armáda se snaží provést pátrací a záchrannou operaci ve středním Íránu.
Nejmenovaný americký představitel potvrdil tuto zprávu agentuře Reuters.
https://www.reuters.com/world/middle-ea ... 026-04-03/

Dokonce se objevila zpráva, že ho už údajně zachránili.

Dnes to byl perný den, a jak ukazují příspěvky výše, opravdu dezinformace byly, a měnily se od rána až na večer našeho času, máme tady i oficiální přiznání.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 3/4/2026, 21:16
od Koba
Polovina raketových odpalovacích zařízení Íránu zůstává nedotčena, tvrdí američtí zpravodajci
Přibližně polovina íránských zařízení pro odpalování raket zůstává navzdory každodenním americko-izraelským vzdušným úderům neporušená a v arzenálu Teheránu nadále zůstávají tisíce dronů.
Podle televizní stanice CNN to tvrdí tři nejmenované zdroje obeznámené se zpravodajskými informacemi. „Stále disponují (Íránci) schopnostmi způsobit v celém regionu totální spoušť,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Připustil, že údaje zpravodajské služby mohou zahrnovat i odpalovací zařízení, která sice byla po úderech uvězněna pod zemí, ale nejsou zničena. Totéž se týká balistických raket.

https://edition.cnn.com/2026/04/02/poli ... ikes-trump
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 3/4/2026, 22:28
od Lord
To by mohl být i vtip...

Příliš žvaní, naznačil Macron o Trumpovi. A Hormuzem proplula francouzská loď :lol:

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_herp

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 4/4/2026, 08:25
od niko
Tak vcera to bol jednoznacne najhorsi den americkeho letectva za niekolko desatroci. Pilot A-10 a jeden pilot F-15 su zachraneni. Jeden pilot F-15 sa stale pohresuje.

F-15E - destroyed
A-10C - destroyed
A-10C - damaged - RTB
CH-47 - destroyed in Kuwait
F-16 - reportedly damaged - RTB
HH-60W - damaged RTB
HH-60W - damaged RTB
F-16 - squawk 7700 over Iraq - RTB
KC-135R - squawk 7700 RTB
MQ-9 - destroyed

https://x.com/i/status/2040242703238365413

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 4/4/2026, 13:39
od bat
Říká se, že Irán už nebude v Pakistánu jednat s US a odmítl navržené příměří na 48h (zřejmě aby si dohledali pilota). Situace se vyhrotila po útocích Izraele na civilní cíle útoky na bývalé představitele režimu (z vojenského i politického hlediska úplně zbytečné). Zřejmě pochopili, že s teroristy se nevyjednává :)
Tak či tak iránský plán možná není vůbec hloupý a Čína asi něco tušila...
https://moderndiplomacy.eu/2026/04/04/w ... ns-ground/

Pokud Hormuz otevřou pro všechny, kdo neplatí za ropu v dolarech, tak je to pěkný tah proti dolaru. Myslím, že ani EU kromě "rozhodného" rozhořčení nebude v duchu úplně proti :) IQ47 a Izrael to sice budou chtít nějak torpédovat, ale bude to pro ně složité a riskantní pokud by se přišlo, že to dělají příliš okatě.