Tank T-14 Armata, história vzniku

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Dzin »

Narazili jste někdo na to, jak by měl fungovat Afganit? Nebo zamýšleli jste se někdo nad tím? Podle všeho to vypadá, že se jedná o rozvinutí systému "Drozd" (podle umístění protistřel). Ale to by znamenalo, že se nejedná o 360 stupňovou ochranu v pravém slova smyslu, ale pouze o ochranu proti střelám mířící proti "čelu věže", tedy do výseče kam mohou pálit protistřely.
Pokud tomu tak je, nemyslím si, že se jedná o ideální řešení. Znamenalo by to, že se věž vždy musí otočit proti přilétající střele. To by ale značilo, že bude nutná určitá reakční doba a tím budu mít omezenou působnost proti střelám, které letí rychle a nebo jsou vypáleny z určité vzdálenosti.
Není mi zcela jasné, proč se pro toto rozhodli? Resp. jediné, co mě napadne je, že mohli kooptovat systém Štora a využít část jeho technických řešení. Takže vlastně Afganit funguje podobně jako Štora, jen využívá protistřely.
Mělo by to potom i výhody, tedy že jeho používání by nebylo "neznámé" pro obsluhy zvyklé na Štoru a celý vývoj a výroba systému by byl výrazně levnější.



Petrz
Ohledně Vacua. JE otázka, jestli je to jako M829A3 vůči M829. Záleží, jakou konstrukci využili. Zda se jedná pouze o prodloužení současné konstrukce Svince, tedy průbojné jádro v plášti, nebo o monolitickou střelu. V druhém případě bys měl pravdu, ale v prvním by to bylo jako M829A1 proti základní verzi. Navíc by to znamenalo, že vůči homogennímu pancíři by byl sice nárůst značný, ale vůči vrstveným pancířům by ekvivalentní nárůst nebyl. Bohužel jsem nikde jsem nenalezl, že by Rusové použili právě druhý způsob.


kenavf + Alchymista
Ohledně zvětšení tlaku plynů v hlavni, podle toho, co postoval Petrz to vypadá, že se zvětšila velikost prachové slože a upravili ji konstrukčně. Rozebíral to Alchymista. O jejím složení bohužel nikde nic není.

Někde bych měl mít energetické výpočty tak je zkusím najít a propočítat "co by kdyby". Ale je to drahná doba, co jsme je měl, takže vůbec nevím, jestli je ještě někde mám, párkrát jsem se stěhoval a to se lecos poztrácí. Podívám se a jestli najdu napíši.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Skeptik »

Ano, máš pravdu. Není to klasických 360°. Primární vykrytí je cca 210° z přední polosféry. V případě příletu PTŘS zezadu je pro její eliminaci nutno pootočení věže. Předpokládám, že se jedná o kompromis mezi technickým řešením, cenou a pravděpodobností hrozby.

Jinak poměrně obsáhlý popis Afganitu je ZDE
https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Афганит ... ая_защита)

Edit:
Tak pardon. Ono je to jinak. Ten sektor, kam Afganit nezasahuje je tam schválně. Kvůli pěchotě.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Co se konstrukcí 2A46M a 2A82 týče, základní rozdíly jsou ZDE
2A82-1M pro T-14 by měla mít navíc ještě zesílený závěr a komoru, která umožňuje použití výkonnějších náboje a snáší až o 15% vyšší tlak (prý).
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Naposledy upravil(a) Skeptik dne 21/5/2016, 12:35, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Zipoun »

Polarfox píše:Přechod obsluhy chápu, přechod logistiky chápu, ale vymýšlení nové taktiky nasazení? Co je na T-14 z tohoto hlediska tak jiného vůči ostatním tankům, že to vyžaduje/umožňuje nějakou znatelnou změnu taktického nasazení? Mě to přijde trošku jako kdyby se měla změnit role a nasazení DE ponorky jen proto, že dostala AIP (a to je to tam ještě možná více znatelné).
Tak například bezposádkový režim...tank je bez posádky, stojí, bez zapnutého motoru, ale čidla fungují podle potřeby, je možná i střelba. Spolu s "stealth" (ten "nátěr" na korbě má snížit radarový odraz na úroveň osobního auta, samozřejmě jen zepředu) vlastnostmi je to operačně zajímavé. Samozřejmě nevíme, jak dlouho vydrží baterky a nevím jestli je schopný se pohybovat. To asi zatím ne, ale vývoj jde tím směrem.
adminprofisu
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 29/1/2010, 17:40
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od adminprofisu »

dalsi videjko, kde jsou detaily a informace, ktere jsem zatim nikde nevidel ..... nekdo kdo se vyzna vice v technologické rustine prelozi ?!?



