Akce v Perském zálivu a okolí
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Po útěku z Afghánistánu velice smutná podívaná. Kdo se bude snažit obsadit mocenské vákuum? Chalífát - na to jsou muslimové příliš nejednotní. Čína via Pákistán? Rusové jsou naštěstí už ze hry.
Trumpovy „absurdně nesouvislé“ prosby ohledně Íránu zmátly spojence
Evropské země vyloučily pomoc s bezpečností Hormuzského průlivu, dokud konflikt neskončí – ale také neobdržely žádné konkrétní žádosti o pomoc od USA.
Více než 30 zemí, včetně většiny zemí NATO, se zavázalo k „přiměřenému úsilí“ o obnovení lodní dopravy přes kritický obchodní bod, ale z americké strany nepřišly žádné konkrétní oficiální žádosti, co mají dodat nebo vyslat.
https://www.politico.eu/article/donlad- ... befuddled/
Trumpovy „absurdně nesouvislé“ prosby ohledně Íránu zmátly spojence
Evropské země vyloučily pomoc s bezpečností Hormuzského průlivu, dokud konflikt neskončí – ale také neobdržely žádné konkrétní žádosti o pomoc od USA.
Více než 30 zemí, včetně většiny zemí NATO, se zavázalo k „přiměřenému úsilí“ o obnovení lodní dopravy přes kritický obchodní bod, ale z americké strany nepřišly žádné konkrétní oficiální žádosti, co mají dodat nebo vyslat.
https://www.politico.eu/article/donlad- ... befuddled/
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/f- ... -and-so-on
Dnešní Cooper a stojí za přečtení. Podle Coopera Izrael ztrácí postupně schopnost ničit balistické rakety a v Libanonu má citelné ztráty. Iránské podzemní továrny jsou funkční a v Iráku je všechno "při starém". Stahování US personálu z některých základen v Zálivu také nesvědčí o situaci pod kontrolou.
Dnešní Cooper a stojí za přečtení. Podle Coopera Izrael ztrácí postupně schopnost ničit balistické rakety a v Libanonu má citelné ztráty. Iránské podzemní továrny jsou funkční a v Iráku je všechno "při starém". Stahování US personálu z některých základen v Zálivu také nesvědčí o situaci pod kontrolou.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Pokud jste viděli některé americké základny z dřívějších satelitních snímku, jsou dost poničené.
Tak se nedivím, že už tam radši nejsou. Často rozbitý hangáry či budovy.
Tower 22 (Jordánsko) - už 2 roky zpět.
Al-Dhafra (SAE) a další základny v Perském zálivu
Číňani to docela řeší na sociálních sítích. Jsou to snímky asi i z jejich satelitů.
Není to pro amíky selanka.
Tom Cooper: Podle IRGC byla jejich hlavním cílem letecká základna Muwaffaq Salti v Jordánsku – mezitím zde bylo umístěno přes 100 amerických bojových letadel. Další rakety zasáhly objekty v Dimona, Beeršeba a Ramat Gan.
Zdá se, že americká armáda na THAAD základnu nasazenou v Izraeli vyčerpala munici; ten v Jordanu je také mimo provoz kvůli dřívějšímu bojovému poškození. Není překvapením, že téměř každá íránská raketa nyní způsobuje škody.
Nemůžeme očekávat, že některá ze západních komerčních satelitních společností zveřejní fotografie škod způsobených Íránem v Izraeli, ale alespoň můžeme doufat, že zjistíme, zda byly nějaké v Jordánsku...
Jak to nyní dělají - Muwaffaq Salti a jiné
Nedávné příspěvky na sociálních sítích - anotovaným obrázkem letecké základny Muwaffaq Salti, včetně čínských štítků zdůrazňujících možné poškození systémů Patriot.
Znovu to vyvolalo klíčovou otázku: Je tato komerční satelitní inteligence skutečně open-source, nebo rozmazává hranici do něčeho strategičtějšího?
Dále tam rozebírá zda je to AI generované, nebo to má přesto nějaký reálný základ.
https://medium.com/the-dock-on-the-bay/ ... 4092183e66
Problém dále zhoršuje, že mnoho komerčních satelitních poskytovatelů omezilo veřejný přístup k vysoce kvalitním snímkům.
Čínský startup zaměřený na AI sleduje americké vojenské prostředky na Blízkém východě z vesmíru.
https://www.mizarvision.com/
Zatímco MizarVision opakovaně zveřejňuje satelitní snímky na čínské sociální síti Weibo, NEUVÁDÍ zdroj těchto satelitních snímků, což vyvolává spekulace na internetu, že by mohly pocházet z čínských satelitů.
Jaký účel tím Peking sleduje, že tyto fotografie mohou být zveřejněny
Někteří v tom vidí jen reklamu na schopnosti, jiní problém pro Pentagon.
https://x.com/lobsterlarryliu
OSINT a sledují i lodě. Většina původních snímků pocházela dříve od některých amerických a evropských společností.
Tak se nedivím, že už tam radši nejsou. Často rozbitý hangáry či budovy.
Tower 22 (Jordánsko) - už 2 roky zpět.
Al-Dhafra (SAE) a další základny v Perském zálivu
Číňani to docela řeší na sociálních sítích. Jsou to snímky asi i z jejich satelitů.
Není to pro amíky selanka.
Tom Cooper: Podle IRGC byla jejich hlavním cílem letecká základna Muwaffaq Salti v Jordánsku – mezitím zde bylo umístěno přes 100 amerických bojových letadel. Další rakety zasáhly objekty v Dimona, Beeršeba a Ramat Gan.
