Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Vše, co patří do této zajímavé země
Odpovědět
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Mirek58 »

Domnívám se, že váš výběr vládců je tak nějak nesourodý.A snažil sem se nastínit ,že žádný ek. zárak se podle mého nebude v Číne konat.A současně jsem se snažil objasnit, že Činu nelze pokořit, za současných podmínek .Pouze se naučit vedle ní existovat. Znovu opakuji- Čína není na stole ve formě chutného pokrmu ,ale způsobně sedí za ním ve společnosti jiných velmocí a kouká co by slupla za dobrotu.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5879
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Polarfox »

Mirek58 píše:A současně jsem se snažil objasnit, že Činu nelze pokořit, za současných podmínek .
Já si nemyslím, že ji chce někdo pokořit...to stihla v uplynulých stoletích několikrát slušně sama. Spíše nechápu, proč by měla ona pokořit své okolí, to je to hlavní jádro tohoto sporu. Přijde mi předčasné, aby Čína, která sotva zasedla ke stolu a stále se učí jíst pořádně příborem, chtěla tomu stolu okamžitě předsedat. Takže koukat může na jaké chce dobroty, ale pokud se nenaučí stolovat, tak si pouze rozlije polévku. A u stolu se musí chovat způsobně, protože ostatní spolustolovníci nejsou obyčejná ořezávátka a také rádi degustují a nebudou se jen hladově dívat, jak jim Čína baští dezert.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Mirek58 »

Ano jádrem sporu je že já tvrdím,že Čína je plnohodnotná velmoc která sedí za pomyslným stolem právem ,Vy tvrdíte že se musí nejřív naučit jíst příborem.
Je to jenom o úhlu pohledu,argumentech položených na diskusní stůl a jejich hodnocení.
Jinak, děkuji za hodnotnou diskusi!!!!!!!!!!
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5879
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Polarfox »

Ale jistě, z historického hlediska má na své postavení jisté "právo", i když já bych to spíše nazval jako předpoklady, které je třeba naplnit. Ale toto postavení v současnosti drží velice krátce a v mnoha ohledech stále vratce a nedokonale. Dokud ho nekonsoliduje, neupevní a neukáže svou sílu, tak se není o čem bavit. To by stejně tak mohl nastoupit i nějaký ztracený a zapomenutý potomek Přemyslovců a na základě toho, že kdysi jeho rod vládl, se dožadovat vlády nyní.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Mirek58 »

Mám za to že předpoklady byly naplněny,proto jsem psal o stabilizaci či stagnaci,nezávisle na tom zda vládne UV nebo císař,protože základní podmínka-původ z lidu a vláda ku prospěchu chan je naplněna-. Max. se může uvažovat v jakou formu vlády se vyvine současný UV Číny
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17927
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od skelet »

Čína je plnohodnotná regionální velmoc, tak posledních deset, maximálně dvacet let. Do té doby si moc vyskakovat nemohlo. Okolní státy a hlavně velmoci si jí všimali prakticky jen kvůli jadernému arzenálu
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Lord »

Mirek58 píše:Ano jádrem sporu je že já tvrdím, že Čína je plnohodnotná velmoc, která sedí za pomyslným stolem právem. Vy tvrdíte, že se musí nejřív naučit jíst příborem. Je to jenom o úhlu pohledu, argumentech položených na diskusní stůl a jejich hodnocení.
Jinak, děkuji za hodnotnou diskusi!!!!!!!!!!
A z toho plyne tedy co :?: Asi to myslíš ironicky, ale už asi není v diskusi možné přinést něco nového. Když budeš argumentovat, tak se jim to bude zdát nedostatečné, šiříš spekulace, nebo se to odvijí v obecné rovině či přirovnáních. Konkrétní věci jsem sem dával skoro jen já. Ale musím uznat, že i oponenti vnesli nějaké námitky, a "obhájce" to má pochopitelně těžší, to je známá věc :-?
A co se týče stagnace, tak Čína jí možná bude snášet lépe než Evropa nebo USA. Ovšem až vyroste současná mladá městská generace, tak to už může být o něčem jiném, neboť už bude výdobytky považovat za samozřejmé. Pak se může změnit, nebo razantně zesílit tlak na změnu režimu. Ale to odhaduji až tak za 15 až 20 let. Ovšem v nadcházejících deseti letech, může být vývoj Číny relativně poklidný.
Jenže zakládám hodnocení na současné situaci a s dlouhodobými předpovědmi je vždy potíž, neboť se objeví nové faktory s kterými jste předtím nepočítali.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Mirek58 »

Omlouvám se jestli to vyznělo ironicky ,já to myslel smrtelně vážně,jako poděkování.Protože ctím a ocenuji když se v diskusi nepaušalizuje a pokládají se argumenty vážně i když s danými nemusíme vzájemně souhlasit.Vzhledem svému věku a zkušenostem jsem spíš asi tradicionalista a chtěl jsem přistoupit k tématu spíš se započtením historického vývoje a s odstupem abychom se vyhli hodnocením jednotlivých postav a jejich dílčích skutků. To bychom asi ztratili nadhled a utopili se v jednotlivostech.
ObrázekObrázek
Bax
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 292
Registrován: 23/10/2009, 13:37

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Bax »

skelet: Taky jde o dnešní Čínu a její rozvoj a vedení hospodářství, které vlastně zažívá boom až posledních 20 let.

polarfox: Ukazovat sílu stát nemusí jen tím, že postaví zbraně a zaharaší jimi. Čína už sílu ukázala a ukazuje. Před asi 3 lety se zbavila 25% svých devizových rezerv v USD a nahradila ho Eurem, během několika dní oslabil Dolar o 2 Kč. Nastal jekot.
V regionu mezi sebou Japonsko, Čína, Rusko, Indie a další nepoužívají výhradně dolar, ale běžně i svoje měny a euro, což USA poškozuje.

