Stránka 56 z 65

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 01:16
od Koba
Trump souhlasí se 14denním příměřím
Americký prezident Donald Trump souhlasil s příměřím na dva týdny pod podmínkou otevření Hormuzského průlivu. Dodal, že Teherán předložil desetibodový plán, který může být základem pro jednání. Podle amerických představitelů s příměřím souhlasí rovněž Izrael. Zhruba hodinu a půl předtím než vypršelo ultimátum, ve kterém Trump sliboval zničení celé civilizace, americký prezident souhlasil se 14denním příměřím, které navrhoval Pákistán.

„Na základě rozhovorů s pákistánským premiérem Šáhbázem Šarífem a polním maršálem Asimem Munirem, kteří mě požádali, abych pozastavil destruktivní úder, jenž má být dnes v noci vyslán na Írán, a za předpokladu, že Íránská islámská republika souhlasí s úplným, okamžitým a bezpečným otevřením Hormuzského průlivu, souhlasím s pozastavením bombardování a útoku na Írán na dobu dvou týdnů. Bude se jednat o oboustranné příměří!“ napsal Trump na Truth Social.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 09:05
od palo satko
Ako povedal jeden pakistansky predstaviteľ: Vitazstvom je znovuotvorenie prieplavu, ktory bol pred vojnou otvoreny. :D
Prenikaju rozne zoznamy ale nikde v nich nie je kontrola iranskej produkcie rakiet a dronov. Takže Iran si môže vyrobit aj 100 000 rakiet a dronov, ale už lepších, takych čo sa osvedčili vo vojne. Kedže obyvatelstvo Iranu preukazalo značnu odolnosť voči izraelskym a americkym uderom na rozdiel od Američanov, ktori utiekli zo svojich zakladni a židov, ktori zakazali zverejnovať zabery zo zničenych objektov, tak to vyzera, že Iran bude hegemonom v tej časti svet. Trump a Netaniahu silno pripominaju Pyrha.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 11:00
od Rase
palo satko:
V reálu nemá Írán proč jásat. Ekonomika zatížená sankcemi na tom nebyla zrovna dobře ani před válkou a je tady i výrazný klimatický aspekt. Kvůli nedostatku vody se tam řešila nutnost přestěhovat hlavní město Teheránu - což by stálo pořádnou kupu peněz (postavit ubytování a kapacity pro přesídlence). Taky spoustu prostředků vysaje "zalátání škod" po náletech a obnovení produkce. Nemluvě o nutnosti znovu postavit letectvo, námořnictvo a PVO (tohle bylo prakticky anihilováno). No a nejsem si jistý, zda má Čína zájem tohle všechno zafinancovat. Obecně vzato by se dal považovat za vítěze Izrael, který si "vyzobal" co potřeboval a Američané posloužili jako slušné "krytí". Arabské státy si můžou oddychnout že nebyly zničeny odsolovací zařízení na produkci vody (těžební zařízení obnoví asi docela rychle). No a když bude klid v regionu, tak bude mít svět zpátky i ropu (onen cenový boom už teď opadává). No a pokud se podaří dojít k nějakému příměří, tak si dost oddychne jak Teherán tak i Washington - ani jedna ze stran nemá na pokračování bojů kapacity a oběma se hodí z toho "nějak rychle vybruslit".

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 11:06
od Lord
Dost jim toho poničili. Takže obnova určitě nepůjde rychle.
Navíc prostě TACO - Trump Always Chickens Out.
IQ47 vytvořilo tlak a chtělo nějakou dohodu.
Jinak by zase nesplnil co napsal.

Dejme tomu, že se to bude ještě nějak ladit.

V desetibodovém mírovém plánu Íránu jsou nepřijatelné požadavky
Řada bodů obsahuje požadavky, které USA už dříve odmítly.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... y-40571962

Zatím to je klasická hra na „mír“, kde nikdo o skutečný mír nestojí, ale USA potřebují vypadat, že pro něj něco dělají.
Prostě pro domácí voliče a publikum.
Američtí bílí Evangelikálové, kteří ho houfně volí by se snad nějakou apokalypsou zavděčil, ale jiným ne.
V Texasu ho mnozí volí, ODTUD byly přivezeny červené jalovice do IZRAELE.

