Re: Válka na Ukrajině
Napsal: 24/6/2026, 12:34
Majakovsk k tomu tématu napsal dost výstižný komentář:
"Považuji tento typ článků za pomoc pro ruskou propagandu, je třeba připomenout, že dotyčné vyšetřování se v podstatě zakládá na jediném svědectví.
Obecně vzato jsem vždy velmi opatrný vůči tomuto druhu vyšetřování (a částečně i vůči Babelu, vzhledem k některým pochybnostem, které se v průběhu let objevily ohledně možných vazeb na určité oligarchické skupiny). Skala je pravděpodobně v současnosti nejefektivnější pluk. Je to útočná jednotka a bohužel je součástí samotné povahy tohoto typu jednotek, že vykazují vysoké míry ztrát.
Zprávy týkající se Skaly kolovaly už několik dní a považuji za docela neplodné ptát se, co bylo dřív, vejce nebo slepice: zda za těmito obviněními stojí něco konkrétního kromě svědectví jediné osoby, nebo ne. Jde o to, že by to nebyla poprvé, kdy útoky na vojenské velení slouží jako nástroj v interních bojích mezi skupinami a politickými proudy.
Válka je také – a možná především – politika. Ukrajinské vojenské vrchní velení není výjimkou: existují proudy, osobní rivalství a mocenské skupiny. Musím říct, že mnohé z kritiků směřovaných v posledním roce k Syrskému, kromě těch oprávněných z období Bachmutu, se mi zdají málo podložené. Ukrajinské jednotky obecně podávají dobré výkony a v posledních letech byl dán silný impuls jak k opevňování, tak k organizaci obrany.
To neznamená, že velení nedopouští chyby. Chyby jsou a někdy jsou dokonce hlučné. Nicméně věřím, že byly učiněny významné kroky k opravě strukturálních problémů, které armádu roky sužovaly.
Často se však kritika nevyhnutelně mísí s fanděním. Tak nacházíme příznivce Zalužného, Drapatého nebo jiných velitelů připravených tvrdit, že by byli lepší než Syrskyj. Možná je to pravda, možná ne. Každopádně je to teze těžko prokazatelná.
Osobně považuji tuto hru za obzvláště škodlivou. Domnívám se, že obvinění tohoto druhu by měla být doprovázena mnohem pevnějšími a podrobnějšími důkazy.
Na druhou stranu, pokud si někdo myslí, že existuje jiný způsob, jak vést současnou válku, rád si to poslechnu. Jsme už téměř u velkých měst Donbasu a opuštění pozic tření není realistickou volbou.
S aktuální dostupností mužů může Ukrajině pomoci pouze tření, čas získaný prostřednictvím tření na posílení opevňování a lokalizované protiútoky udržet ruské dělostřelectvo – nebo přesněji řečeno drony – co nejdále od Slovjansku a Kramátorsku.
Jak jsem řekl, to neznamená, že neexistují chyby nebo aspekty, které je třeba každý den zlepšovat. Znamená to však, že by byla vhodná větší opatrnost před formulováním určitých obvinění, zejména aby se nevyužívala ruská propaganda, která se těmito událostmi živí jako sup.
https://twitter.com/majakovsk73/status/ ... 1237725443
"Považuji tento typ článků za pomoc pro ruskou propagandu, je třeba připomenout, že dotyčné vyšetřování se v podstatě zakládá na jediném svědectví.
Obecně vzato jsem vždy velmi opatrný vůči tomuto druhu vyšetřování (a částečně i vůči Babelu, vzhledem k některým pochybnostem, které se v průběhu let objevily ohledně možných vazeb na určité oligarchické skupiny). Skala je pravděpodobně v současnosti nejefektivnější pluk. Je to útočná jednotka a bohužel je součástí samotné povahy tohoto typu jednotek, že vykazují vysoké míry ztrát.
Zprávy týkající se Skaly kolovaly už několik dní a považuji za docela neplodné ptát se, co bylo dřív, vejce nebo slepice: zda za těmito obviněními stojí něco konkrétního kromě svědectví jediné osoby, nebo ne. Jde o to, že by to nebyla poprvé, kdy útoky na vojenské velení slouží jako nástroj v interních bojích mezi skupinami a politickými proudy.
Válka je také – a možná především – politika. Ukrajinské vojenské vrchní velení není výjimkou: existují proudy, osobní rivalství a mocenské skupiny. Musím říct, že mnohé z kritiků směřovaných v posledním roce k Syrskému, kromě těch oprávněných z období Bachmutu, se mi zdají málo podložené. Ukrajinské jednotky obecně podávají dobré výkony a v posledních letech byl dán silný impuls jak k opevňování, tak k organizaci obrany.
To neznamená, že velení nedopouští chyby. Chyby jsou a někdy jsou dokonce hlučné. Nicméně věřím, že byly učiněny významné kroky k opravě strukturálních problémů, které armádu roky sužovaly.
Často se však kritika nevyhnutelně mísí s fanděním. Tak nacházíme příznivce Zalužného, Drapatého nebo jiných velitelů připravených tvrdit, že by byli lepší než Syrskyj. Možná je to pravda, možná ne. Každopádně je to teze těžko prokazatelná.
Osobně považuji tuto hru za obzvláště škodlivou. Domnívám se, že obvinění tohoto druhu by měla být doprovázena mnohem pevnějšími a podrobnějšími důkazy.
Na druhou stranu, pokud si někdo myslí, že existuje jiný způsob, jak vést současnou válku, rád si to poslechnu. Jsme už téměř u velkých měst Donbasu a opuštění pozic tření není realistickou volbou.
S aktuální dostupností mužů může Ukrajině pomoci pouze tření, čas získaný prostřednictvím tření na posílení opevňování a lokalizované protiútoky udržet ruské dělostřelectvo – nebo přesněji řečeno drony – co nejdále od Slovjansku a Kramátorsku.
Jak jsem řekl, to neznamená, že neexistují chyby nebo aspekty, které je třeba každý den zlepšovat. Znamená to však, že by byla vhodná větší opatrnost před formulováním určitých obvinění, zejména aby se nevyužívala ruská propaganda, která se těmito událostmi živí jako sup.
https://twitter.com/majakovsk73/status/ ... 1237725443