Zdá se, že americká armáda na THAAD základnu nasazenou v Izraeli vyčerpala munici; ten v Jordanu je také mimo provoz kvůli dřívějšímu bojovému poškození. Není překvapením, že téměř každá íránská raketa nyní způsobuje škody.
Nemůžeme očekávat, že některá ze západních komerčních satelitních společností zveřejní fotografie škod způsobených Íránem v Izraeli, ale alespoň můžeme doufat, že zjistíme, zda byly nějaké v Jordánsku...
Jak to nyní dělají - Muwaffaq Salti a jiné
Nedávné příspěvky na sociálních sítích - anotovaným obrázkem letecké základny Muwaffaq Salti, včetně čínských štítků zdůrazňujících možné poškození systémů Patriot.
Znovu to vyvolalo klíčovou otázku: Je tato komerční satelitní inteligence skutečně open-source, nebo rozmazává hranici do něčeho strategičtějšího?
Dále tam rozebírá zda je to AI generované, nebo to má přesto nějaký reálný základ.
https://medium.com/the-dock-on-the-bay/ ... 4092183e66
Problém dále zhoršuje, že mnoho komerčních satelitních poskytovatelů omezilo veřejný přístup k vysoce kvalitním snímkům.
Čínský startup zaměřený na AI sleduje americké vojenské prostředky na Blízkém východě z vesmíru.
https://www.mizarvision.com/
Zatímco MizarVision opakovaně zveřejňuje satelitní snímky na čínské sociální síti Weibo, NEUVÁDÍ zdroj těchto satelitních snímků, což vyvolává spekulace na internetu, že by mohly pocházet z čínských satelitů.
Jaký účel tím Peking sleduje, že tyto fotografie mohou být zveřejněny
Někteří v tom vidí jen reklamu na schopnosti, jiní problém pro Pentagon.
https://x.com/lobsterlarryliu
OSINT a sledují i lodě. Většina původních snímků pocházela dříve od některých amerických a evropských společností.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Do záchranné a evakuační operace druhého pilota stíhacího bombardéru F-15E Strike Eagle sestřeleného v pátek se zapojily stovky vojáků amerických speciálních jednotek, včetně operátorů z Námořní skupiny pro rozvoj speciálních operací (NSWDG), dále další jednotky ozbrojených sil USA a desítky bojových a transportních letadel, informuje The New York Times.
Vysocí američtí vojenští představitelé popsali tuto záchrannou operaci jako "jednu z nejsložitějších a nejobtížnějších v historii amerických speciálních operací". Důvody byly obtížný hornatý terén, zranění pilota a rychlý postup íránských sil k místu jeho přistání v horách jižního Íránu.
Pilot se íránským pronásledovatelům vyhýbal více než 24 hodin, v jednu chvíli vystoupal pěšky na hřeben vysoký přes 2 100 metrů. Americké útočné letectvo provedlo útoky na íránské kolony, aby jim zabránilo v přiblížení se k místu, kde se pilot nacházel.
Když americké speciální jednotky dorazily k pilotovi, zahájily potlačující palbu, aby íránské síly vytlačily z evakuační zóny, ale nezapojily se do přímého boje.
V závěrečné fázi operace, poté, co byl důstojník již zachráněn, uvízly dva transportní letouny HC-130J Combat King II, které měly evakuovat speciální jednotky a zachráněného pilota, na odlehlé dočasné základně na íránském území (zřízené podobným způsobem jako v operaci Eagle Claw v roce 1980). Velení se rozhodlo vyslat tři nová letadla k evakuaci personálu, zatímco dvě nefunkční letadla byla zničena výbušninami, aby se nedostala do rukou Islámských revolučních gard (IRGC).
https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 9324610818
Vysocí američtí vojenští představitelé popsali tuto záchrannou operaci jako "jednu z nejsložitějších a nejobtížnějších v historii amerických speciálních operací". Důvody byly obtížný hornatý terén, zranění pilota a rychlý postup íránských sil k místu jeho přistání v horách jižního Íránu.
Pilot se íránským pronásledovatelům vyhýbal více než 24 hodin, v jednu chvíli vystoupal pěšky na hřeben vysoký přes 2 100 metrů. Americké útočné letectvo provedlo útoky na íránské kolony, aby jim zabránilo v přiblížení se k místu, kde se pilot nacházel.
Když americké speciální jednotky dorazily k pilotovi, zahájily potlačující palbu, aby íránské síly vytlačily z evakuační zóny, ale nezapojily se do přímého boje.
V závěrečné fázi operace, poté, co byl důstojník již zachráněn, uvízly dva transportní letouny HC-130J Combat King II, které měly evakuovat speciální jednotky a zachráněného pilota, na odlehlé dočasné základně na íránském území (zřízené podobným způsobem jako v operaci Eagle Claw v roce 1980). Velení se rozhodlo vyslat tři nová letadla k evakuaci personálu, zatímco dvě nefunkční letadla byla zničena výbušninami, aby se nedostala do rukou Islámských revolučních gard (IRGC).
https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 9324610818

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Majú piloti smerový satelitnú vysielačku a nejaký infra stroboskop alebo niečo podobné na lokalizáciu ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Takže WO ze spadlé F-15 už je také doma. Vyzvedli ho na nepoužívané přistávací ploše pro zemědělská letedla 40 kilometrů od centra druhého nejlidnatějšího íránského města. Přišli při tom o minimálně 2x C-130J a 1x AH-6.
https://www.facebook.com/share/p/14Mai5Rua4d/?
https://www.facebook.com/share/p/14Mai5Rua4d/?

