AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Hurá, mám vážně radost, že má pravdu, že Česko dlouhodobě na financování své obrany kašle a jeho vláda nebude vyjímkou.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1775
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Tempik »

Jestli se nepodaří zrušit F-35, tak je to stejně jedno. I s 4% HDP na obranu bude zbytek armády třít bídu s nouzí. Ta sekera, co je ve státním rozpočtu je značná, nezávisle na tom, jestli je teď u vesla Bureš a nebo by tam byl kdokoliv jiný.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Myslíš? 4% by bylo asi 350 mld Kč ročně a na F-35 by do konce jejich životního cyklu (2069) mělo být vynaloženo 322 mld Kč. I když započtu inflaci, tak s takovým rozpočtem bychom si reálně mohli dovolit i další výzbroj a schopnosti než F-35.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

V tom udělala minulá vláda obrovskou chybu. Když viděli že jim růst HD o dost přesáhne to co plánovali v rozpočtu, tak na to nijak nereagovali. Respektive na to reagovali připsáním dopravních staveb u kterých už v té době museli minimálně tušit že je NATO do tvrdých výdajů neuzná.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Minulá vláda si zaslouží uznání, že po dlouhé době opět začala investovat do posílení naší bezpečnosti investicí do obrany. Tohle je třeba ocenit, byť se to nepodařilo prosadit v takové míře, jako by bylo optimální a i u ní pokračovaly negativní jevy dlouhodobě provázející tento sektor. Přitom i ona dělala chyby, za mě ty plynuly z dlouhodé politické kultury v přístupu k branně-bezpečnostní politice, která vyplynula z posledních desítek let.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1775
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Tempik »

Tempik píše: 18/6/2026, 09:37 Jestli se nepodaří zrušit F-35, tak je to stejně jedno. I s 4% HDP na obranu bude zbytek armády třít bídu s nouzí. Ta sekera, co je ve státním rozpočtu je značná, nezávisle na tom, jestli je teď u vesla Bureš a nebo by tam byl kdokoliv jiný.
Nákup F-35 je zhruba ty 2%HDP. Tedy to, co měl dostat zbytek armády. + ty další náklady.
A teď se můžeme začít bavit o tom, že letiště s tímto budeš chtít mít bráněné několikavrstvou PVO jak proti ronům, tak proti balistickým raketám. A cena se ti dále neviditelně nafukuje a žere peníze zbytku armády.
A každý rok ti provoz F-35 ukusuje další finance.
Já jsem fanda letectví, ale nemyslím si, že v dnešní době si může ČR hýčkat tuto složku letectva, když voják nemá ani batoh (nebo má ten předražený z číny) a na drony se naše armáda kouká, jak na svatý obrázek.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

To je úplný nesmysl. Financování projektu F-35 je právě proto rozložené v poměrně dlouhém čase. Tak aby neohrozil rozvoj dalších složek armády i při rozpočtu na úrovni 2%.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od NagyAttila »

Nasaditelnost F35 celosvetovo klesla na 25%...

(Ale na druhej strane usetrite na prevadzke)
https://migflug.com/jetflights/f-35-rea ... able-2026/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Tempik píše: 18/6/2026, 12:36 Nákup F-35 je zhruba ty 2%HDP. Tedy to, co měl dostat zbytek armády. + ty další náklady.
Podle článku:
Jestliže se podíváme na oficiální čísla, zveřejněná Ministerstvem obrany, tak náklady na pořízení systému F-35 do roku 2034, kdy bude dodáno všech 24 ks letounů F-35A, jsou 149,7 mld. Kč včetně DPH. Část výdajů ve výši 105,9 mld. Kč bez DPH bude uhrazena do USA v jednotlivých splátkách a jde o náklady za samotné vyrobené letouny, objednanou munici, simulátory a další technické vybavení či související služby, jako jsou například výcvik personálu, servis letounů, opravy a údržba. Z částky za nákup letounů činí odvod DPH 22,3 mld. Kč, které se vrátí zpět do rozpočtu. Zbývající výdaje ve výši 21,5 mld. s DPH Kč zaplatí Ministerstvo obrany českým dodavatelům při výstavbě potřebné infrastruktury, za nákup paliva, přípravu odborného personálu. Pokud bychom tedy celý kontrakt počítali bez DPH, bude celková cena místo všude publikovaných 150 miliard „pouze“ 122,9 mld. Kč. Faktem dále je, že celých 29% z celkové ceny kontraktu zůstane v ČR formou platby za DPH, přípravu a výstavbu infrastruktury, palivo a přípravu personálu.


V neprospěch celkové ceny F-35 hovoří především o 30 % vyšší náklady, související s výstavbou nemovité infrastruktury v podobě „kampusu F-35“. Ten vyroste v severozápadní části čáslavského letiště a ministerstvo obrany již v květnu 2025 podepsalo smlouvu na zpracování projektové dokumentace. S výstavbou samotného kampusu se počítá začátkem roku 2028.

...

Poněkud jiná situace je u provozních nákladů, kde F-35 z logiky věci a vzhledem k technologii stealth bude provozně vždy dražší než letouny 4. gen, což je holý fakt. Tady je však potřeba si uvědomit, že je vždy nutné srovnávat náklady vůči schopnostem, které nám ta která platforma dává. Ponechme rovněž stranou různé marketingové údaje o cenách letové hodiny, se kterými je možné dle různé metodiky kouzlit po vzoru Davida Copperfielda, tedy že něco létá za 5.000 dolarů, nebo naopak 40.000 dolarů.

...

Naprosto zásadní a nejobjektivnější je totiž výpočet ročních nákladů na provoz celé flotily, který jediný nám může dát nějaká reálná a věrohodná čísla... V porovnání se 4,9 miliardami Kč u F-35A...
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

NagyAttila píše: 18/6/2026, 12:42 Nasaditelnost F35 celosvetovo klesla na 25%...

