Stránka 564 z 565
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 09:14
od Dzin
Hurá, mám vážně radost, že má pravdu, že Česko dlouhodobě na financování své obrany kašle a jeho vláda nebude vyjímkou.
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 09:37
od Tempik
Jestli se nepodaří zrušit F-35, tak je to stejně jedno. I s 4% HDP na obranu bude zbytek armády třít bídu s nouzí. Ta sekera, co je ve státním rozpočtu je značná, nezávisle na tom, jestli je teď u vesla Bureš a nebo by tam byl kdokoliv jiný.
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 09:46
od Dzin
Myslíš? 4% by bylo asi 350 mld Kč ročně a na F-35 by do konce jejich životního cyklu (2069) mělo být vynaloženo 322 mld Kč. I když započtu inflaci, tak s takovým rozpočtem bychom si reálně mohli dovolit i další výzbroj a schopnosti než F-35.
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 11:01
od Scotty87
V tom udělala minulá vláda obrovskou chybu. Když viděli že jim růst HD o dost přesáhne to co plánovali v rozpočtu, tak na to nijak nereagovali. Respektive na to reagovali připsáním dopravních staveb u kterých už v té době museli minimálně tušit že je NATO do tvrdých výdajů neuzná.
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 11:50
od Dzin
Minulá vláda si zaslouží uznání, že po dlouhé době opět začala investovat do posílení naší bezpečnosti investicí do obrany. Tohle je třeba ocenit, byť se to nepodařilo prosadit v takové míře, jako by bylo optimální a i u ní pokračovaly negativní jevy dlouhodobě provázející tento sektor. Přitom i ona dělala chyby, za mě ty plynuly z dlouhodé politické kultury v přístupu k branně-bezpečnostní politice, která vyplynula z posledních desítek let.
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 12:36
od Tempik
Tempik píše: ↑18/6/2026, 09:37
Jestli se nepodaří zrušit F-35, tak je to stejně jedno. I s 4% HDP na obranu bude zbytek armády třít bídu s nouzí. Ta sekera, co je ve státním rozpočtu je značná, nezávisle na tom, jestli je teď u vesla Bureš a nebo by tam byl kdokoliv jiný.
Nákup F-35 je zhruba ty 2%HDP. Tedy to, co měl dostat zbytek armády. + ty další náklady.
A teď se můžeme začít bavit o tom, že letiště s tímto budeš chtít mít bráněné několikavrstvou PVO jak proti ronům, tak proti balistickým raketám. A cena se ti dále neviditelně nafukuje a žere peníze zbytku armády.
A každý rok ti provoz F-35 ukusuje další finance.
Já jsem fanda letectví, ale nemyslím si, že v dnešní době si může ČR hýčkat tuto složku letectva, když voják nemá ani batoh (nebo má ten předražený z číny) a na drony se naše armáda kouká, jak na svatý obrázek.
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 12:40
od Scotty87
To je úplný nesmysl. Financování projektu F-35 je právě proto rozložené v poměrně dlouhém čase. Tak aby neohrozil rozvoj dalších složek armády i při rozpočtu na úrovni 2%.
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 12:42
od NagyAttila
Nasaditelnost F35 celosvetovo klesla na 25%...
(Ale na druhej strane usetrite na prevadzke)
https://migflug.com/jetflights/f-35-rea ... able-2026/
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 12:51
od Dzin
Tempik píše: ↑18/6/2026, 12:36
Nákup F-35 je zhruba ty 2%HDP. Tedy to, co měl dostat zbytek armády. + ty další náklady.
Podle
článku:
Jestliže se podíváme na oficiální čísla, zveřejněná Ministerstvem obrany, tak náklady na pořízení systému F-35 do roku 2034, kdy bude dodáno všech 24 ks letounů F-35A, jsou 149,7 mld. Kč včetně DPH. Část výdajů ve výši 105,9 mld. Kč bez DPH bude uhrazena do USA v jednotlivých splátkách a jde o náklady za samotné vyrobené letouny, objednanou munici, simulátory a další technické vybavení či související služby, jako jsou například výcvik personálu, servis letounů, opravy a údržba. Z částky za nákup letounů činí odvod DPH 22,3 mld. Kč, které se vrátí zpět do rozpočtu. Zbývající výdaje ve výši 21,5 mld. s DPH Kč zaplatí Ministerstvo obrany českým dodavatelům při výstavbě potřebné infrastruktury, za nákup paliva, přípravu odborného personálu. Pokud bychom tedy celý kontrakt počítali bez DPH, bude celková cena místo všude publikovaných 150 miliard „pouze“ 122,9 mld. Kč. Faktem dále je, že celých 29% z celkové ceny kontraktu zůstane v ČR formou platby za DPH, přípravu a výstavbu infrastruktury, palivo a přípravu personálu.
V neprospěch celkové ceny F-35 hovoří především o 30 % vyšší náklady, související s výstavbou nemovité infrastruktury v podobě „kampusu F-35“. Ten vyroste v severozápadní části čáslavského letiště a ministerstvo obrany již v květnu 2025 podepsalo smlouvu na zpracování projektové dokumentace. S výstavbou samotného kampusu se počítá začátkem roku 2028.
...
Poněkud jiná situace je u provozních nákladů, kde F-35 z logiky věci a vzhledem k technologii stealth bude provozně vždy dražší než letouny 4. gen, což je holý fakt. Tady je však potřeba si uvědomit, že je vždy nutné srovnávat náklady vůči schopnostem, které nám ta která platforma dává. Ponechme rovněž stranou různé marketingové údaje o cenách letové hodiny, se kterými je možné dle různé metodiky kouzlit po vzoru Davida Copperfielda, tedy že něco létá za 5.000 dolarů, nebo naopak 40.000 dolarů.
