Stránka 546 z 565

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 09:32
od NagyAttila
Armáda spočítala, co ji čeká při úsporách. Utajený soupis líčí hlubokou krizi

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... izi-301321

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 10:12
od pjaro77
S takým rozpočtom by sa mali vykašlať na tanky a minomety, to počká.
K čomu budú teraz obrnené minomety, keď sa bojová zona kvôli dronom naťahuje na 30-50km ?

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 10:41
od Rase
Nevím co s tím mají co společného tanky - Leopardy 2A8 se koupí tak jak jsou, už je to moc rozjeté. Jisté ale je, že se nebudou přikupovat další (to samé pro BVP, F-35 a houfnice). Prakticky ale můžeme zapomenout na samohybné minomety, mobilní SHORAD (myšleno něco hlavňového), náhradu Pandurů atd. atd. S trochou fantasie by se ony plovoucí mosty ale asi daly protlačit "protože povodně" (u Pandurů to tak kdysi vyšlo), a co si budeme povídat, do pár let zase někde povodně budou. Na druhou stranu se to snadno taky shodí ze stolu, protože "nejsou prachy".

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 10:49
od skelet
spíše to vypadá, že se nekoupí nic co neobjednala Černochová a akcie Decathlonu opět vzrostou, protože si vojáci budou kupovat výbavu za své jako v nedávné době.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 11:06
od pjaro77
Rase, tanky s tým čo som vymenoval majú spoločný jeden mešec.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 11:07
od pjaro77
skelet píše: 12/3/2026, 10:49 spíše to vypadá, že se nekoupí nic co neobjednala Černochová a akcie Decathlonu opět vzrostou, protože si vojáci budou kupovat výbavu za své jako v nedávné době.
V Decathlone ? Ja to vidím na Temu. :D

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 11:33
od skelet
pjaro77 píše: 12/3/2026, 11:06 Rase, tanky s tým čo som vymenoval majú spoločný jeden mešec.
minimálně tanky jsou už objednané.
Měšec je tam monetálně od toho, aby peníze vracel zpět do státního rozpoštu, aby si A.B. s A.S. mohli říkat jak snižují schodek státního rozpočtu oproti plánu. Zuna je tam na tzv.stropnického misi. Dá se očekávat, že stávající vláda nakoupí méně dronů, než ta minulá.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 14:04
od Scotty87
On je to celkem jednoduchý. Pokud neporoste rozpočet bude se nakupovat +- tak jak to bylo v plánu v KVAČR 2035. Ten byl totiž počítaný na 2% HDP ročně. Ten počítal s minomety a třeba vozidly pro výsadkáře až v roce 2031.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 14:50
od skelet
tak jednoduché to nebude, když AB chce odklon financí do infrastruktury dvojího určení a nakupovat se musí účelně. Takže KVAČR 2035 bude s velkou pravděpodobností k ..

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 15:02
od Scotty87
Pořád to bude tak nějak sedět. Oni i při těch výpočtech HDP a tedy předpokládaného rozpočtu je nějaká nejistota. V každém případě do roku 2030 stávající KVAČR nepředpokládá žádný větší akviziční projekt. Krom vozidla pro ženisty a projekt Pandur. Vozidla pro ženisty zdá se pokračují a z modernizace Panduru se stal nákup nových. Tam je to velká otázka co se stane nebo nestane.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 15:06
od bheid
Místo vrchního ředitele vyzbrojovací sekce ministerstva obrany nejspíš dostane Ján Gurník
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/stari ... 2893fefae/

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 16:23
od pjaro77
Pětašedesátiletý Gurník - „Ještě tam nejsu a už se ptáte,“ ozval se do telefonu mužský hlas s hanáckým přízvukem.

No, aby armáda neinvestovala nakoniec do demižonov.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 16:56
od Scotty87
Pořád je to bývalí velitel pozemních sil, takže nějaký přehled má. Jak je na tom jako úředník je otázka. Tahle pozice je mimořádně obtížná. Z jedné strany tlačí business a z druhé politici. Bude se muset vůči nim vymezit, zároveň s nimi efektivně koexistovat a krýt si záda. Jak říkám není to jednoduchá pozice a mýlím že ta nejnevěčnější na MO.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 17:05
od pjaro77
Lenže má už 65 a takí ľudia bývajú príliš zviazaní starým myslením. Ktoré im zabraňuje prekročiť vlastný tieň.
Velil niekedy medzinárodnej jednotke NATO ?

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 17:41
od Scotty87
pjaro77 píše: 12/3/2026, 17:05 Velil niekedy medzinárodnej jednotke NATO ?
On se neuchází o náčelníka generálního štábu. Je to výsostně úřednická pozice. Nicméně v zahraničí byl.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 15/3/2026, 17:51
od Scotty87

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 15/3/2026, 20:14
od Dzin
Gurníka znám a jeho působení v AČR nebylo špatné. Je ale otázka, jak mu to půjde jako civilovi v této roli.

Jinak svého času dost kritizoval hlavně podfinancování armády, nízkou prioritu investic do vojáků, redukci jejich počtů hlavně na nižších pozicích a chaotickou reorganizaci za účelem pouze šetření. Pokud by to tedy bylo jen na něm a nezměnil za tu dobu svůj názor, není to příznivec nízkých státních výdajů do armády.

P.S. navíc nebyl nijak škrobený, když na jednom nástupu s ním ve velkém parnu se některým vojákům udělalo špatně a mezi nimi i pár ženám. Tak si šli bokem ze tvaru sednout do stínu. Jeho jediná reakce na toto při odchodu se k nim otočil a vesele prohlásil, že to s ním není ještě tak špatné, že ještě pořád dokáže, aby ženy v jeho přítomnosti omdlévaly.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 16/3/2026, 09:15
od Scotty87
Zůna hledá za Řehku „tiššího“ generála. V zákulisí padá šest jmen
Tomuto profilu odpovídá více generálů. V užším výběru jsou podle zdrojů redakce Řehkův první zástupce Miroslav Hlaváč, velitel vzdušných sil Petr Čepelka, velitel pozemních sil Josef Trojánek a dva generálové zastupující Česko v bruselských institucích - Ivo Střecha a Josef Kopecký. Největší šance se však přisuzují šéfovi velitelství pro operace Václavu Vlčkovi.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 16/3/2026, 09:58
od NagyAttila
Na vyšší výdaje na obranu nemáme peníze, hájí rozpočet Schillerová
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... ova-301659

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 16/3/2026, 10:10
od Scotty87