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Z pohledu morálky US armády je skvělé, že pilota nenechali ve štychu a snažili se ho dostat zpátky i za cenu materiálu
Dánský Nielsen to pěkně dnes shrnul s Hormuzem. IQ47 žádné dobré možnosti nemá https://www.youtube.com/watch?v=W4i6nj8aHkw tak třeba se brzy dočkáme další eskalace a nakonec i výsadku a zavlečení US do pořádné řežby, kde už jeden pilot sem nebo tam nebude hrát nějakou roli.
Dánský Nielsen to pěkně dnes shrnul s Hormuzem. IQ47 žádné dobré možnosti nemá https://www.youtube.com/watch?v=W4i6nj8aHkw tak třeba se brzy dočkáme další eskalace a nakonec i výsadku a zavlečení US do pořádné řežby, kde už jeden pilot sem nebo tam nebude hrát nějakou roli.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
V pondělí má přijít další velké letecké bombardování
A poté možná někdy výsadek...
82. výsadková divize nepůjde sama.
A poté možná někdy výsadek...
82. výsadková divize nepůjde sama.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Tahle evakuace letce z Íránu málem selhala a ohrozila další vojáky.
Na vybraném místě, kde měly záchranné jednotky vyzvednout letce, dvě transportní letadla Hercules a jeden vrtulník uvázly v terénu a nemohly vzlétnout.
K lokalitě se již blížila přesila v podobě íránských milicí Basídž.
Američané však měli v záloze další tři transportní letadla... PŮVODNÍ museli nechat svému osudu a vyhodit po povětří.
Pro Teherán by to byla propagandistická výhra, kdyby se PILOT objevil v televizi.
Například tady to interpretují jako zničení dalších letadel a zabití 10 lidí, ale bez dalších podrobností.
https://www.youtube.com/watch?v=r7jc4_rFHbU
Podle IQ47 byla poloha pilota sledována 24 hodin denně, což odpovídá zavedené praxi, kdy je pilot nejen monitorován pomocí zpravodajských prostředků (drony, letouny včasné výstrahy AWACS), ale má i vlastní vysílačku a satelitní komunikátor.
V průběhu operace byl prý sestřelený letoun A-10 Thunderbolt, který byl určený k ničení pozemních cílů. Podle jiných zdrojů byl sestřelen blízko Hormuzu.
Pilota „Warthogu“ bylo potřeba také zachraňovat.
Cooper: Proč to děláš takhle...? Bylo to 'nebezpečné'? Samozřejmě, že bylo.
Oblast, kde byl sestřelený letec USAF, je oblast Dehdasht. To je asi 240 km od ostrova Bubiyan v Kuvajtu.
Ale nikdo neřekl, že operace byla provedena "po nejkratší trase". Podél žluté čáry na mapě.
Za podpory A-10C a MQ-9 pak skupina CSAR pokračovala ve vyzvednutí sestřeleného letce.
https://substack.com/home/post/p-193249175
Ale je to dobrý příběh se šťastným koncem, možná o tom natočí někdy film.
Jako třeba...
Za nepřátelskou linií (Behind Enemy Lines)
Sebevědomý Poručík Chris Burnett (Owen Wilson) byl vycvičen jako specialista na řízení bojových letadel typu F/A-18 Super Hornet a stal se skutečným špičkovým pilotem a navigátorem.
Zrovna v jiném vláknu rozebíráme operaci Market Garden, tak aby ten jiný větší americký výsadek nedopadl náhodou podobně.
viewtopic.php?p=490817#p490817
Něco ve smyslu Příliš vzdálený ostrov Charg nebo Saigon.
To je naprosté podcenění prostředí, logistické peklo, arogance plánovačů.
Charg by byl nejen o technice, ale o tom, že by tam sypaly miliardy do místa, které je strategicky neudržitelné.
Podobně jako most v Arnhemu.
Na vybraném místě, kde měly záchranné jednotky vyzvednout letce, dvě transportní letadla Hercules a jeden vrtulník uvázly v terénu a nemohly vzlétnout.
K lokalitě se již blížila přesila v podobě íránských milicí Basídž.
Američané však měli v záloze další tři transportní letadla... PŮVODNÍ museli nechat svému osudu a vyhodit po povětří.
Pro Teherán by to byla propagandistická výhra, kdyby se PILOT objevil v televizi.
Například tady to interpretují jako zničení dalších letadel a zabití 10 lidí, ale bez dalších podrobností.
https://www.youtube.com/watch?v=r7jc4_rFHbU
Letouny musí zajistit jak vzdušnou převahu v oblasti, ale také monitorovat situaci na zemi a likvidovat pozemní síly nepřítele, které se blíží k pilotovi.pjaro77 píše: Majú piloti smerový satelitnú vysielačku a nejaký infra stroboskop alebo niečo podobné na lokalizáciu ?
V průběhu operace byl prý sestřelený letoun A-10 Thunderbolt, který byl určený k ničení pozemních cílů. Podle jiných zdrojů byl sestřelen blízko Hormuzu.
Pilota „Warthogu“ bylo potřeba také zachraňovat.
Cooper: Proč to děláš takhle...? Bylo to 'nebezpečné'? Samozřejmě, že bylo.
Oblast, kde byl sestřelený letec USAF, je oblast Dehdasht. To je asi 240 km od ostrova Bubiyan v Kuvajtu.
Ale nikdo neřekl, že operace byla provedena "po nejkratší trase". Podél žluté čáry na mapě.
Za podpory A-10C a MQ-9 pak skupina CSAR pokračovala ve vyzvednutí sestřeleného letce.
https://substack.com/home/post/p-193249175
Ale je to dobrý příběh se šťastným koncem, možná o tom natočí někdy film.
