Stránka 557 z 565

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 20/5/2026, 13:36
od Scotty87
Ona baterie může mít hodně podob. Teoreticky to může být i jedno odpalovací vozidlo plus věci kolo něj. Američani to přesněji označují termínem fire unit. Nicméně se už nějakou dobu zvažuje výstavba nové jednotky PVO.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 20/5/2026, 14:30
od Zemakt
Civilní letiště v Mošnově a Karlových Varech zřejmě převezme armáda
Strategický záměr, nebo „slovenské“ řešení?
Zatímco převod mošnovského letiště vzhledem ke strategickému charakteru letiště dává určitě smysl a nelze s ním jinak než souhlasit, záměr na převzetí letiště Karlovy Vary vzbuzuje slušně řečeno silné kontroverze. Karlovarské letiště armáda v minulosti fakticky nikdy neprovozovala, neboť plocha u obce Olšová Vrata je poměrně malá s nepříliš vhodným terénním reliéfem, kdy nepříjemně blízko od osy dráhy 11 je kopec Vítkův vrch (642 m). I po prodloužení a rozšíření dráhy zde nebude k dispozici žádná „vojenská“ stojánka či případný rozptyl na rozmístění letecké techniky dle konceptu Agile Combar Employment (ACE). Jediným benefitem LKKV je tak relativní blízkost Vojenského výcvikového prostoru Hradiště v doupovských horách.

Pokud chceme rozklíčovat smysl celého záměru převedení letišť Karlovy Vary a Mošnova pod armádu, není možné se zbavit nepříjemného pocitu, že hlavním smyslem celého nápadu premiéra je, že by veškeré náklady stavebních úprav na LKKV a LKMT mohlo Ministerstvo obrany následně vykázat jako obranné výdaje a zahrnout je do závazku ČR dávat 2 % HDP na obranu. V tomto ohledu se zdá, že se premiér bohužel nechal inspirovat na sousedním Slovensku, navíc shodou mnoha náhod se rozhodl pomoci zrovna krajům, kde má hnutí ANO své hejtmany.

Je proto určitě škoda, že podobné věci vláda a nové vedení Ministerstva obrany neřeší koncepčně a s nějakou dlouhodobou strategií. V oblasti jižních, západních a severních Čech je totiž několik mnohem vhodnějších letišť, které by mohla armáda využít jako záložní při rozptýlení taktického či dopravního letectva dle konceptu ACE. Jde o záložní plochy, na nichž není potřeba zvětšovat dráhu a jež disponují rozsáhlými rozptylovými prostory. Na druhou stranu vyžadují určité investice do oprav a vybudování alespoň minimalistické infrastruktury, která by umožnila provoz letecké techniky Vzdušných sil AČR či aliančních spojenců v případě potřeby.
https://czechairforce.com/news/civilni- ... me-armada/

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 20/5/2026, 18:03
od Scotty87

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 20/5/2026, 18:20
od Koba
Zemakt píše: 20/5/2026, 14:30 Civilní letiště v Mošnově a Karlových Varech zřejmě převezme armáda
Strategický záměr, nebo „slovenské“ řešení?
V tomto ohledu se zdá, že se premiér bohužel nechal inspirovat na sousedním Slovensku, navíc shodou mnoha náhod se rozhodl pomoci zrovna krajům, kde má hnutí ANO své hejtmany.

Je proto určitě škoda, že podobné věci vláda a nové vedení Ministerstva obrany neřeší koncepčně a s nějakou dlouhodobou strategií. V oblasti jižních, západních a severních Čech je totiž několik mnohem vhodnějších letišť, které by mohla armáda využít jako záložní při rozptýlení taktického či dopravního letectva dle konceptu ACE.
Možná by za to stálo projít katastr, jestli tam v okolí nejsou nějaké přesuny pozemků např. ve prospěch fondu Hartenberg, firem Imoba, Syn Biol a podobných krycích firem.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 20/5/2026, 21:09
od Vezir
Koba píše: 20/5/2026, 18:20

Možná by za to stálo projít katastr, jestli tam v okolí nejsou nějaké přesuny pozemků např. ve prospěch fondu Hartenberg, firem Imoba, Syn Biol a podobných krycích firem.
Řekněme to slušně, je tam pár skořápkových firem, které v posledním roce v okolí něco (nemálo) nabyly. Ale spíše solo akce jednotlivců (na základě tipů?), než něco řízeného...

