Krajinotvorba - ekologie

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.
Odpovědět
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od HONZIK11 »

Kdyz se stavely lodni flotily statu ,stavelo se z kamene ,ale drevo bylo gro KONSTRUKCNIM materialem vsude v radech nad 50procent . Topilo se drevem po cele Evrope a ta byla hola jak Bavorsko bez lesniho porostu. . A pak prisla prumyslova revoluce .....
A vy tady o nule a desetinne carce. Tehdy to bylo o trictvrtinach
Pocital se akurat popel jako hnojivo a spaliny ,ktere oteplovaly.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Koba píše: 3/11/2025, 16:26 Dobrá, takže příklady z praxe:
Jseš si jistý, že mechanická energie, odebraná na pohon lopatek větrných a která se později nepřemění přírodně na tepelnou odpovídá těm propáleným 40% příkonu?
Ano? Ne?
Mechanická energia v lopatkách je podstatne väčšia ako elektriny, pretože pri premenách sú tepelné straty.
Koba píše: 3/11/2025, 16:26 Když vítr ohýbá travní porost, ohřívá se ten porost nebo dál proudící vzdušný proud.
Ano? Ne?
Oboje sa zohrieva. Už si videl, že by sa pri trení ohrievala len jedna strana ?
Koba píše: 3/11/2025, 16:26 Když pluje plachetnice, ohřívá se to moře, nebo plachtou zachycený vzdušný proud?
Ano? Ne?
More sa ohrieva aj vzduch sa ohrieva trením o loď. A more sa tiež ohreje od zohriateho vzduchu alebo naopak, podľa toho čo je teplejšie.

Koba píše: 3/11/2025, 16:26
Když vítr vyvrátí strom/vichřice celou plochu, ohřejí se ty stromy, nebo vzdušný proud?
Ano? Ne?
Oboje sa ohreje, okrem toho aj zem. Strom má potenciálnu energiu, tá pri páde sa zmení na energiu tepla aj zvuku.
Koba píše: 3/11/2025, 16:26 Když vítr tvoří vlnobití, ohřívá se ta vodní masa, nebo ten vítr?
Ano? Ne?
Oboje.

Koba píše: 3/11/2025, 16:26 A jinak všechno je tvořeno nějakými tisícinami W, gramů CO2, sekundy a rozhodující je výsledek. Staré poučení, že síla nuly je tvořená její pozicí před desetinnou čárkou. A ten Lomborg právě varuje před mechanickým uplatňováním přírodních zákonů, zvlášť, když si je přetavíš do statistiky - vykácení tisíciny deštného pralesa, nebo tisíciny smrkové monokultury na Rokycansku? Vzestup teploty půdy o 1°C v parku v Praze, nebo permafrostu na Sibiři?
Všecko egal?
Doteraz sme sa bavili o výmenách energie. Čo sa deje s ekosystémami alebo daným miestom je niečo úplne iné.
Ak sa uvoľnuje energia (vo forme tepla, svetla) na malej ploche, múžu byť lokálne následky veľké, než sa rozptýli. Napríklad mestá sú v lete tepelné ostrovy. Výbuch bomby má silné lokálne účinky.

Koba, kde si študoval základy fyziky, že sa pýtaš také samozrejmosti ? Ja len dúfam že nie si provokatér.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Koba »

Přísné předpisy o tzv. udržitelnosti, které vydala EU, naráží na realitu. Poté, co Katar informoval, že není schopný plnit evropské předpisy a bude nucený zastavit dodávky zkapalněného plynu do Evropy, oznámila možnost stažení z evropského trhu i společnost ExxonMobil, druhá největší světová ropná společnost. Tu by pokuty, vycházející z uvedeného předpisu mohly stát až 17,5 mld. USD.

Naráží také nereálné požadavky na dekarbonizaci, když se na předsedkyni EK Leyenovou obrátilo dopisem 79 velkých evropských firem, včetně gigantů Thyssenkrupp a Voestalpine nebo BASF a napadlo plánované změny v přidělování emisních povolenek
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Koba »

pjaro77 píše: 3/11/2025, 19:00
Doteraz sme sa bavili o výmenách energie. Čo sa deje s ekosystémami alebo daným miestom je niečo úplne iné.
Ale můj příspěvek se týkal ekosystému v daném místě - tam, kde budou ponořené chladiče těch čínských center! Zkus si to přečíst znovu a hlavně! Zkus porozumět napsanému textu. Ty jsi začal provokovat osobním výpadem a globálními teoriemi o výměně energií.

