Stránka 59 z 65

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 13/4/2026, 19:55
od Lord
To je dobrá otázka...
PJARO jak se to vezme, protože prapůvodní myšlenka byla asi jiná.
Dal jsem více do spoileru. Abychom se zase nedostali od Íránu úplně někam jinam :)
Situace v Hormuzském průlivu je paradoxní. Průliv není úplně uzavřený, ale Írán si z něj podle stanice CNN udělal soukromý byznys.
Zástupci oblastního velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) upřesnili, že americké posádky vojenských plavidel budou zastavovat jen lodě směřující do přístavů v Íránu.

Ježíš Kristus byl pravděpodobně existující historickou postavou.
Různá evangelia byla však už napsána jeho stoupenci a byla přikrášlena, ale záleží jak která.
Najdou se však i tací, kteří zpochybňují autenticitu římských zdrojů.
V době komunismu se psalo, že Ježíš Kristus byl popisován jako mytická osoba, a náboženství je opium lidstva.


Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 13/4/2026, 20:39
od Koba
Lord píše: 12/4/2026, 17:52
Spíše budou Hormuz blokovat s odstupem, tedy i to co Írán sporadicky pouští.
Tím sice seberou příjmy Íránu a ostatním zemím Perského zálivu,
Americký prezident v neděli (12. dubna) oznámil, že jeho námořníci v pondělí odpoledne středoevropského času (16:00) uzavřou Hormuzský průliv. Cílem má být námořní izolace Teheránu. „Blokáda bude uplatňována vůči všem plavidlům pod libovolnou vlajkou, které zamíří do íránských přístavů. Stejně jako těm, kteří z nich vyplují,“ píší na síti X američtí vojáci (CENTCOM). Podle nich se opatření nemá vztahovat na ta neutrální plavidla proplouvající průlivem, která nehodlají přistát v Íránu. Výjimku mají mít i humanitární zásilky, včetně potravin a zdravotnických potřeb, které ale budou muset projít kontrolou.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 13/4/2026, 21:13
od 821
Ziadne rimske zdroje z obdobia kedy mala zit osoba ktora je dnes oznacovana ako Kristus sa o nikom takom nezmienuju. Neexistuje ziadna pisomna zmienka, nic, nada. Preto spochybnovat jeho existenciu je uplne v poriadku. Ostatne Judea v tej dobe bola plna roznych "prorokov" a "mesiasou", a rimskej sprave boli daky miestny pomatenci ukradnuty.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 14/4/2026, 06:54
od Heiss
Pokud to změnil sám, tak si musel dát námahu s tím. Něco ta symbolika pro něj musí znamenat jinak by to neměnil. Ještě je varianta, že to někde na internetu našel a změnil to někdo jiný. To by byla ta mnohem lepší...
Ví se, kdo Trumpovi dělá socky? Moc si ho nedovedu představit, jak datluje prompt pro AI a pak s výsledným obrázkem nahání lajky a sdílení.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 14/4/2026, 10:16
od Alfik
Ataman píše: 13/4/2026, 17:32
pjaro77 píše: 13/4/2026, 16:41 Ježiš sa nikdy nemiešal po politiky.
Nikdy nic jinýho nedělal, pokud teda ten vychrtlec vůbec existoval. V každým případě stojí na počátku nejfašističtejší a nejúchyláčtejší politický strany - katolický církve.
A to, co řek Herbert o těch ostatních pablbech, na tohohle polonudistu sedí jakbysmet.
Všechna tzv. "abrahámská náboženství" jsou strikte politická.
Tzn. tzv.: politické židovství, politické křesťanství, a politický islám.
Neumí to jinak, jsou takto od začátku koncipovaná.
Všechny sekty, denominace, apod. Zval jak zval.
Jak říká klasik - "a proto, milé děti, nemůžeme mít hezké věci..."