Video přímo vložil Jarl
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4275
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Alfik »

adminprofisu píše:...nekdo kdo se vyzna vice v technologické rustine prelozi ?!?
Není tam nic co by se na tomto foru již neprobíralo - mluví se tam o: kapsli oddělené od dalších částí tanku, systému "antistřel" pro obranu proti projektilům, stealthu, "glass" kokpitu, obratnosti vyjádřené schpností jízdy vpřed i vzad stejně rychle, schp. otáčet se na místě a rychlosti o 15-20km/h vyšší než konkurence, nabíjení má zvládat 5s/výstřel, a podvozek má sloužit jako jednotná platforma pro další boj. prostředky - vč. vozidla pěchoty.
Vše se tu již probírá drahný čas. Čili zklamu tě - toto video není nic nového ani nic lepšího (přesnějšího) než ty co už tu jsou...
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
adminprofisu
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 29/1/2010, 17:40
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od adminprofisu »

OK..... ale detaily, ktere zatim nikde nebyly tam lze najit - napr, nabidka funkci na displejich monitoru ci spodek korby s nouzovým prulezem, nebo zadni celo korby s kamerou a jejim krytem - sice drobnosti ale aspon neco .... 8-)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Dzin »

Skeptik
Nějaký bližší popis funkce tam je? Tedy zda se jedná o automatické navádění proti střele či zda je nutná reakce posádky?

Zipoun
Bezosádkový režim je zatím jen ve fázi vývoje. Tedy jako další možnost, kterou tank bude disponovat. Alespoň co jsme četl naposledy. Nebo už je deklarován opak?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Skeptik »

Dzin píše:Skeptik
Nějaký bližší popis funkce tam je? Tedy zda se jedná o automatické navádění proti střele či zda je nutná reakce posádky?
Ano. Zatím nejdetailnější, co jsem kdy četl, včetně identifikace jednotlivých částí systému na T-14. Sorry, nemám čas to celé překládat a tak jen pár detailů, které jsem zatím nevěděl:

1) Afganit slouží i jako detekční systém a systém pro sledování cílů (40 pozemních a 25 vzdušných)
2) Využívá se fúze dat ze 4 AESA radarů, 2 PESA radarů a všech kamer v denním ultrafialovém a infračerveném světle (360°)
3) Afganit může fungovat i v pasivním režimu = s vypnutím radarů
4) Dosah AESA radarů vůči vzdušným cílům je skutečně 100 km
5) Systém funguje automaticky - včetně natočení věže do směru hrozby a označení místa odpalu střely (granátu i PTŘS)
6) Hard kill zahrnuje nejen ty projektily, ale Afganit ovládá i ten kulomet na věži (útočící vrtulník či UAV)

atd. atd. atd.
Doporučuji přečíst celé.
Poz. nedaří se mi sem ten odkaz zkopírovat tak, aby hypertext fungoval. Musíte jsi jej zkopírovat do vyhledávače.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Skeptik píše: Poz. nedaří se mi sem ten odkaz zkopírovat tak, aby hypertext fungoval. Musíte jsi jej zkopírovat do vyhledávače.
Technické OT

Fórum z nějakého důvodu neumí hypertext zachovat pokud url obsahuje "netypické" znaky... Dělá to i například při diakritice... V těchto případech se to dá obejít zkracovačem url (já osobně využívám http://1url.cz )

Příklad:

Bažina na wiki má url

Kód: Vybrat vše

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bažina
a fórum to nevezme jako hypertext ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Bažina )... Pomocí zkracovače mi vypadne http://1url.cz/gt1qm (což je použitelný link vedoucí na to stejné místo... )
Pokud by si někdo chtěl vyloženě hrát a nebo potřebuje aby to "nějak vypadalo" (například do článku) tak je možné nefunkční hypertext přelinkovat

Kód: Vybrat vše

[url=http://1url.cz/gt1qm]https://cs.wikipedia.org/wiki/Bažina[/url]
což ve výsledku vypadá takto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bažina
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od kozlustechnykus »

Skeptik píše: 3) Afganit může fungovat i v pasivním režimu = s vypnutím radarů
Jak funguje bez radaru?
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Skeptik »

kozlustechnykus píše:
Skeptik píše: 3) Afganit může fungovat i v pasivním režimu = s vypnutím radarů
Jak funguje bez radaru?
Optoelektronika. Ty kamery plus případné ozáření laserem či radarem.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od kozlustechnykus »

To zvladne dostatecne presne zamerit priletajici strelu? Jasne, detekce odpalu/ozareni a natoceni veze nebude problem, ale aby se do strely trefil i ten hardkill system? Jestli to fakt zvladaji tak by bylo zajimave pustit radary jen na casti tanku v jednotce a predavat si data o draze ruznych strel.
Nepsalo se nekde, ze by ten radar z T-14 strcili i na jina vozidla? Radar pujde detekovat a tak by bylo vhodne, kdyby se vsude mozne motalo par UAZu s radarem na strese a imitovalo aktivitu tankovych vojsk :)
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od kenavf »

