Krajinotvorba - ekologie

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11838
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Přesně tak, byť primárně za tím vidím snahu čolkařů aby jim zůstalo více v kapse.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17876
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

tak vznikne tam zajímavý kaňon
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 534
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Velký jezero jako nejlepší využití? To fakt není pravda.

Hlavní problémy:
-nutnost udržovat hladinu (to stojí dost peněz)
-stabilizace břehů (nezapomenout, že důl ČSA netěží za limity i kvůli tomu, že by tam mohl celej ten svah s Jezeřím ujet, dokonce tam kvůli tomu těžili hlubinně asi 7 let)
-doba napouštění a
-kde tu vodu vemete?

viz zde: https://ekolist.cz/cz/publicistika/prir ... ch-cechach
V současnosti je tam navrženo malý jezero s přirozeným napouštěním za cca 10 let do rozlohy přes 150 ha, na 14% plochy bude přirozená krajina (nevím,j jestli je to včetně jezera nebo mimo) na velký části území rekultivace už bohužel proběhla.
Určitě je v přijatém řešení myšleno i na přečerpávací elektrárnu a spodní jezero! maj na tom plavat i soláry. On je totiž Tykač pěkně vychcanej!!!!! což se dá dobře odvodit i z jeho současný billboardový kampaně Se.ven energy..jakoby to byly nějací mistři v ochraně přírody. Spíš v reklamě!

To energetický využití určitě nezamítli. Jen to asi bude menší jezero, což fakt není škoda! Mě osobně nějaký surfaři nebo loďky na obrovský ploše zajímají daleko míň, než sukcese na strmých svazích nově vzniklých pod už tak dost strmými svahy Krušných hor. Je to pěkný místo.
Důl Jiří na Sokolovsku bude zavírat hned po ČSA a ten má na dýlku snad 10 km, na jezera je místa dost. Kdo tu krajinu nezná, neví, kolik je tam místa:) a děr
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 534
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Kdo by o tom jezeru pochyboval, zjistěte si něco o jezeru Most. Odklady, furt musí dopouštět, to stojí snad 4 mega ročně, úprava délky mol, bójí apod, když jim to dopouštět nejde.. Já bych se na to ani nevytento, mít po středověkym městu takovej paskvil.
To je dost drahá sranda, žádní čolkaři, naopak to nechat jak je na většině plochy je logicky levnější.. Bože hlavně si z toho nedělejte jezerní krajinu, to je fakt lidská prasárna (jezera tam teda historicky byla, dokonce je to i v názvu Mostu jako místo, kde byly lávky nad bažinatou krajinou, což ale fakt nekoresponduje se 70 m hlubokým čímsi, co změní úplně všechno, co tam bylo zase od začátku.. za 100 let už po kolikátý!)
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11838
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Tak se běž juknout na Medard. Tam to jde a bez keců. Kdyby to šlo udělám z toho moře.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 534
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

A co tam jde? surfovat ne? moře ti lidi do krajiny nevrátí. Dejte ruce pryč od severních Čech už konečně, megalomanie už tam bylo opravdu dost.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17876
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

on ani ten kaňon tam ty lidi nevrátí. to je prostě "odepsané" území. Jde jen o to, jak ho využít. Chápu, že ekologům, botanikům a ornitologům se více zamlouvá to nezaplavovat a nechat to vlastnímu osudu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11838
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Tak jinak, běž se zeptat Sokolováků, zeptej se jich, jestli by dali ruce pryč. Ten přínos je neoddiskutovatelný. Jak říká Skelet 70 m díra v zemi. Fakt paráda. Ideálně vymazat z mapy. Že to něco stojí, no a. Člověk vzal, člověk dal. Nemá to žádné rácio, pouze peníze.

Skelete, ne všem. V podstatě jde o dvě čolkařské ideologie. Krásně shrnuto je to na psovi. Zkusím to najít.
https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima ... _klima_nef
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Choroš
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 200
Registrován: 30/11/2016, 11:47

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Choroš »

