Nikomu jsem neslíbil, že letos dáme na obranu dvě procenta, řekl Babiš v debatě
Další část přenosu byla věnována armádě. Ví premiér, proč ministr obrany Jaromír Zůna hlasoval jako jediný proti Miroslavu Hlaváčovi na post náčelníka Generálního štábu? „To nevím, asi s ním má nějakou jinou zkušenost. Neumím to posoudit,“ řekl předseda vlády. Budeme tedy svědky tříletého sporu a hádek mezi ministerstvem obrany a Generálním štábem? „Je důležité, aby náčelník Generálního štábu měl dobré vztahy s ministerstvem obrany a já to samozřejmě budu hlídat a budu se v tom angažovat. Záleží mi na tom, aby resort fungoval, abychom nabírali co nejvíce vojáků, budeme pro ně stavět byty, budeme stavět centrálu pro integrovaný záchranný systém, karlovarské letiště převezme armáda, Moravskoslezský kraj nám snad prodá Mošnov. A vzal jsem jako vládního zmocněnce Landovského, který byl čtyři roky naším velvyslancem v NATO, vidí do těch střev. Je to samozřejmě i o tom, s kým tam mluvíte a jak tam mluvíte. Pan ministr Zůna, i když byl naštvaný, musí pochopit, že to bude dobře fungovat. Já se tomu chci věnovat,“ ujistil premiér.
Zmíněný Jakub Landovský uvedl, že může odpřisáhnout, že letos Česká republika vydá dvě procenta na armádu. Premiér Babiš také? „Nikdy jsem neslíbil, že vydáme dvě procenta. Ani Marku Ruttemu. Problém je, že resort obrany vykazuje nějaké čísla, potom to pošlou do NATO a tam jsou různé metodiky, například Evropská unie má program SAFE a nevíme, zda nám půjčku započtou do uznatelných nákladů, protože tam jsou tanky Leopard nebo tatrovky. Mark Rutte mi dal informace, jak to dělají jiné státy, jak to počítají a proč má třeba země se sedmi tisíci vojáky dobrá čísla. Podle mě to není správný přístup, já chci, abychom budovali armádu, abychom měli víc vojáků. Ale je možné, že do Ankary přijede pan prezident Trump a každý dostane kartáč. Já se nebojím a rád mu to vysvětlím. A taky tam mám nějaký kredit, protože jsme jedni z posledních, kteří jsme vždycky za ním stáli, na rozdíl od jiných, kteří o něm nemluvili hezky a kritizovali ho,“ naznačil směr uvažování směrem k summitu NATO Babiš.
Prezident Petr Pavel má zase kredit u ostatních premiérů, prezidentů a především u vojenské části NATO. Teď to vypadá, že by mohl do Ankary přijet běžnou linkou a zúčastnit se tam nějakých společenských akcí. Dnešní pořad začal debatou o smíření, je tedy možné, že se nakonec v Ankaře potkají a vyladí to tak, aby to bylo dobré pro Českou republiku? „Určitě. Musíme to vyřešit tak, aby to bylo dobré pro Českou republiku. Teď proběhne jednání na úrovni generální tajemník NATO a ministři zahraničí a potom v červnu rozhodneme,“ odvětil předseda vlády.
https://www.denik.cz/z_domova/andrej-ba ... 60519.html