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 14/4/2026, 10:19
od Alfik
821 píše: 13/4/2026, 21:13 Ziadne rimske zdroje z obdobia kedy mala zit osoba ktora je dnes oznacovana ako Kristus sa o nikom takom nezmienuju. Neexistuje ziadna pisomna zmienka, nic, nada. Preto spochybnovat jeho existenciu je uplne v poriadku. Ostatne Judea v tej dobe bola plna roznych "prorokov" a "mesiasou", a rimskej sprave boli daky miestny pomatenci ukradnuty.
Ježíš byl jiného jména, z jiného města, jiného zaměstnání, s náboženstvím neměl nic společného a Piláta v životě neviděl.
A ta suma taky nesedí.
:twisted:
Osoba a evangelia jsou něco zcela jiného.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 14/4/2026, 11:58
od Ataman
Alfik píše: 14/4/2026, 10:16 Všechna tzv. "abrahámská náboženství" jsou strikte politická.
Tzn. tzv.: politické židovství, politické křesťanství, a politický islám.
Neumí to jinak, jsou takto od začátku koncipovaná.
To povídej Pjarovi, já to moc dobře vím.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 14/4/2026, 12:08
od Koba
Sankcionovaný čínský tanker i přes americkou blokádu proplul Hormuzským průlivem
Teherán - Čínský tanker, který podléhá sankcím Spojených států, dnes navzdory americké blokádě proplul Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters to ukazují údaje o lodní dopravě od poskytovatelů dat LSEG, MarineTraffic a Kpler. Je to první loď, která touto vodní cestou proplula a opustila Perský záliv od začátku blokády tohoto strategického námořního bodu.

Další Trumpovo "upřesnění" blokády: USA zablokují všechny ostatní lodě, které Íránu zaplatily za proplutí. Protože se má platit v Bitcoinech, nevím, jak se to dozví. Zřejmě konzultoval s panem býv. ministrem Blažkem.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 14/4/2026, 15:28
od Lord
Jaká je nyní vlastně realita v Hormuzském průlivu a okolí?

Čína vyzývá k zdrženlivosti, protože americká blokáda íránských přístavů zvyšuje riziko širší krize v Hormuzském průlivu.
AP uvedla, že americká blokáda začala poté, co jednání s Íránem nepřinesla širší dohodu.

Čína žádá „nerušený“ průchod skrze Hormuzský průliv. USA chystají jeho blokádu.
Trump pohrozil, že uvalí 50% cla na Čínu a další země, pokud pošlou zbraně do Íránu.
Čína dříve obvinila z konfliktu v regionu „nezákonnou“ vojenskou operaci USA a Izraele proti Íránu.

Pokud platí v bitcoinech, asi na více peněženek. Můžou provést analýzu blockchainu, což Blažek neudělal.
Pokročilá analytika (např. Chainalysis) může vazby odhalit.
Celkově tam bylo více pochybení, ale íránské BTC by dokázali taky vystopovat.
Je otázka jak to budou směnovat. Finanční toky jsou pod drobnohledem mezinárodních orgánů.
Můžou varovat burzy před přijetím takových prostředků, a samy burzy na to mají mechanismy.


Čínský tanker, který podléhá sankcím Spojených států, navzdory americké blokádě proplul Hormuzským průlivem.

Agentura také uvedla, že příjmy Ruska z prodeje ropy a ropných produktů v březnu výrazně vzrostly.
Vývoz ruské ropy vzrostl v březnu proti únoru o 270 tisíc barelů denně na 4,6 milionu barelů denně.
Vyšší objem námořní přepravy kompenzoval výpadek přepravy ropovodem Družba, který zůstal mimo provoz.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/sv ... vem-372354

Proč na tanker nevlítlo komando?

Další vývoj bude záviset na tom, zda bude blokáda zůstávat úzce vymáhaná, nebo vyvolá širší odvetu.
Ropné trhy jsou stále nervózní.


Proč Francie a Británie chtějí samostatný postup?