Připomínám starší příspěvek
Choroš píše: 17/2/2023, 19:47 Jsou tu nakousnutá zase dost složitá témata... Zkusím nějak stručně zareagovat - přestože to bude nutně zjednodušené - z pozice člověka, který se na některých studiích vývoje postrindustriálních ploch podílel. Jako vědec, nikoli jako manager, takže rozhodovací procesy znám jen velmi málo, a řadu věcí jen z doslechu. Naproti tomu biologické průzkumy, nakládání z daty a psaní reportů znám z vlastní zkušenosti.
Předně totiž jde o to, co je cílem konkrétního zásahu, financovatele zásahu, nebo vědeckého snažení badatele a celé jeho výzkumné skupiny....
atd. pár stránek dozadu :D
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11838
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Já to četl. Nicméně mne to v mém názoru pouze utvrdilo 😉
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3769
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od seabee »

Moskevskaja píše: 29/6/2023, 13:52 Velký jezero jako nejlepší využití? To fakt není pravda.
Nemusí být nejlepší a obvykle ani v lidský činnosti nebývá - stačilo by dobrý, pokus vyvážit negativa a pozitiva.
Moskevskaja píše: 29/6/2023, 13:52 -stabilizace břehů (nezapomenout, že důl ČSA netěží za limity i kvůli tomu, že by tam mohl celej ten svah s Jezeřím ujet, dokonce tam kvůli tomu těžili hlubinně asi 7 let)
Svah pod Jezeřím je už od komunistických časů za limitem bezpečnosti - stačí se projít mezi hranou lomu a úpatím svahu. Že ČSA tam radši nejde do těch "úředních" limitů, je hezký. Nechtěj skončit jako Kámen Zbraslav u Prackovic. Ale díky jim za to. Jinejm stačí "papír" a jedou bez ohledu na zdravý rozum.
A u tý jámy se nebudou muset stabilizovat svahy? Stačí se podívat na ty kaňony na hranách jámy po každým větším dešti. Když se nezasáhne, tak se budou stále prohlubovat a voda z krajiny nateče do tý jámy stejně. Jenom nekontrolovaně.
Moskevskaja píše: 29/6/2023, 13:52 -kde tu vodu vemete?
Vono nebude pršet a na jaře tát na Krušnejch sníh? Nebo to vidíš jako pan primátor Němec v roce 2002: Já bych řekl, že Praha není ohrožena. Situace je, řekl bych, nadmíru výtečná. Všechny orgány pracují, jak mají… To, o kolik (voda) stoupne, asi není v tuto chvíli důležité, protože jestli to je o dvacet, deset centimetrů… Důležité je, že se zatopená plocha rozšiřovat nebude.“ Igor Němec O povodních 13. srpna 2002 v 19 hodin. Zdroj: ČT

A sukcese je obnovování krajiny, která tam už od příchodu prvních zemědělců - před 8 až 10 000 lety stejně není. A mimo to bude už deformovaná pylovými a semennými nálety z okolních kulturních monokultur.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 534
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Tak teda stručně, ať se tu ještě víc nenaprdnu, jakože z Vašich postojů jsem vopravdu dost zklamanej, a to nejsem žádnej ekofašista:

-přečtěte si ten odkaz z ekolistu. Citují tam z analýzy zadané ministerstvy, dělali to vědci, ne ideologové. Zjevně to nečetl ani jeden a vysvětleno je to tam dobře.
-zatopit to celé znemožní se tam lidem vrátit, třeba i bydlet. Aktuálně třeba zasypávají na Sokolovsku nejhlubší části Jiřího, třeba to zas taková díra nebude.
-pokud by všechny díry zatopili, bylo by to tam sice jako ve Finsku, ale rozmanitost krajiny by to oproti pestrosti samovolného zarůstání a napouštění nezvětšilo. Budem pak akorát země velkých jezer a velkých polí. Mozaika s dost velkýma dlaždičkama.. Dyť je to hrůza.

To Seabee: Nejsem idiot, nemusíš mě srovnávat s primátorem před povodněma:D Děkuji. Samozřejmě, že tam jezero bude. Ale bude se napouštět samo. (Tak se s tím smiř, že se jednou nebude něco rovnat podle pravítka, furt se nebude do všeho rýpat a dělat si k obrazu svému, bože lidi, to je toho!). Jen to nebude zatopený celý. A svahy se samozřejmě upravovat budou. Tys nečetl ten odkaz z ekolistu, že. Mimochodem, toho uhlí pod Jezeřím je asi na dalších 50 let těžby. Fakt ho tam zbyde dost.

Prostě, když to necháte maximálně tak, jak to je, bude to

R O Z M A N I T Ě J Š Í.

A bude to tím pádem něco, co možná i trochu důstojně nahradí zničená sídla, než chudý jezero.

