Stránka 69 z 69
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 24/4/2026, 23:03
od Koba
Od Zelenského pomoc nepotřebujeme, řekl Trump. Teď Ukrajinci chrání Američany v Saúdské Arábii
Americká armáda začala v posledních týdnech využívat ukrajinskou technologii proti dronům na klíčové letecké základně v Saúdské Arábii. Krok přichází měsíc poté, co prezident Donald Trump prohlásil, že ukrajinská pomoc v této oblasti není potřeba.
Podle agentury Reuters byl ukrajinský systém nazvaný Sky Map nasazen na letecké základně Prince Sultána po sérii útoků íránských dronů a raket, které poškodily letadla i infrastrukturu a vedly k úmrtí nejméně jednoho vojáka.
https://www.reuters.com/business/aerosp ... 026-04-22/
https://www.forum24.cz/od-zelenskeho-po ... ske-arabii
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 25/4/2026, 12:05
od Rase
Spojené státy použily v operaci proti Íránu více než 1200 protiletadlových raket Patriot, informuje The New York Times. Celkem jich bylo v roce 2025 vyrobeno pouze asi 600. Odhaduje se, že jedna raketa stojí kolem 4 milionů dolarů.
Podle odborníků a tří osob obeznámených s nedávnými interními hodnoceními zásob ministerstva obrany americká armáda během války s Íránem výrazně vyčerpala své zásoby klíčových raket, čímž vzniklo „bezprostřední riziko“, že v případě budoucího konfliktu, k němuž by mohlo dojít v příštích několika letech, dojde k vyčerpání munice.
Během posledních sedmi týdnů války americká armáda spotřebovala nejméně 45 % svých zásob raket Precision Strike Missiles, nejméně polovinu svých zásob raket THAAD, které jsou určeny k zachycování balistických raket, a téměř 50 % svých zásob protiletadlových raket Patriot, jak vyplývá z nové analýzy provedené Centrem pro strategická a mezinárodní studia. Tyto údaje se podle zdrojů obeznámených s hodnocením velmi blíží utajeným údajům Pentagonu o amerických zásobách.
Na začátku tohoto roku podepsal Pentagon řadu smluv, které by měly přispět k rozšíření výroby raket, avšak podle odborníků z CSIS a z uvedených zdrojů bude i přes zvýšenou kapacitu trvat tři až pět let, než budou tyto systémy nahrazeny.
V krátkodobém horizontu mají USA pravděpodobně dostatek bomb a raket k pokračování bojových operací proti Íránu v jakémkoli scénáři, pokud by křehké příměří nevydrželo. Počet kritické munice zbývající v amerických zásobách však již nestačí k tomu, aby se USA mohly postavit téměř rovnocennému protivníkovi, jako je Čína, a podle závěrů analýzy CSIS bude pravděpodobně trvat roky, než se zásoby těchto zbraní vrátí na předválečnou úroveň.
https://edition.cnn.com/2026/04/21/poli ... -stockpile
https://www.csis.org/analysis/last-roun ... -ceasefire
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 1/5/2026, 13:01
od Koba
Bezosádkový palubní létající tanker MQ-25A pro US NAVY absolvoval první let. Vzlétl z letiště MidAmerica Airportv městě Mascoutah v Illinois a pod kontrolou pilotů Boeingu a US NAVY ze střediska Unmanned Carrier Aviation Mission Control System MD-5 Ground Control Station. Let trval dvě hodiny. Po vyhodnocení letových záznamu stroj přeletí na Naval Air Station Patuxent River, Maryland, kde budou pokračovat zkoušky.
Technologický demonstrátor typu, MQ-25 T1 létá od roku 2019 a absolvoval řadu testů, včetně tankování letounů F/A-18 E/F a E-2D.
US NAVY požadují, aby byl letoun schopný donést 6 800 kg paliva na vzdálenost 930 km a tam dotankovat 4 až 6 letounů.