Jako třeba...
Za nepřátelskou linií (Behind Enemy Lines)
Sebevědomý Poručík Chris Burnett (Owen Wilson) byl vycvičen jako specialista na řízení bojových letadel typu F/A-18 Super Hornet a stal se skutečným špičkovým pilotem a navigátorem.
bat píše: Třeba se brzy dočkáme další eskalace a nakonec i výsadku a zavlečení US do pořádné řežby, kde už jeden pilot sem nebo tam nebude hrát nějakou roli.
Zrovna v jiném vláknu rozebíráme operaci Market Garden, tak aby ten jiný větší americký výsadek nedopadl náhodou podobně.
viewtopic.php?p=490817#p490817
Něco ve smyslu Příliš vzdálený ostrov Charg nebo Saigon.
To je naprosté podcenění prostředí, logistické peklo, arogance plánovačů.
Charg by byl nejen o technice, ale o tom, že by tam sypaly miliardy do místa, které je strategicky neudržitelné.
Podobně jako most v Arnhemu.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Tohle už bylo za druhé světové. V jednom dokumentu, snad to bylo o Dukle bylo: i za cenu velkých ztrát se pro něj(raněný voják) šlo. Protože jinak by to mělo hrozný vliv na morálku mužstva.bat píše: ↑5/4/2026, 16:18 Z pohledu morálky US armády je skvělé, že pilota nenechali ve štychu a snažili se ho dostat zpátky i za cenu materiálu![]()
Dánský Nielsen to pěkně dnes shrnul s Hormuzem. IQ47 žádné dobré možnosti nemá https://www.youtube.com/watch?v=W4i6nj8aHkw tak třeba se brzy dočkáme další eskalace a nakonec i výsadku a zavlečení US do pořádné řežby, kde už jeden pilot sem nebo tam nebude hrát nějakou roli.

Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Rusové to hrotili ještě více než Spojenci.
Ale ono se to lehko bojuje proti nepříteli, který nemá úroveň, nebo bačuje kozy. To je jiná!
Ale ono se to lehko bojuje proti nepříteli, který nemá úroveň, nebo bačuje kozy. To je jiná!





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Aneb jak šel čas:
3. března: „Vyhráli jsme válku.“
7. března: „Porazili jsme Írán.“
9. března: „Musíme zaútočit na Írán.“ „Válka téměř úplně končí, a to velmi krásně.“
12. března: „Vyhráli jsme, ale ještě jsme nevyhráli úplně.“
13. března: „Vyhráli jsme válku.“
14. března: „Prosím, pomozte nám.“
15. března: „Pokud nám nepomůžete, určitě si to zapamatuji.“
16. března: „Ve skutečnosti žádnou pomoc vůbec nepotřebujeme.“ „Jen jsem testoval, kdo mě poslouchá.“ „Pokud NATO nepomůže, čeká je něco velmi špatného.“
17. března: „Nepotřebujeme ani nechceme pomoc NATO.“ „Nepotřebuji souhlas Kongresu k vystoupení z NATO.“
18. března: „Naši spojenci musí spolupracovat na znovuotevření Hormuzského průlivu.“
19. března: „Spojenci USA by se měli vzpamatovat — přidat se a pomoci otevřít Hormuzský průliv.“
20. března: „NATO jsou zbabělci.“
21. března: „Nepoužíváme jej, nepotřebujeme jej otevřít.“
22. března: „Tohle je naposledy. Dávám Íránu 48 hodin.“ „Írán je mrtvý.“
23. března: „Dáváme jim více času.“
24. března: „Válka se blíží ke konci.“
25. března: „Stále vyjednáváme.“
26. března: „Írán prosí o mír. Dali nám dar. Dáme jim více času.“
27. března: „Jednání s Íránem probíhají velmi dobře.“
28. března: „Válka brzy skončí.“
29. března: „Možná obsadíme ostrov Kharg, možná ne.“
30. března: „Otevřete průliv, nebo zničíme veškerou energetickou infrastrukturu a ropná pole.“
31. března: „Průliv nepotřebujeme, máme dost ropy. Zajistěte si to sami, Velká Británie.“
1. dubna: „Válka skončí za dva až tři týdny.“
4. dubna: „Írán má 48 hodin, jinak rozpoutám peklo.“
5. dubna: „Chvála Alláhovi! Otevřete ten zatracený průliv!“
https://www.reddit.com/r/politics/comme ... &context=3
3. března: „Vyhráli jsme válku.“
7. března: „Porazili jsme Írán.“
9. března: „Musíme zaútočit na Írán.“ „Válka téměř úplně končí, a to velmi krásně.“
12. března: „Vyhráli jsme, ale ještě jsme nevyhráli úplně.“
13. března: „Vyhráli jsme válku.“
14. března: „Prosím, pomozte nám.“
15. března: „Pokud nám nepomůžete, určitě si to zapamatuji.“
16. března: „Ve skutečnosti žádnou pomoc vůbec nepotřebujeme.“ „Jen jsem testoval, kdo mě poslouchá.“ „Pokud NATO nepomůže, čeká je něco velmi špatného.“
17. března: „Nepotřebujeme ani nechceme pomoc NATO.“ „Nepotřebuji souhlas Kongresu k vystoupení z NATO.“
18. března: „Naši spojenci musí spolupracovat na znovuotevření Hormuzského průlivu.“
19. března: „Spojenci USA by se měli vzpamatovat — přidat se a pomoci otevřít Hormuzský průliv.“
20. března: „NATO jsou zbabělci.“
21. března: „Nepoužíváme jej, nepotřebujeme jej otevřít.“
22. března: „Tohle je naposledy. Dávám Íránu 48 hodin.“ „Írán je mrtvý.“
23. března: „Dáváme jim více času.“
24. března: „Válka se blíží ke konci.“
25. března: „Stále vyjednáváme.“
26. března: „Írán prosí o mír. Dali nám dar. Dáme jim více času.“
27. března: „Jednání s Íránem probíhají velmi dobře.“
28. března: „Válka brzy skončí.“
29. března: „Možná obsadíme ostrov Kharg, možná ne.“
30. března: „Otevřete průliv, nebo zničíme veškerou energetickou infrastrukturu a ropná pole.“
31. března: „Průliv nepotřebujeme, máme dost ropy. Zajistěte si to sami, Velká Británie.“
1. dubna: „Válka skončí za dva až tři týdny.“
4. dubna: „Írán má 48 hodin, jinak rozpoutám peklo.“
5. dubna: „Chvála Alláhovi! Otevřete ten zatracený průliv!“
https://www.reddit.com/r/politics/comme ... &context=3

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Tohle mi vysvětli, co si tim vlastně chtěl říct.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
No Amerika měla obvykle vyšší cíle.