(Ale na druhej strane usetrite na prevadzke)
https://migflug.com/jetflights/f-35-rea ... able-2026/
To je nasaditeľnosť full missions rate , nie nasaditeľnosť ako taká. To znamená že len 25 percent môže robiť akékoľvek misie.
Láskavo nevynechávaj kontext ako sa ti hodí.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Tempik píše: 18/6/2026, 12:36 A teď se můžeme začít bavit o tom, že letiště s tímto budeš chtít mít bráněné několikavrstvou PVO jak proti ronům, tak proti balistickým raketám. A cena se ti dále neviditelně nafukuje a žere peníze zbytku armády.
Nežere, protože tohle musíš vybudovat tak jako tak ať budeš provozovat cokoliv.

Já jsem fanda letectví, ale nemyslím si, že v dnešní době si může ČR hýčkat tuto složku letectva, když voják nemá ani batoh (nebo má ten předražený z číny) a na drony se naše armáda kouká, jak na svatý obrázek.
Ano, problémy s financemi jsou a z toho i nedostatky. Ale nákup F-35 dává reálně velký smysl pro AČR i obranu naší země a podle mě jde jednoznačně správým směrem rozvoje schopností armády. Pokud se tedy bude pokračovat a pořídí se třeba střely typu JASSM a další protipozemní výzbroj a nezůstane se jen u (omezeného) air policing.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

NagyAttila píše: 18/6/2026, 12:42 Nasaditelnost F35 celosvetovo klesla na 25%...
To není celosvětově, ale pouze v USA. Pro nás by byla zajímavější statistika nasaditnosti v některém evropském letectvu. Kde mají menší flotilu zhruba stejně starých letadel.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od NagyAttila »

Česko tento rok nesplní záväzok voči NATO dať 2 % HDP na obranu, oznámil Andrej Babiš. Vláda podľa premiéra musí dať najprv do poriadku verejné financie. Záväzok chce splniť v budúcom roku.
https://dennikn.sk/minuta/5405456/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od NagyAttila »

Velká neznámá pro armádu i NATO. Zůna má tři verze rozpočtu a stále neví, která projde

https://www.e15.cz/byznys/obrana-a-zbro ... de-1433672
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
bheid
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 904
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od bheid »

Je to jen pár dnů, co se na konci května uzavřela éra Jiřího Šedivého na ministerstvu obrany. Vysoce postavený úředník a diplomat se zkušenostmi z NATO či Evropské obranné agentury se v pořadu Spotlight tvrdě pustil do vlády Andreje Babiše (ANO) kvůli hrátkám s českými obrannými výdaji. „To je prostě ostuda,“ reaguje Šedivý na slova Marka Rutteho, generálního tajemníka NATO, který na Prahu ukázal.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/lando ... 2fd3b6f04/
Mejla74
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 133
Registrován: 7/11/2022, 19:35

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Mejla74 »

Polská armáda ocenila naše vrtulníkáře https://x.com/ArmadaCR/status/2067918859923771622
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Kopírujme špičkovou Ukrajinu, vyzval Visingr. Na drony podle něj není v NATO nikdo připraven
Na nepřátelské drony ve vzdušném prostoru není Česká republika připravena, podobně jsou na tom ale i další členské státy Severoatlantické aliance (NATO). Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil vojenský analytik Lukáš Visingr. Ukrajinu označil za světovou špičku v protidronové obraně a vyzval, abychom ji, stejně jako tak už činí Poláci, kopírovali.

Podle Visingra je patrné, že na hrozbu dronových útoků není Česko připraveno. „Jen malou útěchou nám může být, že mezi státy NATO téměř nikdo,“ komentoval ve vysílání CNN Prima NEWS Visingr. Nelze však prý říct, že by západní státy zaspaly – drony jsou relativně novou záležitostí. Potřeba se před nimi chránit vyvstala akutně.

Vzor jménem Polsko
Za ideální přístup považuje Visingr ten polský. „Budují tam protidronový deštník inspirovaný Ukrajinou,“ řekl odborník. „Převzali hotový systém a my bychom měli udělat totéž,“ dodal Visingr. Podle jeho slov jde mnohdy o relativně levná a dostupná opatření. Jen je nutné je správně nastavit a propojit tak, aby byl systém účinný.

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ ... d37&ei=115
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

On niekto v NATO už buduje sieť senzorov a radarov pre tzv. nízke nebo ?
Neviem ani odhadnúť koľko by to stálo .
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Rámcovou dohodu na nákup přístrojů nočního vidění za víc jak miliardu a půl vyhrála firma BROLIS.
https://nen.nipez.cz/profily-zadavatelu ... uca:page=1
TWINS-labiau-kampu-1.jpg
BPS_1_1200x1200px.jpg
https://brolis-defence.com/product-group/night-vision/
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Nový český kulomet MK 24 měl premiéru v Paříži. Míří už do speciálních sil
Česká společnost DSS představila na veletrhu Eurosatory 2026 v Paříži ve světové premiéře lehký kulomet MK 24 v ráži 5,56 × 45 mm. Novinka kombinuje palebnou sílu kulometu s ovladatelností a nízkou hmotností útočné pušky. Zbraň nedávno úspěšně dokončila vojskové zkoušky a armáda ji postupně zavádí do výzbroje českých speciálních jednotek.
https://ekonomickydenik.cz/novy-cesky-l ... era-pariz/
dss.png
https://www.dss-cz.com/cs/produkty/mk-24

6,5 Kg! Tak si říkám, jestli už není na čase oprášit staré české názvosloví a v tomto případě se vrátit k historickému pojmu "ruční kulomet".
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“