Ale důležitější zpráva:

Zelení Khmerové ostrouhali: Zelená pravidla pro firmy budou méně přísná. Von der Leyenová obešla odpůrce
Kritizovaná pravidla pro podávání nefinančních zpráv o udržitelnosti a společenských dopadech nakonec odpadnou osmi z deseti firem v unijní sedmadvacítce. Dohodli se na tom zástupci Rady EU a Evropského parlamentu. Průlom přišel po měsících tlaku ze strany byznysu i některých členských zemí. Povinnost podávat zprávy o udržitelnosti podle směrnice CSRD se bude týkat pouze společností, které mají víc než tisíc zaměstnanců a jejich roční obrat přesahuje 450 milionů eur (10,9 miliardy korun). Pro firmy sídlící mimo EU platí hranice pro reporting od obratu 450 milionů eur, kterého dosáhli na v zemích Unie. Směrnice původně platila pro firmy s 250 zaměstnanci.

Velké vítězství šéfky Komise
V případě podávání zpráv o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti podle směrnice CSDDD se hranice posouvá na firmy s nejméně pěti tisíci zaměstnanci a čistým obratem 1,5 miliardy eur (přes 36,6 miliardy korun). Stejná pravidla budou platit pro neevropské firmy se stejným obratem v Unii.

https://www.ceska-justice.cz/2025/12/ze ... .sznhp.box
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Koba píše: 11/12/2025, 21:45
pjaro77 píše: 3/11/2025, 19:00
Doteraz sme sa bavili o výmenách energie. Čo sa deje s ekosystémami alebo daným miestom je niečo úplne iné.
Ale můj příspěvek se týkal ekosystému v daném místě - tam, kde budou ponořené chladiče těch čínských center! Zkus si to přečíst znovu a hlavně! Zkus porozumět napsanému textu. Ty jsi začal provokovat osobním výpadem a globálními teoriemi o výměně energií.
No dobre. Tak sa voda o niekoľko stupňov ohreje. To sa deje aj v hydrotermálnych ventiloch alebo sopúchoch na dne morskom.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
jean
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1025
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od jean »

To myslis vazne?
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Nie je to moc vhodné prirovnanie. V skutočnosti tie chladiče budú mať ďaleko menší efekt na vodu než hlbokomorské sopúchy, rozhodne voda okolo nich nebude vrieť.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

České švajčiarsko - repríza. Pripomínam, že je viac než mesiac sucho. Uvidíme, ako sa MV a AČR pripravili od posledného požiaru.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/do ... chu-373029

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-v-c ... k-40576286
Pro požár byl původně vyhlášen jen 2. stupeň požárního poplachu. Hasiči to ale velmi brzy upravili na závažnější 3. stupeň a později na zvláštní stupeň požárního poplachu.
Ten se mimo jiné vyhlašuje, když je potřeba nasadit síly a prostředky i z jiných krajů a když zásah vyžaduje zřízení štábu velitele zásahu, rozdělení místa na sektory a úseky a intenzivní koordinaci všech složek IZS a dalších institucí.
Na místo bylo původně povoláno 11 jednotek hasičů, teď už jich má v oblasti mezi Jetřichovicemi a Dolní Chřibskou být 31 jednotek. Ze vzduchu už nyní zasahují tři vrtulníky. Jeden policejní a dva armádní.
„Ve vzduchu máme vrtulníky z 24. základny W-3A Sokol a Mi-17 s bambi vaky. Spolupracujeme s dalšími složkami integrovaného záchranného systému,“ potvrdil nasazení armádních strojů Petr Pešek z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Hasiči postupně upravovali informace o velikosti zasažené plochy. V jednu chvíli mluvili o ploše o rozloze 900 hektarů. Nakonec to upřesnili na 100 hektarů, respektive na plochu o velikosti 1 kilometru čtverečního. „Jde o poslední údaj, potvrzený velitelem štábu,“ řekl Novinkám mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Osobne si myslím, že by hore v tom parku mali byť umelé protipožiarne nádrže.
Príklad: https://www.jost.sk/protipoziarna-nadrz ... la-a11-192
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