Izraeli bude stačit destabilizace režimu, to je pro něj přijatelný výsledek.
I když by chtěl třeba i víc, aby byl hegemon na Blízkém východě.
Naopak pověst USA jako ochránce arabských států proti dronům je pošramocená.
Ukrajina tam musí pomáhat no.
Evropa by se byla schopná s Íránem dohodnout i na otevření Hormuzu.
Jakmile přestanou Írán bombardovat.
Bačové koz byli například Afgánu, tam se proti méně vyspělému protivníkovi relativně dařilo.
Vypukla občanská válka, i když samozřejmě to tam nakonec Taliban stejně ovládl.
JEDNODUŠE řečeno v minulosti se USA snažily udržovat zdání nějakého světového řádu pod jejich vedením.
Arabské státy vidí, že americký deštník je děravý a dost selektivní, prioritu dodávek raket má IZRAEL.
Evropa potřebuje hlavně energie a klid na obchod, takže s Íránem klidně dohodu uzavře
Strategie je jasná: rozstřílet infrastrukturu, totálně vyřadit jaderná zařízení a nechat místní frakce, ať se mezi sebou požerou.
Nebojí se útočit ani na atomovou elektrárnu...
Pro Izrael je „hořící Írán“ bezpečnější než „silný a jednotný Írán“.
Revoluční gardy (IRGC) mají zbraně, peníze a fanatismus. I když padne centrální vláda v Teheránu, tyhle složky nikam nezmizí – prostě se z nich stanou nejlépe vyzbrojení „bačové koz“ v historii.
No zatím.
Izraeli bude stačit destabilizace režimu, to je pro něj přijatelný výsledek.
I když by chtěl třeba i víc, aby byl hegemon na Blízkém východě.
Naopak pověst USA jako ochránce arabských států proti dronům je pošramocená.
Ukrajina tam musí pomáhat no.
Evropa by se byla schopná s Íránem dohodnout i na otevření Hormuzu.
Jakmile přestanou Írán bombardovat.
Bačové koz byli například Afgánu, tam se proti méně vyspělému protivníkovi relativně dařilo.
Vypukla občanská válka, i když samozřejmě to tam nakonec Taliban stejně ovládl.
JEDNODUŠE řečeno v minulosti se USA snažily udržovat zdání nějakého světového řádu pod jejich vedením.
Evropa potřebuje hlavně energie a klid na obchod, takže s Íránem klidně dohodu uzavře
Afghánistán a konflikty předtím ukázaly, že moderní armáda dokáže vyhrát každou bitvu.
V Íránu to může dopadnout podobně. Jakmile by se začal tamní režim hroutit.
Ale zatím se drží, a spíše to vypadá, že moci se chytili radikálnější lidé.
Navíc mají stále rakety, i když arzenál už je značně oslabený, to bačové koz neměli v takovém měřítku.
Dál je to v podstatě čekání na to, komu dřív dojde dech nebo trpělivost.
Čas je spíše na straně Íránu, i když za týden budou třeba zase jiné komentáře, kdo ví ?
IQ47 ULTIMATA ruší nebo posunuje, mezitím někdo sází a vydělává rance na burzách.
Jako člověk vzešlý z tohoto prostředí nakonec taky vydělá nebo jeho okolí.
Strategie je jasná: rozstřílet infrastrukturu, totálně vyřadit jaderná zařízení a nechat místní frakce, ať se mezi sebou požerou.
Nebojí se útočit ani na atomovou elektrárnu...
Pro Izrael je „hořící Írán“ bezpečnější než „silný a jednotný Írán“.
Revoluční gardy (IRGC) mají zbraně, peníze a fanatismus. I když padne centrální vláda v Teheránu, tyhle složky nikam nezmizí – prostě se z nich stanou nejlépe vyzbrojení „bačové koz“ v historii.
No zatím.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Jó? Že sem si nevšim.
Tenhle namistrovanej bohorovnej pohled civilizovaných hošanů z dědin mě nikdy nepřestane překvapovat a vlastně i svým způsobem bavit.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Ze začátku se to určitě zdálo v pohodě. Vypadalo to o něco lépe než nyní s Íránem.
O tom byla původní myšlenka.
Já samozřejmě víceméně vím, co se dělo potom, jen pro připomenutí čtenářům!
Operace Trvalá svoboda trvala asi 6 týdnů, tedy nejintenzivnější bombardování myslím.