Podle mě zatím zkouší co si můžou dovolit, jak jsem psal dřív. Už teď znesnadňují podnikatelům z nevhodných, ale nedůležitých zemí dovoz. Žádné embargo, to by si nemohli dovolit, pouze řeknou diplomaticky "ty ne", protože k vám jezdí Dalajláma.

Nebo se vetem postavily proti USA, ktero chtělo intervenci do Sýrie - to si myslím, že je zcela zásadní krok, kdy Rusko a Čína se jednoznačně vyhranily proti této intervenci. Navíc tam bylo více ze strany Ruska a Číny různých věcí, po kterých USA zvolnily agresivní rétoriku proti Sýrii a již najednou nebylo třeba intervence OSN... Podle mě, kdyby nebyla Čína (a i Rusko) stabilní a silné státy, tak se tato situace vyvinula podstatně jinak.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17927
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od skelet »

Baxi ona to byla reakce na toto:
já tvrdím,že Čína je plnohodnotná velmoc která sedí za pomyslným stolem právem ,Vy tvrdíte že se musí nejřív naučit jíst příborem
jenže ona ta Čína se zatím učí jíst tím příborem a ani mě, či Polarfoxovi, nedělá problém uznat, že jí to jde dobře. Ale cesta jí čeká ještě dlouhá a trnitá, neboť čím více ukazuje drápky, tím více se ostatní probouzejí z ospalosti.
ObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Mirek58 »

A jádro pudla je asi vtom že když Čína potřebovala asi 40let na svoji konsolidaci dále 20let prožívá de fakto prosperitu,tak ostatním se teprve probouzejí.Moc by mě zajímalo jak dlouho jim/velmocem/ bude trvat než najdou recept na vývoj Číny.Dřív stačily dělové čluny ,ale ted?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5879
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Polarfox »

skelet píše:jenže ona ta Čína se zatím učí jíst tím příborem a ani mě, či Polarfoxovi, nedělá problém uznat, že jí to jde dobře. Ale cesta jí čeká ještě dlouhá a trnitá, neboť čím více ukazuje drápky, tím více se ostatní probouzejí z ospalosti.
Tak tak. Čína si teprve svoji pozici vydobývá a musí si najít vyhovující místo mezi ostatními velkými státy. Ale mezi nimi, ne mimo ně a nad zákony, jak by tu spousta lidí ráda viděla :)
Mirek58 píše:A jádro pudla je asi vtom že když Čína potřebovala asi 40let na svoji konsolidaci dále 20let prožívá de fakto prosperitu,tak ostatním se teprve probouzejí.Moc by mě zajímalo jak dlouho jim/velmocem/ bude trvat než najdou recept na vývoj Číny.Dřív stačily dělové čluny ,ale ted?
Těch 40 let se možná hrabala z doby bronzové a těch 20 posledních už je lepších a začíná to konečně vypadat k světu. Ostatní velmoci nemusí hledat žádný tajemný recept na vývoj, principy a protiopatření jsou v podstatě známy dávno, ale to také musejí chtít a hořet jim koudel u zádele. Zatím jim to vyhovuje takhle, může to být chyba, ale co se dá dělat.
Bax píše:Ukazovat sílu stát nemusí jen tím, že postaví zbraně a zaharaší jimi.
Tak já to myslel obecně, ne jen vojensky...ostatně kromě jaderek nemá stále mimo úzké regionální měřítko čím harašit.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od kenavf »

Mirek58 píše:.Moc by mě zajímalo jak dlouho jim/velmocem/ bude trvat než najdou recept na vývoj Číny.Dřív stačily dělové čluny ,ale ted?
Nikto ani veľmi recept voči Číne nehľadá v podstate robí pre svet výrobky,ktoré si západné krajiny nemusia robiť sami pretože za takú cenu to neurobia.Proti Číne by už metóda dělových člnov nepomohla pretože už je jadrovou mocnosťou a to je veľmi náročný Poker.Od Rusov tiež okopírovali veľa vecí a človek by teda povedal že tam Rusi zastavia všetok vývoz, ale aj tak stále spolu obchodujú a zbrane im Rusi predávajú, akurát sa zmenili podmienky.Teraz sa dokonca vyskytla možnosť predaja celej montážnej linky na TU-22 http://www.militarybox.cz/news/cina-kou ... u-tu-22m3/ .
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Mirek58 »