...
Naprosto zásadní a nejobjektivnější je totiž výpočet ročních nákladů na provoz celé flotily, který jediný nám může dát nějaká reálná a věrohodná čísla... V porovnání se 4,9 miliardami Kč u F-35A...
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 12:55
od pjaro77
To je nasaditeľnosť full missions rate , nie nasaditeľnosť ako taká. To znamená že len 25 percent môže robiť akékoľvek misie.
Láskavo nevynechávaj kontext ako sa ti hodí.
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 12:58
od Dzin
Tempik píše: ↑18/6/2026, 12:36
A teď se můžeme začít bavit o tom, že letiště s tímto budeš chtít mít bráněné několikavrstvou PVO jak proti ronům, tak proti balistickým raketám. A cena se ti dále neviditelně nafukuje a žere peníze zbytku armády.
Nežere, protože tohle musíš vybudovat tak jako tak ať budeš provozovat cokoliv.
Já jsem fanda letectví, ale nemyslím si, že v dnešní době si může ČR hýčkat tuto složku letectva, když voják nemá ani batoh (nebo má ten předražený z číny) a na drony se naše armáda kouká, jak na svatý obrázek.
Ano, problémy s financemi jsou a z toho i nedostatky. Ale nákup F-35 dává reálně velký smysl pro AČR i obranu naší země a podle mě jde jednoznačně správým směrem rozvoje schopností armády. Pokud se tedy bude pokračovat a pořídí se třeba střely typu JASSM a další protipozemní výzbroj a nezůstane se jen u (omezeného) air policing.
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 18/6/2026, 13:34
od Scotty87
NagyAttila píše: ↑18/6/2026, 12:42
Nasaditelnost F35 celosvetovo klesla na 25%...
To není celosvětově, ale pouze v USA. Pro nás by byla zajímavější statistika nasaditnosti v některém evropském letectvu. Kde mají menší flotilu zhruba stejně starých letadel.
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 19/6/2026, 08:45
od NagyAttila
Česko tento rok nesplní záväzok voči NATO dať 2 % HDP na obranu, oznámil Andrej Babiš. Vláda podľa premiéra musí dať najprv do poriadku verejné financie. Záväzok chce splniť v budúcom roku.
https://dennikn.sk/minuta/5405456/
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 19/6/2026, 09:37
od NagyAttila
Velká neznámá pro armádu i NATO. Zůna má tři verze rozpočtu a stále neví, která projde
https://www.e15.cz/byznys/obrana-a-zbro ... de-1433672
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 19/6/2026, 13:33
od bheid
Je to jen pár dnů, co se na konci května uzavřela éra Jiřího Šedivého na ministerstvu obrany. Vysoce postavený úředník a diplomat se zkušenostmi z NATO či Evropské obranné agentury se v pořadu Spotlight tvrdě pustil do vlády Andreje Babiše (ANO) kvůli hrátkám s českými obrannými výdaji. „To je prostě ostuda,“ reaguje Šedivý na slova Marka Rutteho, generálního tajemníka NATO, který na Prahu ukázal.
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/lando ... 2fd3b6f04/
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 19/6/2026, 23:23
od Mejla74
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 22/6/2026, 18:45
od Koba
Kopírujme špičkovou Ukrajinu, vyzval Visingr. Na drony podle něj není v NATO nikdo připraven
Na nepřátelské drony ve vzdušném prostoru není Česká republika připravena, podobně jsou na tom ale i další členské státy Severoatlantické aliance (NATO). Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil vojenský analytik Lukáš Visingr. Ukrajinu označil za světovou špičku v protidronové obraně a vyzval, abychom ji, stejně jako tak už činí Poláci, kopírovali.
Podle Visingra je patrné, že na hrozbu dronových útoků není Česko připraveno. „Jen malou útěchou nám může být, že mezi státy NATO téměř nikdo,“ komentoval ve vysílání CNN Prima NEWS Visingr. Nelze však prý říct, že by západní státy zaspaly – drony jsou relativně novou záležitostí. Potřeba se před nimi chránit vyvstala akutně.
Vzor jménem Polsko
Za ideální přístup považuje Visingr ten polský. „Budují tam protidronový deštník inspirovaný Ukrajinou,“ řekl odborník. „Převzali hotový systém a my bychom měli udělat totéž,“ dodal Visingr. Podle jeho slov jde mnohdy o relativně levná a dostupná opatření. Jen je nutné je správně nastavit a propojit tak, aby byl systém účinný.
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ ... d37&ei=115
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 22/6/2026, 21:59
od pjaro77
On niekto v NATO už buduje sieť senzorov a radarov pre tzv. nízke nebo ?
Neviem ani odhadnúť koľko by to stálo .
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 23/6/2026, 17:52
od Scotty87
Re: AČR kampak kráčíš?
Napsal: 24/6/2026, 11:43
od Zemakt
Nový český kulomet MK 24 měl premiéru v Paříži. Míří už do speciálních sil
Česká společnost DSS představila na veletrhu Eurosatory 2026 v Paříži ve světové premiéře lehký kulomet MK 24 v ráži 5,56 × 45 mm. Novinka kombinuje palebnou sílu kulometu s ovladatelností a nízkou hmotností útočné pušky. Zbraň nedávno úspěšně dokončila vojskové zkoušky a armáda ji postupně zavádí do výzbroje českých speciálních jednotek.
https://ekonomickydenik.cz/novy-cesky-l ... era-pariz/
https://www.dss-cz.com/cs/produkty/mk-24
6,5 Kg! Tak si říkám, jestli už není na čase oprášit staré české názvosloví a v tomto případě se vrátit k historickému pojmu "ruční kulomet".