USA TEN PLÁN můžou stejně odmítnout. Ale Írán vsadil na předpoklad:

- Trump potřebuje velká gesta a titulky o tom, jak „ukončil válku“.
- Nechce momentálně příliš řešit detaily jaderného programu či raketového programu, který je stejně skoro zničený.
- Jakmile dojde na lámání chleba a poradci nebo Bibi mu vysvětlí, že ta dohoda není dobrá, může z ní časem zase vycouvat a rozjet to znovu.

Zatím snad ekonomika si na čas oddechne, ceny ropy letí o něco dolů, uvidíme co bude dál.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 11:41
od palo satko
Šef izraelskej opozicie
Yair Lapid – 19917 l'X' • X.COM . @yairlaptc
Preložil z hebrejčiny Grok V celej našej histórii sa ešte nestala taká politická katastrofa. Izrael ani nebol pri stole, keď sa prijímali rozhodnutia týkajúce sa jadra našej národnej bezpečnosti.
Armáda splnila všetko, čo sa od nej žiadalo, verejnosť preukázala úžasnú odolnosť, ale Netanjahu zlyhal politicky, zlyhal strategicky a nesplnil ani jeden z cieľov, ktoré si sám stanovil.
Bude nám trvať roky, kým napravíme politické a strategické škody, ktoré Netanjahu spôsobil svojou aroganciou, nedbanlivosťou a nedostatkom strategického plánovania.
Viac podrobností: neskôr dnes.
https://x.com/SprinterPress/status/2041 ... 33/photo/1

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 11:58
od Koba
Na válku s Íránem převládá levicový pohled, upozorňují analytici
Mediální mainstream přistupuje k válce s Íránem jednostranně a vykresluje ji jako chaos ze strany americké administrativy, píše server Tichys Einblick a jejich autor Thomas Punzmann upozorňuje na dva analytické texty, které poukazují na strategické úspěchy USA a chyby Íránských revolučních gard v konfliktu, a to analytičky Hudson Institute Zineb Ribouaové a bývalého britského plukovníka, který bojoval v minulosti v Zálivu i Afghánistánu, Richarda Kempa. Oba dochází k podobným závěrům.
Západní mainstreamová média chtějí v Trumpově jednání vidět pouze chaos. Dva analytici však vidí něco jiného: strategickou jasnost a íránský režim, který se sám dostal do slepé uličky, upozorňuje Punzmann.

Analytička Hudson Institute Zineb Ribouaová upozorňuje, že první ukázkou slabosti íránských revolučních gard byla neschopnost vypátrat a zatknout sestřelené americké piloty na vlastním území, kde měly disponovat hustou sítí informátorů. Rychlé osvobození americkými speciálními jednotkami odhaluje vojenskou podřadnost Íránu, píše Ribouaová, podle ní je neschopnost pilota najít příkladem strategického rozpadu Revolučních gard.
Dalším omylem íránského teroristického režimu je nyní vzniklý regionální konsensus několika sousedních států proti Teheránu. Řada států Perského zálivu zintenzivnila spolupráci s USA. I dosud ambivalentní aktéři se nyní jasně distancovali od teroristického teokratického státu. Válka tak potvrzuje vývoj, který byl patrný již dříve. Íránská politika blokovala ekonomickou integraci a bezpečnostní spolupráci na Blízkém východě. Operace „Epic Fury“ ukázala, že Abrahamovské dohody – ačkoli íránský tlak chtěl právě tomu zabránit – nebyly výjimkou, ale vyjádřením regionálního konsensu. Válka tento konsensus, který se nyní projevuje, nevytvořila. Pouze jej potvrdila.