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 00:09
od bheid
Pondělní hlasování vlády jasně odkrylo, že Hlaváčův kariérní skok Zůna nepodporuje. Současný ministr obrany má totiž s letos 61letým generálem historický problém. Jak si u několika současných i bývalých vojáků ověřil reportér deníku Aktuálně.cz, je třeba vrátit se o několik let zpátky. Do roku 2018, kdy českou armádu vedl Aleš Opata a jako svého zástupce náčelníka štábu si vybral právě Hlaváče. Oba muži k sobě měli lidsky, mentálně i věkem velmi blízko, spojovalo je dřívější působení u 4. brigády rychlého nasazení. Od začátku roku 2019 se pak stal 1. zástupcem náčelníka generálního štábu Jaromír Zůna.

„Vůbec to nefungovalo. Zůna chtěl dávat rady, poučovat a nad vším dlouho sedět a vytvářet koncepce, jenže tandem Opata–Hlaváč, oba dva ,bojaři´, fungoval úplně jinak a dost se Zůny stranili,“ tvrdí dlouholetý plukovník generálního štábu, který si ovšem nepřeje zveřejnit své jméno. „Zůna byl sice prvním zástupcem, ale vliv neměl skoro žádný. Kolegové jej příliš nebrali a on to věděl,“ říká jeden z bývalých kolegů dnešního ministra obrany.

„Teď Zůnovi hrozí, že pokud se Hlaváč skutečně stane náčelníkem generálního štábu, tahle situace se bude opakovat. Výběrem Hlaváče prostě Babiš otevřel Zůnovu třináctou komnatu,“ sdělil Aktuálně.cz jeden vysoce postavený úředník ministerstva obrany.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/babis ... 3f572f205/

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 07:05
od Zemakt
Je čas odééjíítttt.......

Naivka, proti Zůnovi je i hroch naháč.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 10:33
od Rase
Petr Vašek píše:Výběr nového náčelníka generálního štábu v kostce. Všechna fakta jsou naprosto přesně ověřená. Jaromír Zůna na začátku dubna vybírá čtyři jména velitelů české armády (Petr Čepelka, Václav Vlček, Petr Svoboda a pravděpodobně Josef Trojánek) a navrhuje je jako kandidáty na klíčovou armádní funkci náčelníka generálního štábu. Se všemi čtyřmi se během dubna schází Tomio Okamura a veřejně si do médií pochvaluje, jak velký má vliv na výběr vrchního vojenského velitele české armády. Na konci dubna odjíždí Jaromír Zůna na Pražský hrad představit všechny čtyři kandidáty prezidentu Petru Pavlovi. Ten o pár dní později říká, že všichni kandidáti jsou kvalitní a všechny by bez problémů jmenoval.

Všichni lidé obeznámení s výběrem náčelníka generálního štábu ale vědí, že se nakonec může smát pátý vzadu. Část poslanců hnutí ANO (například místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička), exministryně obrany Jana Černochová a čím dál víc i Andrej Babiš favorizují prvního zástupce náčelníka generálního štábu Miroslava Hlaváče. Ten s Babišem postupně objíždí některé vojenské posádky (na konci dubna jsou spolu například v Bechyni) a postupem času se lidsky a odborně sbližují. Také jsme věděli, že ministr obrany Jaromír Zůna Miroslava Hlaváče jako svého náčelníka generálního štábu z mnoha důvodů nechce. Hlavně proto, že jeho vojenské myšlení považuje za zastaralé a upřednostňuje mladšího a moderněji uvažujícího Čepelku. Ten je velitelem českých vzdušných sil a právě protivzdušná a protidronová obrana bude hrát v armádě čím dál větší roli. Čepelkova nominace by tak měla svůj opodstatněný důvod.

Andrej Babiš se ale během května definitivně rozhoduje, že chce jako náčelníka Miroslava Hlaváče, kterého dobře zná. Oznamuje to Zůnovi už v polovině května, tedy minulý týden. Ve stejné době to Babiš říká i Tomiu Okamurovi, který to bere na vědomí a ví, že bez toho, aby vyvolal v koalici zásadní roztržku, s tím nemůže vůbec nic dělat. Okamurův vliv na výběr nového náčelníka generálního štábu tak razantně padá na nulu. Do přímého koaličního střetu s Babišem jít Okamura nechce.