Možno záleži aj od prehliadača.
Keď som to vložil do Firefox,odentroval,a potom okopíroval tak už funguje.
Často má s tým problém Opera.
https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%90% ... D0%B0%29#/
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Aaron Goldstein »

kenavf píše:Možno záleži aj od prehliadača.
Možné to je... V každém případě (pokud nastanou problémy) tak doporučuji výše popsaný systém... Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od cover72 »

Aaron, kenafv: naše fórum totiž netoleruje v adresách odkazů žádné paznaky mimo A-Z, 0-9, /?= atp., aby se to nedalo zneužít k hackerským útokům. Když máte adresu s paznaky, je nuté ji tzv. "escapovat" - to je to, co kenafvovi dělá Firefox. Znamená to, že znaky s diakritikou nebo jinak "neplatné" jsou nahrazeny jejich číselnými kódy, kterým prohlížeče také rozumí a fórum je toleruje.

Když tedy máte adresu s paznaky a chcete ji sem dát, stačí použít nějaký "inteligentní escapovač", jako např.
http://www.neoegm.com/tech/online-tools ... -and-more/
(Tlačítko "Escape URL")
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Přiznám se, že jestli mám url "escapovat" nebo "zkrátit" mi (v mém pohledu) vyjde na stejno... (Pořád použiji externí (online) fičuru kam vložím odkaz a jedním tlačítkem "spravím"... )

Můj dotaz tedy zní: Má nějaký význam "escapovat" na místo "zkracování" a nebo je to vyloženě jedno??? ("zkracování už mám zaužívané a tím je pro mě komfortnější... )

EDIT: Navíc to nějak nefunguje...

Opět příklad bažina

Kód: Vybrat vše

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bažina
Normálně vožené: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bažina

Vložené escapované: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ba%u017Eina
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Zipoun »

Dzin píše: Zipoun
Bezosádkový režim je zatím jen ve fázi vývoje. Tedy jako další možnost, kterou tank bude disponovat. Alespoň co jsme četl naposledy. Nebo už je deklarován opak?
Viděl jsem video, kdy byl T-14 bez posádky a střílel na cíl(terč)...všechny systémy běžely (ty co byly potřeba)...samozřejmě se nehýbal, jen stál, sledoval okolí a byl schopen vystřelit bez posádky. Video už asi nenajdu, google moc nepodporuje ruské stránky
adminprofisu
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 29/1/2010, 17:40
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od adminprofisu »

Nemaš na mysli toto videjko ??? - https://www.youtube.com/watch?v=TCGdvMkDlVc - cca 40 minuta .....
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od kenavf »

adminprofisu píše:Nemaš na mysli toto videjko ??? - https://www.youtube.com/watch?v=TCGdvMkDlVc - cca 40 minuta .....
To čo tam v tom čase predstavoval bolo automatické vedenie ciela ale podľa kontextu tú funkciu zapli zvnútra tesne pred tým než tam vliezol reportér.Nebola tam zmienka o tom že by ju práve niekto zapol na diaľku.Na následnú otázku reportéra konštruktérovi či sa jedná o tank riadený na dialku(resp.robot),ten odpovedal že dialkovo riadené roboty budú vyzerať inak ale Armata obsahuje komponenty ktoré k nim budú potrebné.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T-14 Armata, história vzniku

Příspěvek od Dzin »

Skeptik píše: 5) Systém funguje automaticky - včetně natočení věže do směru hrozby a označení místa odpalu střely (granátu i PTŘS)
6) Hard kill zahrnuje nejen ty projektily, ale Afganit ovládá i ten kulomet na věži (útočící vrtulník či UAV)
To je právě to, co mě zajímalo. Předpokládám, že zde nemají řečeno, jak funguje priorita? Zda je prioritní povel Afghanitu nebo posádky tanku? Tedy aby se nestala situace, kdy velitel vyhodnotí hrozbu a rozhodně se, že má přednost např. zničení tanku nepřítele, ale systém mezitím detekuje odpal rakety a převezme ovládání věže a natočí ji jiným směrem, než chce posádka. Případně, že posádka chce postřelovat útočící pěchotu kulometem, ale systém zaměří průzkumné UAV a převezme kontrolu a zahájí na něj palbu.

A asi nemají uvedenou reakční dobu systému? Tedy jak dlouho trvá od detekce k reakci včetně natočení věže a vypálení protistřel.
kozlustechnykus píše:Jestli to fakt zvladaji tak by bylo zajimave pustit radary jen na casti tanku v jednotce a predavat si data o draze ruznych strel.
Dokáží si T-14 vyměňovat tato data resp. jaký typ dat si dokáží posílat?

Zipoun + kenavf
Pokud tomu tedy rozumím dobře, stále je to jen potenciální možnost.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“