Nová česká útočná puška

Zamčeno
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Ano , proč?
Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

já také a poprvdě nenadchl mě...
Veni, vidi, vici...
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

To je subjektivní. Ale to žádný terorista neřešil, podstatné bylo že je malý , levný a dostupný. Stejně to jen pokropily od pasu a pak se utíkalo.
A pak se párkrát někde ukázaly se škorpikem a bylo zaděláno na slávu.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

škorpion je sice hodně OT, ovšem koncepčně to byla průlomová zbraň. Její užitná hodnota balancuje někde mezi záložní zbraní pro speciální komanda a skrytou zbraní pro teroristy. Střelba z něj mě nijak nenadchla a úspěšnost v "cíli" více jak třírané dávky je na 25 metrů někde v horizontu "snů a přání". Na vzdálenost do 10 metrů je ovšem zničující. Jako zbraň prostě záloha k něčemu "těžšímu".
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Po zbrani této koncepce nemůže nikdo chtít víc než 15 m .
Ideální pro náhlý přepad 5 - 15 m , dávkou pokropit a pryč.
A nebo tlumič , jednotlivé rány a v klidu odejít.

Ale nový škorpion evo je moc velký tak to už není ideál teroristů
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

K té CZ 805. Je reálně možné, pokud bude vyrobena v plném profilu pro možné modifikace ráží a typů (AR,SAW,MR), mohla by skutečně na trhu prorazit právě díky té "pružnosti" koncepce. Všchno co jsem o ní doposud sehnal, se mi líbí. Uvidíme, až program 805 Zbrojovka zcela "odtajní".
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Problém je že takovou "pružnost " nabízí více výrobců.
Trh je vcelku nasicen. Chtělo by to něco originálního. A hlavně se nebát prosadit na trhu.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Sgt.Pierro - na té 805 to nebyla dvojnožka . Bylo to madlo s integrovanou dvojnožkou. Je to normální madlo / pažbička/ a stačí cvaknout a rozevře se a vyjedou nožičky. je to snad izraelský patent / FAB /.

No a možná nová puška nebude CZ805 ale M4 ze ZVI .ZVI údajně koupilo licenci
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Licence na M4? Proč vyhazovat prachy za něco, co bude za pár let k ničemu. Ale to přesně odpovídá "koncepci" AČR...

Někdo tu srovnával Vz. 61 a MP5. To je poměrně solidní blbost, už kvůli původně použité ráži Br 7,65 - to je asi nejslabší náboj použitý u samopalu. Srovnával bych ho raději s pistolemi střílejícími automatickém režimu - Berreta 93R nebo APS, případně polským samopalem wz. 63
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Licence proč ? to nevím ale je prý koupena.

Ten někdo jsem asi já. A nesrovnával jsem vz.61 ale skorpion evo a MP 5. To ale blbost není.

Jinak nejmenší samopal byl na 6,35 Br. Někdy ve 30 let.

A nesrovnávej vz.61 a berretu 93R či APS je to něco odlišného. Možná ten wz.63 by se mohl srovnávat.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Nemyslim ze je v dnesni dobe rozumne zavadet novou AP.
Jak uz bylo receno, vz.58 stale vyhovuje a munice jsou plne sklady.
A zavadet novou zbran v razi 7.62x39 je pro nas neefektivni.

Licence na M4 = pokud ano, nekdo si "namastil" kapsu.

Ta Berreta i Steckin maji podobne parametry takze daji porovnavat.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

alibaba-sice vz.58 stále vyhovuje, ale je to už někde jinde. Je sice dobrej, ale už opravdu starej.Chybí mu možnosti úprav. Marksman rifle z 58 neuděláš.....
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Definuj "marksman rifle"...
Marksman rifle z 58 neuděláš.....
Na kolene samozrejme nie, a ani silami zbrojárov jednotky. Problém je, že výrobca sa58 "tak nejak" nemá záujem na väčších úpravách konštrukcie. Často sa operuje nutnosťou menej výhodnej bočnej montáže optiky, to mi ale príde ako "hľadanie dôvodov nie spôsobov", bočnú montáž má i dragunov.

Ad škorpion - vrodenou chybou je náboj - 7,65 Browning je asi tretí najmizernejší náboj na svete vôbec.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Alchymista-škorpík se dělal i na jiné náboje (9 mm Luger).
Definice marksman rifle? Dokážu maximálně odvodit od toho, co má marksman za úkol. Marksman i když není specializovaný snajpr, má za úkol v rámci družstava/čety v předsunutém postavení likvidovat v pořadí důležitosti : důstojníky,střelce ze SAW,radisty, střelce z PT prostředků. Tomuto úkolu musí i odpovídat výzbroj. Nemusí být tak specializovaná, jako u snipera ( velká ráže zbraně,či heavy barrel hlaveň), ale podstatně modifikovaná od běžné zbraně pěšáka. Ve výzbroji marksmanů USMC jsem viděl M-14. V případě M-14, je to podle mého názoru zbraň, která se jako marksman rifle snad narodila., vz. 58, si prostě v této variantě neumím představit. Abych jenom suše neplácal, přikládám fotodokumentaci.