Zůna se ještě snaží Babiše přesvědčit, ale Babiš si na něj nenachází čas ani v pátek, ani v sobotu, i když je za ním Zůna ochotný kdykoli kamkoli přijet. Nakonec si Zůna s Babišem v pátek večer domlouvají schůzku na pondělní osmou hodinu ráno. Zůna se snaží naposledy Babiše na této ranní schůzce ve Strakově akademii přesvědčit, že Hlaváč není dobrá volba a že chce jako ministr obrany za náčelníka generálního štábu Čepelku a za jeho prvního zástupce Petra Svobodu. Babiš je už ale rozhodnutý a na ranní schůzce Zůnovi oznamuje, že náčelníkem generálního štábu bude Hlaváč. Zůna je rozladěný, ale ví, že s tím nemůže nic dělat. V pondělí krátce po poledni následně vláda schvaluje drtivou většinou návrh Andreje Babiše, že náčelníkem generálního štábu bude Miroslav Hlaváč. Zůna působí na vládě viditelně zklamaně a jako jediný ze členů Babišova kabinetu hlasuje proti.

Přesto Zůna už druhý den po této volbě, tedy v úterý, v Událostech, komentářích říká, že Miroslav Hlaváč je vlastně dobrá volba a bude s ním bez problémů spolupracovat. Dnes, tedy ve středu v 8 ráno, přijíždí Andrej Babiš na Ministerstvo obrany za Jaromírem Zůnou a poslouchá, jakou koncepci armády Zůna až do roku 2040 navrhuje. Tuto koncepci mu pomáhá v ministrově prostorné pracovně před Babišem obhajovat Miroslav Hlaváč, kterého si Babiš do funkce vybral. Jenže Babiš je s Hlaváčovou a Zůnovou koncepcí nespokojený a nařizuje jim, aby koncepci dopracovali a během června mu ji předložili znovu.

Ani Hlaváč ani Zůna ale zároveň nevědí, jak velký rozpočet bude mít Ministerstvo obrany v letošním, natož v příštím nebo přespříštím roce k dispozici, takže Babišovi navrhují různé varianty, jakými by mohl stát armádu rozvíjet. Další jednání s nimi bude mít Babiš během června. Příští středu, tedy 27. května, projedná Hlaváčovu nominaci na post náčelníka generálního štábu sněmovní výbor pro obranu a ten ho drtivou většinou doporučí prezidentovi Petru Pavlovi jmenovat. Petr Pavel následně na začátku června Miroslava Hlaváče náčelníkem generálního štábu jmenuje.

Těsně před prázdninami, 30. června, si Miroslav Hlaváč při tradičním Dni ozbrojených sil armádu na Vítkově symbolicky "převezme" a s platností od 1. září bude vrchním vojenským velitelem i formálně. Jakou armádu budou Hlaváč se Zůnou nakonec budovat a kolik peněz na to budou mít, ale zatím nevíme. Po dnešku je jisté, že vůbec není jisté, jestli vláda letos pošle na obranu 2 % HDP. Andrej Babiš se po jednáni na Ministerstvu obrany před novináři podivuje, proč se ho na 2 % HDP ptají, protože si neuvědomuje, že by je kdy sliboval. Usilování o 2 % HDP na obranu, což je mimochodem mandatorní výdaj, za jehož nedodržení ale není žádná sankce, premiér pro letošek slibuje už v neděli 3. května večer na návštěvě Jerevanu, krátce po jednání s Volodymyrem Zelenským. Už to evidentně neplatí. Jaromír Zůna nadále zůstává ve své funkci i přesto, že si nemůže vybrat svého náčelníka generálního štábu a neví, kolik peněz na budování armády dostane. Tomio Okamura už v úterý oznamuje, že Zůna má jeho plnou důvěru a že je skvělý ministr obrany. Další vývoj budeme sledovat .)

https://www.facebook.com/share/p/1DtFRn ... tid=wwXIfr

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 12:57
od Scotty87
Jasou poptávané mobilní polní jatka. Zajímavost. 8-)
https://nen.nipez.cz/profily-zadavatelu ... -V00012408

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 13:17
od Scotty87

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 17:29
od NagyAttila
„Do učebnic toho, jak nevyjednávat, vstoupil i případ Gripenů. Černochová dodavatele nejdřív vyhodila, aby vzápětí zjistila, že se bez něj neobejde a musela prosit o prodloužení pronájmu těchto letounů. Překvapivě ho dostala. Nepřekvapivě za dvojnásobnou cenu.“

