COVID-19 na Slovensku

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Zamčeno
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5158
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Juraj Tichý »

Nie, tvrdim, ze tieto opatrenia moc mobilitu neobmedzili.
Všetky tieto opatrenia u susedov nepriniesli žiaden efekt. Az zavedenie tvrdého lockdownu ako v ČR, prinieslo pokles prípadov.
My si zatiaľ od zajtra otvárame kina, divadla, fitnesscentra, kostoly. Obchodné prevádzky či služby neboli vobec zatvorené. Kto tie rozdiely nevidí, chce byť slepý.
asdfr
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 19/1/2020, 15:55

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od asdfr »

Aha. Takze aktualny pokles verejnej dopravy o vyse 40 percent nie je pokles mobility. Takze pokles automobilovej dopravy o 25 percent nie je pokles mobility. Zaujimavy vyklad dat.
Este si vyjasnime pojem tvrdy lockdow. Cesi maju take iste opatrenia ako sme mali my na jar. To potom bol sme mali tiez tvrdy lockdown ? Ak hej, potom sme mali super tvrdy lockdown, lebo napr. boli odstavene aj automobilky a to co viem Cesi nemaju. No ja si pod tvrdym lockodownom predstavujem, ze v republike sa obrazne len svieti a kuri a nic viacej. Takze to co maju Cesi sa locdownu ani nepriblizuje.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5158
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Juraj Tichý »

Moc. Moc. Moc. To je to dôležité slovo.
To že ľudia prirodzene opustili VHD je samozrejme. Vlaky aj MHD boli aj cez leto oveľa prazdnejsie. Vyuzivam ich denne
Ak nevidíš rozdiel v tých opatreniach v ČR a SR, tak sme pri tej slepote...
A nie len ČR. Ale aj to Rakúsko napríklad.
asdfr
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 19/1/2020, 15:55

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od asdfr »

Poklesla verejna doprava, automobilova doprava aj pesia, ale mobilita neklesla. Takze potom ludia presli na teleportovanie. Logika asi nie je tvojou silnou strankou.
Co tak dat porovnanie, ze toto plati v Cechach ale nie na Slovensku, ale to by som asi chcel od teba vela.
Uživatelský avatar
Firefly
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 175
Registrován: 25/12/2010, 13:58
Bydliště: Velký Beranov

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Firefly »

Kamarádi ze Slovenska, sleduji vašeho Dr. Bukovskýho a musím uznat, že on i několik osob např. paní Peková, kteří neprofitují ze šaškárny kolem korony jednoznačně říkají co se tady děje. V Německu je rovněž omezující nařízení, ale v klidu si dám kávu a cigárko před kavárnou společně s jinými kafaři. Občané v D ví, že platí omezení, ale hadr na hubě má jen malé procento na ulici. Ulice nezejí prázdnotou jako v CZ. Penziony fungují bez omezení včetně hotelů. Podnikatel či hoteliér dostane 70% od státu na základě daňového přiznání z roku 2019. To se jeví jako pohádka, ale je to tak. A věřte, že Němci v podstatě neřeší nějaký restrikce. Napíšou cedule jak se chovat na záchodech, ale desinfekce chybí. Na pumpách v Bavorsku lze vidět pokladníka bez hadru na hubě. V Sasku lidé vyrazí na nákup rovněž bez hadru na hubě. Jsou vyjímky v Bavorsku, ale Bavoráci nejsou Němci, ale jsou Bavoráci. :D Ovšem, vše je v Český i možná na Slovenský TV je prezentováno jinak. Do Německa jezdím každý týden a nejsou žádný kontroly na hranicích, nakoupím co doma chybí a ještě si nějaký peníze přivezu domů.. A tak si říkám komu tahle šaškárna na Slovensku až po Francii přináší zisk a jiné benefity.
Obrázek

Největší životní úspěch? Nevím ještě. Ještě žiju! Josef Šnejdárek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17909
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od skelet »

dotaz: mí přátelé z Bratislavy si stěžovali, že nikam nemůžou jít, ale obchody jsou stále otevřené. Tedy ty normálně fungovali, ale oni tam na základě nařízení vlády nemohli vstoupit (myšleno cokoliv jiného, než nezbytné služby). Je to pravda nebo jsem je špatně pochopil?
ObrázekObrázekObrázek
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Flader »

Ano, presne tak vyzeral tyzden pred prvym testovanim.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17909
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od skelet »

Předpokládám, že se tak událo jen kvůli tomu, aby se nemusely vyplácet kompenzace. Sumasumárum slovenský občan, respektive občan zde žijící mohl v daném období jen z práce, do práce, do lékárny, pro potraviny a do přírody na malou vzdálenost od bydliště. To není považováno za omezení mobility obyvatelstva?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Julesak »

Evidentne nie :sad:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Vestly »