Obrázek
M-14

Obrázek
M-21 (marksman rifle)

Obrázek
M-14 EBR (plně rozvinutá koncepce)

Obrázek
Marksman USMC se svojí výzbrojí.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Já bych moc vz.58 a M-14 nesrovnával, M-14 bych spíš zařadil podle náboje mezi samonabíjecí pušky. Vz.58 je plnohodnotnou útočnou puškou, ne jen upravenou samonabíjecí s možností střelby dávkou. A výkon sovětského náboje vz.43 je někde jinde než NATO 7,62.

To, co tu popisuješ, řešila například Rudá armáda "ostřelovači" s SVD. Nevím, jak to bylo u ČSLA, snad tu na to někdo zareaguje.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Alibaba - 93R a APS , mají sice podobné parametry ale je to jiná koncepce . Tak to prosím nesrovnávej , to je jako když porovnáváš jabka s hruškama.

Alchymista - v době vzniku byla 7,65 Br. běžnou ráží služební a byla nejvíce vhodná pro škorpion.

jinak nesrovnávejte vz.58 a M14 . Opět je to něco jiného .
Pravdu má sa58 je možné srovnávat snad jen M14 a SVD
Obě zbraně jsou marksman rifle , sniper rifle je jiná kategorie.
ČSLA to řešila stejně ,zavedením pušky SVD
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

sa58-došlo k omylu. Já nesrovnávám vz.58 a M-14, to by mě ani nenapadlo.Snažil jsem se tak nějak "co nejhodnotněji" odpovědět na Alchymistovu otázku. Já jsem napsal (před tím) že ze vz.58 marksman rifle neuděláš, Alcha se ptal proč si to myslím......no a já napsal proč. Jenom jsem to trochu rozšířil o fotodokumentaci.

reddog-podobná odpověď , nesrovnávám vz.58 a M-14! Pokud k tomu svedl text, jde v celém postu o to, že podle mého názoru překopat vz.58 na marksman rifle je trochu mimo možnosti té zbraně.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Thor - Asi jsme si trochu nerozuměli - Omluva

Jinak jediné co je v dnešní době dobré / zajímavé / je systém uzamčení Vz.58 , jinak je celá již mimo .
Samozřejmě je to pořád smrtící zbraň ,ale doba je jinde. Požadavky na moderní zbraň jsou jiné než splňuje vz.58.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Ano, ako už bolo uvedené, ekvivalentom k M-14/M-21 je SVD, ktorá mala byť zavedená (teoreticky) v každom motostreleckom družstve.

Pokiaľ by zodpovední (z velenie i výrobcovia) nezaspali dobu, sa58 sa mohol vydať podobnou cestou, ako naznačuje M4 carabine http://en.wikipedia.org/wiki/M4_Carbine http://en.wikipedia.org/wiki/Image:SOPMOD_2-2005.jpg - teda výrazne modifikovateľná zbraň za použitia značnej časti dielov sa58 a úprava na nový typ mohla prebehnúť formou repasácie.
Použitím kvalitnejšie opracovanej hlavne v dĺžke hlavne pre RPK,v kombinácii s kratším zásobníkom, upraveným spúšťovým systémom a upraveným nábojom s odstrelovačskou strelou mohla vzniknúť aj "odstrelovačská" zbraň v ráži 7,62x39 z efektívnym dosahom cez 500 metrov (náboj na to výkonovo postačuje).

Ad 7,65 Browning - prinajmenšom od konca II.sv.v. muselo byť jasné, že tento náboj stojí za houby - mizerná priebojnosť i zastavovací účinok. Sovieti používali 7,62 Tokarev, ale postupne tiež zistili, že aj tento náboj má (vo vojenskom prevedení) veľmi nízky zastavovací účinok. Preto prešli na 9,2x18 Makarov, ale ani ten nie je v pôvodnom prevedení žiadny zázrak.
Dôvodom použitia 7,65 Browning mohol byť fakt, že 7,62 Tokarev je vojenský náboj, podobne ako 9x19 Luger, a to v období vzniku dosť obmedzovalo exportné možnosti zbrane - myslím, že existovalo nejaké pravidlo pre náboje vo výzboji polície a vo výzbroji armády.
Osobne ma celkom prekvapuje, že Sa-61 bol prekalibrovaný na 9mm Browning kurz, 9,2x18 Makarov a 9x19 Luger, ale už nie na 7,62x25 Tokarev, pritom v podmienkach armády by bol v tejto ráži zaujímavejší (a s bezjadrovým strelivom typu FMJ aj dosť nebezpečný). Z počutia viem, že zbraň na náboj 9x18 Luger dostala nakoniec pevnú pažbu, pretože už nebola jednou rukou vôbec zvládnuteľná.
Naposledy upravil(a) Alchymista dne 6/12/2008, 13:22, celkem upraveno 2 x.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

No ona úprava by samozřejmě byla možná ale asi ne v naší armádě .
V poměrech naší armády a státu vyjde jednodušší koupit novou zbraň.
A je to i jednodušší koupit něco co je již vyzkoušené a funkční.
Zamčeno

Zpět na „Pěchotní výzbroj“