AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Nesher píše: 17/2/2026, 22:01
Scotty87 píše: 17/2/2026, 21:00 Co se zaplatí se SAFE mě celkem netrápí. To nejsou žádné peníze navíc, ale jen výhodnější financování státního dluhu.
Jenže původně měla většina toho úvěru jít na akvizice MO, teď to vypadá, že většina půjde na dálnice. Nevěřím, že by dali na obranu víc než jen nezbytné minimum. Z toho jim totiž nic nekouká.
Pokud něco vůbec dostanem. EU to nemusí schválit, nebo ve třetím kole už nic nezbyde. Babiš změnil i žádanou částku, čímž ty posuzovatele dost zmátl.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od palo satko »

Čo mate proti cestám. Rimania v čase svojho vrcholu mali 30 legii a dokazali bojovat a vyhravat v celom "našom" svete. Nie preto, že by mali o 5 centimetrov dlhšie meče, ale preto že cesty im umožnili rycho sustredit vojenske jednotky.
Obrázek
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Nesher píše: 17/2/2026, 22:01 Nevěřím, že by dali na obranu víc než jen nezbytné minimum. Z toho jim totiž nic nekouká.
Věřím, že dají na obranu méně, než je nezbytné minimum. Z toho jim totiž koukají u jejich voličů politické body.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od palo satko »

Otazka je ako definovať to "menej" a konkretny nákup. Či to menej je percento HDP, alebo čislo s Kč? Pozri u nas Smer nakupil F-16. Podla mna rozumna volba. Ale iste sa najde zopar voličov Smeru, ktorym sa to nepači. Lenže to sa nepači temer všetkym voličom opozicie vyznavajucich rusku hrozbu, spojenctvo v NATO a zamilovanych do Bruselu. Treba oddelit politiku od zbrojenia.
Obrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Čo sa nepači temer všetkym voličom opozicie ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od palo satko »

Že kupili F-16. Bez sutaže. Bez toho aby si znami "experti" pomudrovali v telke, niekto absolvoval kopec zasadnuti so Švedmi a Američanmi a ak by sa dalo aj s Francuzmi, tvaril sa že môže rozhodnut, oni mu za to dali o dva chlebíčky viac. No a tito experti našli hlasne truby v progresivnych mediach. stači si dat do Googly Glvač, F-16 a sme.
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

palo satko píše: 18/2/2026, 10:20 Otazka je ako definovať to "menej" a konkretny nákup. Či to menej je percento HDP, alebo čislo s Kč?
Méně je, že AČR nebude schopna dál rozvíjet svoje současné schopnosti, které po ní politici požadují. Tedy aby bylo dost financí nejen na udržování, ale i nákupy nové techniky a výcviku vojáků s ní stejně jako plnění mezinárodních politických závazků. Pokud tedy politici včetně současné vlády požadují, aby AČR měla tankové a mechanizované vojsku, dělostřelectvo, letectvo celé škály, výsadkáře, kyberentické síly a další a další stejně jako plnila zhraniční mise a další úkoly, cokoliv co nezabezpečí logistiku, výcvik, údržbu, provoz či pořízení nové techniky je méně než nezbytné minimum.

Proto, pokud ani to nechtějí dávat, mají definovat nové požadavky, co po AČR chtějí. Abych byl ale korektní, není to jen o současné vládě, i většina vlád předchozích se takto chovala. Chtějí něco a nejsou či nebyly ochotné na to poskytovat ani nezákladnější prostředky.
Treba oddelit politiku od zbrojenia.
Tohle přesně nejde, protože politika musí určovat rámec zbrojení tedy že zbrojení se musí odvíjet od požadavků politiky. Jenže politici se často tváří, jako kdyby tato přímá úměra neexistovala a zbrojení bylo něco cizorodého.

Tohle je vše o bezpečnostní politice státu a po pravdě, ta je v ČR dlouhodobě tristní.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od palo satko »

Prave preto som vždy mal nazor, že financovanie armady by mal mať na starosti od vlady a parlamentu nezavisly urad, ktoreho šef by bol zvoleny ustavnou väčšinou na minimalne 10 rokov. Kam pôjdu vojaci strielať, nech rozhoduje parlament, ale čim budu strielat nech rozhoduje schopny manažer s generalmi. Ked to ide pri Ustavnom sude ....
Obrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

palo satko píše: 18/2/2026, 11:18 Že kupili F-16. Bez sutaže. Bez toho aby si znami "experti" pomudrovali v telke, niekto absolvoval kopec zasadnuti so Švedmi a Američanmi a ak by sa dalo aj s Francuzmi, tvaril sa že môže rozhodnut, oni mu za to dali o dva chlebíčky viac. No a tito experti našli hlasne truby v progresivnych mediach. stači si dat do Googly Glvač, F-16 a sme.
Povedal by som, že proti nim boli hlavne voliči OĽANO, pred tou stranou som varoval. Uderenosť jej voličov nebola moc odlišná od uderenosti kovaných národných a smerákov. Viem, že ich aj Naď chcel zrušiť. Mne tieto stíhačky nikdy nevadili.
palo satko píše: 18/2/2026, 11:56 Prave preto som vždy mal nazor, že financovanie armady by mal mať na starosti od vlady a parlamentu nezavisly urad, ktoreho šef by bol zvoleny ustavnou väčšinou na minimalne 10 rokov. Kam pôjdu vojaci strielať, nech rozhoduje parlament, ale čim budu strielat nech rozhoduje schopny manažer s generalmi. Ked to ide pri Ustavnom sude ....
Joj ale ty vlastne chceš niečo ako úradnícku vládu technokratov. A prečo len u armády, to isté predsa môžeme uplatniť na zdravotníctvo, dopravu, škosltvo, vnútro, nie ?
Nuž vedz že presne to sa politickým stranám nehodí. Už Mečiar prišiel so systémom čistiek a obsadzovania svojimi na všetkých úradoch a robí sa to tak dodnes. Komunisti sa stále zaklínali kádrami, dnešné strany a mikrostrany nemajú často vytvorenú ani tieňovú vládu.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