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 17/5/2026, 21:17
od Koba
Americká armáda bude používat drony od kolínské firmy U&C
Kolínský výrobce dronů U&C UAS podepsal smlouvu na dodávku průzkumných dronů pro armádu Spojených států. Bezpilotní letouny budou sloužit k ochraně amerických vojenských základen v Evropě.
Česko-ukrajinský výrobce bezpilotních prostředků U&C UAS bude dodávat průzkumné drony americké armádě. Společnost to v neděli oznámila v tiskové zprávě. „Ve spolupráci se společností ATP Gov, která je přímým dodavatelem vlády Spojených států, bude společnost U&C UAS na základě uzavřené smlouvy dodávat specializovaná bezpilotní letouny na podporu zpravodajských, sledovacích a průzkumných misí v rámci operací USA v Evropě,“ uvedla kolínská firma.
Drony od společnosti U&C by měly americké jednotky využívat pro ochranu svých základen rozmístěných v evropských zemích. Hodnotu kontraktu, objem dodávek ani jejich časových rozvrh U&C UAS nezveřejnila.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... u-c-306360
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 18/5/2026, 19:48
od Koba
Operace Epic Fury zjevně dost poznamenala flotilu ISR dronů MQ-9 Reaper. I když Pentagon skutečnou výši ztrát nepřiznal, generálporučík David Tabor, zástupce náčelníka štábu pro plánování a programy uvedl, že současně disponuje pouze 135 stroji. I když rozdíl vůči dlouhodobému limitu 189 letounů asi nejde celý připsat ztrátám nad Zálivem (sestřelení několika MQ-9 oznámili i proxy síly Houtiů a Hezbolláhu), je současný stav neuspokojivý.
Tabor ale senátorům tvrdil, že přesto flotila MQ-9 Reaper plní zpravodajské úkoly, požadované složkami ozbrojených sil na celkem 56 liniích a oblastech.
Současně potvrdil, že už byl vypracovaný soubor požadavků na nástupce MQ-9,„ Attritable ISR Aircraft “, který zahrnuje vyšší schopnost přežití letounu v oblastech intenzívních konfliktů a modulovou konstrukci senzorů a systémů, která umožní měnit operativně možnosti a určení letounu, přizpůsobené konkrétním podmínkám nasazení a mise, aby nebylo nutné vždy používat komplexně vybavený a drahý letoun (MQ-9 stojí cca 34 mil. USD v cenách roku 2024).
Tak se nám životnost těch "dokonalých" systémů, které byly označované jako "Game Changer" dost zkracuje. MQ-9 byl zařazený do výzbroje roku 2007
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 20/5/2026, 22:35
od Koba
Velitelství sboru zvláštních operací USAF zadalo studii na provedení rychlé demontáže letounů OA-1K Skyraider II do stavu, přepravitelného transportními letouny C-5 nebo C-17 a rychlé montáže na místě určení. Special Operations Command nyní operuje s 18 Skyraidery II a podle schváleného rozpočtu jich má mít 53. Požadavek letectva byl původně 75 strojů, snížený byl protože "do Číny nedoletí".
Žádný krasavec to není.
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 1/6/2026, 19:34
od Raiden
Pentagon schválil jaderné bitevní lodě třídy Trump. Budou nejsilnějšími plavidly US Navy
https://www.armadninoviny.cz/pentagon-s ... -navy.html
Pentagon v letošním dlouhodobém akvizičním plánu U.S. Navy’s 2026 Shipbuilding Plan uvedl, že nová třída bitevních lodí Trump bude mít jaderný pohon a současně nepůjde o nástupce torpédoborců třídy Arleigh Burke. Během fiskálních let (FY) 2027 až 2031 hodlá Pentagon financovat stavbu až tří bitevních lodí, v dokumentu označovaných jako „raketové bitevní lodě s jaderným pohonem“ BBGN (Battleship, Guided Missile, Nuclear-powered).