Recept na takovou katastrofu je jednoduchý. Vezmete jednu ministryni, která ráda píše po večerech na sociální sítě a komentuje do médií vyjednávání o důležitých kontraktech na základě emocí. Následně ji necháte kriticky se vyjadřovat k letounům, které provozujete, a jejich výrobci, aniž byste měli alternativu.

https://www.novinky.cz/clanek/podcasty- ... y-40579127

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 17:41
od Scotty87
Učiním zásadní prohlášení.
Mikulecký je totální zmrd.

Děkuji za pozornost.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 18:47
od skelet
Scotty s tím co vím že zákulisí, tak se s tvým výrokem dá souhlasit.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 20:04
od Scotty87
Andrej Babiš účastníky středeční schůzky vůbec překvapil tématy, které na obraně otevíral. Řešil například zpožděné dodávky houfnice Caesar, munice pro ně. Dále pak využití vojenského letiště v pražských Kbelích, kvůli tomu má být vypracována analýza vojenských letišť. Ale také letiště Karlovy Vary, „kam postavím dálnici a budou tam létat Ázerbajdžánci“, jak uvedl další ze zdrojů Ekonomického deníku. Zajímal se pak také o nákup transportního letounu Embraer z Brazílie, které Česká republika pořídila za éry Jany Černochové (ODS). „Ptal se, k čemu jsou využitelné a jestli nejsou předražené,“ pokračuje zdroj.

Babiš pak akcentoval otázku, kolik ministerstvo rozjelo vyšetřování nákupů z éry minulé vlády, kolik se vede trestních řízení. Ministerstvo obrany premiér dlouhodobě označuje za „nejvíce zkorumpované“. Zajímal se ale i o konkrétní úředníky, o jednoho, kterého na resort přivedl politický náměstek Jany Černochové František Šulc. „Ptal se, jestli už je na něj podaná žaloba,“ doplnil zdroj. A podotkl, že Babiš se také zajímal o ředitelku jedné z klíčových ministerských sekcí. „Věděl, o kom mluví, někdo to musel připravit,“ dodal.
https://ekonomickydenik.cz/babis-u-zuny ... zahranici/

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 23:34
od Koba
Vypadá to jako koordinovaná kampaň. Na Aktualitách jistý Stratilík uveřejnil obsažný kritický článek o nákupu C-390, kde demagogicky uvádí, že MO mělo i jiné nabídky, bez porovnání velikostí letounů atd. V několika stovkách slov se ale nezmínil o tom, že kooperantem ve výrobě C-390 je české Aero.
Takže když se to hodí, je podíl českých výrobců rozhodující, když se to nehodí, tak se o něm mlčí.

O jeho odbornosti svědčí už nadpis jeho článku: První létající obr (!!!) z Brazílie.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 22/5/2026, 08:10
od juhelak
Me se líbí jak pořád akcentuji to že je vše předražené a zkorumpovane a tlačí aby se tam něco našlo a máme skoro 3/4 roku po volbách a pořád nic nemají.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 22/5/2026, 09:27
od NagyAttila
Kolona ACR pri Vranove n/Toplou
https://www.facebook.com/share/r/1AzSG5GEmR/

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 22/5/2026, 09:35
od Scotty87

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 22/5/2026, 13:58
od Dzin
Tak nějak se kolem mě v armádě šíří slovy klasika blbá nálada. Potom, co nám zařízli rozpočet jsem nyní po představení nového NGŠ zaznamenal i přímo obavy, aby nedošlo k razantnímu "zeštíhlení" armády o ve stylu Vondrova "ořežu sádlo nechám svaly" a armáda se z toho potom nevzpamatovávala další desetiletí. Osobně mám navíc obavu, že armáda bude zatažena do čistě politického boje v míře dosud nepoznané, což už se ostatně děje viz. setkání NATO nebo zájem o "kauzy v armádě" popřípadě neschopnost části vládních stran pojmenovat reálné hrozby.

Re: AČR kampak kráčíš?

Napsal: 22/5/2026, 14:56
od NagyAttila
Nicmene tomu (politizaci armady) gen Rehka tiez nepridal svojim vztahov s politickou za STAN a sirenim jej nazorov a politiky..