palo satko píše: 18/2/2026, 11:56 Prave preto som vždy mal nazor, že financovanie armady by mal mať na starosti od vlady a parlamentu nezavisly urad, ktoreho šef by bol zvoleny ustavnou väčšinou na minimalne 10 rokov. Kam pôjdu vojaci strielať, nech rozhoduje parlament, ale čim budu strielat nech rozhoduje schopny manažer s generalmi. Ked to ide pri Ustavnom sude ....
To je ale trochu něco jiného. Ústavní soud má dohlížet zda politic dodržují ústavu, armáda má realizovat rozhodnutí těchto politiků. Jako každá podobná organizace je přímím odrazem politických reprezentací státu, které si zvolí voliči.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

palo satko píše: 18/2/2026, 10:20 Pozri u nas Smer nakupil F-16.
Pokud vím tak je nakoupil Danko ze SNS.
Lenže to sa nepači temer všetkym voličom opozicie
To jsi zjistil mozkovým myšlením nebo jak?
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

soudruzi, dronov nět

Příspěvek od pjaro77 »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... sly-298996
Ministerstvo obrany chtělo pro pyrotechniky z Vojenské policie koupit unikátní drony, jaké svět ještě neviděl. Tak alespoň vyzněla poptávka po speciálních strojích.
Zakázku na dodávku deseti dronů dostala před dvěma lety bez veřejné soutěže malá pražská firma, která byla údajně jako jediná schopna takové bezpilotní prostředky do Česka přivézt. Až nyní se ukazuje, že již v době uzavření kontraktu byla silně předlužena, zralá na krach a o jedinečnosti strojů může být také sotva řeč. Svět drony nakonec skutečně neviděl. Ministerstvo obrany nebude mít ani letouny, ani peníze, které za ně předem jako zálohu zaplatilo. Drony totiž ani po dvou letech nedorazily, majitel mezitím poslal dceřinou společnost i její matku do insolvence.
Resort obrany, který vyčíslil své pohledávky za nedodané stroje na téměř 70 milionů korun, má chabou šanci dluhy vymoci. V obou společnostech bez peněz a bez zaměstnanců totiž zůstal jen minimální majetek.
Příběh podivuhodné zakázky začal již v roce 2023. Ministerstvo obrany si tehdy objednalo deset dronů u dvou pražských společností, Summit Defense a její matky Summit Advanced Systems, ovládaných izraelsko-českým podnikatelem Doronem Schulzem. Zakázku na dodávku strojů za 29,3 milionu korun bez daně podepsal Schulz s ministerstvem v prosinci 2023. Napřímo. Bez otevřené soutěže.

Schulz byl údajně jediný, kdo mohl vybraný typ dronu do Česka dovézt. Podle kontraktu uzavřeného s ministerstvem měl výhradní práva na zastupování společnosti Easy Aerial, amerického startupu původem z Izraele, který vyráběl vyhlídnuté drony pod značkou Osprey-H.
inisterstvo tvrdí, že konkrétní typ si vybrala Vojenská policie. Mělo to prý několik klíčových důvodů: Výrobce je ze země NATO a vojenští policisté měli „specifické nároky na ochranu objektů a pyrotechnickou činnost“. O moc víc se k tomu z veřejných zdrojů zjistit nedá. Detaily armádní zakázky jsou tajné. Původně nebyla dohledatelná ani kupní smlouva jinak ukládaná do veřejného registru. Seznam Zprávy o tom informovaly už v květnu 2024, když si jiné firmy vyrábějící drony začaly stěžovat na netransparentní postupy armády při nákupech moderní techniky.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od palo satko »

Scotty nakup F-16 bol vlada - vlada. Nakoniec aj v Česku o tych veciach rozhoduje vlada ako celok a predpokladam, že aj v Česku konsenzom.
Obrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Fico se v tom tehdy nijak zásadně neangažoval. Naopak tehdy mluvil obecně o potřebě "evropských řešení".
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Tohle je téma o AČR, ne o OSSR
ObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Scotty , k tým dronom by si sa nevyjadril ? Nedávno si ma poučoval , kterak na nákup dronov sa musí spraviť tender a pri každej zmene znova tender. Keď tu zrazu nákup cez kamaráta bez výberka.
Mohli ste mať pár stoviek dronov za tie peniaze trebars od U&C, takto máte "censored".
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Samozřejmě musí. To že si VP prosadila nákup vybraného systému v malém rozsahu je dost jiná situace.
Za 17 milionů by těch dronů moc nebylo. Aspoň tedy ne podle cen které nabídli dodavatelé do už z větší část zrušeného tendru.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Ja vidím akurát to, že keď sa chce, tak sa to odkloní do utajeného režimu lebo označí za strategický nákup a s výberkom sa úradníci potom neobťažujú.
Ako je možné, že zaplatilo MO dopredu za neododaný tovar ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5991
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Já zase vidím že VP chtěla 10 kusů nějakého pro ně specifického dronu. Zaplatila se záloha, což je naprosto běžné.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“