No myslím si že Čína vzhledem ke své geografii nemá na koho by působila vojensky. Na seveu je sibiř, na jihu tropická džungle a Himalaje na západ pouště takže si zřejmě jen "protahne svaly" aby měli generálové radost jak jsou potřební a neztratili elán, jako v případě invaze do Vietnamu. A konflikty bude nadále řešit prostřednictvím obchodu ,nebo skupin,které zastupují její zájmy/Omán/.Její vojenská síla at jaderná ,či konvenční je zřetelně -odstrašující-.
Jinak v historii čínští císaři měli vždy problém co s armádou ,at vítěznou,nebo poraženou. Jeden to vyřešil tak že vojsko nahnal na stavbu Velké zdi a
bylo po problému.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Alchymista »

Recept?
Pokúsiť sa destabilizovať štáty, odkiaľ Čína dováža suroviny - napríklad dovozom z Angoly kryje minimálne 10 až 15% svojej spotreby ropy. Alebo použiť nátlak na exportné krajiny, aby s Čínou neobchodovali - Saudi, Omám, Katar, UAE by možno aj poslúchli. To isté by mohlo fungovať s plynom...

Čína - dovoz ropy 2011 podľa štátov
Obrázek

Čína - dovoz skvapalneného plynu 2011 podľa štátov
Obrázek

Čína - výroba elektrickej energie 2011 podľa druhu paliva
Obrázek

Mirek - práve Sibír a tiež Mongolsko je pre Čínu pomerne lákavá oblasť, rovnako ako stredná Ázia, juhovýchodná Ázia. Sú tam bohaté surovinové zdroje, ktoré by sa Číne určite hodili.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Mirek58 »

Uvažujete jako" bílý dábel", čínan má pouští dost a proto je v pohodě přenechá jinejm aby tam těžili.Taková dlouhodobá smlouva na odběr surovin zaplacená z obchodu se západem,to je teprv majstrštyk v čínském pojetí. A sibiř? Jen studený prostor žadonící po investicích, tak je lepší když tam budou investovat rusové,než aby je napadlo ten kapitál uplatnit jinde.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od rabo »

Ja by som len doplnil. Čína nie je začiatočník na svetovej scéne a určite sa nemusí učiť ako sa jedná s veľmocami, tie už "nasiera" a núti s nimi rokovať 60 rokov. Dokázali poslať svojich ľudí do vojny v Kórei a výrazne tam zamiešať karty, bez toho aby im niekto ublížil, skôr naopak - začali na tom medzinárodne rásť. Dokázali neskôr poslať do riti Sovietskych súdruhov a budovať si vlastný "raj" na zemi a dokonca so Sovietmi viesť politické, ale aj pohraničné bitky. Čína rástla počas studenej vojny mimo dvoch hlavných prúdov a vytvorili si vlastný systém - z "každého rožka troška". Z každého niečo zobrali a každí chcel byť s nimi za dobre . A dnes tam je ukážkový kapitalizmus s prvkami komunistickej diktatúry. Fenomén, ktorý nemá asi obdobu vo svete. My nemôžeme odvodzovať budúci vývoj v Číne, na základe Európskeho vývoja, sú nikde inde.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5879
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Polarfox »

rabo píše:Dokázali poslať svojich ľudí do vojny v Kórei a výrazne tam zamiešať karty, bez toho aby im niekto ublížil, skôr naopak - začali na tom medzinárodne rásť.
Jenže bez bipolárního světa a Rusů za zády by z nich byl tenkrát mastnej flek.
rabo píše:Dokázali neskôr poslať do riti Sovietskych súdruhov a budovať si vlastný "raj" na zemi a dokonca so Sovietmi viesť politické, ale aj pohraničné bitky.
Další věc je, co se se zemí stalo, když je do té řiti poslali..děs běs po několik desetiletí. A hrabat se z toho začali až po uvolnění a masivním importu technologií a spol. V módu izolace vůči ostatním mocnostem by doteď stavěli na 20-40 let starých technologiích a byli sto let za opicemi.

A ty pohraniční bitky také nedopadly pro Čínu obvzláště lichotivě.
rabo píše:My nemôžeme odvodzovať budúci vývoj v Číne, na základe Európskeho vývoja, sú nikde inde.
Ano i ne. Čína je specifická, ale jsou principy, které fungují všude. Transformací už prošla spousta specifických států, nikdo není zcela imunní.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od kenavf »

Tak mi to stále vychádza že k výraznému zlepšovaniu začalo dochádzať až po Maovej smrti, tým že nové vedene začalo uplatňovať novú doktrínu viacej podporujúcu súkromný sektor v Číne a otvorenejšiu západu.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Mirek58 »

To bylo zákonité,protože Mao musel držet linii kterou nasadil na počátku vlády"ukázat pevnou ruku a postoj".Jinak by s ním zametli.Takhle je ideologicky vystavovan jako pevný státník s vizí.To co se odehrálo po jeho odchodu je postaveno na základech,které vybudoval i za cenu nezměrných obětí a jeho nástupcům tyto následné kroky fantasticky vylešili fasádu.Toto je dan která se platí za tento způsob vlády.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Čína (ČLR)“