Francie a Británie se zřejmě snaží vyvažovat dvě priority najednou: dát najevo odhodlání čelit hrozbám pro lodní dopravu, ale zároveň se nenechat vtáhnout přímo do amerického rámce blokády. Tento přístup může zároveň sloužit k zachování diplomatické flexibility.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 14/4/2026, 15:40
od bat
Tak oni by se to nedozvěděli ani při platbě rublem nebo juanem... ale skutečně už Irán nabízí i placení poplatku v Bitcoinech jak koukám.
Takže dostali konečně rozum, protože proč používat rubl nebo rijál mi bylo záhadou. Za jeden 1 BTC dostanete sice dnes skoro 100 miliard rijálů, ale to je lepší možná už ten rubl :)

S tím vysledováním Bitcoinů bych si nebyl vůbec jistý, použijí různé peněženky. Prodají na nějaké decentralizované burze a hlavně pokud nebudou generálové pitomí, tak si budou spořit na staré kolena. V té době už to sledovat nikdo nebude. Nebo si snad někdo myslí, že to použijí k rozvoji Iránu? :)

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 14/4/2026, 15:56
od Lord
Možná v Asii to nějak vymění, lépe namixují, nějak to asi dělat jde.
Ale u tržiště Nucleus byly peněženky uživatelů spojeny s Jiříkovským.
On to agregoval, používal tehdy omezené techniky míchání (mixery) a převody mezi různými adresami.

Problém samozřejmě je, pokud vypořádání neprobíhá v dolarech nebo eurech.
Tedy Čína je k tomu benevolentní.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 14/4/2026, 22:17
od Koba
Lord píše: 14/4/2026, 15:56
Ale u tržiště Nucleus byly peněženky uživatelů spojeny s Jiříkovským.
Jo, a jemu stačilo říct, že zapomněl přístupové kódy a nedostal se k tomu ani soud, ani policie, ani protimafiánský útvar.

Ale:
Trump avizuje nové rozhovory s Íránem už v příštích dvou dnech
Americký prezident Donald Trump v úterý v telefonickém rozhovoru pro deník New York Post prohlásil, že jednání s Íránem by mohly být v Pákistánu obnoveny už během příštích dvou dnů. „Měli byste tam (novináři) opravdu zůstat, protože v příštích dvou dnech by se mohlo něco stát a my se spíše přikláníme k tomu, abychom tam jeli,“ citoval NYP Donalda Trumpa.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 15/4/2026, 09:47
od Polarfox
Koba píše: 14/4/2026, 22:17 Trump avizuje nové rozhovory s Íránem už v příštích dvou dnech
A tak blíží se termín pravidelné týdenní výplaty (tj. otevření/zavření trhů), že jo? :-?

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 15/4/2026, 10:06
od Alfik
Koba píše: 14/4/2026, 12:08 Další Trumpovo "upřesnění" blokády: USA zablokují všechny ostatní lodě, které Íránu zaplatily za proplutí. Protože se má platit v Bitcoinech, nevím, jak se to dozví. Zřejmě konzultoval s panem býv. ministrem Blažkem.
To je jednoduché, kapitáni prostě podepíší Čestné prohlášení, že v Btc neplatili - a můžou jet.
:twisted:

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 15/4/2026, 12:58
od Lord
Kvůli těm platbám Íránu BTC roste A REAGUJE.
Írán představil plány zavést poplatek 1 dolar za barel lodím plujícím Hormuzským průlivem — s platbou výhradně v Bitcoinu.
Za celý tanker to je milión, mastné. 2 miliony dolarů za plně naložený supertanker.
Íránské mýto naznačuje, že Bitcoin může zároveň sloužit jako médium pro mezinárodní obchod.

Komentátoři poznamenali podobnosti s ruským vyloučením systému SWIFT z roku 2022, které vyvolalo akumulaci zlata centrálních bank po celém světě.
Írán nemůže používat dolary, SWIFT ani žádné platební koleje pod kontrolou amerického ministerstva financí.
Je v podstatě zcela uzavřený vůči dolarovému systému.

Teherán strávil více než deset let budováním finančních obcházení, aby udržel svou ekonomiku nad vodou.
TO zahrnuje
1) stínové banky a krycí společnosti v SAE a Hongkongu,
2) hawala sítě a
3) integraci s ruským platebním systémem Mir.