https://www.tichyseinblick.de/kolumnen/ ... e_vignette

https://www.zinebriboua.com/p/how-ameri ... ian-regime

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ ... dce0&ei=87

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 14:50
od Polarfox
Koba píše: 8/4/2026, 11:58 Na válku s Íránem převládá levicový pohled, upozorňují analytici
Koba píše: 8/4/2026, 11:58 Západní mainstreamová média chtějí v Trumpově jednání vidět pouze chaos. Dva analytici však vidí něco jiného: strategickou jasnost
To je ten zásadní problém velké části "pravičáků" a "konzervativců", co za každým bukem vidí levičáka a radikálního komunistu - ultranebezpečný a většinou totálně absurdní whitewashing, který dostává a betonuje v pozicích tyhle makaky s granátem. Když to kváká jako kachna, vypadá to jako kachna a chodí to jako kachna, tak to bývá kachna. Když to vypadá a kváká jako "pouze chaos", tak je to pouze chaos...tečka. Ne strategická jasnost a hledat v ničem za každou cenu "něco". Tihle lidé, co vidí Trumpa a jemu podobné občurávat denně roh Bílého domu a flusat na portréty předchozích prezidentů a stejně budou kroutit svou tělesnou schránku do sta úhlů a psát, že to nechčíje na zeď a nefluše na obrazy, ale zvyšuje kvalitu omítky a testuje odolnost skla, nás akorát táhnou všechny do díry...

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 15:26
od palo satko
Iran sa ukazal ako schopny zničiť americke zakladne vo svojom okoli a nepustit si lietadlove lode do Zalivu. USA vedu vojnu na vzdialenosť, ktora prekračuje ich technicke a logisticke možnosti. Cele to treba z americkej strany skončiť, lebo USA prave teraz prehravaju buducu vojnu s Činou. Čina, ktora ma ovela lepšie zbrane dalekeho dosahu a vlastne satelity, PVO a slušne letectvo je pri aktualnych vojenskych možnostiach USA na vlastnom uzemi a okolitom mori neporazitelna. Trump ktory tolko toho narozpraval o slabych kartach v ruke, akurat teraz drži v globalnom supereni v rukach len obal od pokrovych kariet. Taiwan ako Hong Kong je dnes ovela bližšie ako pred par mesiacmi.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 15:47
od bheid
Už od poledne se to tam asi zjevně mele dál:
Kuvajtská armáda tvrdí, že zachytila íránské drony, z nichž některé mířily na klíčová ropná zařízení a elektrárny na jihu země
https://x.com/SkyNews/status/2041815966300954641

Kuvajt a Spojené arabské emiráty uvedly, že i po oznámení příměří mezi USA a Íránem čelí vlně útoků z Íránu. Informovala o tom AFP. Teherán tvrdí, že terčem útoku se stala jeho rafinérie.
https://x.com/CT24zive/status/2041822804949991814

Klíčový východozápadní ropovod Saúdské Arábie, který převáží surovou ropu z Perského zálivu do Rudého moře k exportu, byl napaden—FT
https://x.com/RpsAgainstTrump/status/20 ... 1699077523

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 16:20
od Lord
Bůh ví, jak to ještě nakonec všechno bude?
Možná to byla jen přestávka pro uklidnění energetických trhů.

Trump byl generátorem chaosu především díky svým prohlášením.
Jeden den tak, druhý den klidně popřel sám sebe, nějakým nejapným zdůvodněním nebo výlevem.
Možná mu tohle jednání v byznysu proti slabším kusům vycházelo.

Ale v Íránu narazil do zdi.


https://denikn.cz/2026190/donald-trump- ... il-do-zdi/


Palo Satko, ale to záleží na tom, kdo co chce akcentovat nebo jak uvažuje.
Některé čínské zbraně nebyly zase nějak účinné.
Třeba se probíral čínský protiletadlový systém HQ-9.
Tom Cooper zpochybnil, že by ho Íránci měli ve větších počtech, NEBO VŮBEC.
Podle jiných zpráv ho dostali, ALE NEVÍM KOLIK BATERIÍ.
Čína oficiálně popřela dodání HQ-9B do Íránu.


Jestřábi zrazovali Trumpa od příměří. „Bylo to divoké,“ odhalují detaily ze zákulisí

Zatímco šokovaný svět v úterý přemýšlel, co znamenají apokalyptické výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu, že „v noci zničí celou civilizaci“, v zákulisí probíhala čilá diplomatická aktivita.
Aktualně čerpá ze zdroje Axios.