Julesak píše:Ehm? Situáciu u nás zlepšilo obmedzenie mobility.
Testovanie bolo OK, ale v mnohých prípadoch bolo úplne nedoriešené, resp. nedomyslené, ako pracovať s výsledkami.
Cize 50+ tisic nakazenych stiahnutych z obehu danu situaciu nezlepsilo :DDD.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5158
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Juraj Tichý »

Skelet: To trvalo 5 dni. Nasledne cca 4 milióny ludi, malo voľný pohyb.
Este raz, nenapisal som ze sa mobilita neobmedzils. Napisal som, ze sa neobmedzila moc. Cize ze nebola prilis obmedzená.
Necitim žiadne zákazy, jedine co mi vadi je ta posilka. Ale aj tam uz zajtra idem.
VŠ a SŠ sa ucia distancne, co určite ma vplyv na mieru pohybu, keďže na nich studuje asi 330tis. študentov.
Zároveň časť ľudí zo strachu proste sedi doma. Nie je to vsak, ze by im to niekto nakazoval.
Plosne testovanie nam dovolilo opatrenia odvolať oveľa skôr, prevádzky su otvorené, bez problémov si uz riesim vianočné nákupy. Zajtra sa teším do posilky po mesiaci, planujem aj kino. Aj keď Dunu mi posunuli na budúci rok.
A dufam, ze ked sa situácia začne opäť zhoršovať, tak miesto zatváranie, sa zase jeden víkend pretestuje 3,6miliona ľudí a nebude to potreba.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5158
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Juraj Tichý »

Vestly: vyse 57tis vrátane pilotného. Niečo, co by sme PCR testami zachytili tak za mesiac.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Flader »

Stiahnutí ako stiahnutí. AG pozitívny sa zahlásili u obvoďáka, ten vypísal 10 dní "covidovú" PN a potom šup šup do práce ... A to bez toho, aby lekár pacienta vôbec videl.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Vestly »

Juraj Tichý píše:Vestly: vyse 57tis vrátane pilotného. Niečo, co by sme PCR testami zachytili tak za mesiac.
Nj, prakticky este viac, kedze do karanteny museli ist vsetci clenovia domacnosti aj ked pozitivny bol len jeden. Tym padom bola v karantene aj velka cast tych, ktorych antigenovy test nezachytil.
Inak co sa tyka mobility, moc obmedzena zatial nebola. Ludia sa mohli a aj mozu navstevovat, co je prakticky najcastejsi sposob sirenia korony. Vacsina podnikov je otvorena atd. Sam poznam dost ludi, ktori chodili hore dole a zastavil ich az pozitivny test z plosneho testovania. Nebyt celoplosneho testovania, tak aj ja by som bol mozno nakazeny :D Cize za mna to urcite malo zmysel a nevadilo by mi, keby sa testovalo castejsie.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Julesak »

Vestly píše:Cize 50+ tisic nakazenych stiahnutych z obehu danu situaciu nezlepsilo :DDD.
"stiahnutých z obehu" = obmedzenie mobility. :up:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5158
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Juraj Tichý »

Flader píše:Stiahnutí ako stiahnutí. AG pozitívny sa zahlásili u obvoďáka, ten vypísal 10 dní "covidovú" PN a potom šup šup do práce ... A to bez toho, aby lekár pacienta vôbec videl.
Tak to funguje aj pri PCR testoch.
asdfr
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 19/1/2020, 15:55

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od asdfr »

Juraj Tichý píše: VŠ a SŠ sa ucia distancne, co určite ma vplyv na mieru pohybu, keďže na nich studuje asi 330tis. študentov.
Nielen VS a SS sa ucia distancne. Od 27.10 je distancne vzdelavanie aj pre 5 - 9. rocnik zakladnych skol. To mas tak dalsich 250 000 ziakov.

Za dalsie. Skoly sa pred celostatnym zatvaranim zatvarali z rozhodnutia okresnych hygienikov. Takze napr. synova skola bola za cely oktober otvorena 4 dni v ostatne dni distancne.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od niko »

Tak k urcitemu obmedzeniu mobility urcite doslo. Myslim, ze to je neodskriepitelny fakt. Ak som spravne ale pochopil Juraja, myslel to tak, ze to obmedzenie nebolo az tak extremne, ako napriklad na jar. Neviem, aka je situacia v inych okresoch, kedze by sme mimo okres cestovat nemali, ale v BA potvrdzujem to, co napisal Juraj. Ludia tu ziju v viac-menej beznym zivotom. Plne nakupne centra, dopravne zapchy, atd., mozno len krcmy sa prestahovali do exterieru s ohrievacmi. :lol:
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2541
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od palo satko »