Chápu, že to technokratům a surfařům trhá žíly, ale je to fakt a já stojím stopro za tím nechat tam maximum postindustriální divočiny.

A JEŠTĚ BYCH POPROSIL: NEZAPOMEŇTE, ŽE TO NEJSOU JEN DÍRY, ALE I VÝSYPKY. Takže si to odepsané území ještě můžete zdvojnásobit. Jak taková místa působí, je vidět na Smolnické výsypce dokončené na Sokolovsku v roce 2019. Vše srovnaný, přes 100 m vysoká homole. Ještě tak 50 let se tam nebude dát stavět. A na výsypkách se bude určitě stavět.
Sorry, že to stručný nebylo.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 534
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Jak píše Choroš, můj cíl je, aby tam bylo něco, co důstojně nahradí to, co tam bylo a to obrovský jezero není. Klidně část určená k rekreaci, část pro přírodu, část pro přečerpávací elektrárnu ale hlavně už žádná debilní megalomanie, to tomu kraji fakt dlužíme. A že mu dlužíme hodně.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11838
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Ale to existence "obrovského jezera" přece nevylučuje. Pojďme se bavit o parametrech, diskutujme. Viz Saler Boden na Baltu, koexistence lidí a přírody! Ale ne, tady love a fuck off. Přes veškerou několik let opakovanou proklamaci o suchu, zavodnění apod. Těm mamrdům u kormidla nevěřím nic, a to jsem je volil. Lež povýšili na standart.

Tfuj a už mlčím.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4254
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

Moskevskaja, mám dotaz, asi ti připadne jako blbý (já sám jsem byl taky dost "eko", v 90. letech :) ), ale tohle je opravdu důležité:
Jednalo by se opravdu o jezero, nebo o rybník/přehradu?
Tak např. Máchovo "jezero" je ve skut. umělá nádrž, vlastně dokonce několik nádrží, dvě velké a asi dvě nebo tři malé.
Proč se ptám, a proč to považuji za důležité: Jezero, tedy sníženina, přirozeně se naplnivší vodou, je samozřejmě samoudržující, co se mn. vody a výše hladiny týče. Naproti tomu umělá nádrž bude potřebovat vše o čem se tu psalo, tzn. udržování výše hladiny a množství vody, údržbu břehů, apod.
Na druhou stranu, jezero má své nevýhody a umělá nádrž výhody, což vyplývá právě z charakteru udržování (či nedoudržování v příp. jezera) těchto i dalších parametrů.
Čili?
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 534
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Já doufám, že ta analýza má delší život než jedna vláda.
Neznám parametry toho rozhodnutí, jen pudově reaguju na to, že se tu projevovala sláva na zatápění. Všeho a za každou cenu, připomíná mi to stavbu kaskády, i vy budovatelé:D
Je logický, že to bude zatopený tak jako tak. Kouknul jsem na wikipedii a původně tam bylo plánováno jezero 700 ha, 270 mil m3 a napouštění přes 15 let z vlastního povodí jámy, Ohře i Bíliny
Zdroj: https://slon.diamo.cz/hpvt/2011/_Zahlaz/Z%2007.pdf
(pro srovnání Medard cca 500 ha, 120 mil m3, Most 309 ha a 70,5 mil m3-a že měli ty problémy s vodou i u tak malýho rybníčku může být tím, že to je dál od Krušných hor..)
To samonapouštěcí jezero má podle ekolistu (jedu z paměti) mít okolo 200 ha. To by se toho fakt moc nestalo, bouře kvůli prdu a on i ten Zemakt na surfu může trochu utáhnout kolečka, až tam bude kroužit...:)

Pokud tam bude v provozu ta přečerpávačka, tak musí být to jezero buď tak velké, že vypuštěná horní nádrž neudělá se spodní skoro nic nebo se tam musí upravit břeh, anebo se tam zakáže vstup:) což bývá u přečerpávaček časté. Ale já myslím, že to jezero nahoře bude spíš dost malé.

Pokud by bylo ve hře další energetické využití, např přečerpávací propojení s jiným dolem, Flájemi nebo Labem, jakože fakt obří dílo, tak krom obřích nákladů musí opět řešit břehy. Tudíž krom toho, že ti tam do díry ujede ještě x dalších vesnic okolo tam zakážeš vstup. Představa, že v létě když fouká a svítí napustíme obří horní nádrž jako baterku a z té jedeme půl zimy je hezká, ale asi nereálná.