Severní aliance dobyla Kábul.
Vláda Tálibánu na celostátní úrovní padla, nějakou dobu se ještě držela v jižních provinciích v okolí Kandaháru.
Odtamtud byli talibanci také časem vytlačeni.
Bin Ládin prchl z Tora Bora do Pakistánu.
Poté následovalo upevňování kontroly nad zemí.
Američané si vytvořili z letiště Bagram svou hlavní základnu.
No a zdálo se, že bude relativní klid.
Když se na vojenskou operaci podíváš zpětně, tak efektivně zafungovala kombinace americké letecké převahy a pozemních sil Severní aliance.
Ale zpětně lze identifikovat i nastalé problémy, to hlavně!
Tálibánci nebyli zcela zničeni, prostě odložili zbraně, oholili si vousy a splynuli s obyvatelstvem, nebo se stáhli do těžko přístupných hor a do Pákistánu.
Vojensky byla operace brilantní, ale politická a ekonomická rekonstrukce Afghánistánu byla od začátku podfinancovaná a chaotická, na to aby Afghánistán značně přebudovali.
V roce 2002 byla intenzita bojů tak nízká, že se tehdejší americký ministr obrany Donald Rumsfeld domníval, že většina amerických vojáků se bude moci brzy vrátit domů.
No a na misích se podílela Evropa včetně České republiky.
Mimochodem i tehdy šlo zaslechnout čím dál více hlasů, které zpochybňovaly válečný plán v Iráku.
Saddám relativně dlouho vzdoroval.
A pokud jde o načasování války v Iráku - začala dříve, než chtěli vojenští plánovači.
Nakonec tam ale americké vojenské jednotky po posílení prorazily, a šlo to rychle.
Byla to sice vojenská paráda, ale naprosto podcenili, co přijde poté – rozklad státu a partyzánská válka.
Muqtada as-Sadr byl podporován z Íránu a nabíral lidi do Mahdího armády.
Jeho milice bojovaly proti Američanům, i proti sunnitům. Sadr je v irácké politice relevantní doteď.
Ovládá miliony loajálních chudých šíitů, kteří jsou ochotni v případě nouze znovu bojovat.
Z radikálního rebela se stal „státotvorný“ prvek, odmítající íránské vměšování, proto je asi stále na živu.
Kdyby ho Mossad zlikvidoval, udělá z něj mučedníka. Totální chaos zatím nechtějí.
Izrael momentálně vnímá jako svou největší existenciální hrozbu Írán.
Židé v regionu praktikují tzv. kontrolované riziko, občas se jim to ale vymkne, jako s Hamásem.
S vědomím Netanjahua nechali Hamás v Gaze růst, aby oslabili Abbásovu Palestinskou samosprávu na Západním břehu.
Logika byla prostá: dokud budou Palestinci rozdělení na „umírněné“ v Ramalláhu a „teroristy“ v Gaze, nikdo po Izraeli nebude moci chtít seriózní jednání o palestinském státu.
Mysleli si, že mají situaci pod kontrolou díky technologiím a bariérám.
Zatímco proíránské milice pálí rakety na americké základny a Izrael, Sadr nařídil svému ozbrojenému křídlu pohov, i když veřejně Írán podporuje.
Írán čeká nejhorší bombardování od začátku války, vzkázal Hegseth
V pondělí odpoledne SELČ Írán odmítl Pákistánem předložený návrh na příměří se Spojenými státy, přičemž zdůraznil nutnost trvalého ukončení války.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/sv ... uru-372082
Trump několikrát zopakoval, že brzy vyprší další ultimátum, které Íránu dal.
Írán v odvetě útočí na Izrael a země v Perském zálivu, kde jsou americké základny, a na tamní průmyslovou, zejména ropnou infrastrukturu.
Pomáhají mu proíránské milice v Iráku a na Izrael útočí také libanonské militantní hnutí Hizballáh či občas jemenští povstalci.
Hútíové by ovšem mohli v případě eskalace "uzavřít" Rudé moře.
Část lodních společností v čele s dánským gigantem Maersk by pak raději začala obeplouvat Afriku.
O tom byla původní myšlenka.
Já samozřejmě víceméně vím, co se dělo potom, jen pro připomenutí čtenářům!
Operace Trvalá svoboda trvala asi 6 týdnů, tedy nejintenzivnější bombardování myslím.
Severní aliance dobyla Kábul.
Vláda Tálibánu na celostátní úrovní padla, nějakou dobu se ještě držela v jižních provinciích v okolí Kandaháru.
Odtamtud byli talibanci také časem vytlačeni.
Bin Ládin prchl z Tora Bora do Pakistánu.
Poté následovalo upevňování kontroly nad zemí.
Američané si vytvořili z letiště Bagram svou hlavní základnu.
No a zdálo se, že bude relativní klid.
Když se na vojenskou operaci podíváš zpětně, tak efektivně zafungovala kombinace americké letecké převahy a pozemních sil Severní aliance.
Ale zpětně lze identifikovat i nastalé problémy, to hlavně!
Tálibánci nebyli zcela zničeni, prostě odložili zbraně, oholili si vousy a splynuli s obyvatelstvem, nebo se stáhli do těžko přístupných hor a do Pákistánu.
Vojensky byla operace brilantní, ale politická a ekonomická rekonstrukce Afghánistánu byla od začátku podfinancovaná a chaotická, na to aby Afghánistán značně přebudovali.
V roce 2002 byla intenzita bojů tak nízká, že se tehdejší americký ministr obrany Donald Rumsfeld domníval, že většina amerických vojáků se bude moci brzy vrátit domů.