V Americe jsou pojmy pravice a levice odlišné od Evropy.
Tedy kulturně a jinak. Celé je to víc o individualismu.
Náboženské proudy tam jsou specifické.

Evangelíci, resp. Evangelikáni tam mají větší moc.
https://www.datarun.cz/amerika-ve-varu- ... este-mnoho

Paula White přirovnává Trumpa k Ježíši v surrealistickém okamžiku v Bílém domě
https://www.youtube.com/watch?v=6iHjbG3jtHM


Ale většina článku snad ani nepopírala, že by se USA a Izraeli nedařilo ničit cíle v Íránu.
I když TITULKY byly občas zavádějící. Texty akcentovaly jiné věci, např. kolem Hormuzu.


A co se týče zachranné operace pro pilota.
Některé články srovnávají kdysi 8 ztracených Američanů, či lehčí ztráty.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/fa ... 04dc6b19b/

Jiné analýzy srovnávají tuhle záchrannou misi z dubna 2026 s naprostým fiaskem z roku 1980 (pokus o záchranu rukojmích v Íránu).
Tehdy při srážce vrtulníku a letadla v poušti zemřelo přesně 8 amerických vojáků.

Články, které někdo napsal, že se „opakuje historie“ nebo že je to „nový Eagle Claw“.
Podle nich USA ztratily hromadu techniky a mají mrtvé - ale to je ta propaganda z druhé strany.
I když oba letci z F-15E (pilot i zbraňový operátor) jsou v bezpečí, i když jeden je zraněný.
Oficiální média přiznaly, že to bylo o fous.


Aktuálně.cz: Ti se drží víc té „vysoké politiky“.
Píšou hlavně o tom, že Hormuzský průliv je zablokovaný a že Trump (v doprovodu velikonočního zajíčka předtím vyhrožoval) ohlásil křehké příměří.

Utichnou údery? Válčící strany kývly na příměří, klíčem k jednání bude osud Hormuzu
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/be ... 7c963ac4c/

IQ47 zase prohlásil, že by na příměří nekývl, kdyby se Čína nezaručila za íránské zásoby obohaceného uranu.
Írán podle Trumpa již nebude obohacovat uran. Jinak by přišel úder, kdy měl zničit „celou civilizaci“.

Íránské revoluční gardy dnes prohlásily, že navzdory dohodě o příměří nedůvěřují americkým slibům, informovala agentura AFP.

Americký ministr obrany Pete Hegseth dnes uvedl, že Spojené státy vojensky zvítězily nad Íránem a že íránský raketový program byl zničen.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 17:50
od Koba
Polarfox píše: 8/4/2026, 14:50
Koba píše: 8/4/2026, 11:58 Na válku s Íránem převládá levicový pohled, upozorňují analytici
Koba píše: 8/4/2026, 11:58 Západní mainstreamová média chtějí v Trumpově jednání vidět pouze chaos. Dva analytici však vidí něco jiného: strategickou jasnost
To je ten zásadní problém velké části "pravičáků" a "konzervativců", co za každým bukem vidí levičáka a radikálního komunistu - ultranebezpečný a
Tak očekával bych spíš věcnou opozici vůči argumentům, které ti autoři ve svých článcích předkládají. Emoce a předsudky víc vhledu do problamatiky nepřinesou.

Trumpovo příměří se drolí: Írán zastavil v Hormuzu tankery. Tvrdí, že Izrael porušuje podmínky
Írán zastavil ve středu ropné tankery proplouvající Hormuzským průlivem poté, co Izrael podle něj porušil nově podepsané dvoutýdenní příměří. Informovala o tom íránská agentura Fars. Dohoda mezi USA a Íránem, kterou zprostředkoval Pákistán, měla rovněž zajistit volnou plavbu touto úžinou.

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ ... 924c9&ei=9

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 18:17
od Ataman
Lord píše: 8/4/2026, 16:20 Ale v Íránu narazil do zdi.[/b]

https://denikn.cz/2026190/donald-trump- ... il-do-zdi/


Je to poněkud zamčený, výcuc z toho nemáš?