dotaz: mí přátelé z Bratislavy si stěžovali, že nikam nemůžou jít, ale obchody jsou stále otevřené. Tedy ty normálně fungovali, ale oni tam na základě nařízení vlády nemohli vstoupit (myšleno cokoliv jiného, než nezbytné služby). Je to pravda nebo jsem je špatně pochopil?
Vlada nechala otvorene obchody, aby nemusela kompezovat obchodnikom tržby a pripadne najom. Realita je taka, že ten kto to riskol išiel do špecializovaneho obchodu a kupil si napr. sluchadla (ako moja manželka) a ja fotak. Mne sa raz stalo, že mi predavačka pri vchode povedla obligatne: Ste tu na vlastnu odpovednost a tiež u mäsiara mi povedala predavačka: počkajte v obchode môžu byt len dvaja zakaznici. Dosledkom je, že namiesto styroch mesiarov, ktory tam bežne su, je tam len jeden.
Druhym faktom je, že ludia presunuli množstvo svojich nakupov zo špecialnych obchodov v centre na nakup v retazcoch. Takže niekto, ako ja dnes, si neišiel kupit brynzu do farmarskeho dvora, lebo v centre by ma mohli odchytit policajti, ale kupil som ju v Tescu spoločne s cibulou. tam policajti nekontroluju, ved kto by riskoval zniženie ziskovosti nadnarodneho retazca.
Dalšou vecou su reštiky a krčmy. Pajzle funguju tak, že dali von stoly a opilci sedia alebo stoja pri stoloch a laduju do seba pivo a palenku. Ale reštika je v podstate nahrana, lebo kto by si sadol vonku k jedlu, ktore mu behom par minut vychladne na teplotu okolia. Takže moj znamy, ktory ma reštiku nadalej sice robi 30 porcii, ktore posiela do firmy, ale dalšich 60 porcii, ktore predal u seba nerobi, lebo nema komu. Je stratovy, ale boji sa stratit tu firmu, čo objednava stravu pre zamestnancov a tak reštiku nezatvoril. Rovnakym systemom: Nemusi pršat, stači ked kvapka, funguje väčšina. Bez čašnikov, kucharov, upratovačky a v reštike je len majitel s manželkou.
Takže kopec ludi je relane bez prijmu, ale namiesto toho aby to preukazatelny dôsledok lockdownu, sa to prezentuje ako reakcia hanebna zamestnavatela, že vyhadzal personal.
No a teraz k tym zazračnym čislam. Slovensko malo naozaj menej nakazenych, lebo cez leto si dotahlo menej nakazy spoza hranic. Nebola to vôbec otazka nejakeho uvedomenia alebo Matovičovej politiky a ludia zostali sediet na bobku, ale vysledok toho, že medzi bežnym obyvatelstvom nebolo dostatok penazi na dovolenku v Chorvatsku. jednak sa ludom na jar znižil prijem a druha vec je, že chorvatske hotely aj privaty mali vysoke ceny, len aby prežili aj pri nižšom počte turustov. Napr. ja chodim už 10 rokov do toho isteho hotela a v tom istom termine a tento rok som platil dvojnasobok. Ti čo nejake peniaze mali išli do našich hotelov. Ked som bol vo Vys. Tatrach tak všade bolo vela hosti Slovakov a aj množstvo skalnych tatrancov z Čiech a zažil som aj Poliakov a byvalych Dederonov. Ale tam tiež to nefugovalo ako byvalo zvykom. Po večery sa ludia zašili na izby a nejake bujare pitky v baroch a krčmach hlboko do noci sa nekonali. Ked som v hotelov bare chcel dat po večery panaka, musela rečepčna zhanat barmana. :D
Oblasti ktore su viac zasiahnute Covidom su tie kde existuje ešte ten pôvodny komunitny slovensky naturel: Palenka fundament a ničoho sa nebat! Bol som v Hornej Marikovej a tam okrem predavačky som videl jedineho človeka s ruškom, ktore nosil pod bradou a aj to malo znaky dlheho použitia podla starej činskej mudrosti: Kto prežije dve vlny Korony s jednym jednorazovym ruškom, tak ten je nesmrtelny!
Takže dnešne slovenske čisla, nie su vysledkom vladnych opatreni, ale vladneho ozobračovania občanov. Ten kto nema peniaze a pracu sedi doma a ani mu to Matovič nemusi prikazat.
Obrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od niko »

palo satko píše: Ked som bol vo Vys. Tatrach tak všade bolo vela hosti Slovakov a aj množstvo skalnych tatrancov z Čiech a zažil som aj Poliakov a byvalych Dederonov. Ale tam tiež to nefugovalo ako byvalo zvykom. Po večery sa ludia zašili na izby a nejake bujare pitky v baroch a krčmach hlboko do noci sa nekonali. Ked som v hotelov bare chcel dat po večery panaka, musela rečepčna zhanat barmana. :D
Palo neviem, ako casto chodis do Tatier, no ja v zasade celkom pravidelne. A mozem ti z cistym svedomim napisat, ze problem s datim si panaka po deviatej vecer v Tatrach tam pretrvava minimalne poslednych 15 rokov. :lol: Inak tento rok v lete Tatry praskali vo svikoch, aj ked ludia sa tam spravali jak hoväda. Radsej fakt nech idu k moru. Este par takych sezon a Narodny park bud zatvoria, alebo TANAP po 75 rokoch zrusia. :roll:
Zamčeno

Zpět na „Aktuality“