Čína se stala nejvýznamnějším z těchto kanálů, když od začátku války v únoru nakupovala přes 80 % íránského námořního vývozu ropy.
Tyto platby jsou údajně vypořádány v jüanech prostřednictvím zprostředkovatelů a bank bez dolarových hodnot, přičemž prostředky zůstávají na kontrolovaných účtech.

https://lex.substack.com/p/fintech-why- ... crypto-for


Kryptoanalytická firma TRM Labs uvedla, že íránská armáda od poloviny března vybírala až 2 miliony dolarů za loď v Bitcoinu, čínských jüanech a potenciálně i v USDT.

Když americký prezident nařídil blokádu Hormuzského průlivu, tak způsobil, že ceny Bitcoinu klesly téměř o 3000 dolarů směrem k úrovni 70 000 dolarů.
Další kolo přímých jednání se může uskutečnit znovu 16. dubna v Islámábádu v Pákistánu.
Po zprávě o obnovení jednání mezi USA a Íránem se Bitcoin úspěšně etabloval nad hranicí 74 000 dolarů.


Jiříkovský řekl, že nemá kódy, ale pak mu měli disky sešrotovat.
Což jaksi z nějakých důvodů neudělali. No a pak u Blažka si vzpomněl :)

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 15/4/2026, 13:48
od Koba
11:44
Íránský sankcionovaný supertanker proplul přes americkou námořní blokádu
Íránský ropný supertanker třídy, na nějž se vztahují americké sankce, proplul Hormuzským průlivem bez zadržení. Podle portálu Shafaq News plavidlo s kapacitou až dva miliony barelů ropy se z mezinárodních vod dostalo do íránských teritoriálních vod s aktivním sledovacím systémem a bez utajení.

Supertanker se vydal na cestu krátce po zahájení americké blokády. Americké centrální velení CENTCOM ve středu uvedlo, že 36 hodin po zahájení blokády jsou íránské přístavy zcela odříznuty, čímž se mezinárodní obchod s Teheránem prakticky zcela zastavil.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 15/4/2026, 16:57
od bheid
Irán na konci roku 2024 tajne získal čínsku špionážnu družicu, ktorá mu na začiatku súčasnej vojny umožnila zamerať sa na americké vojenské základne po celom Blízkom východe, napísal denník Financial Times.
Správa prišla niekoľko dní po tom, čo stanica CNN s odvolaním sa na tri zdroje oboznámené s analýzami amerických spravodajských služieb uviedol, že Čína sa v budúcich týždňoch chystá Iránu dodať nový systém protivzdušnej obrany.

Kontrolu nad satelitom TEE-01B vyrobeným a vyslaným na obežnú dráhu čínskou firmou Earth Eye získali vzdušné sily iránskych revolučných gárd v septembri 2024 na základe dohody. Za využívanie družice zaplatili 250 miliónov jüanov, vyplýva z dokumentov, ktoré má Financial Times k dispozícii.

Súčasťou zmluvy s pekinskou spoločnosťou Empostat bol aj prístup ku komerčným pozemným staniciam tejto firmy či k softvéru. To podľa Financial Times vzdušným silám umožňuje ovládať satelit z akejkoľvek časti sveta.

Iránski vojenská velitelia satelitom sledovali hlavné americké vojenské základne, uviedlo Financial Times s odkazom na zoznamy súradníc s časovými záznamami, satelitné zábery a analýzu obežnej dráhy.

Družica urobila snímky leteckej základne Princa Sultána v Saudskej Arábii medzi 13. a 15. marcom a americký prezident Trump 14. marca potvrdil, že tam tam boli zasiahnuté americké lietadlá.

Satelit podľa správy tiež monitoroval leteckú základňu Muvaffaka Saltího v Jordánsku, miesta neďaleko námornej základne v bahrajnskej metropole Manáma aj letisko v irackom Erbíle, a to približne v dobe, keď gardy oznámili útoky v týchto oblastiach.