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 18:39
od bat
Tady je to k tomu příměří jak ho formuloval pakistánský premiér. Za povšimnutí stojí zmíněný Libanon... a že je uvedeno "spolu se spojenci".

https://x.com/cmshehbaz/status/2041665043423752651

Nikdo sice neví co bude, ale snad se příště pakistánský premiér poučí, že s křiváky se nejedná. Ománský ministr zahraničí už na to přišel nedávno :)

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 19:19
od Polarfox
Koba píše: 8/4/2026, 17:50 Tak očekával bych spíš věcnou opozici vůči argumentům, které ti autoři ve svých článcích předkládají. Emoce a předsudky víc vhledu do problamatiky nepřinesou.
A víš, co je cca druhý největší hřích po whitewashingu? Polemizovat s tím "nic vybroušeným v něco" a tím to formalizovat. Je to asi jako říkat "neshazuj je a diskutuj s těmi plochozemci, ukaž, kde se mýlí"...což je to nejhorší, co člověk může udělat.

Strategická jasnost...tvl. Na koleně zbastlené něco, co se patrně přetaví v nejhorší strategickou porážku USA přinejmenším od Vietnamu a bude to mít dalekosáhlé následky pro geopolitiku jako takovou (ne pozitivní) a stabilitu všeho. Každý na téhle kouli plovoucí ve vesmíru vidí, že i mocnost středního formátu, pokud vytrvá a má prostředky, jak komlikovat ostatním život, může vyšachovat USA. A že USA zničily síť svých spojenectví. Co měla být demonstrace síly, se ukázalo zbytečnou demonstrací strategické slabosti. Ty scénáře, co teď šrotují všem spojencům a protivníkům, musí být nekonečné. To samé na poli ekonomickém...úpadek se projeví i tam, protože síla, respekt a stabilita garantovaly vliv...kde není síla, respekt a stabilita, není vliv. Ale hlavně že to není chaos a je to strategicky jasné (každý další den jinak, aby to nebylo fádní) :roll: :wink:

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 19:32
od Zemakt
Asi bych to ve zkratce zhodnotil. Pusť nekompetentního idiota ke kormidlu a budeš čumět na drát. Hoď kamenem kdo jsi bez viny, u nás je to to samé.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 20:00
od Lord
Zemakte, já si pamatuji ještě Neocony, neokonzervativce, tehdy jim to krásně vycházelo, ale protivníci se nedokázali moc bránit, a víme jak to vypadalo, když měl někdo jasnou převahu. Kdyby Írán nebyl u Hormuzu, tak úhel pohledu na to by byl jiný. Ale on tam sakra je, a to se muselo brát v potaz!

Atamane, nemám předplatné, vidím taky jen perex a první odstavce.
ALE DOVEDU SI PŘEDSTAVIT, co tam dál asi píše, nebo se píše "levicově" jinde.

Přečti si radši něco o problémech revolučních gard :)
IZRAEL jim tam vybombardoval dokonce i technické univerzity.
Gardy jsou prolezlé agenty, a jejich akceschopnost byla výrazně omezena.
Ta jejich „neporazitelnost“ stojí hlavně na tom, že se jich lidi bojí, ne na tom, že by byli tak skvělí stratégové.

Nicméně pro obyčejné Íránce jsou zásahy USA a Izraele nepřijatelné.
Momentálně je pro ně úder zvenčí na infrastrukturu „větší zlo“.
Úder zvenčí režimu paradoxně pomohl, poté ale nastanou problémy.

Trump sice může na Truth Social psát o „vymazání civilizace“, ale v reálu jenom zapálil dům, ve kterým musí všichni v regionu žít.

Izrael navíc stále nerespektuje USA jako toho, kterého by měl poslouchat a přestat okamžitě útočit na Írán.
Židé jsou sice vítězi, ale otázka, jestli příští administrativa je bude respektovat až zase budou něco potřebovat.