Jenže pak přišel rok 2003, pozornost USA se upřela na Irák a Afghánistán se stal tak trochu "zapomenutou válkou", což dalo Tálibánu prostor pro návrat.Americký ministr obrany Donald Rumsfeld zpochybnil výsledky studie, podle které Spojené státy nemají dost vojáků pro mise v Iráku a v Afghánistánu.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rum ... _mtaborska
No a na misích se podílela Evropa včetně České republiky.
Mimochodem i tehdy šlo zaslechnout čím dál více hlasů, které zpochybňovaly válečný plán v Iráku.
Saddám relativně dlouho vzdoroval.
A pokud jde o načasování války v Iráku - začala dříve, než chtěli vojenští plánovači.
Nakonec tam ale americké vojenské jednotky po posílení prorazily, a šlo to rychle.
Byla to sice vojenská paráda, ale naprosto podcenili, co přijde poté – rozklad státu a partyzánská válka.
Muqtada as-Sadr byl podporován z Íránu a nabíral lidi do Mahdího armády.
Jeho milice bojovaly proti Američanům, i proti sunnitům. Sadr je v irácké politice relevantní doteď.
Ovládá miliony loajálních chudých šíitů, kteří jsou ochotni v případě nouze znovu bojovat.
Z radikálního rebela se stal „státotvorný“ prvek, odmítající íránské vměšování, proto je asi stále na živu.
Kdyby ho Mossad zlikvidoval, udělá z něj mučedníka. Totální chaos zatím nechtějí.
Izrael momentálně vnímá jako svou největší existenciální hrozbu Írán.
Židé v regionu praktikují tzv. kontrolované riziko, občas se jim to ale vymkne, jako s Hamásem.
S vědomím Netanjahua nechali Hamás v Gaze růst, aby oslabili Abbásovu Palestinskou samosprávu na Západním břehu.
Logika byla prostá: dokud budou Palestinci rozdělení na „umírněné“ v Ramalláhu a „teroristy“ v Gaze, nikdo po Izraeli nebude moci chtít seriózní jednání o palestinském státu.
Mysleli si, že mají situaci pod kontrolou díky technologiím a bariérám.
Zatímco proíránské milice pálí rakety na americké základny a Izrael, Sadr nařídil svému ozbrojenému křídlu pohov, i když veřejně Írán podporuje.
Írán čeká nejhorší bombardování od začátku války, vzkázal Hegseth
V pondělí odpoledne SELČ Írán odmítl Pákistánem předložený návrh na příměří se Spojenými státy, přičemž zdůraznil nutnost trvalého ukončení války.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/sv ... uru-372082
Trump několikrát zopakoval, že brzy vyprší další ultimátum, které Íránu dal.
Írán v odvetě útočí na Izrael a země v Perském zálivu, kde jsou americké základny, a na tamní průmyslovou, zejména ropnou infrastrukturu.
Pomáhají mu proíránské milice v Iráku a na Izrael útočí také libanonské militantní hnutí Hizballáh či občas jemenští povstalci.
Hútíové by ovšem mohli v případě eskalace "uzavřít" Rudé moře.
Část lodních společností v čele s dánským gigantem Maersk by pak raději začala obeplouvat Afriku.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Dále existuje ničení infrastruktury - pro příklad bývalá Jugoslávie
Zničení mostů (např. v Novém Sadu) mělo obrovský dopad na civilní obyvatelstvo, odřízlo města a zkomplikovalo zásobování vodou a elektřinou.
Přitom jeli ve vlaku zrovna lidi. Nyní je lidem v Íránu doporučováno, aby ničím raději nejezdili.
Bombardování infrastruktury bylo často předmětem kritiky kvůli civilním obětem a devastaci dopravní sítě, ačkoliv NATO cíle označovalo za vojensky významné.
V reálu už nebylo moc jiných cílů, vojenské cíle došly, nic se nestalo, tak začali bombardovat veřejné služby.
Někteří novináři tvrdili, že se humanitární situace po zahájení bombardovací kampaně zhoršila, čímž zpochybňovali stanovený cíl, jak jej vytyčilo NATO.
No a nyní se s Íránem situace asi zopakuje. Cíle deklarovány úplně jasně nejsou, a hlavně už se ani nic nezdůvodňuje nějakými zástupnými motivy.
Video obletělo svět: Velikonoce u Trumpa se zvrhly, takový proslov nikdo nečekal
Letos se však slavnostní „Easter Egg Roll“ proměnil v nečekaně bizarní podívanou, v níž se mísila velikonoční symbolika s ostrou politickou rétorikou a varováními před válkou.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vi ... 2a043f271/
„Nebudou mít žádné mosty. Nebudou mít žádné elektrárny. Nebudou mít vůbec nic,“ uvedl prezident. Podle jeho slov Spojené státy zvažují i razantnější kroky, včetně možnosti převzít kontrolu nad íránskými ropnými zdroji.
Zničení mostů (např. v Novém Sadu) mělo obrovský dopad na civilní obyvatelstvo, odřízlo města a zkomplikovalo zásobování vodou a elektřinou.
Přitom jeli ve vlaku zrovna lidi. Nyní je lidem v Íránu doporučováno, aby ničím raději nejezdili.
Bombardování infrastruktury bylo často předmětem kritiky kvůli civilním obětem a devastaci dopravní sítě, ačkoliv NATO cíle označovalo za vojensky významné.
V reálu už nebylo moc jiných cílů, vojenské cíle došly, nic se nestalo, tak začali bombardovat veřejné služby.
Někteří novináři tvrdili, že se humanitární situace po zahájení bombardovací kampaně zhoršila, čímž zpochybňovali stanovený cíl, jak jej vytyčilo NATO.