Financial Times napísal, že Biely dom sa k vzťahu medzi Emposatom a revolučnými gardami nevyjadril. Jeho hovorca ale odkázal na víkendové vyjadrenia Trumpa, keď Čínu varoval pred "veľkými problémami", pokiaľ Iránu dodá prenosné protilietadlové raketové systémy krátkeho dosahu MANPAD.

Išlo o reakciu na sobotňajší článok CNN, podľa ktorého Peking využíva súčasné prímerie doplneniu niektorých zbraňových systémov s pomocou kľúčových zahraničných partnerov a mohol by zásielky prepravovať cez tretie krajiny, aby zamaskoval ich skutočný pôvod. Čínska ambasáda vo Washingtone sa v reakcii dôrazne postavila proti šíreniu špekulácií, narážok a dezinformácií o Číne.

Denník The Washington Post na začiatku marca s odvolaním sa na svoje zdroje napísal, že Rusko poskytuje Iránu spravodajské informácie pre útoky na americké sily na Blízkom východe, vrátane polohy amerických vojnových lodí a lietadiel.

Čítajte viac: https://www.sme.sk/svet/c/iran-izrael-u ... -po-minute

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 15/4/2026, 17:59
od Koba
Koba píše: 15/4/2026, 13:48 11:44
Íránský sankcionovaný supertanker proplul přes americkou námořní blokádu
Všechno je jinak:
Bloomberg uvedl, že Rich Starry, tanker spojený s Čínou a sankcionovaný USA, vyplul z Hormuzského průlivu do Ománského zálivu, a stal se tak jedním z prvních plavidel, která otestovala námořní blokádu prezidenta Donalda Trumpa. Loď byla Washingtonem v roce 2023 zařazena na sankční seznam kvůli pomoci Teheránu obcházet sankce, a právě proto její pohyb vyvolal takovou pozornost.

Pozdější zprávy naznačily, že situace nebyla tak jednoduchá. Wall Street Journal uvedl, že Rich Starry se po pokusu odplout později otočil, zatímco americké Centrální velitelství uvedlo, že šest obchodních lodí se na jeho pokyn otočilo a vrátilo do íránských přístavů kvůli blokádě. Incident je tedy nejlépe chápat jako raný test vymáhání, ne jako důkaz, že se dá blokáda bez následků prostě obejít.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 15/4/2026, 18:40
od Lord
Zmatek v Hormuzském průlivu. Amerika blokuje, Írán podvádí, Evropa plánuje

Po zahájení americké námořní blokády íránských přístavů v Hormuzském průlivu přibývá podle expertů případů podvodů ze strany stínových flotil.
Evropské země mezitím připravují společnou misi k zajištění svobodné plavby. Ta vyžaduje konec bojů a možná bude bez Američanů.
https://www.denik.cz/ze_sveta/hormuzsky ... -ropa.html

Zajímavý názor.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 15/4/2026, 19:26
od Koba
Armáda tankerů přijíždí vyzvednout americkou ropu, aby kompenzovala globální nedostatek energetických surovin.

„Tankery zaplavují Americký (Mexický) záliv a nakládají ropu z Texasu a rafinované produkty určené pro Evropu a Asii,“ napsal na svém facebookovém profilu americký republikánský senátor Charles Schwertner s odkazem na změnu názvu Mexického zálivu, který americký prezident Donald Trump přejmenoval na „Americký“.

V květnu podle něj americký export ropy z této oblasti přesáhne rekordních pět milionů barelů denně.
„To je výsledek šachů, které Trump od začátku hrál. Začal prosazovat energetickou politiku, která vytvořila obrovské výrobní kapacity, pak konfrontoval Čínu v Panamském průplavu a odstranil nepřátelskou kontrolu nad Venezuelou,“ chválil strategii amerického prezidenta Schwertner. Nyní se podle něj zdá, že Trump to, co Írán považoval za svou „zlatou kartu vlivu“, proměnil ve strategickou past, která urychluje izolaci režimu, doplnil.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz