Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)
@Zemakt - Myslíš něco, jako Libeňský most, nebo váš Špalíček - že by silná brazilská menšina?
Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)
Uff, Špalíček? Co je se Špalkem? Nerozumím 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)
Upřímně, a ty si myslíš že Praha a Brno se chovají jako zodpovědná středoevropská města???
To není silná menšina, to je tam absolutní většina!
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)
Aha. To máš tak, když na konci války zde žije něco kolem 45 000 až 50 000 lidí, kteří najednou zmizí a sanuješ to postupně v řádu tisíců nových obyvatel. Není se co divit. Dnešní staré město je jen zlomek starého města padesátých let. Díky havarijnímu stavu byly strhnuty celé ulice a vnitrobloky. Jestli si třeba vybavuješ Kamennou ulici, tak tam byly například domy po obou stranách zapřeny napříč umístěnými trámy, aby se nezhroutili do prostřed ulice. Tohle nemá s mentalitou nic společného. Každý dům, který není obýván ti dřív nebo později spadne na hlavu. Obzvláště dům středověký.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
OT o mentalitě přesunuto

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)
Mch, tohle je součást "debaty" se Sudeťáky. Jedna z věcí co jim vadí jsou zbourané domky, i celé osady či obce. A těžko se jim vysvětluje, že částečně spadly samy pro neužívanost, a částečně pak ty ruiny musely být "dobourány" kvůli bezpečnosti, hlavně děcek, protože co my jsme se do těch baráků nalízávali... kdyby nebylo očkování proti tetanu... asi by tu leckdo nebylZemakt píše: ↑4/6/2026, 11:44 Aha. To máš tak, když na konci války zde žije něco kolem 45 000 až 50 000 lidí, kteří najednou zmizí a sanuješ to postupně v řádu tisíců nových obyvatel. Není se co divit. Dnešní staré město je jen zlomek starého města padesátých let. Díky havarijnímu stavu byly strhnuty celé ulice a vnitrobloky. Jestli si třeba vybavuješ Kamennou ulici, tak tam byly například domy po obou stranách zapřeny napříč umístěnými trámy, aby se nezhroutili do prostřed ulice. Tohle nemá s mentalitou nic společného. Každý dům, který není obýván ti dřív nebo později spadne na hlavu. Obzvláště dům středověký.
A těch zbraní a střeliva co jsme si odtama natahali...
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
Dva roky zpátky soused při vyklízení půdy v jednom Ašském baráku našel ještě tuhle záležitost https://www.vhu.cz/exhibit/nemecky-kord ... oddilu-ss/
Člověk by řekl, že po těch letech už bude vše důkladně vyčištěno
Člověk by řekl, že po těch letech už bude vše důkladně vyčištěno

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)
Prosím ťa, na východe na Dargove bežne objavujú ľudia na hubačkách míny do ručných minometov. Každý rok.Alfik píše: ↑5/6/2026, 09:36Mch, tohle je součást "debaty" se Sudeťáky. Jedna z věcí co jim vadí jsou zbourané domky, i celé osady či obce. A těžko se jim vysvětluje, že částečně spadly samy pro neužívanost, a částečně pak ty ruiny musely být "dobourány" kvůli bezpečnosti, hlavně děcek, protože co my jsme se do těch baráků nalízávali... kdyby nebylo očkování proti tetanu... asi by tu leckdo nebylZemakt píše: ↑4/6/2026, 11:44 Aha. To máš tak, když na konci války zde žije něco kolem 45 000 až 50 000 lidí, kteří najednou zmizí a sanuješ to postupně v řádu tisíců nových obyvatel. Není se co divit. Dnešní staré město je jen zlomek starého města padesátých let. Díky havarijnímu stavu byly strhnuty celé ulice a vnitrobloky. Jestli si třeba vybavuješ Kamennou ulici, tak tam byly například domy po obou stranách zapřeny napříč umístěnými trámy, aby se nezhroutili do prostřed ulice. Tohle nemá s mentalitou nic společného. Každý dům, který není obýván ti dřív nebo později spadne na hlavu. Obzvláště dům středověký.
A těch zbraní a střeliva co jsme si odtama natahali...![]()
https://korzar.sme.sk/kosice/c/na-dargo ... -na-mieste
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
Tvl mi se bavíme o půdách ve městech, ne o polích a lesích 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
Proto jsem to nepsal, psal jsem o likvidaci zborů po chalupách které nebyly dosídleny.
Debata byla o zbourané Malé Straně, ne?
(-_Q)
Debata byla o zbourané Malé Straně, ne?
(-_Q)
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
Ok, beriem Dargov späť.
Na druhú stranu zbrane a strelivo v sudetoch odťahali miestni odkiaľ ? Nie náhodou z polí a lesov ?
Na druhú stranu zbrane a strelivo v sudetoch odťahali miestni odkiaľ ? Nie náhodou z polí a lesov ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
V poho.
Z půd a chalup.Něco jiného je odhozená výzbroj a munice do rybníka a něco jiného schovaná na příště. Oni nepočítali s tím, že se už nevrátí.
Z půd a chalup.Něco jiného je odhozená výzbroj a munice do rybníka a něco jiného schovaná na příště. Oni nepočítali s tím, že se už nevrátí.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
No, jako děti jsme je nalézali hlavně na půdách, za trámy apod. Ale jestli to bylo víc než co našli zemědělci či lesní dělníci netuším, a hlavně, ono to pro nás potom skončilo s tím, jak se ty zbory postupně likvidovaly.
Větší kusy, třeba i kanony, kulomety, apod., to našla už armáda při těch prvních čištěních hned po odsunu.
Jak píše Zemakt, nebylo toho málo protože se připravovali na svůj návrat (ostatně s tím dodnes nepřestali, že...).
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
Mikrovlnka RapidDestroyer zlikvidovala během testů 80 dronů
https://www.osel.cz/14743-mikrovlnka-ra ... dronu.html ....aneb, nohama zpátky na zem.
https://www.osel.cz/14743-mikrovlnka-ra ... dronu.html ....aneb, nohama zpátky na zem.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
Nevín , kde to tata , sehnal , taky jsem našel po jeho úmrtí , ve skříni , kde měl flinty , cca 50 nábojů asi do nějaké opakovačky , který soudruzi přehlídly , když si přišli pro jeho flinty

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
5,3 milionu let stará hlubinná nekropole velryb v zóně Diamantina
www.deepl.com
https://www.nature.com/articles/s41586- ... 7091643905
www.deepl.com

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
Explozia vodíkovej bomby Car v roku 1967 mala silu 50 mton. Pri takej sile sfúzovalo asi 300 kg vodika.
Explozia bola taká silná aby tlaková vlna obehla 3 krát celú zemeguľu. Záblesk bol vidieť zo vzdialenosti 1 000 kilometrov.
Malá explozia na vyhorenej hviezde zvanej biely trpaslík - mikronova uvoľní energiu 10^32J.
V oblasti polov sfúzuje 20000 bilionov ton vodíka.
https://www.osel.cz/12280-mikronovy-na- ... plozi.html
Silnejšia explozia nova na bielom trpaslíku je miliokrát silnejšia ako mikronova. Fúzuje približne 20 tisic trilionov ton vodíka.
Explózia novy uvoľní celkovo 10 000 až 100 000-násobok ročného energetického výkonu nášho Slnka.
Stále je to len 10 percent vodíka na povrchu novy. 90 percent odletí pri explozii preč.
Explozia bola taká silná aby tlaková vlna obehla 3 krát celú zemeguľu. Záblesk bol vidieť zo vzdialenosti 1 000 kilometrov.
Malá explozia na vyhorenej hviezde zvanej biely trpaslík - mikronova uvoľní energiu 10^32J.
V oblasti polov sfúzuje 20000 bilionov ton vodíka.
https://www.osel.cz/12280-mikronovy-na- ... plozi.html
Silnejšia explozia nova na bielom trpaslíku je miliokrát silnejšia ako mikronova. Fúzuje približne 20 tisic trilionov ton vodíka.
Explózia novy uvoľní celkovo 10 000 až 100 000-násobok ročného energetického výkonu nášho Slnka.
Stále je to len 10 percent vodíka na povrchu novy. 90 percent odletí pri explozii preč.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
Ptolemaiova mapa světa a dešifrování jejích souřadnic
https://www.osel.cz/14765-ptolemaiova-m ... adnic.htmlPro naši historii je významné tím, že mapa Velké Germánie zobrazuje místa, která se nacházejí na území České republiky. Badatelé se léta marně pokoušeli o identifikaci míst Velké Germánie. Teprve počátkem 21. století se to podařilo metodou geografické deformační analýzy.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy
Díval jsem se na původní studii, kterou mají uvedenou ve zdrojích (přímo na úložišti instituce, příp. Researchgate) a jsem k takto jednoznačnému vyhlášení výsledků skeptický. Jde zejména o to, že předpokládají, že Ptolemaiovy chyby jsou systematické a že měl přesné informace i v rámci svého vlastního systému (+ je tam ten detail, že pracovali s opisy, což si uvědomují i sami autoři a v této situaci se nedá moc co jiného dělat).
Přímo ve studii autoři píší, že údaje mohl Ptolemaios získat z itinerářů a z matematicko-astronomických dat, což je podle mě velmi problematické. Dochované antické itineráře, které jsem měl v rukou, většinou uvádí pouze seznamy míst a délku cesty mezi nimi, narativní a geografické prameny z antiky pak mají občas velmi zvláštní představy o evropské geografii (příkladem může být tok Dunaje považovaný v jednu chvíli za dvě řeky). Římané a Řekové měli v Ptolemaiově době solidní geografické znalosti na to, co si většinou představujeme, ale rozhodně nebyli neomylní a rozhodně neočekávám, že kupci cestující někam do Pobaltí přesně zaznamenávali pozici jednotlivých osad v rámci Ptolemaiova systému.
Zároveň podle mě není moc pravděpodobné, že by si přesně zaznamenávali pozice hvězd, aby pak mohl Ptolemaios vytvořit svou mapu.
Celkově bych řekl, že tato analýza může mít smysl u lokalit v blízkém pohraničí říše (ale i u nich bych vždy vyžadoval konkrétní archeologickou lokalitu, která by svou povahou odpovídala místu popisovanému v pramenech), u vzdálenějších oblastí bych k tomuto pokusu už přistupoval spíše jako k zajímavému pokusu.
Přímo ve studii autoři píší, že údaje mohl Ptolemaios získat z itinerářů a z matematicko-astronomických dat, což je podle mě velmi problematické. Dochované antické itineráře, které jsem měl v rukou, většinou uvádí pouze seznamy míst a délku cesty mezi nimi, narativní a geografické prameny z antiky pak mají občas velmi zvláštní představy o evropské geografii (příkladem může být tok Dunaje považovaný v jednu chvíli za dvě řeky). Římané a Řekové měli v Ptolemaiově době solidní geografické znalosti na to, co si většinou představujeme, ale rozhodně nebyli neomylní a rozhodně neočekávám, že kupci cestující někam do Pobaltí přesně zaznamenávali pozici jednotlivých osad v rámci Ptolemaiova systému.
Zároveň podle mě není moc pravděpodobné, že by si přesně zaznamenávali pozice hvězd, aby pak mohl Ptolemaios vytvořit svou mapu.
Celkově bych řekl, že tato analýza může mít smysl u lokalit v blízkém pohraničí říše (ale i u nich bych vždy vyžadoval konkrétní archeologickou lokalitu, která by svou povahou odpovídala místu popisovanému v pramenech), u vzdálenějších oblastí bych k tomuto pokusu už přistupoval spíše jako k zajímavému pokusu.
Slovanologie.cz – Když se válka změní ve hru aneb Poučení ze dvou Kriegsspielů