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 3/6/2026, 17:08
od Koba
US NAVY vypsalo srovnávací zkoušky středních bezosádkových plavidel Medium Unmanned Surface Vessel pro sedm výrobců - Sea Machines, Leidos, Saronic Technologies, Galliano Marine Services, PacMar Technologies, Birdon a Huntington Ingalls Industries. Zkoušky mají začít příští měsíc a skončit v říjnu. Úspěšní výrobci obdrží dotaci 15 mil. USD každý a postoupí do dalšího kola, do výběrového řízení. V "Nádherném velkém rozpočtu" je na MUSV počítáno s částkou 2,1 mld. USD.
V roce 2023 už proběhly zkoušky čtyř typů bezosádkových středních plavidel, Sea Hunter, Sea Hawk, Mariner a Ranger, vyvin utých státními agenturami DARPA a Strategic Capabilities Office.
Podoba plavidla Sea Hunter/Sea Hawk
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 9/6/2026, 09:47
od pjaro77
Jeden starší článok o americkej populácii
https://www.military.com/daily-news/202 ... rvice.html
Nová štúdia z Pentagonu ukazuje, že 77 % mladých Američanov by nesplnilo podmienky na vojenskú službu bez zrieknutia sa z dôvodu nadváhy, užívania drog alebo psychických a fyzických zdravotných problémov.
Snímka s podrobnosťami o zisteniach kvalifikovanej vojenskej dostupnej štúdie Pentagonu do roku 2020 zdieľaná s Military.com ukazuje 6% nárast v porovnaní s najnovším výskumom ministerstva obrany z roku 2017, ktorý ukázal, že 71 % Američanov by nebolo spôsobilých na službu.
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 22/6/2026, 21:45
od Koba
USA zřejmě velmi omezí boj proti terorismu - nebo ho alespoň omezí. Nový, Trumpem vybraný šéf Office of the Director of National Intelligence (ODNI) Bill Pulte se nechal slyšet, že požádal štáb o seznam cca 300 pracovníků odboru antiterorismu, kteří budou propuštěni.
Sám Pulte zatím nemá ani příslušnou bezpečnostní prověrku a neprošel slyšením Senátu USA.
List The Washington Post mezitím odhalil, že rozhodnutí předchůdně Tulsi Gabbard v této funkci byla ovlivněna jejím osobním kultovním Hindů guru Chrisem Buttlerem.
Pozn: Jestli si někdo myslí, že toto je obhajoba čehokoliv tak je blbec.
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 22/6/2026, 21:53
od pjaro77
To si nevedia už ani preveriť, ktorý politik je v čom namočený ? Hlavne že majú X trojpísmenkových spravodajských organizácií s miliardovým rozpočtom.
Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?
Napsal: 24/6/2026, 12:06
od Rase
Velitel pozemních sil v Evropě a Africe byl odejit do důchodu.
https://www.nbcnews.com/news/military/a ... rcna351524
Gen. Chris Donahue, velitel americké armády v Evropě a Africe, podal své papíry na odchod do důchodu poté, co prý došlo k neshodám s ministrem obrany Petem Hegsethem, podle zpráv stanice CBS News.
Donahue, bývalý velitel Delta Force a poslední americký voják, který opustil Afghánistán v roce 2021, byl dlouho považován za hlavního kandidáta na post náčelníka štábu armády.
Jeho odchod přichází uprostřed rostoucí vlny odchodů a odvolávání vrchních vojenských velitelů za Trumpova režimu, včetně předsedy Náčelnického štábu spojenců, náčelníka námořních operací, velitele pobřežní stráže a dalších vrchních velitelů.
Jeden bývalý vysoký americký představitel nazval Donahuea "jedním z nejvýznamnějších velitelů své generace", zatímco jeho kolega ho popsal jako "nepochybně jednoho z našich nejlepších národních představitelů".
Očekává se, že Donahue odejde do důchodu letos v červenci.
https://twitter.com/gianl1974/status/20 ... 5592285457