https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... ole-306588
Formálně jde o to, že scénář RCP8.5 a jeho pozdější forma SSP5-8.5 byly vyřazeny z přípravy nové generace klimatických modelů (CMIP7). Ty přitom budou základem pro další hodnotící zprávu IPCC (AR7), což je světově nejdůležitější a nejuznávanější hodnocení klimatických rizik, od kterého se do značné míry odvíjí i politika.
Jde o krajní scénáře oteplení, které počítaly se světem, v němž dramaticky poroste spotřeba fosilních paliv a do roku 2100 se oteplí o víc než 4 °C.
Prvním problémem nicméně je, že tohle platí už dlouho, takže se dá polemizovat, jestli mělo smysl se scénářem nakládat už v minulé hodnotící zprávě. Pracovalo se s ním přitom hojně i mimo report (nejen v médiích, ale i v klimatologických studiích) a obecně nejspíš platí, že se mu vzhledem k malé pravděpodobnosti naplnění věnovala neúměrně velká pozornost.
Nejhorší ale bylo časté označování scénáře za obraz budoucnosti světa, v němž by v oblasti emisní politiky zůstalo „vše při starém“ (z anglického „business as usual“), kterým ve skutečnosti nikdy nebyl. Scénář totiž počítal nejen s tím, že všichni na planetě přestanou pracovat na snižování emisí, ale že nad rámec toho jejich spotřeba ještě drasticky vzroste – což ovšem nebylo nijak pravděpodobné už ani v době, kdy vznikl.
„Během let se stalo něco typického pro komplexní vědecké nástroje. Scénář začal žít vlastním životem. V mnoha studiích i mediálních výstupech byl interpretován jako ‚business as usual‘, tedy jako jakási výchozí linie, po které by se svět ubíral bez výrazné klimatické politiky. To mu dalo mnohem větší váhu, než jaká byla původně zamýšlena,“ okomentoval to klimatolog a zástupce Česka v Mezivládním panelu OSN pro změnu klimatu Radim Tolasz.
Nepravděpodobnost naplnění scénáře byla přiznaná od samého začátku, ale v době jeho vzniku (rok 2011) ještě nebyla tak očividná. Že se svět od možnosti drastického navýšení emisí, například i v důsledku masového používání uhlí i na výrobu paliv pro dopravní prostředky, odchyluje ještě víc, než se dalo na začátku minulé dekády předpokládat, vědci upozorňují nejméně od roku 2017.
Úplně nejzásadnější je nicméně fakt, že dnešní „středové“ scénáře jsou díky pokroku v dekarbonizaci sice asi o stupeň níž, než byly ještě před 10 lety, ale pořád nebezpečně vysoko.
Zbytok článku sem nedávam, pretože je tam ako vždy doomsdaying.