Mě by dost zajímalo, jestli počítají s tím, že svahy ohlodá voda a splaví to do jezera. Třeba jen na jedné straně. Jakože záměrně, postupně by se to zanášelo. Mimochodem, na tom ekolistu je pěkná fotka krušnohorských svahů a asi tam v nějakých místech je i skála. Možná že ta skála je to, co hrozí ujetím, protože leží na uhlí.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 534
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Než mi někdo vpálí, že Komořanské jezero, které bylo taky na území dolu ČSA, mělo až 5600 ha (sic!), tak předem říkám, že to je jako jabka a hrušky kvůli hloubce. Jinak tím jezerem protékala řeka Bílina, takže ta bude asi odsouzena k tomu téct po Ervěnickém koridoru i nadále, ale myslím, že už to chtěj vyndat z trubek.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3769
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od seabee »

@ Moskevskaja
Zdá se, že čteš jenom hodící se odborná stanoviska. Např. toto jsi nečetl, nebo "nečetl" - nehodilo se?
seabee píše: 22/6/2023, 15:24 Zajímavý článek na téma rekultivace versus sukcese ve vztahu k Mostecku. Zjednodušeně - rekultivace = obnova kulturní krajiny, která tam byla desetitisíce let a sukcese = přirozená obnova přirozené krajiny, která tam od příchodu člověka nebyla (ale vyjde to laciněji a jde tam zakázat vstup, což někteří zelení khmerové milují).

https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima ... _klima_nef
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 534
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

seabee píše: 30/6/2023, 11:35 @ Moskevskaja
Ping pong četl nečetl je dost otravnej, tak si to přečti také a už mi nevracej míček:D
Můžeš vysvětlit, čím jsem se provinil vůči tomu tvému článku, když říkám, že zatopení zabrání návratu člověka? A chápu správně, že se v tom článku hlasuje pro přesun obří hmoty půdy z výsypky zpět do lomu? no hele pamatuj na to, že každý lom jede z podstaty, ze svýho uhlí a že to rozhodně není malá porce energie. Jiří pojede posledních pár let jen pro sebe, nic nebude vyrábět. Tu energii musíš někde sehnat a já bych to radši dal elektrárně než abych hejbal s horama. Přece jen nám Dukovany ani nezačli stavět.
Jinak je to pěkně utopistickej článek, minimálně stejně jako moje vize krajinné mozaiky, protože tam otevřeně mluví o vesnicích, cestách apod. Všichni dobře víme, jak dlouho si to tam bude sedat, kór když tam někdo navozí ještě hlínu navrch, že.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 534
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Objel jsem těžební oblast pouze Mostecka (výsypky+doly+chemička, mnohoúhelník Duchcov-Litvínov-Jirkov-Most-Bílina) na mapy.cz a je to více než 15 000 ha. Tam bude místa na všechny Vašenaše mokrý sny. Jezera, vesnice, logistický parky. Gigafactory a všechny tyhle moderní píčoviny:D Já teda nevím, že by se už někde začalo na rekultivovaném území stavět, snad krom Ervěnického koridoru.
Ještě se tu řešila ta voda v krajině a další tohle vlastně dost jednoduchý ekologický uvažování. Dobře, uděláme z toho tedy jezero. Myslím, že Sev.en tak 2 roky zpátky na Seznamzprávách prezentovalo studii, kdy všechny ty jámy budou propojené kanálama. Možná by to pak šlo uvažovat jako zdroj na závlahy. Ale srážkovej stín Krušných hor v horkym létě podle mýho udělá svý. Víc se odpaří než nateče (což určitě místní klima ovlivní hodně a asi pozitivně), naskáčou problémy s břehy a nikdo není schopnej říct, jestli by takovej velkej projekt vůbec fungoval.
To je odpověď na lamentování Seabee, že v zimě sněží a na jaře taje. Nezapomeň, že to celý je nejsušší oblast Čech, což sice supr na závlahu, ale ovlivňuje to bohužel aj ta jezera.
Jen bych k tomu obydlování podotknul, že tam bydlí docela dost cigánů, bude tam někdo vůbec chtít bydlet?;) Do Prahy už docela daleko..
Vandr z Loun směr Bílina je můj dlouholetý plán a moc se na to těším. Myslím, že České Středohoří je nejkrásnější kraj v Čechách a kopec Bořeň ta nejpěknější dominanta:)
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“