No a nyní se s Íránem situace asi zopakuje. Cíle deklarovány úplně jasně nejsou, a hlavně už se ani nic nezdůvodňuje nějakými zástupnými motivy.
Video obletělo svět: Velikonoce u Trumpa se zvrhly, takový proslov nikdo nečekal
Letos se však slavnostní „Easter Egg Roll“ proměnil v nečekaně bizarní podívanou, v níž se mísila velikonoční symbolika s ostrou politickou rétorikou a varováními před válkou.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vi ... 2a043f271/
„Nebudou mít žádné mosty. Nebudou mít žádné elektrárny. Nebudou mít vůbec nic,“ uvedl prezident. Podle jeho slov Spojené státy zvažují i razantnější kroky, včetně možnosti převzít kontrolu nad íránskými ropnými zdroji.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Zrovna dnes výborný rozhovor k tématu...
Pád režimu Íránu? Scénář občanské války, a to nechceme, říká expert
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audi ... zne-303384
Bezpečnostní analytik Michal Smetana. Íránský režim je více jestřábí, tohle zatím moc nevyšlo.
Všechno už bylo predikováno, včetně blokování Hormuzu.
Evropa to nechce, kvůli migračním vlnám, ale ostatním je to skoro jedno.
Jak to, že Irán stále odolává. Co je klíčový prvek, a jak tam funguje dynamika.
Rozebírá to i z hlediska historických konfliktů.
Proč nezasáhli v době protestů, podle Trumpety byly prý zbraně odkloněny pro Kurdy.
„Jsem velmi rozrušený,“ říká Trump, že se USA pokusily vyzbrojit íránské demonstranty, ale zbraně byly odkloněny.
https://www.timesofisrael.com/im-very-u ... -diverted/
Poté, co dříve obvinil Kurdy z toho, že si zbraně vzali pro sebe, americký prezident prohlásil, že „určitá skupina lidí“ za to „zaplatí vysokou cenu“.
Konflikt to sice nevyřeší, ale dopady na globální ekonomiku a geopolitiku budou velké.
Tak sledujte Polymarket, predikční trhy, na co vsadit ?
Bude obsazen ostrov CHARG do... Stoupne cena ropy na... v průběhu dubna.
Příměří mezi USA a Íránem...? A jiné.
Použije IQ47 snad atomovku NEBO neutronovou bombu?
Už krátce po útoku lze území obsadit.
Pád režimu Íránu? Scénář občanské války, a to nechceme, říká expert
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audi ... zne-303384
Bezpečnostní analytik Michal Smetana. Íránský režim je více jestřábí, tohle zatím moc nevyšlo.
Všechno už bylo predikováno, včetně blokování Hormuzu.
Evropa to nechce, kvůli migračním vlnám, ale ostatním je to skoro jedno.
Jak to, že Irán stále odolává. Co je klíčový prvek, a jak tam funguje dynamika.
Rozebírá to i z hlediska historických konfliktů.
Proč nezasáhli v době protestů, podle Trumpety byly prý zbraně odkloněny pro Kurdy.
„Jsem velmi rozrušený,“ říká Trump, že se USA pokusily vyzbrojit íránské demonstranty, ale zbraně byly odkloněny.
https://www.timesofisrael.com/im-very-u ... -diverted/
Poté, co dříve obvinil Kurdy z toho, že si zbraně vzali pro sebe, americký prezident prohlásil, že „určitá skupina lidí“ za to „zaplatí vysokou cenu“.
Konflikt to sice nevyřeší, ale dopady na globální ekonomiku a geopolitiku budou velké.
Tak sledujte Polymarket, predikční trhy, na co vsadit ?
Bude obsazen ostrov CHARG do... Stoupne cena ropy na... v průběhu dubna.
Příměří mezi USA a Íránem...? A jiné.
Použije IQ47 snad atomovku NEBO neutronovou bombu?
Už krátce po útoku lze území obsadit.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Trumpovy hodiny tikají nebo bude TACO Tuesday?
Izraelští vojáci procházejí kolem billboardu s nápisem „Děkujeme Bohu a Donaldu Trumpovi“, který nechali vyrobit evangelikáni.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... klo-303399
Izrael a USA už bombardovaly mosty, především na lince Teherán–Tabríz a Teherán–Kášán.
Útoky na civilní infrastrukturu už jsou tady, i když ne zatím ve větší míře, tedy jak se to vezme.
Izrael bombarduje „klíčové“ železniční úseky a mosty, aby prý zastavil přesun zbraní IRGC
https://www.timesofisrael.com/liveblog-april-7-2026/
Nejnovější íránské balistické rakety odpálené na střední Izrael byly podle IDF zachyceny nebo jim bylo dovoleno zasáhnout otevřené oblasti.
Izraelští vojáci procházejí kolem billboardu s nápisem „Děkujeme Bohu a Donaldu Trumpovi“, který nechali vyrobit evangelikáni.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... klo-303399
Izrael a USA už bombardovaly mosty, především na lince Teherán–Tabríz a Teherán–Kášán.
Útoky na civilní infrastrukturu už jsou tady, i když ne zatím ve větší míře, tedy jak se to vezme.
Izrael bombarduje „klíčové“ železniční úseky a mosty, aby prý zastavil přesun zbraní IRGC
https://www.timesofisrael.com/liveblog-april-7-2026/
Nejnovější íránské balistické rakety odpálené na střední Izrael byly podle IDF zachyceny nebo jim bylo dovoleno zasáhnout otevřené oblasti.