Jestli si dobře pamatuju Jetřichovice, tak tam by to měli dle mého jen kontrolovat a tu hrabanku nechat prohořet. Je to nepřístupný terén a to hašení za každou cenu je tam spíš na škodu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

Voda tam je, to není problém. Problémem je borová monokultura co se tam z nějakého mně neznámého důvodu udržuje...
A to uměle. Dokonce bývají vysekávány tzv. "nálety", jak se příroda sama snaží ty borovice něčím proložit.
Kdy byl v Řecku či jinde na Balkáně, tak ví, jak se ty silice intenzivně vypařují. A jsou to velmi silné hořlaviny.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Myslím, že českí lesníci aj obyvatelia sú od prestavby lesov v 18tom storočí stále zaháčkovaní emocionálne v koniferách.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

Tak trošku PS: Varování před lesními požáry mi dorazilo pro obl. Jeseník právě teď. Takže ano, je sucho :)
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Som veľmi rád, že ste od minulého sucha spred 6 rokov vybudovali stovky mokradí a jazierok.
Dobrú úlohu zohrali tiež bobri.
Nakoľko máte napriamené rieky u vás ?
U nás to bol doslova zločin, čo spravili vodohospodári s niektorými riekami.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

to co tady zaznělo není až tak úplně pravda .. v NP České Švýcarsko se poměrně dost sadí buky a jiné listnáče. Problém tamního území je, že se tam lecke nedostane ani kůň, na tož technika. Právě proto to v okolí Jetřichovic často blafne.. sucho v kombinaci se suchými stromy a spadané jehličí. Proto jsem ze startu napsal, že by bylo lepší, kdyby to tam nechali prohořet a pak nechali na přírodě, jak na spáleništi z roku 22.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

skelet píše: 4/5/2026, 11:25 to co tady zaznělo není až tak úplně pravda .. v NP České Švýcarsko se poměrně dost sadí buky a jiné listnáče.
Dík za info, já myslel že to tam vypadá furt jako když jsem tam kdysi byl :)

A pro Pjara: No, to víš, brzdí to Zelení... jako dycky když jde o skutečnou ekologii apod.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

tak oni se sice snaží, ale při té rozloze je to jako vybírat rybník pomocí sudu. Když nechali spáleniště svému osudu, tak se to zelenalo už o rok později (nevěřil jsem, kdybych to neviděl na vlastní oči) a teď je to zelené dost díky břízám apod.
Viz pořad cyklodálky, který se natáčel v roce 2025
Clipboard_05-04-2026_01.jpg
btw. když jsem se díval na to spáleniště na podzim 2023 z rozhledny Janov, tak bylo krásně vidět "oázy" živých velký listnatých stromů uprostřed těch spálenišť.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Jj, obdobně Šumava a kůrovec. V podstatě je to nejpřirozenější obnova porostu. Jen se na tom nedá tolik trhnout.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Koba »

Už více než třetina Česka trpí nejhorším stupněm půdního sucha
Víc než třetina území Česka trpí vysokými stupni půdního sucha. Způsobeno je zejména malými srážkami, v březnu a dubnu pršelo nejméně za posledních 65 let. S problémy se kvůli suchu potýká zemědělství i lesnictví.

Vzhledem k tomu, že v Belgii už několik dnů prší a jsou tam bouřky s průtržemi, vracím se ke své teorii, že za sucho v evropském vnitrozemí může narušení srážkonosného západního a severozápadního proudění výstavbou desetitisíců vysokých a velmi vysokých větrných elektráren na pobřeží i dále, které narušují proudění a způsobují předčasné/historicky odlišné vypadávání srážek.
Ze všech zelených khmerů, kteří mi za to vynadali do blbců a idiotů mi nedokázal nikdo říct, zda ve smyslu předběžné opatrnosti - jimi tak vzývané u průmyslových projektů, byl u gigantické výstavby větrných elektráren provedený nějaký výzkum dopadu a účinku. Doporučuji porovnat dvacetiletou statistiku srážek ČSHMÚ se statistikou nárůstu instalovaného výkonu větrných elektráren. Inverzní vztah je zcela zjevný.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“