Arabští sousedé, co s ním začínali kamarádit, teď vidí, že být blízko Izraele znamená být v dostřelu íránské pomsty.
Šejkové by se rádi této hrozby zbavili, pokud možno. Je to prostě ten starej známej blízkovýchodní kolotoč ve větších kulisách.
Vybombí je a pak se diví, že jsou lidi na*raní.

Američani a Izraelci milují pocit, že jsou „nad věcí“ díky technologiím, ALE třeba je to jednou dožene, co zaseli.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 21:30
od Koba
Nicméně bych přivítal, kdyby si to někdo taky přečetl a sdělil konkrétní připomínky . Docela by mi to pomohlo udělat si obrázek, jsem totiž zvyklý hodnotit více zdrojů bez ideologické předpojatosti. Za PŠM předem děkuji. Ale:

Další potenciální íránský program zbraní hromadného ničení leží v troskách po úderech Izraele a USA.
BERLÍN — Íránská zařízení spojená s výzkumem chemických a biologických zbraní byla bez větších ohlasů zasažena Spojenými státy a Izraelem, jak ukazují satelitní snímky a analýza obrázků sdílených na sociálních sítích. Mezi lokalitami zničenými v posledních týdnech jsou klíčové lokality provozované íránským ministerstvem obrany, íránskými revolučními gardami a hybridními subjekty, které kombinují civilní i vojenské aplikace.
D2PPFSJ7RBGDXLQVFZUVB32KMA.jpg
Zničená budova Technické univerzity Maleka Aštara v Teheránu je vidět na satelitním snímku s vysokým rozlišením pořízeném 4. března 2026. (Planet Labs, poskytnuto Middleburským institutem mezinárodních studií)

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 21:32
od skelet
Reálná připomínka je, že je tam bordel. Nikdo neví čeho se dosáhlo a čeho ne.
A zatím to na výhru USA nevypadá, maximálně na takové Pyrrhovo vítězství

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 21:58
od Ataman
Lord píše: 8/4/2026, 20:00 Atamane, nemám předplatné, vidím taky jen perex a první odstavce.
ALE DOVEDU SI PŘEDSTAVIT, co tam dál asi píše, nebo se píše "levicově" jinde.
Do žádný levice-pravice mě netahej!
Lord píše: 8/4/2026, 20:00Přečti si radši něco o problémech revolučních gard :)
Děkuju za doporučení, ale mě zrovna zajímal ten článek na DeníkuN.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 8/4/2026, 22:23
od Choroš
Koba píše: 8/4/2026, 21:30 Nicméně bych přivítal, kdyby si to někdo taky přečetl a sdělil konkrétní připomínky . Docela by mi to pomohlo udělat si obrázek, jsem totiž zvyklý hodnotit více zdrojů bez ideologické předpojatosti. Za PŠM předem děkuji. Ale:

Další potenciální íránský program zbraní hromadného ničení leží v troskách po úderech Izraele a USA.
BERLÍN — Íránská zařízení spojená s výzkumem chemických a biologických zbraní byla bez větších ohlasů zasažena Spojenými státy a Izraelem, jak ukazují satelitní snímky a analýza obrázků sdílených na sociálních sítích. Mezi lokalitami zničenými v posledních týdnech jsou klíčové lokality provozované íránským ministerstvem obrany, íránskými revolučními gardami a hybridními subjekty, které kombinují civilní i vojenské aplikace.
D2PPFSJ7RBGDXLQVFZUVB32KMA.jpg
Zničená budova Technické univerzity Maleka Aštara v Teheránu je vidět na satelitním snímku s vysokým rozlišením pořízeném 4. března 2026. (Planet Labs, poskytnuto Middleburským institutem mezinárodních studií)
Místa spojená s výzkumem biologických a chemických zbraní... Do toho se vejde cokoli včetně výrobce a dodavatele toaletního papíru.
Pokud jde o tu univerzitní budovu, řekl bych, že není moc pravděpodobné, že se s biologickými zbraněmi pracovalo uprostřed velkého města. Jak z důvodů utajení, tak kvůli případným haváriím a únikům. A už vůbec ne na univerzitě, kde se pohybuje množství lidí. Tajný výzkum horách/poušti - OK. Na univerzitě uprostřed města? To se mi nezdá.