Kvůli těm platbám Íránu BTC roste A REAGUJE.
Írán představil plány zavést poplatek 1 dolar za barel lodím plujícím Hormuzským průlivem — s platbou výhradně v Bitcoinu.
Za celý tanker to je milión, mastné. 2 miliony dolarů za plně naložený supertanker.
Íránské mýto naznačuje, že Bitcoin může zároveň sloužit jako médium pro mezinárodní obchod.
Komentátoři poznamenali podobnosti s ruským vyloučením systému SWIFT z roku 2022, které vyvolalo akumulaci zlata centrálních bank po celém světě.
Írán nemůže používat dolary, SWIFT ani žádné platební koleje pod kontrolou amerického ministerstva financí.
Je v podstatě zcela uzavřený vůči dolarovému systému.
Teherán strávil více než deset let budováním finančních obcházení, aby udržel svou ekonomiku nad vodou.
TO zahrnuje
1) stínové banky a krycí společnosti v SAE a Hongkongu,
2) hawala sítě a
3) integraci s ruským platebním systémem Mir.
Čína se stala nejvýznamnějším z těchto kanálů, když od začátku války v únoru nakupovala přes 80 % íránského námořního vývozu ropy.
Tyto platby jsou údajně vypořádány v jüanech prostřednictvím zprostředkovatelů a bank bez dolarových hodnot, přičemž prostředky zůstávají na kontrolovaných účtech.
https://lex.substack.com/p/fintech-why- ... crypto-for
Kryptoanalytická firma TRM Labs uvedla, že íránská armáda od poloviny března vybírala až 2 miliony dolarů za loď v Bitcoinu, čínských jüanech a potenciálně i v USDT.
Když americký prezident nařídil blokádu Hormuzského průlivu, tak způsobil, že ceny Bitcoinu klesly téměř o 3000 dolarů směrem k úrovni 70 000 dolarů.
Další kolo přímých jednání se může uskutečnit znovu 16. dubna v Islámábádu v Pákistánu.
Po zprávě o obnovení jednání mezi USA a Íránem se Bitcoin úspěšně etabloval nad hranicí 74 000 dolarů.
Jiříkovský řekl, že nemá kódy, ale pak mu měli disky sešrotovat.
Což jaksi z nějakých důvodů neudělali. No a pak u Blažka si vzpomněl
